Երեւան: Մեդիամաքս: Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարությունը եւ Bayraktar Savunma ընկերությունը հուշագիր են ստորագրել Կիեւի մարզում կենտրոնի կառուցման վերաբերյալ՝ թուրքական Bayraktar անօդաչու թռչող սարքերի սպասարկման եւ անձնակազմի վերապատրաստման համար:
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, փաստաթուղթը ստորագրվել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու ներկայությամբ:
«Դա մեծ իրական առաջընթաց է: Ես երախտապարտ եմ նախագահ Էրդողանին: Դա իսկական աջակցություն է Ուկրաինայի ինքնիշխանությանը եւ անկախությանը», - ասել է Զելենսկին:
Հատկանշական է, որ փաստաթուղթը ստորագրվել է սեպտեմբերի 29-ին, երբ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ու Վլադիմիր Պուտինը հանդիպում էին Սոչիում:
Փաստաթղթի համաձայն, Bayraktar Savunma-ն կկառուցի Bayraktar անօդաչու թռչող սարքերի սպասարկման, ընթացիկ վերանորոգման եւ արդիականացման կենտրոն: Ենթադրվում է, որ հետագայում Ուկրաինայում կկառուցվեն մի շարք նման կենտրոններ:
Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության փոխանցմամբ՝ հաջորդ փուլը լինելու է անօդաչու թռչող սարքերի ուկրաինա-թուրքական արտադրության ստեղծումը: Bayraktar Savunma-ն նախատեսում է ներդրումներ կատարել Ուկրաինայում ԱԹՍ արտադրական գործարանի կառուցման մեջ:

Ереван /Медиамакс/. Министерство обороны Украины и компания Bayraktar Savunma подписали меморандум о строительстве учебно-испытательного центра в Киевской области для обслуживания турецких беспилотных летательных аппаратов Bayraktar и обучения персонала по их эксплуатации.
Как сообщает ТАСС, документ был подписан в присутствии президента Украины Владимира Зеленского.
«Это большой реальный шаг вперед. Благодарен президенту Эрдогану. Это реальная поддержка суверенитета и независимости Украины», - сказал Зеленский.
Примечательно, что документ был подписан 29 сентября, когда Реджеп Тайип Эрдоган и Владимир Путин встречались с Сочи.
Согласно документу, Bayraktar Savunma построит центр по обслуживанию, текущему ремонту, модернизации беспилотных летательных аппаратов Bayraktar. Предполагается, что впоследствии на Украине будет построен ряд таких центров.
По информации министерства обороны Украины, следующим этапом будет налаживание украинского-турецкого производства БПЛА.Bayraktar Savunma планирует инвестировать средства в строительство на Украине завода по изготовлению беспилотников.