Իսկուհին՝ անդադար սովորող 18 տարվա մանկավարժը - Mediamax.am
Իսկուհու օրը վազք է. առավոտյան գնում է դպրոց՝ դասավանդելու, հետո արագ վերադառնում տուն, որ երեխային քնեցնի, 3-ն անց կես մշակույթի տանը նրան են սպասում «Արմաթ» լաբորատորիայի աշակերտները։ Երեկոյան պատրաստվում է հաջորդ օրվա դասերին, զուգահեռ տարբեր կրթական ծրագրերի է մասնակցում։ Իսկուհու զբաղվածությունը նրա մեծ ընտանիքի՝ ամուսնու, երեք երեխաների ու ամուսնու ծնողների համար նորություն չէ։ Ով ինչպես կարողանում, օգնում է։
«Իրենք հպարտանում են ինձնով ու նպաստում իմ առաջադիմությանը, հատկապես՝ ամուսինս։ Ամեն ինչ անում է, որ լավ զգամ ինձ, մանավանդ, երբ տեսնում է, որ ի վիճակի եմ շատ բան անել։ Իրենք իմ ուժեղ թիկունքն են, իմ բոլոր հաջողությունների մեջ շատ մեծ ներդրում ունեն։ Առանց իրենց ոչինչ անել չէի կարող»։
Իսկուհի Ասատրյանը 18 տարի դասավանդում է Կոտայքի մարզի Գեղաշեն գյուղում։ Դպրոցն ավարտելուց հետո երազում էր Տնտեսագիտական համալսարան ընդունվել, բայց դժվար տարիներ էին, Մանկավարժական համալսարանում ուսման վարձն ավելի քիչ էր։ Ավարտեց ու ծնողների եւ երկու քույրերի նման սկսեց դասավանդել, սկզբում՝ աշխարհագրություն, պատմության բաժնում սովորելուց հետո՝ նաեւ պատմություն։
Ուսուցչի աշխատանքն Իսկուհու սրտով չէր. դասավանդում էր իմիջիայլոց, առանց հետաքրքրության։ Իր աշխատանքից գոհ չէր, զգում էր՝ կարող է անել ավելին, բայց վստահ չէր՝ ինչպես։
«Միապաղաղ աշխատանքի ոճն ինձ չէր բավարարում, խեղդվում էի։ Դասարանում իմ մոտեցումներով տարբերվում էի, ինձ համար չկար անկարգ աշակերտ, բոլորի հետ լեզու գտնում էի, հասկանում էի, որ պետք է փոփոխություններ իրականացնեմ, անհատական մոտեցում ցուցաբերեմ ամեն աշակերտի նկատմամբ, խորությամբ ճանաչեմ, սիրով անեմ ամեն ինչ։ Փորձում էի, բայց իմ գործիքները թույլ էին, վստահ չէի»։
Իսկուհին, որ անընդհատ որոնումների մեջ էր ու տարբեր ծրագրերում ներգրավված, որոշում է դիմել «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ին։ Կրթական հիմնադրամը, որը հավաքագրում է տարբեր մասնագիտությունների մարդկանց, նրանց վերապատրաստում ու որպես ուսուցիչ՝ երկու տարով գործուղում Հայաստանի եւ Արցախի գյուղեր, 2019 թվականից սկսել էր աշխատել նաեւ գործող ուսուցիչների հետ։ Նրանք շարունակում են ապրել ու աշխատել իրենց համայնքներում, բայց՝ այլ մեթոդներով։
««Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ն ինձ ուժեղացրեց, հիմա ես մասնագիտական ավելի շատ գործիքներ ունեմ։ Որպես ուսուցիչ՝ շատ եմ փոխվել, ավելի ինքնավստահ եմ դարձել դասարանում։ Մինչ այդ նպատակներ չունեի, ուղղակի պարապում էի օրվա դասը։ Հիմա ամեն օրվա, շաբաթվա, տարվա կտրվածքով նպատակ եմ դնում ու փորձում հասնել դրան։ Վերջնարդյունք եմ սահմանում ե՛ւ ինձ, ե՛ւ աշակերտների համար։
Երեխաներն էլ են նկատում փոփոխությունը, անհամբեր սպասում են դասին։ Ավանդական մեթոդներով դաս պատասխանել չկա, անընդհատ եռուզեռ է, բոլորը ներգրավված են։ Աշակերտներն իրենց կարեւոր են զգում դասի ընթացքում, ոգեւորվում են, որ իրենց փոքր աշխատանքը գնահատվում է։ Դա ինձ ուժ է տալիս, որ վաղն ավելի լավը լինեմ, չբավարարվեմ այդքանով»։
Ծրագրի երկու տարիների ընթացքում «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի մենթորները շարունակում են աշխատել մասնակիցների հետ, դասալսումներ անում, քննարկում դասի ընթացքը։
