Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ասել է, որ «Գազան մեր սրտերում նույն տեղն ունի, ինչ Ղարաբաղը»:
Նոյեմբերի 20-ին իր կաբինետի նիստից հետո Էրդողանը, մասնավորապես, ասել է.
«Մեր շուրջը տեղի ունեցող ցանկացած միջադեպ՝ Բալկաններից մինչեւ Կովկաս, Սեւ ծովից մինչեւ Միջերկրական ծովի արեւելյան ափերը, ուղղակիորեն վերաբերվում է մեզ։ Գազան մեր սրտերում նույն տեղն ունի, ինչ Ղարաբաղը: Մենք տարբերություն չենք դնում Բոսնիայի եւ Հալեպի, Տրիպոլիի եւ Բալխի, Սալոնիկի եւ Մոսուլի միջեւ»:
«Նրանք, ովքեր տարիներ շարունակ քաջալերում էին Հայաստանին եւ օգուտներ քաղում տարածաշրջանում ապրող մարդկանց տառապանքներից, իրականում ամենամեծ վնասը հասցրին հենց Հայաստանին։ Վառելով անիրատեսական երազների կրակը՝ նրանք շահագործեցին հայերին՝ նրանց անապահովության դատապարտելով: Հայաստանը պետք է գիտակցի եւ ընդունի այս իրողությունը։ Հայ ժողովուրդը եւ նրա կառավարիչները ավելի լավ է որոնեն իրենց անվտանգությունը ոչ թե հազարավոր մղոն հեռավորության վրա, այլ հարեւանների հետ խաղաղություն հաստատելու միջոցով:
Արեւմտյան երկրների կողմից ուղարկված ոչ մի զենք կամ զինամթերք չի կարող փոխարինել մշտական խաղաղության միջավայրին։ Մեր ամենամեծ ցանկությունն է, որ հայերը եւս մեկ անգամ չվատնեն խաղաղության հնարավորությունը», - ասել է Էրդողանը:

Erdogan compares Gaza with Karabakh, gives advice to Armenians - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. President of Turkey Recep Tayyip Erdogan said that "Gaza has the same place in our hearts as Karabakh”
At a press conference following the presidential cabinet meeting, Erdogan said, in particular:
“Any incident taking place around us, from the Balkans to the Caucasus, from the Black Sea to the eastern coasts of the Mediterranean, is of direct concern to us. Gaza has the same place in our hearts as Karabakh. We do not discriminate between Bosnia and Aleppo, or Tripoli and Balkh, or Thessaloniki and Mosul.”
“Those who for years emboldened Armenia and profited from the suffering, troubles and fights of the people living in the region actually caused the biggest harm to Armenia itself. By fanning the flames of unrealistic pipedreams, they manipulated and exploited the Armenians, condemning them to insecurity. Armenia needs to realize and accept this reality. The Armenian people and their rulers had better seek their security in establishing peace with their neighbors, not thousands of miles away.
No weapon or ammunition sent by Western countries can substitute for the tranquility to be enabled by an environment of permanent peace. It is our biggest desire that the Armenians shall not waste, once again, the peace opportunity,” Erdogan said.