Ավետիսյան փողոցի 17 շենքի բնակիչ Սերոժը
Ավետիսյան փողոցի 17 շենքի բնակիչները, շինաշխատանքներ իրականացնողները եւ Սպիտակի փոխքաղաքապետ Անահիտ Գյուլազյանը
Սպիտակի Ավետիսյան 17 շենքը
Սպիտակի քաղաքապետարանի Քաղաքաշինության, հողօգտագործման, կոմունալ սպասարկման եւ տրանսպորտի բաժնի պետ Արման Ավետիսյանը
Ջերմաարդիականացման աշխատանքների ընթացքը
Սպիտակի Թորոսյան 21 շենքի 10-ամյա բնակիչ Սուսաննան
Սպիտակի Մանուկյան 14 շենքը
Ստեփանավանի փոխքաղաքապետ Հրահատ Աբրահամյանը բնակիչների հետ
Տաշիրի Անի թաղամասի ջերմաարդիականացված շենքերից մեկը
Տաշիրի Անի թաղամասի բնակիչ Ալեքսանը
Տաշիրում շինաշխատանքները համակարգող Ռուբեն Վելիցյանը
Տաշիրի քաղաքապետ Էդգար Արշակյանը բնակիչների հետ
ՄԱԶԾ ԿԿՀ ծրագրին ղեկավար Վահրամ Ջալալյանը Քաջարանում
ՄԱԶԾ փորձագետները Քաջարանում
Վեդիի Կասյան 26/1 շենքը՝ էներգաարդյունավետ դարձնելուց հետո
ՄԱԶԾ ԿԿՀ ծրագրի փորձագետները Քաջարանում
Ջերմաարդիականցված շենքի տանիքածածկը
Սերոժը
Սպիտակի Թորոսյան 21 շենքը
Ստեփանավանի Դեսինի 36 շենքը
Ստեփանավանի Ռումինական 4 շենքը
Ստեփանավանի Վիրահայոց 78 շենքը
ք. Վեդի, Կասյան 26/1 Ջերմաարդիականացված շենքը
Վեդիի շենքը
ք. Ստեփանավան, Վիրահայոց 78
Տաշիրի Անի թաղամասը
Քաջարան, Բաբիկավան թիվ 1
Երեւանի թիվ 36 մանկապարտեզի ջերմաարդիականացման աշխատանքների ընթացքից
ՄԱԶԾ փորձագետ Ապրես Նազարյանը Երևանի Քաղաքապետի ու փոխքաղաքապետերի հետ թիվ 36 մանկապարտեզում
Ջերմամեկուսիչ արտաքին շերտերը (տեսքը բնակարանի ներսից)
«Բախտներս բերել է, այ էսպիսի սրտացավ աշխատողներ ունենք, էնպես են գործ անում, որ էս ձմեռն ավելի ապահով ու տաք կանցկացնենք»,- բազմաբնակարան շենքի 5-րդ հարկից նկատելով մեզ՝ ասում է սպիտակցի Սերոժն ու ցույց տալիս իր պատշգամբի մոտ ջերմամեկուսացման աշխատանքներ կատարող շինարարին:
«Սերոժը մեր շենքի «դեպուտատն» է, ինչ ասում է՝ ճիշտ է ասում»,- զրույցին է միանում նրա հարեւանուհին՝ Սպիտակ քաղաքի Սուրեն Ավետիսյան փողոցի 17 շենքի բնակիչ Էլմիրան ու հրավիրում ավելի մոտիկից ծանոթանալ իրենց շենքում իրականացվող աշխատանքներին:
Ավետիսյան փողոցի 17 շենքի բնակիչ Սերոժը Ավետիսյան փողոցի 17 շենքի բնակիչ Սերոժը
Ավետիսյան փողոցի 17 շենքը Լոռու մարզի այն «բախտավորներից» է, որն ընդգրկվել է պետական սուբվենցիոն ծրագրով ջերմաարդիականացում անցնող բազմաբնակարանների ցանկում։
«Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում» ծրագիրն իրականացնում է Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը (ՄԱԶԾ)՝ Կլիմայի կանաչ հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ եւ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության համակարգման ներքո:
