«Ռելոկացիա» եզրույթի եւ Երեւանի փողոցներում մեծ թվով ռուսների հայտնվելուց մեկ տարի առաջ Սանկտ Պետերբուրգից Հայաստան է տեղափոխվել սննդաբան Իրինա Դանիլյանը։ Մեկ շաբաթով պլանավորված արձակուրդը ձգձգվել է, իսկ Երեւանը նրա համար դարձել է հարազատ քաղաք։ Նոր երկիր, նոր ընկերներ ու կյանքի նոր ռիթմ։ Իրինան ասում է՝ Հայաստանն իրեն օգնել է ամեն ինչ սկսել «մաքուր էջից»։
Ցուրտ Պիտերից՝ «ամենաարեւոտ քաղաք»
Չնայած հայկական ազգանվանը՝ Հայաստանի հետ Իրինային ոչինչ չէր կապում։
«Ես ռուս եմ, հայկական արմատներ չունեմ։ «Դանիլյան»-ը նախկին ամուսնուս ազգանունն է: Նա երբեք Հայաստանում չէր եղել: Բայց մտածում եմ՝ ոչինչ պատահական չի լինում՝ հիմա ապրում եմ Հայաստանում եւ հայկական ազգանուն ունեմ»։
«48 տարեկան եմ, կրթությամբ՝ մանկավարժ-հոգեբան։ Կյանքիս մեծ մասը բիզնեսով էի զբաղվում, մեծ ընկերություն ունեի։ Ինչ-որ պահի որոշեցի արմատապես փոխել կյանքս, կրթությունս լրացրեցի սննդաբանությամբ եւ սկսեցի աշխատել այդ ուղղությամբ: Հիմա սննդի առցանց դպրոց ունեմ, այնպես որ կարող եմ աշխատել աշխարհի ցանկացած կետից, սակայն Հայաստան տեղափոխվելու մասին երբեք չէի մտածել»:
2021 թվականի մայիսին Սանկտ Պետերբուրգում ցուրտ էր, ամպամած, ձյուն էր տեղում։ Մռայլ եղանակից ու լոքդաունից հոգնած Իրինան որոշեց արձակուրդ մեկնել:
Իրինա Դանիլյանը Իրինա Դանիլյանը
«Մի օր արթնացա եւ հասկացա՝ շատ հոգնած եմ եւ մրսած, գարուն եմ ուզում, ինձ թարմանալ է պետք։ Ինտերնետում գրեցի՝«ամենաարեւոտ քաղաքը» եւ որոնման համակարգի առաջին պատասխանը Երեւանն էր։ Անմիջապես տոմս գնեցի եւ մայիսի 7-ին եկա Երեւան։ Ի սկզբանե պլանավորում էի մեկ շաբաթ մնալ: Հետո այն վերածվեց երկու, երեք շաբաթվա։ Արդյունքում մոտ երկու ամիս ապրեցի հյուրանոցում ու հասկացա՝ վերադառնալ չեմ ուզում։ Որոշման մասին հայտնեցի երեխաներիս։ Մեկ շաբաթով գնացի Սանկտ Պետերբուրգ, տեղափոխեցի գործերս, հիմնական իրերս հավաքեցի, Երեւանում բնակարան վարձեցի ու վերադարձա»։
Նոր մարդիկ
«Ես շատ էի ճանապարհորդում, բայց երբեք միայնակ ոչ մի տեղ չէի գնացել։ Հայաստանն առաջին երկիրն էր, ուր մենակ եկա։ Ինձ դուր էր գալիս, որ այստեղ ինձ ոչ ոք չի ճանաչում, բոլորովին նոր աշխարհ է, իսկ ես՝ մաքուր էջ։ Հասկացա, որ կարող եմ ամբողջությամբ վերափոխել իմ ներաշխարհը: Միեւնույն ժամանակ, գիտեի, եթե որոշում եմ այստեղ ապրել ինձ նաեւ շփում, նոր մարդիկ, նոր ընկերներ են պետք»:
Հայաստանում ընկերները հայտնվում էին շատ տարբեր իրավիճակներում։ Նրանք Իրինային ծանոթացնում էին իրենց ընտանիքների ու ընկերների հետ։
