Էրդողանն ասել է, որ «Թուրքիան մայիսի 28-ին պատասխան կտա չարախոսներին» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը քննադատել է Թուրքիայում հասարակական կարծիքի վրա ազդելու արեւմտյան լրատվամիջոցների փորձերը։
TRT Haber հեռուստաալիքի եթերում Էրդողանն ասել է, որ «Արեւմուտքի որոշ շրջանակներ չեն կարող հաշտվել այն մտքի հետ, որ Թուրքիային հաջողվել է արմատախիլ անել ահաբեկչությունը»։ Նա հավելել է, որ «Թուրքիան ստիպված էր միայնակ պայքարել ահաբեկչական կազմակերպությունների դեմ»։
Էրդողանի խոսքով՝ Արեւմուտքը մտահոգված է նաեւ Թուրքիայի ռազմական արդյունաբերության զարգացմամբ։
«Արդյո՞ք նրանց դուր է գալիս Թուրքիան, որն ուժեղացնում է իր ռազմական արդյունաբերությունը: Իհարկե, նրանց նա դուր չի գալիս։ Մենք նրանց դուր չենք գալիս, քանի որ նրանցից այլեւս զենք-զինամթերք չենք գնում։ Մեր ժողովուրդը պատասխանել է իրենց մայիսի 14-ին։ Հուսով եմ, որ մայիսի 28-ին նորից դա կանի։ Արդյո՞ք լսել եք Ադրբեջանի, Կատարի կամ Լիբիայի կողմից մեր ջանքերից դժգոհության մասին։ Ո՛չ։ Երբ նայում ենք նրանց, ովքեր անհանգստանում են մեր հաջողություններով, մեզ համար պարզ է դառնում, թե ով է բարեկամ, իսկ ով թշնամի»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը։

Эрдоган заявил, что «Турция даст ответ недоброжелателям 28 мая» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган подверг критике попытки западных СМИ повлиять на общественное мнение в Турции.
В эфире телеканала TRT Haber Эрдоган заявил, что «определенные круги на Западе не могут смириться с тем фактом, что Турции удалось искоренить терроризм». При этом он отметил, что «Турции пришлось в одиночку вести борьбу против террористических организаций».
По словам Эрдогана, Запад также обеспокоен развитием оборонной промышленности Турции.
«Нравится ли им Турция, которая укрепляется сфере в оборонной промышленности? Конечно, мы им не нравимся. Мы им не нравимся, потому что мы больше не покупаем у них оружие и боеприпасы. Наш народ ответил им 14 мая. Я надеюсь, что 28 мая он сделает это снова. Слышали ли вы о недовольстве нашими усилиями от Азербайджана, Катара или Ливии? Нет. Когда мы смотрим на тех, кого беспокоит наш успех, нам становится ясно, кто друг, а кто враг», - сказал президент Турции.