ՄԱԶԾ եւ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության միջև համագործակցության արդյունքում բազմաբնակարան շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացման միջոցառումները 2020թ.-ին առաջին անգամ ներառվել են պետական սուբվենցիոն ծրագրով հասանելի միջոցառումների ցանկում։ Առաջին իսկ տարում Հայաստանի 14 համայնքից ստացվեց 125 շենքի ջերմաարդիականացման հայտ, որից հաստատվեց 110-ը: Ներկայում Վեդիում, Տաշիրում, Սպիտակում, Ստեփանավանում, Իջեւանում, Աշտարակում, Քաջարանում, Դիլիջանում, Բերդում եւ Ախթալայում իրականացման տարբեր փուլերում են գտնվում 84 բազմաբնակարան շենք:
Մասնակի ջերմաարդիականացման դեպքում հիմնականում ջերմամեկուսացվում է շենքի տանիքը, ընդհանուր օգտագործման տարածքներում տեղադրվում են էներգաարդյունավետ դռներ եւ պատուհաններ, փոխվում է լուսավորության համակարգը։ Ամբողջական ջերմաադիականացման դեպքում այս ամենին գումարվում է շենքի արտաքին պատերի ինչպես նաև նկուղի տանիքածածկի ջերմամեկուսացումը:
Ջերմաարդիականացման շնորհիվ բազմաբնակարան շենքերում շուրջ 50%-ով նվազում են ջեռուցման ծախսերը, կրճատվում են ջերմոցային գազերի արտանետումները, 15-20%-ով բարձրացնում է բնակարանների շուկայական արժեքը եւ շենքերն ավելի գրավիչ են դառնում: Այն նպաստում է նաեւ ժամանակավոր աշխատատեղերի ստեղծմանն ու շինանյութերի շուկայի ակտիվացմանը:
Սպիտակի Ավետիսյան փողոցի 17 շենքի ջերմաարդիականացման աշխատանաքների ընթացքը Սպիտակի Ավետիսյան փողոցի 17 շենքի ջերմաարդիականացման աշխատանաքների ընթացքը
Ավետիսյան 17 շենքի աշխատանքներն այս տարվա ապրիլին են մեկնարկել: Առաջիկա ձմեռը բնակիչները կդիմավորեն ավելի ջերմ բնակարաններում եւ ավելի քիչ ծախսով:
«Ամենադժվար ու ժամանակատար աշխատանքն ավարտված է: Իսկ «սոսինձ քաշելն» ու մնացած դեկորատիվ աշխատանքներն ավելի արագ է արվում»,- ասում է շինաշխատանքների ղեկավար Աշոտը՝ հպարտանալով, որ շենքում գործի 80%-ն արդեն արված է:
Ավետիսյան փողոցի 17 շենքի բնակիչները, շինաշխատանքներ իրականացնողները եւ Սպիտակի փոխքաղաքապետ Անահիտ Գյուլազյանը Ավետիսյան փողոցի 17 շենքի բնակիչները, շինաշխատանքներ իրականացնողները եւ Սպիտակի փոխքաղաքապետ Անահիտ Գյուլազյանը
Բակում հավաքված հարեւանները նշում են՝ ջեռուցման ծախսերի կրճատումից բացի եւս մեկ կարեւոր հարց է լուծվում. մարզում թեկուզ ժամանակավոր, բայց աշխատատեղեր են ստեղծվում:
«Այս պահին մեր շենքի վրա շուրջ 15 հոգի է աշխատում, բոլորը Սպիտակից են: Նորմալ աշխատանքային գրաֆիկով գալիս են, միայն կիրակի չեն աշխատում, որ իրենց տան ու հողամասի գործերով զբաղվեն, մնացած օրերին ժամը 9-ից 19-ն այստեղ են: Դե, բնակիչներով նրանց «բարոյական» աջակցություն ենք ցուցաբերում ու մեր ներդրումն անում՝ օրվա կոֆեի տեսքով»,- ասում է բնակիչներից Սերոժը եւ ավելացնում,- «գիտենք՝ ձմռանն էնքան ենք խնայելու, որ ընտանիքի հացի, կարտոֆիլի եւ ձեթի փողը դուրս գա»:
Սպիտակի Ավետիսյան 17 շենքը Սպիտակի Ավետիսյան 17 շենքը
«Շատ գոհ ենք թե ծրագրից, թե շինարարների բարեխիղճ աշխատանքից: Սա բոլոր հարեւանների անունից եմ ասում: Ռուզա՛ն, ասա՝ շնորհակալ չե՞ս (դիմում է քիչ հեռվում կանգնած հարեւանուհուն - հեղ.): Մեր շենքը շատ սառը շենք էր, այն կառուցվել էր մինչ 1988թ.-ը եւ այն եզակիներից է, որ կանգուն էր մնացել երկրաշարժից հետո: Վերջապես կտաքանա ու ձմռանը մի սենյակում իրար գլխի հավաքված չենք ապրի: Երանի Սպիտակի բոլոր շենքերն էսպես սարքեն»,- ասում է Էլմիրան:
Սպիտակի քաղաքապետարանի Քաղաքաշինության, հողօգտագործման, կոմունալ սպասարկման եւ տրանսպորտի բաժնի պետ Արման Ավետիսյանը Սպիտակի քաղաքապետարանի Քաղաքաշինության, հողօգտագործման, կոմունալ սպասարկման եւ տրանսպորտի բաժնի պետ Արման Ավետիսյանը
Սպիտակի քաղաքապետարանի Քաղաքաշինության, հողօգտագործման, կոմունալ սպասարկման եւ տրանսպորտի բաժնի պետ Արման Ավետիսյանի խոսքով՝ 2020թ.-ի սուբվենցիոն ծրագրով Սպիտակում 3 շենքի ընդհանուր ջերմաարդիականացում է արվում՝ Ավետիսյան 17, Թորոսյան 21 եւ Մանուկյան 14 հասցեներում: Այս շենքերի ջերմաարդիականացման աշխատանքներն իրականացնելու համար Սպիտակում շուրջ 165 ժամանակավոր աշխատատեղ է բացվել:
Ծրագրով շենքերի ջերմաարդիականացման աշխատանքների համար հանրապետությունում բացված ժամանակավոր աշխատատեղերի թիվը հասնում է 1,260-ի:
Ջերմաարդիականացման աշխատանքների ընթացքը Ջերմաարդիականացման աշխատանքների ընթացքը
Սպիտակի Թորոսյան փողոցի 21 շենքի ջերմաարդիականացման աշխատանքներն արդեն ավարտվել են եւ բնակիչները ձմռանը հասցրել են զգալ դրա արդյունքը: Շենքի ամենակրտսեր բնակիչներից 10-ամյա Սուսաննան իր գոբելենները գործելու համար արդեն ստիպված չէ ձմռան ամիսներին տանը տաքուկ անկյուն փնտրել:
Սպիտակի Թորոսյան 21 շենքի 10-ամյա բնակիչ Սուսաննան Սպիտակի Թորոսյան 21 շենքի 10-ամյա բնակիչ Սուսաննան
Նրա տատիկը պատմում է. «Անցած ձմեռներին երեխեքին դպրոց ճանապարհելու համար առավոտյան արթնանում էինք ու անմիջապես գազի վառարան միացնում, առանց դրա հնարավոր չէր: Էս ձմռանն էդպես չի եղել, տան տաքությունը մնում է ներսում: Էլ չեմ ասում, որ ազատվել ենք գազի հետ զուգահեռ նաեւ էլեկտրական ջեռուցում միացնելու խնդրից»:
