Երեւանի կենտրոնում գտնվող շենքերից մեկի երկրորդ հարկում՝ գրասենյակ հիշեցնող տարածքում, հատակին լցված են տարբեր գույնի ու չափսի ուսապարկեր: Ներսում լուռ է, բայց լռությունը երկար չի տեւում:
Քիչ անց տարբեր սենյակներից դուրս են վազում երեխաներ, եւս 15 րոպե անց՝ երեխաների մեկ այլ խումբ վերադառնում է զբոսանքից: Նրանց մի մասը սկսում է հեռախոսով խաղեր խաղալ, մյուսները զրուցում են հատակին նստած, երրորդներն էլ, տեղավորվելով սեղանի տակ, սկսում են անել տնային աշխատանքը: Մենք «Ազատ դպրոցում» ենք, որը ստեղծել են Երեւան տեղափոխված ռուս երիտասարդները ռուս երեխաների համար:
Քիչ անց դպրոց է գալիս տնօրենը՝ Ելենա Չեգոդաեւան: Նա 24 տարեկան է, Երեւան է տեղափոխվել Մոսկվայից՝ Ուկրաինայում սկսված պատերազմից հետո: Դպրոցում դասերի մեկնարկից հետո Ելենան ամբողջ օրը տրամադրում է վարչական հարցերին, իրավաբանների օգնությամբ պաշտոնապես գրանցում է «Ազատ դպրոցը»:
Երեւանում ապրելու 1,5 ամսվա ընթացքում Ելենան կենտրոնական, զբոսաշրջային փողոցներից բացի, արդեն հասցրել է լինել քաղաքի տարբեր ծայրամասերում եւ նույնիսկ՝ Արգավանդում, որտեղ հնարավոր է գնել քիչ թե շատ մատչելի կահույք. դպրոցին աթոռներ ու սեղաններ էին պետք:
Այստեղ միանգամից տան զգացողություն ունեցա
Անունս Լենա է, ես Մոսկվայից եմ: Ռուսաստանում 4 տարի աշխատել եմ մասնավոր դպրոցում, սովորել Իրավաբանական ֆակուլտետում: Ունեմ հայկական արմատներ, պապս՝ մայրիկիս հայրը, հայ է: Մինչեւ այս իրադարձությունները շատ էի մտածում Հայաստան գալու, այն տեսնելու մասին: Իսկ հիմա ստացվեց այնպես, որ տեղափոխվեցինք մեկ օրում:
Ելենա ՉեգոդաեւանԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Չնայած բարդ շրջան է՝ այստեղ միանգամից տան զգացում ունեցա, գուցե, ի սկզբանե այդպես եմ տրամադրվել: Երեւան եմ տեղափոխվել ընկերոջս ու նրա ընտանիքի հետ, մեզ հետ եկել է նաեւ եղբայրներիցս մեկը: Մայրս ու մյուս եղբայրս մնացել են Մոսկվայում: Նրանք բժիշկներ են ու հրաժարվեցին հեռանալ: «Եթե մեզ զորակոչեն, կօգնենք երկու կողմերին էլ», - ասացին:
Ինչու որոշեցինք հեռանալ
Լվովում ինձ շատ հարազատ մարդիկ են ապրում, ես դուրս էի գալիս հանրահավաքների: Հասկանում էի՝ չեմ կարող ու չեմ պատրաստվում լռել: Հաշվի առնելով՝ ինչ դաժանությամբ են Ռուսաստանում այսօր վարվում մարդկանց հետ, որոնք դեմ են այս պատերազմին ու ինչ-որ կերպ արտահայտվում են, գիտեի՝ վաղ թե ուշ կա՛մ բանտ կգնամ, կա՛մ մեծ տուգանք կվճարեմ:
