Չավուշօղլու. «Թյուրքական աշխարհը գլուխ չի խոնարհում ոչ մեկի առաջ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն ասել է, որ «թյուրքական աշխարհը գլուխ չի խոնարհում ոչ մի սպառնալիքի առաջ՝ լինի այն ԵՄ կամ ԱՄՆ կողմից»։
Ըստ Անադոլու գործակալության՝ Չավուշօղլուն այս մասին ասել է՝ մեկնաբանելով «Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետության» (ՀԿԹՀ) անդամակցությունը Թյուրքական պետությունների կազմակերպությանը (ԹՊԿ):
«Մենք ԱՄՆ-ին ասում ենք, որ նրանք խախտել են հավասարակշռությունը թե՛ թուրք-հունական հարաբերություններում, թե՛ Կիպրոսում։ Եղեք հավասարակշռված, եթե խոսում եք միջազգային իրավունքի մասին: Սկսվել է թյուրքական դարաշրջան, թյուրքական գարուն։ Կարող ենք ասել, որ ԹՊԿ ՀԿԹՀ-ի անդամակցությամբ նոր դարաշրջան է բացվել եւ այս հարցում մեզ պետք չէ ԱՄՆ-ի կամ մեկ ուրիշի թույլտվությունը»,- ընդգծել է Չավուշօղլուն։

«Тюркский мир не склоняет голову перед любыми угрозами», - заявил Чавушоглу - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что «тюркский мир не склоняет голову перед любыми угрозами, будь это ЕС или США».
Как сообщает Анатолийское агентство, об этом Чавушоглу заявил, комментируя тему членства «Турецкой Республики Северного Кипра» (ТРСК) в Организацию тюркских государств (ОТГ).
«Мы говорим США, что они нарушили баланс как в турецко-греческих отношениях, так и на Кипре. Будьте уравновешены, и если вы говорите о международном праве. Начался турецкий век, началась турецкая весна. Мы можем сказать, что с вступлением ТРСК в ОТГ открылась новая эра. В этом вопросе мы не нуждаемся в разрешении США, или кого-либо еще», - подчеркнул Чавушоглу.