Սպիտակի բազմաբնակարան մյուս՝ Մանուկյան 14 շենքի բնակիչներից Գոռ Մինասյանն էլ էներգաարդյունավետ արդիականացման շնորհիվ խնայողության արդյունքները ներկայացնելիս՝ զվարճալի պատմությամբ է կիսվում. «Շենքի բնակիչներից միայնակ ապրող մի տատիկ ձմռանը գնացել էր գազի գրասենյակ, ասել էր՝ հաշվիչս փչացել է, եկեք փոխեք, քիչ է գրում»:
Սպիտակի Մանուկյան 14 շենքը Սպիտակի Մանուկյան 14 շենքը
Սպիտակից բացի, այս ծրագրով Լոռում ջերմաարդիականացվում են Ստեփանավանի 3 եւ Տաշիրի 12 բազմաբնակարան շենք, որից 5-ն ամբողջական իսկ 7-ը մասնակի:
Ստեփանավանի փոխքաղաքապետ Հրահատ Աբրահամյանը նշում է, որ սեպտեմբերին կավարտեն ծրագրում ընդգրկված Ռումինական 4, Վիրահայոց 78 եւ Դեսինի 36 շենքերի աշխատանքները:
«Գալիք ձմռանը, իմ համոզմամբ, այս 3 շենքի բնակիչների ջեռուցման ծախսերը գրեթե կիսով չափ կկրճատվեն: Դրամական խնայողությունից եւ գեղեցիկ արտաքին տեսքով շենքեր ունենալուց բացի՝ շատ կարեւոր է, որ ծրագրով Ստեփանավանի ու հարակից գյուղերի բնակիչների համար աշխատատեղեր բացվեցին՝ շատերին հետ պահելով արտագնա աշխատանքի մեկնելու մտքից»:
Ստեփանավանի փոխքաղաքապետ Հրահատ Աբրահամյանը բնակիչների հետ Ստեփանավանի փոխքաղաքապետ Հրահատ Աբրահամյանը բնակիչների հետ
Փոխքաղաքապետը նաեւ նկատում է՝ բնակիչների շրջանում արդեն խոսակցություններ են գնում՝ ինչո՞ւ միայն այս երեք շենքը, արդյոք հերթն իրե՞նց էլ կհասնի:
«Հուսով եմ՝ պետական սուբվենցիոն ծրագրով այսուհետ ևս առաջնահերթություն կտրվի շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացման ծրագրին և մեր համագործակցությունը շարունակական կլինի, ջերմամեկուսացված, գրավիչ արտաքին տեսքով շենքեր կունենանք ոչ միայն քաղաքի ձախափնյա, այլեւ աջափնյա հատվածում»,- ասում է փոխքաղաքապետն ու հավելում, որ ծրագրի հետ կապված ակնկալիքներ ունեն ոչ միայն բազմաբնակարան, այլեւ հասարակական շենքերի մասով:
Տաշիրի Անի թաղամասի ջերմաարդիականացված շենքերից մեկը Տաշիրի Անի թաղամասի ջերմաարդիականացված շենքերից մեկը
Իսկ ահա Տաշիրում հաջորդ շենքն էներգաարդյունավետ դարձնելու համար բնակիչների շրջանում պայքարն ավելի «լարված» է: Քաղաքապետ Էդգար Արշակյանին տեսնելուն պես Անի թաղամասի բակում հավաքված բնակիչները հետաքրքրվում, թե իրենց շենքի հերթը երբ է հասնելու:
Մինչ փորձում էին իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները ստանալ եւ բողոքել, որ «ջոկովի՞ են անում, մեկինն անում են, մեկինը՝ չէ՞», տաշիրցի Ալեքսանը պատմում է ջերմաարդիականացումից հետո իր բնակարանում անցկացված փորձի մասին.