Ինձ հասցրեցին բերման ենթարկել հանրահավաքի մասնակցելու համար՝ հիմնվելով տեսագրության վրա, որում ես չէի: Մեր ընտանիքում պատմում էին՝ ինչպես են պապիս հորը տասնյակ տարիներ առաջ բերման ենթարկել տնից եւ ուղարկել ուրանի հանքավայրեր: Նույն կերպ էլ ինձ երեք ոստիկաններ առավոտյան ժամը 6-ին տարան տնից: Որոշ ժամանակ հետո ինձ բաց թողեցին, ես տուգանք վճարեցի, իսկ նախապապս, ցավոք, այդպես էլ չվերադարձավ, մահացավ այնտեղ: Հուսով եմ՝ սա ժամանակի հարց չէ, ու մենք չենք հասնի նաեւ այս կետին: Տպավորություն է, որ պատմությունը կրկնվում է: Սա ծանր է:
Առաջին զգացողություններն օտար երկրում
Հայաստան տեղափոխվելուց հետո առաջին երկու օրը թեթեւության ու հանգստության զգացում կար: Տպավորություն, որ պետք է պարզապես մի քիչ սպասել: Հետո ինձ մոտ շատ ծանր շրջան սկսվեց: Երբ մի քանի բնակարան փոխելուց հետո ի վերջո հաստատվեցինք այն տանը, որտեղ հիմա ենք ապրում, ես մոտ մեկ շաբաթ ընդհանրապես դուրս չէի գալիս: Ծանր էր գիտակցել, որ մենք հեռացել ենք, որ պատուհանից այն կողմ այլ քաղաք է: Եվ սա այն դեպքում, որ Երեւանում շատ հաճելի է, հանդարտ, մարդիկ շատ բարի են ու ամեն ինչ լավ է: Զգացողությունը, որ չես կարող ցանկացած պահի վերադառնալ քո տուն, գրկել մորդ, զբոսնել շանդ հետ, շատ ծանր էր:
Մեզ «Ազատ դպրոց» կոչեցինք
Մորս լավագույն ընկերուհին ԱՄՆ-ում է բնակվում ու շատ է ցավում տեղի ունեցողի համար: Նա ցանկանում էր օգնել: Գրում էր ինձ, առաջարկում ֆինանսական օգնություն, որ ինչ-որ բան կազմակերպեմ տեղափոխվածների համար: Գրում էր նաեւ դպրոցի մասին, չէ՞ որ երեխաները կիսատ են թողել ուսումն ու պետք էր ինչ-որ կերպ լուծել այս հարցը: Մոսկվայից հեռանալուց մի քանի օր առաջ ես թողել էի աշխատանքս մասնավոր դպրոցում ու սկսել էի աշխատել որպես պրոդյուսերի օգնական: Ցանկանում էի փոխել ոլորտս, ու այդ պատճառով դպրոց բացելու միտքը սկզբում ինձ այնքան էլ չհետաքրքրեց: Հետո ընկերս, որն այժմ մեզ մոտ պատմություն է դասավանդում, իմանալով, որքան շատ եմ սիրում ամեն ինչ կազմակերպել, ասաց՝ իսկ չե՞ս ուզում դպրոց ԿԱԶՄԱԿԵՐՊԵԼ (ծիծաղում է – հեղ.): Այս բառն ու գիտակցումը, որ տեղափոխված երեխաները պետք է անպայման շարունակեն կրթությունը, ինձ ստիպեցին մտածել՝ ինչո՞ւ ոչ, պետք է անել: Այս ուղղությամբ աշխատանքն ինձ օգնեց դուրս գալ ապատիկ վիճակից:
Անյայի հետ, որը մեր խմբակների պատասխանատուն է, հարցաթերթիկ կազմեցինք՝ պարզելու՝ կա՞ նման դպրոցի պահանջարկ: Պարզվեց՝ ոչ միայն կա, այլեւ բավականին մեծ է: Մեր հարցաթերթիկին արձագանքեց 66 ընտանիք, գրեթե յուրաքանչյուրում՝ երկուական երեխա: Առավել շատ էին առաջին դասարանցիները:
Տեղափոխվածների Telegram-չաթերի միջոցով սկսեցինք փնտրել ուսուցիչների: Շատ պարզ հարցաթերթիկ էինք կազմել՝ ով եք, որտեղ եք սովորել ու դասավանդել, ինչպես կարող ենք կապվել ձեզ հետ: Այս դեպքում եւս բազմաթիվ արձագանքներ ստացանք ու որոշեցինք ծնողների եւ ուսուցիչների հանդիպում կազմակերպել: Հավաքվեցինք Երեւանի Սիրահարների այգում՝ փոքրիկ ամֆիթատրոնում: Միջավայրը շատ կոլորիտային էր: Հանդիպմանն ուսուցիչները պատմում էին իրենց մասին: Ես եւս հետաքրքրությամբ լսում ու ծանոթանում էի նրանց հետ, քանի որ մինչ այդ հասցրել էինք միայն տեսակապի միջոցով կարճ զրույց ունենալ: Հետո գրեթե մեկ օրում գտանք այս տարածքը, վարձակալեցինք այն ու հաջորդ օրվանից դպրոցը սկսեց գործել:
Սկզբում չունեինք ո՛չ աթոռներ, ո՛չ սեղաններ, երեխաները ծնկների վրա էին գրում:
Մենք մեզ «Ազատ դպրոց» կոչեցինք:
Գիտելիք, որը պետք կգա կյանքում
Այսօր մոտ 20 ուսուցիչ ունենք, դասավանդում ենք գրեթե բոլոր հիմնական առարկաները: Ցածր դասարաններում՝ մաթեմատիկա, ռուսերեն, անգլերեն, գրականություն, շրջակա աշխարհ: Ավագների մոտ՝ մաթեմատիկա, ռուսերեն, անգլերեն, գրականություն, կենսաբանություն, ֆիզիկա, աշխարհագրություն եւ պատմություն: Ունենք առաջինից ութերորդ դասարններ: Ավելի բարձր դասարանների համար դեռեւս ոչ ոք չի դիմել:
Ստեղծելով այս դպրոցը, ցանկանում էինք աջակցել ուսուցիչներին, որոնք հեռացել են ու կորցրել աշխատանքը, եւ աշակերտներին, որոնք այսպիսով հնարավորություն են ստանում շարունակել կրթությունը:
Մենք փորձում ենք համապատասխանեցնել դասավանդման ծրագիրը Ռուսաստանի հանրակրթական ծրագրին, բայց ունենք ուսուցիչներ, որոնք դասը վարում են սեփական, մի քանի աղբյուրից կազմված ծրագրով:
Նախատեսում ենք հայերենի դասընթաց սկսել
«Ազատ դպրոցը» մի քանի գործառույթ ունի՝ դասեր, երկարօրյա ծառայություններ ու տարատեսակ խմբակներ: Երկարօրյայի ժամանակ երեխանեը սկզբում զբոսնում են, հետո տնային աշխատանք անում ու սեղանի խաղեր խաղում: Հետագայում նախատեսում ենք նաեւ էքսկուրսիաներ կազմակերպել: Ցանկանում ենք երեխաներին ցույց տալ Երեւանն ու դրա մերձակայքը, թանգարաններն ու տեսարժան վայրերը: «Ազատ դպրոցն» ավելի շատ կրթական կենտրոն է, քան դպրոց դասական իմաստով:
Ունենք բազմաթիվ խմբակներ՝ սկսած դերասանի վարպետությունից մինչեւ ծրագրավորում: Ունենալու ենք գեղանկարչության ստուդիա, երաժշտության պատմության խմբակ, կինոակումբներ: Այս խմբակներ կարող են հաճախել նաեւ տեղացիները՝ թե՛ երեխաները, թե՛ մեծերը: Երբ ուսուցիչներ էինք փնտրում, մեզ գրեց նաեւ հայ ուսուցչուհի՝ առաջարկելով իրավունքի հիմունքներ դասավանդել: Հավանաբար, կսկսենք այս դասընթացը. Հայաստանում ենք ապրում ու պետք է իմանանք այստեղի օրենքներն ու մեր իրավունքները: Նախատեսում ենք նաեւ հայերենի դասընթաց ունենալ, քանի որ շատ ընտանիքներ պատրաստվում են երկար մնալ այստեղ:
Երեխաները կսովորեն մեզ մոտ, նույնիսկ եթե ընտանիքը չի կարող վճարել
