Երեւան։ Մեդիամաքս։ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն ասել է, որ ադրբեջանական գազի շնորհիվ Բուլղարիան հաջորդ տարվանից այլեւս կախման մեջ չի լինի Ռուսաստանից:
Աթենքում հանդես գալով Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում, Բլինքենը, մասնավորապես, ասել է.
«Հունաստանը օգնում է ՆԱՏՕ-ին ամրապնդել էներգետիկ անվտանգությունը՝ օգնելով ապահովել աղբյուրների բազմազանությանը և նվազեցնելով կախվածությունը ռուսական գազից:
Օրինակ, Բուլղարիան 90 տոկոսով կախված էր Ռուսաստանի բնական գազից: Հունաստան-Բուլղարիա նորակառույց գազատարի շնորհիվ Բուլղարիան հաջորդ տարի իր գազի կարիքների գրեթե 100 տոկոսը կբավարարի Ադրբեջանի եւ ԱՄՆ-ի մատակարարումների շնորհիվ»:

Blinken mentions the importance of Azerbaijani gas in Athens - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. US Secretary of State Antony Blinken said that thanks to Azerbaijani gas, Bulgaria will no longer depend on Russia from the next year.
During the joint news conference with Greek Foreign Minister Nikos Dendias, Blinken said in particular:
“Greece is also helping NATO strengthen their energy security by helping diversity their sources and reducing dependence on Russian gas.
Bulgaria, for example, used to depend on Russia for up to 90 percent of its natural gas. The newly constructed Interconnector Greece-Bulgariat gas pipeline is allowing Bulgaria to transition away from that source.  In the next year, Bulgaria will import nearly 100 percent of its domestic gas needs from Azerbaijan and the United States as a result of this Interconnector.”