Լուսանկարը` Yell Extreme Park
Management Mix խորհրդատվական ընկերության հետ համագործակցությամբ ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի եւ տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» (ITTD) ծրագրով հայկական զբոսաշրջային հինգ ընկերությունում անցկացվել է անվտանգության աուդիտ, որից հետո նրանց տրվել է միջազգայնորեն ճանաչված TÜV վկայական:
EU4Bussines ITTD նախաձեռնությունը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական Միության ու Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման նախարարության կողմից, իրականացվում է Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) կողմից:
Հայաստանում ընտրված ընկերություններն արկածային/բացօթյա/ակտիվ զբոսաշրջության ոլորտից են՝ զիփլայն, պարանայգի, կայակինգ, մոտոցիկլավարություն, սպորտային ճամբար եւ այլն:
TÜV վկայականի առկայությունը նշանակում է, որ տվյալ արկածային փորձառությունն իրականացվում է անվտանգության բոլոր չափորոշիչներին համապատասխան՝ ինչպես այցելուի, այնպես էլ՝ աշխատակիցների համար:
Աշխարհում TÜV անվտանգության թեստավորում են անցնում այնպիսի ընկերություններ, ինչպիսիք են Mercedes-Benz-ը, BMW-ն, HP-ն:
«Հուսով ենք՝ այս սերտիֆիկացումը դրական ազդեցություն կունենա շահառու ընկերությունների հեղինակության վրա ու ամբողջ աշխարհից ավելի շատ զբոսաշրջիկներ կգան Հայաստան», - TÜV վկայականների հանձնման միջոցառմանն ասել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործության բաժնի պետ Ֆրանկ Հեսսը:
Ֆրանկ Հեսսը Ֆրանկ Հեսսը
Լուսանկարը` Yell Մեդիամաքս
Նա նշել է, որ միջազգային հայտնի ընկերության կողմից անվտանգության հավաստագիր ունենալը կարող է դառնալ նախագծի մասնակից զբոսաշրջային կազմակերպությունների մրցակցային առավելությունը շուկայում.
«Սա համապատասխանում է նպատակներին, որ ունի EU4Bussines նախաձեռնությունը: Հաջողություն եմ ցանկանում ձեզ բոլոր ձեռնարկներում»:
Ֆրանկ Հեսսը եւ Վիլհելմ Հուգոն Ֆրանկ Հեսսը եւ Վիլհելմ Հուգոն
ՀՀ Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Սիսիան Պողոսյանն ասել է, որ TÜV սերտիֆիկացումը կարեւոր նվաճում է ոչ միայն շահառու հինգ կազմակերպությունների, այլեւ Հայաստանի զբոսաշրջային ոլորտի համար.
«Առողջապահության, անվտանգության ու ապահովության հարցերի մասին աշխարհում հիմա առավել շատ է խոսվում: Սա վերաբերում է նաեւ զբոսաշրջության ոլորտին: Միջազգայնորեն ճանաչված հավաստագրերը, որոնք վկայում են անվտանգության ու որակի մասին, կնպաստեն, որ Հայաստանը մրցակցային դիրք ունենա շուկայում»:
Սիսիան Պողոսյանը Սիսիան Պողոսյանը
Սիսիան Պողոսյանը նշել է, որ արկածային զբոսաշրջությունը լինելու է Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման թիրախային ուղղություններից մեկն ու շնորհակալություն է  հայտնել ԵՄ-ին ու GIZ-ին շարունակական աջակցության համար:
EU4Bussines «Նորարարական տուրիզմի եւ տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» (ITTD) ծրագրի ղեկավար Վիլհելմ Հուգոն ասել է.
«Արկածային զբոսաշրջությունը պետք է անվտանգ լինի: Պետք է լինի ժամանց՝ առանց պատահարների»:
Նրա խոսքով՝ TÜV սերտիֆիկացումը եվրոպացի զբոսաշրջիկի համար որակի շատ կարեւոր նշան է.