Դպրոցը պաշտոնապես կձեւակերպենք որպես ոչ առեւտրային կազմակերպություն, որպեսզի բոլոր ցանկացողները կարողանան գումար փոխանցել՝ օգնելով մեզ վճարել ուսուցիչների աշխատավարձն ու վարձակալության գումարը:
Դպրոցում սովորելու ամսական վճարը 70 հազար դրամ է, բայց այս գումարը պայմանական է: Եթե անկեղծ՝ այս վարձը սահմանել ենք տեղական գներից բացարձակ անտեղյակ: Որքանով հիմա եմ հասկանում, սա բավականին թանկ է:
Միաժամանակ, մենք նշել ենք՝ եթե որեւէ ընտանիք պատրաստ է ավելի շատ վճարել, կօգնի դպրոցին, իսկ եթե ընտանիքը չի կարող իրեն թույլ տալ վարձի այս չափը, միեւնույն է՝ կընդունենք երեխաներին: Շատ լավ հասկանում ենք, որ տեղափոխված ոչ բոլոր ընտանիքները խնայողություններ ունեն: Խմբակներն արժեն 4000 դրամ՝ մեկ դասի համար, իսկ ուսուցիչներին պատրաստվում ենք վճարել մոսկովյան աշխատավարձ՝ մոտավորապես 8000 դրամ՝ դասաժամի համար:
Երեխաները ցանկանում են այստեղ ընկերներ գտնել
Երեխաների հետ շփումից հասկանում եմ՝ շատերին իսկապես դժվար է: Նրանք թողել են հարազատ միջավայրը, ընկերներին: Այս դպրոցն ինչ-որ չափով օգնում է ապրել այնպես, կարծես, ամեն ինչ կարգին է:
Երեխաների մեծ մասը տեղափոխվելուց հետո ամբողջ մարտ ամիսը նստել է տանը՝ ծնողների հետ, ու նոր մարդիկ, շփումն այլ երեխաների հետ դրական է ազդում նրանց վրա: Ունեինք դեպք, երբ մի տղա մեզ մոտ միայն երկարօրյայի էր գալիս ու չէր ցանկանում տուն գնալ, քանի որ ընկերացել էր մյուս երեխաների հետ: Հիմա նրանք սկսել են շփվել ընտանիքներով, իրար հյուր գնալ: Փոքրիկներին ավելի հեշտ է, նրանք մեկ օրով են ապրում, հեշտ են ծանոթանում ու ընկերանում: Տարիքով մեծ երեխաների համար ավելի դժվար է: Օրինակ՝ ութերորդ դասարանում միայն մեկ աշակերտ ունենք, մի օր ասացի նրան՝ «կներես, մի քիչ դիմացի, քեզ դասընկեր կգտնենք» ու նա ոգեւորված պատասխանեց՝ «պետք չէ, ինձ այսպես էլ շատ լավ է, ամբողջ ուշադրությունը ես եմ ստանում»: Հասկացել եմ, որ երեխաների մի մասի համար կարեւոր է ոչ այնքան կրթությունը, դասերը, այլ ընկեր գտնելն այստեղ:

На втором этаже одного из зданий в центре Еревана, в напоминающем офис помещении, на полу лежат рюкзаки разных цветов и размеров. Вокруг тихо, но это ненадолго.
Вскоре из разных комнат выбегают дети, еще через 15 минут группа детей помладше возвращается с прогулки. Кто-то начинает играть в телефонные игры, кто-то беседует с друзьями, усевшись на полу, а кто-то делает уроки, сидя под столом. Мы в «Свободной школе», которую организовали русские ребята для русских детей, переехавших в Ереван после начала войны в Украине.