«Ես գերազանցիկներից եմ, առաջադրանքները կատարում եմ, դժգոհություններ չկան, միայն՝ գովասանքներ»,- ծիծաղում է Իսկուհին։
Մինչ ծրագրին դիմելը՝ սկսել էր նոր մասնագիտություն սովորել՝ ծրագրավորում։ Դասերը կիսատ թողեց, բայց ստացած գիտելիքների շնորհիվ՝  «Արմաթ» լաբորատորիայի խմբակավար դարձավ։ Լսողները զարմանում են՝ ինչպես է պատմության ու աշխարհագրության ուսուցչուհին ինժեներական լաբորատորիա ղեկավարում։ Մինչդեռ Իսկուհին բավարարված ժպտում է՝ վերջապես իր սիրելի մաթեմատիկան պետք եկավ։
Արդեն մի քանի տարի է՝ Իսկուհին ու իր աշակերտուհիները մասնակցում են «Տեխնովացիա Հայաստան, աղջիկնե՛ր» ծրագրին։ Տեխնոլոգիական ձեռներեցության միջազգային մրցույթը նախատեսված է 10-18 տարեկան աղջիկների համար։ Նախ մասնակցում են ծրագրավորման ու բիզնեսի 12-շաբաթյա դասերի, հետո ստեղծում են բջջային հավելված՝ դրա միջոցով փորձելով լուծել համայնքային որեւէ խնդիր։
Իրենք երկու հավելված են պատրաստել, մեկը՝ ականներ հայտնաբերելու համար, մյուսը՝ համագյուղացիներին ծառատունկի մասին իրազեկելու ու կամավորներ հավաքագրելու: Այս տարվա ծրագրով աղբի տեսակավորման հարցն են ուզում լուծել:
«Մինչեւ աղբամանները կլինեն, արկղիկներ ենք պատրաստել, ներկել, նկարել վրան, բոլոր դասարաններում ու նույնիսկ նախակրթարանում ենք դրել, որ աղբը հավաքեն, տեսակավորենք, տանենք վերամշակման: Պլաստիկից կարող ենք գեղեցիկ իրեր ստանալ, որովհետեւ պլաստիկը թունավոր նյութեր է արտադրում ու վնասում է բնությանը»,-իրենց նախաձեռնության մասին է պատմում 8-րդ դասարանցի Լիանան:
Իսկուհին ասում է՝ ինչպես «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ն օգնեց բացահայտել իր հնարավորություններն ու ուժեղ կողմերը, ինքն էլ աշակերտներին է օգնում ճանաչել իրենց։ Այսպիսի նախաձեռնությունների միջոցով երեխաներն ավելի ինքնավստահ են դառնում, հավատում են, որ կարող են խնդիրներ լուծել:
Իր հաջողված փորձով նաեւ գործընկերների հետ է կիսվում: Եթե ուզում ես աշակերտը հետաքրքրված լինի առարկայով, աշխատանքդ պիտի սիրով անես, ամեն երեխայի ճանաչես, թերությունների փոխարեն ուժեղ կողմերը գտնես ու դրա վրա հենվելով՝ ներգրավես դասին: Իր օրինակին հետեւելով՝ ուսուցիչներից մի քանիսը դիմել են «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»:
Գործընկերները կատակում են՝ Իսկուհու կյանքում ամեն ինչի ծրագրված է, ամեն ինչ իր լուծումն ունի:
Արդեն երկու ամիս է՝ մեքենա է վարում, որ ժամանակ խնայի, աչքն էլ միշտ հեռախոսին է. երեխայի սենյակում տեսախցիկ է տեղադրել, որ տնից բացակայելիս՝ հետեւի նրա շարժին: Ասում է՝ ծանրաբեռնված է, շատ է հոգնում, բայց չի դժգոհում: Կարեւորը՝ բավարարված է: 8 ամսական Լեոն մի քիչ մեծանա, նոր զբաղմունքների մասին կմտածի:

Iskuhi’s day passes in a hurry – in the morning she goes to teach at school, then quickly returns home to put her child to sleep. At 3:30 p.m. the students of Armath laboratory are waiting for her at the house of culture. In the evening she gets prepared for the next day’s classes while she also  participates in different educational programs. Iskuhi’s busy schedule is not a new reality for her large family consisting of her husband, three children, and in-laws. Whoever can help, does.