Տաշիրի Անի թաղամասի բնակիչ Ալեքսանը Տաշիրի Անի թաղամասի բնակիչ Ալեքսանը
«Իմ 3-սենյականոցի ջեռուցման համար ձմռանն ամսական 50-60 հազար դրամ գումար էի վճարում: Էս տարի ձմռանը ջեռուցումը դրել էի մինիմալի վրա ու ամենաշատ վճարած գումարը մեկ ամսվա համար եղել է 20 հազար դրամ: Մի օր էլ էքսպերիմենտ արեցի, ձմռան ցրտին մի օրով անջատեցի ջեռուցումը, սենյակի ջերմաստիճանը 18-ի վրա էր: Հաջորդ օրը նվազումը եղել էր ընդամենը մի աստիճանով»:
Տաշիրում շինաշխատանքները համակարգող Ռուբեն Վելիցյանն ասում է՝ այս ծրագիրը մի քանի խնդիր է լուծում՝ սոցիալական, տնտեսական, բնապահպանական ու քաղաքաշինական:
Տաշիրում շինաշխատանքները համակարգող Ռուբեն Վելիցյանը Տաշիրում շինաշխատանքները համակարգող Ռուբեն Վելիցյանը
«Սոցիալական առումով ծրագիրը մարդկանց աշխատանքով ու համապատասխան վարձատրությամբ է ապահովում, տնտեսական առումով՝ գրեթե կրկնակի կրճատում է բնակիչների ջեռուցման ծախսերը, դրանից ելնելով էլ բնապահպանական խնդիր է լուծում: Ընտանիքներ կային, որ մինչ օրս բնակարանը ջեռուցելու համար վառելափայտ էին օգտագործում, իսկ արդեն ջերմաարդիականացված շենքում կանցնեն ամբողջովին գազով ջեռուցման՝ ամսական շուրջ 25 հազար դրամ ծախսելով, կապրեն ավելի կոկիկ ու քաղաքակիրթ միջավայրում, ենթադրաբար անտառահատումներն էլ ավելի քիչ կլինեն: Ինչ վերաբերում է քաղաքաշինական մասին՝ Անի թաղամասի օրինակն արդեն կա՝ իր ավելի գեղեցիկ պատկերով»,- նշում է նա:
Մինչ Ռուբեն Վելիցյանը ներկայացնում էր կատարվող աշխատանքներն ու դրանցից բխող արդյունքը՝ ծրագրում ընդգրկվելու հետ կապված բնակիչների բարձրացրած հարցերն ու արդեն բանավեճի հասնող իրավիճակն իր դրական հանգուցալուծումն է ստանում՝ համայնքապետի ու բնակիչների միջև փոխհամաձայնության շնորհիվ:
Տաշիրի քաղաքապետ Էդգար Արշակյանը բնակիչների հետ Տաշիրի քաղաքապետ Էդգար Արշակյանը բնակիչների հետ
Բնակիչները պատրաստակամություն են հայտնում այս ծրագրում հետագայում որոշ չափով իրենց ներդրումն ունենալ՝ միայն թե վստահ լինեն, որ իրենց շենքի հերթն էլ կհասնի ու սեփական մաշկի վրա կզգան ջերմաարդիականացման արդյունքը:
Բնակիչների ներդրումն այս պարագայում կլինի կուտակային հիմնադրամի տեսքով՝ որը կստեղծվի նրանցից հավաքագրված վճարներից: Հիմնադրամում կուտակված գումարները հետագայում կօգտագործվեն ջերմաարդիականացված շենքերի շահագործումն ու պահպանումն ապահովելու համար:
ՄԱԶԾ փորձագետները Քաջարանում ՄԱԶԾ փորձագետները Քաջարանում
Էներգաարդյունավետ շենքեր ունենալու բավականին լուրջ ճանապարհ է անցնում Քաջարան քաղաքը, որի 71 բազմաբնակարան շենքերից 36-ը ներառված են ջերմաարդիականացման ծրագրում:
ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի ղեկավար Վահրամ Ջալալյանը նշում է. «Քաջարանում շուտով կավարտվի 25 շենքի ջերմաարդիականացումը, ևս 11-ի աշխատանքները կմեկնարկեն մինչև տարեվերջ»:
ՄԱԶԾ ԿԿՀ ծրագրին ղեկավար Վահրամ Ջալալյանը Քաջարանում ՄԱԶԾ ԿԿՀ ծրագրին ղեկավար Վահրամ Ջալալյանը Քաջարանում
Ջերմաարդիականացված շենքի լավագույն օրինակով է ներկայանում Վեդին: Քաղաքի Կասյան 26/1 բազմաբնակարան շենքի էներգաարդյունավետ դարձնելու աշխատանքներն ամբողջությամբ ավարտված են: Արդյունքում շենքի էներգաարդյունավետության մակարդակը բարձրացել է ավելի քան 60%-ով, իսկ բնակիչների ջեռուցման եւ հովացման ծախսերը կրճատվել են 40-60%-ով: Ծախսերի կրճատումից զատ՝ շենքն աչքի է ընկնում ավելի ժամանակակից արտաքին տեսքով եւ առանձնանում համայնքի մյուս շենքերի ֆոնին:
Վեդիի Կասյան 26/1 շենքը՝ էներգաարդյունավետ դարձնելուց հետո Վեդիի Կասյան 26/1 շենքը՝ էներգաարդյունավետ դարձնելուց հետո
ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագիրն աջակցում է նաեւ հասարակական շենքերի ջերմաարդիականացմանը: Երևանի քաղաքապետարանի հետ համագործակցության արդյունքում այս պահին ջերմաարդիականացման շինարարական փուլում է գտնվում 15 մանկապարտեզ:
Այսպիսով, 2020թ․ պետական սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակում, համաֆինանսավորման 55-70% պետություն, 25% ՄԱԶԾ, մնացած մասը՝ համայնք համամասնությամբ իրականացվող 55 շենքերի ջերմաարդիականացման աշխատանքները մոտենում են ավարտին։ Ինչ վերաբերում է 2020թ․ պետական սուբվենցիոն ծրագրով հաստատված եւ ջերմաարդիականացմանը սպասող մնացած բազմաբնակարան շենքերին, այժմ պետությունն առաջարկում է այդ շենքերի հետ կապված համաֆինանսավորման նոր համամասնությամբ աշխատել, չնայած որ դրանց հայտերը եւս հաստատվել էին նախկին համամասնությամբ: Դրանցից 29-ի աշխատանքները կսկսվեն և ավարտին կհասցվեն այս տարվա ընթացքում։ Սակայն կառավարության նոր առաջարկի պարագայում զգալիորեն կմեծանա համայնքներին բաժին ընկնող ֆինանսական բեռը, ինչը ռիսկ է պարունակում վտանգելու ծրագրի իրագործումը ոչ միայն մնացած 26 շենքերի մասով այլ նաև ամբողջ հետագա համագործակցությունը:
ՄԱԶԾ ԿԿՀ ծրագրի փորձագետները Քաջարանում ՄԱԶԾ ԿԿՀ ծրագրի փորձագետները Քաջարանում
Վերոնշյալ համայնքների ղեկավարները հույս հայտնեցին, որ կառավարությունը կվերանայի իր մոտեցումը եւ կշարունակի ծրագիրն իրականացնել համաֆինանսավորման նախկինում գործող համամասնությամբ, քանի որ փոփոխության դեպքում համայնքների բյուջեների ծանրաբեռնվածությունը ավելանալու հետևանքով շենքերի ջերմաարդիականացման ծրագիրը նույն ծավալներով հնարավոր չի լինի իրագործել:

No more colds in a thermally insulated building and no need to pay "sky-high" utility bills - Mediamax.am
7194 views
No more colds in a thermally insulated building and no need to pay "sky-high" utility bills
"We are lucky to have such scrupulous workers, the way they work means we will spend this winter in more safety and warmth," said Serozh from Spitak, who spotted us from the 5th floor of the multi-apartment building and pointed to the builder who was performing insulation work under his balcony.
"Serozh is the 'deputy' of our building, he is right in what he says," says Elmira, his neighbor who lives at 17 Suren Avetisyan Street in Spitak and invites us to take a closer look at the works underway in their building.
The building on 17 Avetisyan Street is one of those “lucky ones” in Lori region to have been included in the list of multi-apartment buildings undergoing thermal retrofits under the state subvention program.
The "De-Risking and Scaling-Up Investment in Energy Efficient Building Retrofits - Armenia" project is implemented by the United Nations Development Program (UNDP) in Armenia, funded by the Green Climate Fund and under the coordination of the RA Ministry of Environment.