Вскоре приходит директор школы – Елена Чегодаева. Ей 24 года, она приехала в Ереван из Москвы. После начала уроков она бегает по юристам и занимается официальным оформлением школы. За 1,5 месяца жизни в Ереване Лена кроме центральных туристических улиц уже успела побывать в разных концах города, и даже в пригороде Еревана – Аргаванде, где продают мебель по более или менее доступным ценам - школе нужны были стулья и столы.
У меня здесь сразу было ощущение дома
Меня зовут Лена, я из Москвы. В России я 4 года работала в частной школе-мастерской, училась на юридическом факультете. У меня есть армянские корни, мой дедушка – папа мамы, армянин. Я много думала о том, чтобы побывать в Армении еще до всех этих событий, но вышло так, что сейчас мы решили переехать за один день.
Елена Чегодаева Елена Чегодаева
Несмотря на тяжелый период, у меня здесь сразу было ощущение дома, может, я изначально настроилась. В Ереван я переехала с молодым человеком и его семьей, с нами приехал один из моих братьев. Мама и второй брат остались в Москве. Они врачи и отказались уезжать. «Если нас призовут, будем лечить и тех и других»,- сказали они.
Почему мы уехали
У меня во Львове живут очень близкие люди, я выходила на митинги. Я понимала, что не могу и не буду молчать, и в свете того, как сейчас в России жестоко обращаются с теми, кто против войны и как-то высказывается, я знала - меня, скорее всего, посадят или я получу огромный штраф. Меня успели арестовать, отследив по видео, на котором, кстати, была не я. В семье рассказывали, как нашего прадеда десятки лет назад забрали из дома и отправили на урановые рудники. Так же и меня в 6 часов утра забрали из дома трое полицейских. Меня отпустили, выписав штраф, а прадед, к сожалению, умер на этих рудниках. Надеюсь - это не вопрос времени, и мы не дойдем до этой точки. Потому что ощущение, что история повторяется. Это тяжело.
Первые чувства в чужой стране
В первые два дня после переезда было какое-то облегчение, спокойствие и ощущение, что нужно просто переждать. Потом началось очень тяжелое состояние. Я не могу говорить за всех переехавших, но я справлялась очень плохо. Когда, сменив несколько квартир, мы наконец остановились в той, где живем сейчас, я примерно неделю не выходила из дома. Было тяжело воспринимать, что мы уехали, что за окном другой город. И это при том, что здесь приятно, люди очень добрые и все хорошо, но ощущение, что ты не можешь в любой момент вернуться к себе домой, обнять маму, погулять с собакой, очень тяжелое. До момента, пока меня не уговорили открыть школу, я была в этом состоянии.
Мы назвали себя «Свободная школа»
Лучшая подруга моей мамы живет в США и очень переживает из-за того, что происходит. Ей хотелось как-то помочь. Она писала мне, предлагала финансовую помощь, чтобы я что-нибудь организовала для переехавших людей. Писала и о школе, ведь детям надо где-то учиться. Буквально за несколько дней до переезда я уволилась из школы и начала работать ассистентом продюсера. Хотелось сменить сферу деятельности, поэтому сначала мысль об открытии школы меня как-то не заинтересовала. Потом мой молодой человек, который сейчас преподает здесь историю, зная, как я люблю все организовывать, сказал – а ты не хочешь ОРГАНИЗОВАТЬ школу? (смеется – ред.). Это слово заставило меня задуматься, и понимая, что переехавшие дети оставили обучение, я решила – надо сделать. Работа над открытием школы помогла мне выйти из апатичного состояния.