“They are proud of me and contribute to my progress, especially my husband. He does everything to make me feel good, especially when he sees that I am able to do so much. They are my strong support system, and always have a big contribution to all my success. I could not have done anything without them.”
Iskuhi Asatryan has been teaching in Geghashen village of the Kotayk region for 18 years. After graduating from school, she dreamt of entering the University of Economics, but those were difficult years and the tuition fee for the Pedagogical University was lower. She graduated and started teaching just like her parents and two sisters. She began with geography, and after studying history, she added that subject as well.
Iskuhi did not like being a teacher. She was teaching very matter-of-factly, without any real interest. She was not satisfied with her work and felt that she could do more, but was not sure how to start.
“The monotonous work did not satisfy me. I was suffocating. In the classroom, I differed with my approaches. There were no bad students for me. I was getting along with everyone and I realized that I should bring about changes to show an individual approach towards each student. I wanted to get to know each of them in depth and do everything with love. I was trying, but my tools were weak and I was not confident.”
Constantly searching and being involved in different programs, Iskuhi decided to apply to Teach For Armenia. The educational foundation which recruits people of different professions, trains them, and sends them as teachers to villages throughout Armenia and Artsakh for two years  started working with current teachers in 2019. They continue to live and work in their communities, but learn new methods of teaching.
“Teach For Armenia made me stronger. Now I have more professional tools. I have changed a lot as a teacher and have become more confident in the classroom. Prior to this, I had no goals and was just teaching the lesson of the day. Now, I set daily, weekly, and annual goals and try to achieve them. I set the end result for me and my students. The children also notice the change and look forward to my lessons. There is no traditional way of teaching a lesson as all are involved. The students feel their importance during the lesson and are excited that their small work is being appreciated. It gives me strength to be better tomorrow and not to be satisfied with that much.”
During the two years of the program, Teach For Armenia mentors continue working with the participants, attend the lessons, and discuss the course of the lesson.
“I am an honor student. I complete tasks, but there are no complaints, only compliments,” Iskuhi notes.
Before applying to the program, she started learning a new profession - programming. She did not complete her training, but due to the knowledge she gained, in cooperation with Teach For Armenia, they opened an Armath laboratory in the village. Those who listen to my story are amazed at how a history and geography teacher manages an engineering laboratory. While Iskuhi smiles with satisfaction, finally her favorite subject, math, was needed.
For the past few years, Iskuhi and her students have participated in the “Technovation Girls Armenia” program. The international technology entrepreneurship competition is intended for girls ages 10-18. First, they participate in a 12-week programming and business class. Then, they create a mobile application as they try to solve a community issue.
They have prepared two applications: one to detect mines and the other to inform fellow villagers about tree planting and recruiting volunteers. With this year’s program, they want to solve the issue of waste sorting.
“Before the garbage cans are placed, we have prepared boxes, painted and drawn on them, and placed them in all the classrooms and even pre-school establishments for them to collect the waste and for us to sort it and take it for recycling. We can get beautiful things from plastic, because plastic produces toxic substances and harms nature,” Liana, an 8th grader, says about their initiative.
Iskuhi says just like Teach For Armenia helped her reveal her potential and strong sides, she also helps the students recognize themselves. Children become more self-confident thanks to these initiatives and believe that they can solve problems.
She shares her successful experience with her colleagues. If you want students to be interested in the subject, you should do your work with love, get to know each child, instead of shortcomings find their strong sides, and based on it involve them in the lesson. Following her example, some of the teachers applied to Teach For Armenia.
Colleagues joke that everything is programmed in Iskuhi’s life and everything has a solution. She has been driving a car for two months now to save time and her eyes are always on her phone. She has put a camera in the baby’s room to follow him while she is away. She says she is very busy and gets very tired, but she does not complain. The most important thing is that she is satisfied. After 8-month old Leo grows a bit, she will think about new occupations.