Լուսանկարը` Իլյուզիաների թանգարան
Ուղեղի ժամանց. հաճախ այսպես են բնութագրում իլյուզիաների թանգարանները, որոնք հայտնվում են աշխարհի տարբեր երկրներում: Ամեն մեկը փորձում է ինքնատիպ լուծումներ առաջարկել՝ տեսողական խաբկանքը, ֆիզիկայի օրենքներն ու երկրաչափական պատկերներով առաջադրանքներն էլ ստիպում են մարդկանց   գնալ այս ամենի հետեւից ու նորը բացահայտել։
Բայց ինչո՞ւ գնալ ուրիշ երկիր, երբ քո երկրում էլ կարող ես ուղեղը մարզել ու զվարճացնել։ Այս միտքն էլ  դարձավ բիզնես գաղափար ու միավորեց երկու ընկերներին։
-Ես տարբեր երկրներում գնացել էի իլյուզիաների թանգարան, Գրիշան էլ իր հերթին էր գնացել, մի օր հանդիպեցինք ու տպավորություններով կիսվեցինք։ Պատմում էինք, մարդիկ ոգեւորվում էին, մտածում էին, երբ են իրենք էլ ինչ-որ մի օր գնալու արտերկիր, որ այցելեն նման վայրեր։ Որոշ ժամանակ անց  որոշեցինք այդ ոգեւորությունը վերածել գաղափարի՝  Հայաստանում ստեղծել իլյուզիաների թանգարան ու մեր հայրենակիցներին ընձեռել նման հնարավորություն,- պատմում է Մեսրոպ Հակոբյանը ու հրավիրում ներս՝ արդեն բացված թանգարան։
Գրիշա Ամիրխանյանն ու Մեսրոպ Հակոբյանը Գրիշա Ամիրխանյանն ու Մեսրոպ Հակոբյանը
Մասնագիտությամբ ինժեներ Մեսրոպ Հակոբյանին ու տնտեսագետ Գրիշա Ամիրխանյանին թանգարան հիմնադրելու գաղափարը իրականություն դարձնելու համար տարբեր երկրներում 8 իլյուզիաների թանգարան են այցելել, հանդիպել հիմնադիրների հետ, որոնք կիսվել են իրենց փորձով ու գիտելիքներով, ապա մշակել են իրենց տարբերակը։
-Թեեւ ցուցանմուշները առաջին հայացքից զվարճանք են պարունակում, բայց  խորքում գիտություն է թաքնված։ Կրթությունն ու ժամանցը համադրող կամ «Edutainment» վայրերը մեծ տարածում են ստանում ամբողջ աշխարհում։ Իլյուզիաների թանգարանը ստացված օրինակ է, որտեղ միավորվում է գիտությունն ու զվարճանքը։  Հենց այդպիսի վայր է մեր թանգարանը,-ասում է Գրիշա Ամիրխանյանն ու ծանոթացնում առաջին ցուցանմուշների հետ։
Ֆիզիկայի, մաթեմատիկայի, հոգեբանության վրա հիմնված շուրջ 50 ցուցանմուշներ, առաջին հայացքից սովորական են թվում, բայց իրականում՝ «կախարդական» սենյակներ են, որտեղ կարելի է զարմանալ, զվարճանալ, փորձել, համոզվել, ինչպես նաեւ վերհիշել դպրոցական գիտելիքները, նոր փորձարկումների շնորհիվ հետեւություններ անել ու հետո փորձել գտնել դրանց դրսեւորման այլ օրինակներ ծանոթ ու անծանոթ ոլորտներում։ Իսկ դպրոցականների համար հիանալի վայր է դասագրքերում կարդացածը հենց տեղում զգալ, շոշափել, փորձել։
Գաղափարից բիզնես ընկած ճանապարհը
- Իլյուզիաների թանգարան ստեղծելու գաղափարը երկար քննարկել էինք, փորձել էինք տարբեր երկրների փորձը ուսումնասիրել, մեր բիզնեսը թղթի վրա պատրաստի գծագրել էինք, գաղափարի տեսքով, հղկված վիճակում պատրաստ էր արդեն, բայց իրականում, առաջին քայլն անելը բավականին դժվար էր, - խոստովանում է Գրիշան։
Գրիշա Ամիրխանյանը Գրիշա Ամիրխանյանը
Այդ քայլն անել ընկերներին օգնում է «ԵՄ-ն` բիզնեսի համար» նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի եւ տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագիրը, որը համաֆինանսավորում է Եվրոպական միությունը, Գերմանիայի դաշնային հանրապետության տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման նախարարությունը եւ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունը(GiZ)։
- Ի սկզբանե թանգարանի բացման համար հնարավոր վայր քննարկում էինք Երեւանը կամ Գյումրին։ Դրամաշնորհային ծրագրին դիմելով՝ հստակ որոշեցինք, որ մեր գաղափարը իրագործելու ենք Գյումրիում։ Քաղաքը վերջին տարիներին հայտնի զբոսաշրջային ուղղություն է դարձել, բայց, այնուամենայնիվ, հիմնականում ընկալվում է որպես պատմական քաղաք՝ հարուստ մշակույթով, թանգարաններով ու բազմաթիվ հետաքրքրիր վայրերով։ Սակայն ժամանցային վայրերը, մեր կարծիքով, քիչ են,- նշում է Գրիշան։
Թարմացվող զարմանք
Մանկությունից հուշ մնացած, բայց ավելի մեծ չափերի գեղադիտակը (կալեյդոսկոպ) կբեկի մեր պատկերացումներն ու բյուր կողմերով կտարածի մեր պատկերը հայելիների աշխարհում։
Հետո քայլերդ ուղղում ես մեկ այլ սենյակ, որտեղից լայն ժպիտով  կողջունի Գյումրիի տեսարժան վայրերի 300 նկարներով հավաքված Մհեր Մկրտչյանի պատկերը: Մյուս հատվածում ֆիզիկոս Նիկոլա Տեսլայի պլազմային գունդն է՝ հազվագյուտ գազերի խառնուրդով լցված։
Իրականության ու խաբկանքի  արանքում այցելուն կսկսի շփոթվել, կասկածել, զարմանալ ու արդեն մի քանի անգամ ստուգել, շոշափել  իրերը, պատերից կախված անշարժ ու թվացյալ շարժվող  պատկերները։
- Մարդկանց զարմացնելու հնարավորությունները շատ մեծ են, պարբերաբար թարմացվելու են պատկերները, փորձելու ենք այնպես անել, որ մեկ անգամ այցելած այցելուն, ցանկանա կրկին գալ, - նշում է Մեսրոպը։
- Փորձել ենք համադրել տարբեր հետաքրքրություններ, որ ընտանիքով գան, եւ տատիկ-պապիկներին, եւ ծնողին, եւ ուսանողին ու աշակերտին հետաքրքիր լինի։ Իլյուզիաների աշխարհ այցելելը շքեղություն չէ, սոցիալական տարբեր ծրագրեր ունենք, զեղչեր ունենք, որ մարդիկ գան էմոցիաների, գիտելիքների ու հետաքրքիր նկարների հետեւից, - հավելում է Գրիշան:

Photo: Museum of Illusions