As a result of cooperation between UNDP and the Ministry of Territorial Administration of the Republic of Armenia, the energy-efficient retrofits of multi-apartment buildings were included in the list of measures available under the State Subvention Program for the first time in 2020. In the first year, applications were received from 14 communities in Armenia for thermal retrofits of 125 buildings, of which 110 were approved. At present, 84 multi-apartment buildings in Vedi, Tashir, Spitak, Stepanavan, Ijevan, Ashtarak, Kajaran, Dilijan, Berd and Akhtala are in different stages of completion.
In case of partial thermal retrofit, primarily the roof of the building is insulated, energy-efficient doors and windows are installed in common areas, the lighting system is upgraded. In case of full-scale thermal retrofit, thermal insulation of the building’s exterior walls as well as the basement roof cover are performed in addition to the above.
As a result of thermal modernization, heating costs in apartment buildings decrease by about 50%, greenhouse gas emissions are reduced, the market value of apartments is increased by 15-20% and the buildings become overall more attractive. It also contributes to the creation of temporary jobs and the activation of the construction materials market.
Works on the 17 Avetisyan building were launched in April of the current year. Residents will spend the coming winter in warmer apartments and at a lower cost.
"The most difficult and time-consuming part of the work is accomplished. "The 'bonding' and the rest of the decorative finishing works take much less time to complete" says Ashot, the foreman of construction works, boasting 80% completion of the work in the building.
Neighbors gathered in the yard noted, that in addition to reducing heating costs, another important issue is solved: jobs are created in the region, albeit temporary.
"Currently, about 15 people are employed in the works carried out on our building, all from Spitak. They attend at a regular shift schedule, with only one free day on Sundays to take care of their house and land plots; on the other days of the week, they are engaged here from 9:00 a.m to 7:00 p.m. "Well, with the help of the residents, we offer them 'moral support' and make our contribution in the form of a daily cup of coffee", says Serozh, one of the residents, adding, "We believe that in the winter we will be able to savings enough to cover our family’s budget costs for bread, potatoes and oil."
"We are very satisfied with both the project and the meticulous work of the construction workers. I can say this on behalf of all the neighbors. Ruzan, tell me, aren't you thankful? (she addresses one of the neighbors standing nearby). Ours was a very cold building - it was built before 1988 and is one of the few buildings to withstand the earthquake. Finally, it will get warmer in here and we will no longer have to pile up all together in one room during the winter. I wish all the buildings in Spitak were renovated this way”, says Elmira.
According to Arman Avetisyan, Head of the Urban Development, Land Use, Utility Services and Transport Department of Spitak Municipality, within the framework of the 2020 Subvention program thermal retrofits of 3 buildings in Spitak are currently underway at 17 Avetisyan, 21 Torosyan and 14 Manukyan streets. About 165 temporary jobs were created in Spitak to carry out the thermal retrofit works of these buildings.
The total number of temporary jobs created across the whole country for thermal retrofit of buildings under the Program reaches 1,260.
The thermal retrofits of the building on 21 Torosyan Street in Spitak have already been completed and the residents had already been able to evaluate the results of these works in the winter. One of the youngest residents of the building, 10-year-old Susanna, no longer has to look for a warm corner in the house during the winter months to make her tapestries.
As her grandmother tells us: "Previously, in winters, we had to wake up early in the morning and turn on the gas stove straightaway, to be able to send the children to school, it would be impossible otherwise. This was not the case this winter, the heat stays inside the house. Not to mention that we are relieved from the need to use electricity for heating along with gas.”
Gor Minasyan, one of the residents of another building in Spitak, at 14 Manukyan street, shares a funny story to illustrate the results of savings achieved due to energy efficient retrofit. "One old lady, living alone in our building, visited the gas supply office in the winter and said, "My meter is out of order, please change it, the readings are too low."
In addition to Spitak, 3 multi-apartment buildings in Stepanavan and 12 - in Tashir are undergoing energy efficient retrofits within the framework of this program: works for 5 buildings are completed and for 7 buildings -  partly completed.