С Аней, которая отвечает у нас за факультативы, мы составили анкету, пытаясь узнать – есть ли запрос на школу у переехавших русских? Оказалось, что интерес не просто есть, он довольно большой. На наши анкеты откликнулось 66 семей и почти у всех - по два ребенка. Особенно много первоклашек. С помощью телеграм-чатов для переехавших мы начали искать учителей. Отправляли простые анкеты – кто вы, где учились и преподавали, как с вами связаться. На эти анкеты тоже ответили многие и мы решили провести личную встречу учителей и родителей. Я удивилась, что на нее пришло столько семей. Мы организовывали ее в Парке Влюбленных, там есть маленький амфитеатр и это было очень атмосферно. На встрече каждый учитель рассказывал о себе. До этого мы общались с ними только по видеосвязи, так что я тоже знакомилась с ними. Потом мы практически за один день нашли помещение и арендовали его. Со следующего дня школа начала работать. В первые дни у нас не было ни столов, ни стульев, дети писали на коленках.
Мы назвали себя «Свободная школа».
Знания, которые пригодятся в жизни
Сегодня у нас работает около двадцати учителей, преподаются все основные предметы. В младших классах это – математика, русский язык, литература, английский язык, окружающий мир. У старших – математика, русский язык, литература, английский язык, биология, география, физика и история. У нас собраны классы с первого по восьмой. На старшие классы заявок пока не было.
Смысл проекта в том, что он помогает и учителям, которые уехали, потеряв свою работу, и ученикам, которые продолжают получать знания.
Мы сопоставляем программу школы с общеобразовательной программой России, но есть преподаватели, которые ведут урок по своей, смешанной программе. Например, у нас работает учитель математики, который преподает без учебника и дает знания, которые сопоставляет с сегодняшней реальностью и которые пригодились ему в жизни.
Планируем начать курс армянского языка
У Свободной школы несколько функций - уроки, продленка и разные факультативы. На продленке дети сначала гуляют, потом делают уроки и играют в настольные игры. Постепенно мы будем вводить и экскурсии. Хотим показывать детям Ереван, его окрестности, местные достопримечательности и музеи. Мы скорее образовательный центр, чем классическая школа.
Факультативов очень много - от актерского мастерства до программирования. У нас будет изобразительная студия, факультатив истории музыки, киноклубы. На эти факультативы могут приходить и местные - как дети, так и взрослые. Когда мы искали преподавателей, нам ответила армянка и предложила вести основы армянского права. Может быть мы запустим и этот факультатив, думаю будет полезно, потому что мы живем здесь и должны знать свои права. Планируем начать курс армянского языка, так как многие собираются остаться в Армении надолго.
Если семья не может платить, дети все равно будут учиться
Официально мы организуемся в формате некоммерческой организации (НКО), и все желающие смогут делать взносы, тем самым, помогая нам платить зарплату учителям и оплачивать аренду.
Обучение в Свободной школе стоит 70 тысяч драмов в месяц, но это условная сумма. Если честно, мы установили ее, абсолютно не зная ереванских расценок. Как я сейчас понимаю – это достаточно дорого по местным меркам. Но если какая-то семья в состоянии платить больше, она этим поддержит школу, а если семья не может позволить себе эту оплату, мы все равно возьмем детей на обучение. Мы понимаем, что не все переехавшие имеют сбережения. Факультативы стоят 4000 драмов за урок.
Учителям собираемся платить московскую зарплату, это примерно 8000 драмов за академический час.
Некоторым из детей важнее найти какого-то друга
Насколько я поняла после общения с детьми, многим действительно тяжело здесь, ведь они оставили привычную среду, круг общения. Эта школа дает им возможность почувствовать, словно все в порядке.
Большинство детей после переезда весь март сидели дома с родителями и смена лиц, общение с другими детьми идет им на пользу. Была история, когда мальчик приходил к нам просто на продленку и не хотел уходить, потому что подружился с ребятами. Теперь они дружат семьями, ходят друг к другу в гости. Младшим детям сильно проще, потому что они живут одним днем, легко знакомятся и создают контакт. Старшим чуть сложнее. У нас, например, один восьмиклассник, я к нему как-то подошла и говорю – извини, потерпи немножко, мы тебе кого-нибудь найдем, а он радостно отвечает – «не надо, все отлично, так все внимание достается мне». Кому-то из детей важнее даже не учеба, они хотят найти здесь какого-то друга.