«Այն, ինչ ինձ հաճելիորեն զարմացրեց Հայաստանում, մարդիկ են։ Նրանք անկեղծորեն ցանկանում են, որ երկիրը ձեզ դուր գա եւ պատրաստ են դրա համար շատ ժամանակ տրամադրել: Ռուսաստանում նման բան չես տեսնի։ Հիշում եմ՝ մի անգամ տաքսիով ինչ-որ տեղ էի գնում, խոսակցություն բացվեց, տաքսու վարորդը հարցրեց՝ «հավանու՞մ եք երկիրը»։ Պատասխանեցի՝ այնքան եմ հավանել, որ որոշել եմ այստեղ ապրել։ Վարորդի ուրախությունն աննկարագրելի անկեղծ էր։ Հարցրեց՝ որտե՞ղ եմ արդեն եղել, տեսե՞լ եմ Էրեբունի ամրոցը։ Իմ բացասական պատասխանից հետո, ուղղակի ասաց՝ գնացինք։ Նա մոտ երեք ժամ ցույց տվեց ամրոցի ամբողջ տարածքը, որեւէ գումար չվերցրեց ու ասաց, որ պարզապես ցանկանում էր ավելի շատ բան իմանամ քաղաքի մասին, որում ապրում եմ:
Լինում են իրավիճակներ, երբ գալիս եմ ընկերներիս մոտ ինչ-որ հավաքույթի, եւ բոլոր ներկաները հայեր են։ Իմանալով, որ հայերեն չեմ հասկանում, նրանք սկսում են ռուսերեն խոսել։ Սա հարգանքի նշան է հյուրի հանդեպ։ Իհարկե, փորձում եմ լեզուն սովորել, արդեն որոշ բառեր գիտեմ, բայց խոսել դեռ ամաչում եմ»:
Ամեն ինչ կատարյալ չի լինում
Իրինան պատմում է՝ տեղափոխման առաջին օրերին եղել են նաեւ ոչ այնքան հաճելի դեպքեր, սակայն դրանք չեն կարող համեմատվել դրական փորձի հետ։
«Երբ գալիս էի այստեղ, ֆորումներում բազմաթիվ մեկնաբանություններ կարդացի, որ հայերը շատ հյուրընկալ են, եթե քեզ մոտենան ու օգնություն առաջարկեն, մի' վախեցիր, քեզ վատություն չեն անի, դու հյուր ես, եւ դա սրբություն է: Չափազանց բաց լինելն իմ միակ սխալն էր Երեւանում։ Հասկանալի է, որ տղամարդկանցից ավելի շատ ուշադրություն էի ստանում, Հայաստանում կանայք ավելի փակ են շփման եւ նոր ծանոթությունների առումով։ Վախենալով վիրավորել, սկզբում շատ բաց էի, ցանկացած առաջարկի արձագանքում էի, ծանոթանում էի, հետո հասկացա, որ ինձ համար շատ դժվար է ազատվել դրանից։ Անհարմար էի զգում, չէի ցանկանում կոպտել: Հիմա հասկանում եմ, թե ինչու են հայ կանայք ավելի խիստ։ Բայց այսքանով իմ բացասական փորձը Հայաստանում ավարտվում է»։
Հայկական խոհանոցը
Որպես սննդաբան՝ Իրինային հետաքրքրում է նաեւ տեղական սնունդը: Նա վստահեցնում է՝ հայկական խոհանոցը դիետիկ է, հարցը միայն սնվելու ռեժիմն է։
«Այո, դուք շատ միս եք օգտագործում, բայց օրգանիզմը դրա կարիքն ունի։ Հարցն այն է, թե օրվա որ ժամին եք այն ուտում։ Ինձ զարմացնում է, որ այստեղ բոլոր մթերքները բնական են, կա շատ կանաչեղեն, միրգ, բանջարեղեն։ Օրինակ՝ մենք չունենք կանաչեղեն օգտագործելու մշակույթ, այն հիմնականում օգտագործվում է ուտեստը զարդարելու համար։ Այստեղ սեղանին միշտ կանաչի կա։ Իսկ ինչ ջուր է հոսում ծորակից»։
Գեղարդի «ալիքները»
Հայաստանում ապրելու մեկ տարվա ընթացքում Իրինան շատ է ճանապարհորդել մարզերով։ Թեեւ նա իրեն խիստ կրոնասեր անձնավորություն չի համարում, նրան ցնցել են հայկական տաճարներն ու եկեղեցիները.