«Ավելի անվտանգ միջավայրով կգրավենք ավելի շատ այցելուների, այնպես որ 2022թ.-ի ամռանն ակնկալում ենք զբոսաշրջիկների թվի աճ: Ինքս էլ անհամբեր եմ, երբ կկարողանամ իմ թիմի ու ընտանիքի հետ այցելել  ու օգտվել առաջարկվող զվարճանքներից»:
Արմեն Մոսիյանը Արմեն Մոսիյանը
Managment Mix ընկերությունից նախագծի համակարգող Արմեն Մոսիյանը ներկայացրել է, թե ինչպես է կազմակերպություններում անցկացվել անվտանգության աուդիտն ու ինչ փուլերով են անցել.
«Ընկերություններում աուդիտն անցկացվել է ISO 45 001 «Առողջության պահպանման եւ աշխատանքի անվտանգության կառավարման համակարգեր» ստանդարտին համապատասխան: Դրա շնորհիվ հնարավոր է եղել պարզել եղած բացերն ու դրանք լրացնելու ուղիները: Այնուհետեւ յուրաքանչյուր ընկերության համար մշակվել է գործողությունների անհատական ծրագիր»:
Արմեն Մոսիյանն ասել է, որ շահառու կազմակերպությունները մինչեւ այս էլ ապահովում էին անվտանգ միջավայր այցելուների ու աշխատակիցների համար, ունեին իրենց անվտանգային մշակույթը, սակայն այդ կանոնները համակարգված չէին:
Մարկ Զեյնունը Մարկ Զեյնունը
TÜV Rheinland գերմանական սերտիֆիկացման ընկերության Կովկասյան ներկայացուցչական գրասենյակի տնօրեն Մարկ Զեյնունն ասել է, որ այս տարի TÜV-ը տոնում է հիմնադրման 150-ամյակը.
«Այսօր գերմանական արտադրության յուրաքանչյուր մեքենա, որ դուք վարում եք, Գերմանիայում ստուգվում է մեր կողմից: Նոր մեքենաների նախատիպերի անվտանգությունը թեստավորում է TÜV-ը: Աշխատում ենք այնպիսի հաճախորդների հետ, ինչպիսին են Mercedes-Benz-ը, BMW-ն, Volgswagen-ը, SIEMENS-ը, HP-ն եւ այլ խոշոր ընկերություններ: Աշխարհում բազմաթիվ պրոդուկտների վրա կարող եք տեսնել TÜV սերտիֆիկացման մասին վկայող եռանկյունին, որը նշանակում է՝ մենք համակարգում ենք երեք կողմի՝ մարդու, տեխնոլոգիաների ու միջավայրի միջեւ փոխգործակցությունը»:
Մարկ Զեյնունը զբոսաշրջության ոլորտում TÜV սերտիֆիկացման աշխարհահռչակ օրինակ է բերել.
«Այն առավել կհետաքրքրի ֆուտբոլի սիրահարներին: Մենք սերտիֆիկացրել ենք Մյունխենի «Բավարիան» եւ «Ալյանս Արենա» ստադիոնը՝ ծառայությունների որակի վերահսկման առումով»:
Հայաստանում ընկերությունը ներկայացված է 2004թ.-ից եւ համագործակցում է տարբեր ոլորտներ ներկայացնող կազմակերպությունների հետ. «Հայաստանյան մեր խոշոր հաճախորդներից է ՀԷՑ-ը` Հայաստանի էլեկտրական ցանցերը սերտիֆիկացված են TÜV-ի կողմից»:
Րաֆֆի Սեմերջյանը Րաֆֆի Սեմերջյանը
Հայաստանի զբոսաշրջային 5 կազմակերպության սերտիֆիկացման նախագիծն իրականացրած Management Mix ընկերության նախագահ Րաֆֆի Սեմերջյանն ասել է, որ անվտանգության ու մատուցվող ծառայությունների վերահսկման նպատակով կազմակերպություններում ամեն տարի աուդիտ է անցկացվելու.
