2022թ. I կիսամյակում Ադրբեջանը ԵՄ-ին 5 մլրդ եվրոյի գազ է վաճառել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: 2022 թվականի առաջին կիսամյակում Ադրբեջանը Եվրամիության երկրներին 4,9 միլիարդ եվրոյի գազ է մատակարարել։
Այս տվյալները ներկայացնում է «Ինտերֆաքսը»՝ վկայակոչելով Եվրահանձնաժողովի տեղեկանքը եվրոպական գազի շուկայում իրավիճակի վերաբերյալ։
Ադրբեջանից Եվրոպա գազը մատակարարվում է Տրանս-Ադրիատիկ գազատարով (TAP), որը շահագործման էր հանձնվել 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ին։
2021 թվականին Ադրբեջանը Եվրոպա էր արտահանել 8,2 միլիարդ խորանարդ մետր գազ։
2022 թվականին Ադրբեջանից Եվրոպա գազի արտահանումը կանխատեսվում է 11,5 միլիարդ խորանարդ մետրի չափով։ Ակնկալվում է, որ մինչեւ 2027 թվականը մատակարարման տարեկան ծավալները կաճեն մինչեւ 20 մլրդ խորանարդ մետր։

В первом полугодии Азербайджан поставил в ЕС газ на сумму в 5 млрд евро - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В первом полугодии 2022 года страны Европейского собза купили у Азербайджана газа на 4,9 млрд евро.
Эти данные привордит Интерфакс со ссылкой на сообщение Европейской комиссии о ситуации на европейском газовом рынке.
Газ из Азербайджана в Европу поставляется по Транс-Адриатическому газопроводу (TAP), который был введен в действие 31 декабря 2020 года.
В 2021 году Азербайджан экспортировал в Европу 8,2 млрд кубометров газа.
В 2022 году экспорт газа из Азербайджана в Европу прогнозируется на уровне 11,5 млрд кубометров. Ожидается, что к 2027 году объемы поставок вырастут до 20 млрд кубометров.