«Ռուսաստանում շատ հազվադեպ, միայն ինչ-որ տոնակատարությունների դեպքում էի եկեղեցի գնում, բայց Հայաստանն այնպիսի վայր է, որ ուր էլ գնաս՝ ամենուր տաճարներ ու եկեղեցիներ են։ Միայն այստեղ ես խաղաղվելու զգացողություն ունեցա եկեղեցում: Ինձ համար ամենանշանակալի վայրը դարձավ Գեղարդի վանքը։ Երբ առաջին անգամ գնացի այնտեղ, պարզապես նստեցի ներսում եւ կորցրեցի ժամանակի զգացողությունը: Ընկերներն ինձ ձայն տվեցին միայն այն ժամանակ, երբ պետք է վերադառնայինք Երեւան: Նրանք ասացին, որ արդեն 5 ժամ է անցել։ Գեղարդից հետո ես ասես նոր մարդ լինեի։ Շատ եմ ուզում այցելել նաեւ Արցախ, պատրաստվում եմ մեկնել ամռանը»։
Զուգահեռներ 1922 թվականի հետ
Իրինան հետեւում է ուկրաինական պատերազմի սկսվելուց հետո ռուսների էմիգրացիային։ Ծանոթները շատ են հարցնում իրեն Հայաստան տեղափոխվելու մասին։
«Կարող է ոչ հայրենասիրական թվալ, բայց խոստովանում եմ՝ բոլորին խորհուրդ եմ տալիս տեղափոխվել այստեղ: Հայաստանն աշխարհի ամենաանվտանգ երկրներից է։ Այստեղ ես հանգիստ եմ։ Ինչ վերաբերում է ռուսների այսօրվա էմիգրացիային, այն կարելի է համեմատել 100 տարի առաջ՝ 1922 թվականին տեղի ունեցածի հետ։ Այն ժամանակ էլ Ռուսաստանից հեռանում էին ամենախելացի մարդիկ, հեռանում էին, գրեթե նույն պատճառներով, ինչ հիմա։ Նրանք հետագա զարգացման հնարավորություն չէին տեսնում: Այսօր էլ Ռուսաստանը լքում են խելացի, աշխատող ու ձեռքբերումներ ունեցող մարդիկ»:
«Հայաստան տեղափոխվողներին խորհուրդ եմ տալիս չնստել միայն Երեւանում, անպայման մարզեր գնալ ու զգալ՝ ինչով է ապրում այս երկիրը: Իսկ մինչեւ գալը, ծանոթանալ երկրի ավանդույթներին եւ պարզել՝ ինչն է այստեղ ընդունված, ինչը՝ ոչ»։

За год до того, как термин «релокация» стал популярным, а на улицах Еревана стало появляться все больше русских, в Армению из Санкт-Петербурга переехала диетолог Ирина Данильян. Отпуск «на недельку» затянулся, и Ереван стал для нее родным городом. Новая страна, новый круг общения и ритм жизни. Ирина говорит, что именно Армения помогла ей начать все с «чистого листа».
Из холодного Питера - в «самый солнечный город»
С Арменией, несмотря на армянскую фамилию, Ирину не связывало ничего.
«Я русская и у меня нет армянских корней. Это фамилия моего бывшего мужа, который сам никогда не бывал в Армении. Теперь думаю, что ничего не бывает случайно - сейчас я живу в Армении и у меня армянская фамилия».
«Мне 48 лет, по образованию я педагог-психолог. Основную часть жизни я занималась бизнесом, у меня была своя большая компания. В какой-то момент я решила кардинально поменять свою жизнь, дополнила образование диетологией и начала работать в этом направлении. Сейчас у меня своя онлайн школа диетологии, так что я могу работать из любой точки мира, но о переезде в Армению я не думала никогда».
Май 2021 года в Питере был холодным, пасмурным, шел снег. Мрачная погода и локдаун сделали свое и Ирина решила уехать в отпуск.
Ирина Данильян Ирина Данильян
«Один день я проснулась и поняла, что очень устала, замерзла и мне хочется весны, нужна «перезагрузка». Написала в поисковике - «самый солнечный город». Поисковик мне ответил – Ереван. Я сразу же купила билет, и 7-ого мая прилетела. Изначально планировала остаться недельку. Потом это превратилось в две, три недели. В итоге я прожила в отеле около двух месяцев и поняла, что не хочу уезжать. Сообщила о своем решении детям. На неделю слетала в Питер, перевела все дела, собрала основные вещи, сняла квартиру в Ереване и вернулась».
