Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ասել է, որ «Գազան մեր սրտերում նույն տեղն ունի, ինչ Ղարաբաղը»:
Նոյեմբերի 20-ին իր կաբինետի նիստից հետո Էրդողանը, մասնավորապես, ասել է.
«Մեր շուրջը տեղի ունեցող ցանկացած միջադեպ՝ Բալկաններից մինչեւ Կովկաս, Սեւ ծովից մինչեւ Միջերկրական ծովի արեւելյան ափերը, ուղղակիորեն վերաբերվում է մեզ։ Գազան մեր սրտերում նույն տեղն ունի, ինչ Ղարաբաղը: Մենք տարբերություն չենք դնում Բոսնիայի եւ Հալեպի, Տրիպոլիի եւ Բալխի, Սալոնիկի եւ Մոսուլի միջեւ»:
«Նրանք, ովքեր տարիներ շարունակ քաջալերում էին Հայաստանին եւ օգուտներ քաղում տարածաշրջանում ապրող մարդկանց տառապանքներից, իրականում ամենամեծ վնասը հասցրին հենց Հայաստանին։ Վառելով անիրատեսական երազների կրակը՝ նրանք շահագործեցին հայերին՝ նրանց անապահովության դատապարտելով: Հայաստանը պետք է գիտակցի եւ ընդունի այս իրողությունը։ Հայ ժողովուրդը եւ նրա կառավարիչները ավելի լավ է որոնեն իրենց անվտանգությունը ոչ թե հազարավոր մղոն հեռավորության վրա, այլ հարեւանների հետ խաղաղություն հաստատելու միջոցով:
Արեւմտյան երկրների կողմից ուղարկված ոչ մի զենք կամ զինամթերք չի կարող փոխարինել մշտական խաղաղության միջավայրին։ Մեր ամենամեծ ցանկությունն է, որ հայերը եւս մեկ անգամ չվատնեն խաղաղության հնարավորությունը», - ասել է Էրդողանը:

Ереван /Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что «Газа занимает в наших сердцах такое же место, что и Карабах».
После заседания кабинета министров Турции 20 ноября Эрдоган, в частности, заявил:
«Любое событие, происходящее вокруг нас, от Балкан до Кавказа, от Черного моря до восточных берегов Средиземного моря, напрямую затрагивает нас. Газа занимает в наших сердцах такое же место, что и Карабах. Мы не делаем различий между Боснией и Алеппо, Триполи и Балхом, Салониками и Мосулом».
«Те, кто годами поддерживал Армению и извлекал выгоду из страданий людей, живущих в регионе, на самом деле нанесли наибольший вред самой Армении. Разжигая огонь несбыточных мечтаний, они использовали армян. Армения должна осознать и принять эту реальность. Армянский народ и его правители должны искать свою безопасность не за тысячи миль, а посредством установления мира со своими соседями.
Никакое оружие или боеприпасы, отправленные западными странами, не могут заменить атмосферу постоянного мира. Наше самое большое желание в том, чтобы армяне снова не упустили возможность достижения мира»,- сказал Эрдоган.