«Սերտիֆիկացումը տրվում է 3 տարով, բայց այն վավեր կլինի միայն այն դեպքում, եթե հաջողությամբ անցնեք տարեկան աուդիտը: Շնորհավորում եմ, քանի որ Հայաստանում TÜV սերտիֆիկացում ունեցող առաջին զբոսաշրջային կազմակերպություններն եք»:
Նախագծով սերտիֆիկացում ստացած զբոսաշրջային փորձառություններից մեկը Yell Extreme Park-ն է, որի հիմնադիր, «Apaga projects» ՓԲԸ  տնօրեն Տիգրան Չիբուխչյանը նշել է՝ մարդիկ վստահության խնդիր ունեն.
Տիգրան Չիբուխչյանը Տիգրան Չիբուխչյանը
«Որքան էլ հավաստիացնենք, որ մենք անվտանգ ենք, միջազգային վերիֆիկացիան անհրաժեշտություն է: Շատ հպարտ եմ թիմիս համար, որովհետեւ ստանդարտները, որոնցով աշխատում էինք մինչեւ այժմ, մեծամասամբ համապատասխանում էին ISO 45 001-ին: Արդեն իսկ կատարել էինք բավականին լուրջ աշխատանք ու անցկացված աուդիտից հետո միայն որոշ թեթեւ փոփոխություններ ենք կատարել: Ընդհանուր առմամբ, ինչպես եղել ենք անվտանգ, այդպես էլ շարունակում ենք՝ հիմա արդեն միջազգային կառույցի կողմից ստանալով լրացուցիչ հաստատում»:
«Մեր լեռները» ճամբարի հիմնադիր Էդգար Նավասարդյանը եւս կարեւորել է նման սերտիֆիկացումը մարդկանց վստահության տեսանկյունից: Ճամբարը Գոշ գյուղում է և անվտանգությունն այստեղ եւս առաջնային է:
Էդգար Նավասարդյանը աջից երկրորդն է Էդգար Նավասարդյանը աջից երկրորդն է
«Իհարկե, սա կարեւոր է թե՛ տեղացի, թե՛ արտերկրից ժամանող զբոսաշրջիկի համար: Անվտանգությունն առաջնային է՝ անկախ տեղացի ես, թե արտերկրից ժամանած: Այնուամենայնիվ, կարծում եմ, որ TÜV սերտիֆիկացումն առավել կարեւոր կլինի եվրոպացի զբոսաշրջիկների համար, որոնք շատ լավ ծանոթ են այս կազմակերպությանն ու դրա կողմից ստուգված լինելը կընկալեն որպես որակի լուրջ նշան», - ասել է Էդգար Նավասարդյանը:
Նախատեսվում է, որ Հայաստանի զբոսաշրջային ոլորտի կազմակերպությունների TÜV սերտիֆիկացումը շարունակական կլինի:

Photo: Yell Extreme Park
A safety audit was conducted in collaboration with “Management Mix” Consulting Company in five Armenian tour companies within the frame of the EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia” (ITTD) project, after which the companies were granted an internationally recognized TÜV certificate.
The EU4Bussines ITTD project is co-financed by the EU and the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by GIZ.
The companies selected in Armenia are representing the adventure/active/outdoor tourism sector, offering ziplines, rope-park, kayaking, motorcycling, sport camps etc.
The TÜV Certificate confirms that the adventure experiences offered comply with all the safety standards, both for tourists as well as the staff members. Companies such as Mercedes-Benz, BMW, HP are undergoing TÜV safety testing.
“We strongly believe that this certification will have а positive impact on the image of these companies and more tourists from all over the world will visit Armenia,” said Frank Hess, the Head of Cooperation at the EU Delegation to Armenia during the ceremony of awarding certificates.
Frank Hess Frank Hess
He mentioned also that having a safety certificate issued by an internationally recognized company might become one of the competitive advantages of the companies involved in the project.
“This is fully consistent with the objectives of the EU4Bussines Initiative. So, I wish success and good luck in all your endeavours”.