Новые люди
«Я очень много путешествовала, но никогда никуда не летала одна. Армения была первой страной, куда я прилетела одна. Мне было хорошо, что меня здесь никто не знает, это абсолютно новый мир, а я - как чистый лист. Я поняла, что могу полностью переформатировать свой внутренний мир, но в то же время, когда решила остаться, понимала - мне все-таки нужны люди, нужно общение».
Друзья в Армении стали появляться в совершенно разных жизненных ситуациях. Они знакомили Ирину со своими семьями и друзьями.
«То, что меня поразило в Армении – это люди. Они искренно хотят, чтобы вам понравилась страна и готовы тратить на это уйму личного времени, такого не встретишь в России. Помню, однажды я куда-то ехала на такси, завязался разговор, таксист спросил - как страна? Я ответила, что она понравилась настолько, что я решила жить здесь. У него была непередаваемая искренняя радость. Он начал расспрашивать, где я уже побывала, видела ли крепость Эребуни? После моего отрицательноно ответа нет, просто сказал – «все, поехали». Он 3 часа показывал мне крепость, не взял никаких денег и сказал, что хотел, чтобы я больше узнала о городе, в котором живу.
Бывают ситуации, когда я прихожу на какой-то праздник к друзьям, где все армяне. Они знают, что я не понимаю армянский и все начинают говорить на русском. Это знак уважение к гостю. Я, конечно, пытаюсь учить язык, уже знаю какие-то слова, но говорить пока стесняюсь».
Без ложки дегтя не обошлось
Ирина рассказывает, что поначалу были и неприятные нюансы, но их не сравнить с положительным опытом.
«Когда я летела сюда, на форумах было много комментариев, что армяне очень гостеприимные, если к вам будут подходить, предлагать помощь, не пугайтесь, вам ничего плохого не сделают, вы гость – и это святое. Излишняя открытость была моей единственной ошибкой в Ереване. Понятно, что больше внимания я получала от мужчин - в Армении женщины более закрытые в плане общения, новых знакомств. Боясь обидеть кого-то, по началу я была очень открытой, откликалась на любое предложение, знакомилась, а потом поняла, что мне от этого очень сложно избавиться. Мне бывало
неудобно, не хотелось грубить. Теперь я понимаю, почему армянские женщины более строгие. Но на этом ложка дегтя моего переезда закончилась».
Армянская кухня
Как диетологу, ей очень интересна и местная еда. Ирина уверяет, что армянская кухня диетическая, вопрос лишь в режиме.
«Да, вы потребляете много мяса, но оно нужно организму. Вопрос в том, в какое время суток вы его едите. Меня поражает, что здесь вся еда натуральная, очень много зелени, фруктов, овощей. У нас, например, нет культуры потребления зелени, она в основном используется для украшения блюда. Здесь на столе всегда есть зелень. А какая вода течет из под крана. В России никто даже не может допустить мысли, что можно пить воду из-под крана».
«Волны» Гегарда
За год проживания в Армении Ирина немало ездила по регионам. Хотя она не считает себя сильно религиозным человеком, ее поразили армянские храмы.
«В России в церковь я ходила очень редко, только по праздникам – крещение, венчания, но Армения такое место, что куда бы ты не поехал, везде храмы. Только здесь я начала ощущать умиротворение в храме. Для меня самым значимым местом стал монастырь Гегард. Когда я первый раз приехала туда, просто села в храме и меня накрыла какая-то волна. Друзья побеспокоили меня только когда, нам нужно было возвращаться и сказали, что прошло уже 5 часов. Оттуда я уехала, как новый человек. Я очень хочу побывать в Арцахе, собираюсь туда летом».
Параллели с 1922 годом
Ирина следит за эмиграцией русских после начала войны в Украине. Знакомые много спрашивают ее о переезде в Армению.
«Может показаться непатриотичным, но признаюсь честно – всем рекомендую переезжать сюда. Армения одна из самых безопасных стран в мире. Здесь вообще не страшно. Я здесь спокойна. Сегодняшнюю эмиграцию русских можно сравнить с той, которая происходила ровно 100 лет назад, в 1922 году. Тогда уезжали умнейшие люди России, по тем же причинам, что и сейчас. Они не видели возможности развиваться дальше. Сейчас из России бегут умные люди, которые многого добились, которые развиваются и хотят продолжить это делать».
«Очень советую всем приезжающим не сидеть только в Ереване, обязательно поехать в регионы, почувствовать, чем живет эта страна. И перед тем, как приехать в Армению, ознакомится с традициями и узнать, что здесь принято, а что - нет».