Brain entertainment: this is how museums of illusions are often called. Everyone is seeking to offer unusual, unique solutions, and the optical illusions, laws of physics, quests and puzzles with geometric images make people immerse in this world and discover something new.
So why go to another country if you can train and entertain your brain in your home country? This concept was elaborated into a business idea bringing the two friends together.
- I have visited museums of illusions in various countries, and so has Grisha. We met one day and shared our impressions. We were telling about the museums and people around were getting very enthusiastic looking forward to the opportunity to travel abroad and see such exciting places.  Soon, we decided to translate our enthusiasm into a viable concept: to establish a museum of illusions in Armenia, offering such opportunity to our compatriots -says Mesrop Hakobyan, inviting us to see the already opened museum.
Grisha Amirkhanyan and  Mesrop Hakobyan Grisha Amirkhanyan and Mesrop Hakobyan
Mesrop Hakobyan, who has a background in engineering and Grisha Amirkhanyan who is an economist have been to 8 museums of illusions all over the world, meeting  the founders, who shared their experience and knowledge with them, and then they developed their own concept.
-Though the exhibits may seem fun at first sight, however, there is science behind them. The venues offering a combination of education and fun or the so-called “Edutainment” centers are becoming more and more popular all over the world. The museum of illusions is a good example of combining science and entertainment. So, our museum is one of those places, - says Grisha Amirkhanyan, showing the first exhibits.
About 50 exhibits  inspired by physics, mathematics, psychology may seem ordinary at first glance, but in reality these are "magical" rooms where one can get surprised, have fun, experiment, test,  as well as brush up on the school curriculum knowledge, make findings through new experiments and try to find other illustrations of these findings in other well-known аs well as unknown fields. And for school students it is a wonderful place to feel, touch and test the things they read about in their textbooks.
From Idea to Business
- We had extensive discussions on the idea of establishing a museum of illusions and studied the experience of various countries.  We drafted the concept and it was ready and well-elaborated in detail, but in reality, it was really very hard to the make the first step -says Grisha.
The EU4Bsusines “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia” (ITTD) project implemented by the German Agency for International Cooperation (GIZ) and co-funded by the EU and the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) helped the friends to take a step forward.
- Initially we were considering the option of having the museum either in Yerevan or in Gyumri. When applying for the grant, we had a clear decision that our idea should be realized in Gyumri. The town has turned into a popular touristic destination in the recent years, but however, it is mainly seen as a historic town with rich cultural heritage, museums, and large number of sites of interest. However, we believe that there are few entertainment facilities in the town,- mentioned Grisha.
Surprise Revived
The kaleidoscope, just like the one we had as kids, but bigger in size will blow up your mind and you will have thousands of your images reflected in the world of mirrors.
Then you proceed to the next room, where the portrait of Mher Mkrtchyan, made from 300 smaller images of the sites of interest of Gyumri welcomes you with а big smile.  The next exhibit is Nikola Tesla’s plasma ball, filled with a mixture of various noble gases
In and between the reality and illusion, the visitors get confused, doubt, show surprise and test again and again, touch the objects, as well as the pictures hanging motionless on the walls and those seemingly moving.
-  There are vast options to surprise people. The images will be updated regularly. We shall do our best to make the visitors wish to come back again and again, -says Mesrop.
- We tried to combine various interests, so that the visitors could come with their families  making  the place attractive for granparents, parents, students. Visiting the world of illusions is not a luxury, we have various social programmes, special offers and discounts so that people should come for knowledge, emotions and interesting pictures, - says Grisha.