Frank Hess and Wilhelm Hugo Frank Hess and Wilhelm Hugo
Head of the Tourism Committee Sisian Boghossian mentioned that TÜV certification is an important achievement not only for the five stakeholder companies, but also for the Armenian tourism industry.
“There is much discussion on health, safety and security issues nowadays. This applies also to the tourism industry. The internationally recognized certificates proving the compliance with safety and quality standards will contribute to Armenia’s competitiveness in the market”.
Sisian Boghossian Sisian Boghossian
Sisian Boghossian noted that adventure tourism is going to be one of the target areas for development of tourism industry in Armenia, and thanked GIZ for continued support.
“Adventure tourism shall be safe. It shall be a leisure time activity without any accidents”, says the EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia” (ITTD) project team leader Wilhelm Hugo.
According to him, TÜV certification is a very important quality mark for the European tourists:
“We will attract more tourists through safer environment, so we expect increase in the number of tourists visiting Armenia in the summer of 2022. I am also looking forward to enjoying the offered entertainments with my team and family”.
Armen Mosiyan Armen Mosiyan
Project Coordinator from “Management Mix” Armen Mosiyan presented how the safety audit was conducted in the companies and the main phases they had to undergo.
“The audit in the companies was conducted in compliance with ISO 45 001 “Occupational health and safety management systems” standards. This gave us an opportunity to identify the existing gaps and the ways of filling them in. Afterwards, an individual action plan for each company was developed”.
Armen Mosiyan noted, that the stakeholder companies had been previously providing a safe environment as well, both for the team and the tourists and they had their safety culture established, however the rules were not systemized.
Marc Zeinoun Marc Zeinoun
Country Director of the German Certification Company TÜV Rheinland, Marc Zeinoun mentioned that the current year marks the 150th anniversary of the Company.
“Currently, all the vehicles made in Germany undergo our testing in Germany.  The new vehicle prototypes’ safety testing is carried out by TÜV. We work with clients such as BMW, Volgswagen, SIEMENS, HP and other large companies.  You can find the triangle-shaped TÜV certification mark on number of products all over the world, which shows that we are coordinating the interaction between the three parties, i.e. people, technologies and environment”.
Marc Zeinoun used а highly popular example of TÜV certification in the filed of tourism.
“This will interest mostly the football fans. We have issued service quality control certificates for FC Bayern München and “Allianz” Arena stadium”.
The company has been present in Armenia since 2004, and it is cooperating with organizations from different fields.
“Electric Networks of Armenia is one of our major clients, and it is certified by TÜV”.
Raffy Semerdjian Raffy Semerdjian
Raffy Semerdjian, CEO at “Management Mix” Consulting Company, which implemented the certification project for the five Armenian tour companies, said that these companies were going to be audited every year to control security and quality of services provided.
“The Certificates are granted for a three-year period but they will remain valid only if you successfully pass the annual audit. My congratulations to you, since you are the first TÜV certified travel companies in Armenia”.
One of the tourism experiences certified within the frame of the project is the Yell Extreme Park, the founder of which who is also the Director of “Apaga Projects” Tigran Chibukhchyan, mentioned that people generally have difficulty in trusting.
Tigran Chibukhchyan Tigran Chibukhchyan
“No matter how hard we try to assure that the services we offer are safe, internationally recognized verification is necessary. I am very proud of my team, since the standards that we have been working with so far were largely compatible with ISO 45 001 standards. Lot of work had been done and only some minor changes were made after the audit. In general, we used to and we are still meeting the safety standards, now having an additional certification from an international institution”.
The founder of “Our Mountains” Camp Edgar Navasardyan also emphasized the importance of such certification for winning the trust and confidence of people. The Camp is in the village of Gosh and safety is a key priority here as well.
“This is of course important, both for local, as well as foreign tourists. Safety is a top priority, and it does not matter whether you are a local tourist or a foreigner. However, I think that, the TÜV certificate will be more important for the European tourists, who know the company very well and will consider the certification as a serious indicator of quality”, said Edgar Navasardyan