Էրդողանը Կոստանդնուպոլսի գրավումը «պատմական մեծ տրիումֆ» է որակել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ուղերձ է հղել Oսմանյան պետության կողմից Կոստանդնուպոլսի գրավման 571-րդ տարեդարձի կապակցությամբ։
Ինչպես հաղորդում է Անադոլու գործակալությունը՝ Էրդողանը Կոստանդնուպոլսի գրավումը որակել է «համաշխարհային եւ մեր պատմության մեծագույն հաղթանակներից մեկը» եւ ընդգծել «այս պատմական տրիումֆի մնայուն նշանակությունը»։
Նրա խոսքով, «այս հաղթանակը ոչ միայն նպաստեց Օսմանյան կայսրության ընդլայնմանը, այլեւ Ստամբուլը վերածեց տարբեր մշակույթների եւ հավատամքների հանդիպման վայրի»։ Էրդողանը նշել է, որ դա մեծապես պայմանավորված է սուլթան Մեհմեդի տեսլականով, որը կառուցված էր «հանդուրժողականության եւ արդար կառավարման վրա»:
Նա զուգահեռներ է անցկացրել սուլթան Մեհմեդի դարաշրջանի եւ Թուրքիայի ժամանակակից նկրտումների միջեւ՝ նշելով, որ նույն «համառության եւ հավատի ոգին» առաջնորդում է երկիրը դեպի նպատակների իրականացում։

Эрдоган назвал завоевание Константинополя «величайшим триумфов в мировой истории» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган выступил с обращением по случаю 571-й годовщины завоевания Константинополя Османским государством.
Как сообщает Анатолийское агентство, Эрдоган назвал завоевание Константинополя «одной из величайших побед в мировой и нашей истории» и подчеркнул «непреходящее значение этого исторического триумфа».
По его словам, «эта победа не только способствовала расширению Османской империи, но и превратила Стамбул в место пересечения различных культур и верований». Эрдоган отметил, что этому во многом способствовало видение султана Мехмета, ориентированное на «толерантность и справедливое правление».
Он провел параллели между эпохой султана Мехмета и современными устремлениями Турции, отметив, что тот же дух «настойчивости и веры» ведет страну к достижению намеченных целей.