Եվրոպան «միլիոնավոր» փախստականների է սպասում - Mediamax.am
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկն ասել է, որ «պետք է ակնկալենք միլիոնավոր փախստականներ Սիրիայից»:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին Դոնալդ Տուսկն ասել է Բրյուսելում կայացած ԵՄ գագաթաժողովի ավարտին, որի հիմնական թեման էր Մերձավոր Արեւելքից եւ Աֆղանստանից ժամանող փախստականների հետ կապված իրավիճակը:
«Մեր քննարկումն այսօր հիմնված է եղել փաստերի, այլ ոչ թե հույզերի վրա: Սիրիայում այժմ կա 8 մլն ներքին տեղափոխված մարդ, եւս 4 մլն-ը գտնվում է հարեւան երկրներում: Միայն Սիրիայից պետք է միլիոնավոր փախստականների սպասենք»,- ասել է Դոնալդ Տուսկը:
Եվրամիության գագաթաժողովը €1 մլրդ է հատկացրել Թուրքիային եւ €700՝ Մակեդոնիային՝ փախստականների խնդիրները լուծելու համար:
«Մենք նաեւ համաձայնեցրել ենք €100 մլն-ի հատկացումը ԵՄ երկրներին եւ €600 մլն-ի՝ եվրոպական գործակալություններին 2016թ. համար, նաեւ €200՝ Պարենի համաշխարհային ծրագրին եւ €300՝ փախստականներին ուղիղ մարդասիրական օգնություն տրամադրելու համար»,- գագաթաժողովի ավարտից հետո հայտնել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը:
Դոնալդ Տուսկը նաեւ տեղեկացրել է, որ փախստականների ընդունման ու գրանցման կենտրոնները Եվրամիության արտաքին սահմաններին կսկսեն գործել նոյեմբերի վերջից:

В Европе ожидают «миллионы» беженцев - Mediamax.am
Председатель Европейского совета Дональд Туск сказал, что «мы должны ожидать миллионы беженцев из Сирии».
Как передает ТАСС, Туск сказал об этом по итогам саммита ЕС в Брюсселе, основной темой которого стала ситуация с беженцами из стран Ближнего Востока и Афганистана.
«Наша дискуссия сегодня была основана на фактах, а не на эмоциях. В Сирии сейчас находятся 8 млн внутренне перемещенных лиц, еще 4 млн - в соседних с ней странах. Мы должны ожидать миллионы беженцев из одной только Сирии», - сказал Дональд Туск.
Саммит Евросоюза выделил €1 млрд Турции и €700 млн - Македонии для решения проблемы беженцев.
«Мы также согласовали выделение €100 млн экстренной помощи странам ЕС, €600 млн  - европейским агентствам на 2016 год, €200 млн Всемирной продовольственной программе и €300 млн на оказание прямой гуманитарной помощи беженцам», - сообщил по итогам саммита председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер.
Дональд Туск также сообщил, что центры приема и регистрации беженцев на внешних границах Евросоюза начнут действовать до конца ноября.