Hrahat Abrahamyan, Deputy Mayor of Stepanavan says that the works on the Ruminakan 4, Virahayots 78 and Desini 36 buildings included in the program, will be completed in September.
"Next winter, I believe, the heating costs for the residents of these three buildings will be reduced by almost half." Apart from saving money and having attractive-looking buildings, it is very important to note that the program has created jobs for the residents of Stepanavan and nearby villages, which kept many of them from the idea of leaving for other countries for seasonal work."
The deputy mayor also observed certain rumors among the residents: they would like to know why only these three buildings were retrofitted, and whether their turn would also come?
"I am hopeful that the state Subvention program will continue to prioritize the energy-efficient buildings retrofit program and that our cooperation will be regular, and that we will have thermally insulated, attractive-looking buildings not only on the left-bank, but also on the right-bank side of the city", says the deputy Mayor, and adds, that apart from multi-apartment buildings, they also have similar expectations for public buildings.
In Tashir, on the other hand, the struggle is more "intense" among the residents to enhance energy efficiency in more of their buildings.  The residents, gathered in the yard of Ani district, meet Mayor Edgar Arshakyan with a question: when the turn will come for their buildings, too?
While trying to get the answers to their questions and complaining: "So they do it selectively – one gets it, and the others don’t?", Aleksan from Tashir shares with us an experiment he has made in the apartment after thermal retrofit.
“During the winter I used to pay 50-60 thousand AMD a month for heating my three-room apartment. In the winter this year, I set the heating to a minimum and the highest amount paid for a month was 20 thousand AMD. One cold winter day - I made an experiment by turning off the heating for the whole day, and the room temperature was 18 degrees. The next day, it decreased by only one degree”.
Ruben Velitsyan, coordinator of construction works in Tashir, says that the program resolves a range of issues: social, economic, environmental and urban development.
"From the social perspective, the program provides people with jobs and adequate pay; economically, it almost halves the cost of heating for the population, and hence, solves an environmental issue, as some families were in the habit of using firewood to heat their apartments, while in a building with thermal retrofit, they will be able to use gas heating only, and not exceed 25,000 AMD monthly costs; also, they will be living in a neater and more civilized environment, and all of this will presumably result in less deforestation. In terms of urban development, we have the example of Ani district, which represents an improved urbanistic image” he says.
While Ruben Velitsyan was presenting the works performed and the outcomes achieved, the issues raised by the residents regarding their involvement in the program, and the situation which was gradually escalating to a debate, found a positive solution, based on the mutual agreement between the mayor and the residents.
Residents express their willingness to contribute to this project to some extent in the future, providing they have assurance that the turn for their building will come, and that they will be able to experience the positive change resulting from thermal retrofit.
The investment of the residents in this case will be in the form of a cumulative fund, which will be formed by the contributions collected from residents. The funds accumulated in the fund will be used in the future to ensure the operation and maintenance of thermally retrofitted buildings.
The city of Kajaran is making substantial progress towards energy-efficient buildings, where 36 out of 71 multi-apartment buildings are included in the thermal retrofit program.
Vahram Jalalyan, UNDP-GCF Project Manager, says. "The thermal retrofit of 25 buildings in Kajaran will be completed within a short time, and for another 11 buildings the works will launch by the end of the year."
Vedi provides the best representative example of a thermally retrofitted building. Energy efficient retrofit works at 26/1 Kasyan street multi-apartment building are fully completed. As a result, the energy efficiency of the building increased by more than 60%, and the heating and cooling costs of the building residents were reduced by 40-60%. In addition to reduced costs, the building has an improved modern look and stands out against other buildings in the community.
The UNDP-GCF project also provides support for the thermal retrofits in public buildings. As a result of cooperation with the Municipality of Yerevan, construction works are currently underway for thermal retrofit of 15 kindergartens.
Thus, thermal insulation works of 55 buildings are near completion within the framework of the 2020 state Subvention program, with 55-70% of co-financing provided under state funding, 25% - under UNDP funding, and the remaining portion – under community funding. As concerns the remaining number of buildings approved under the 2020 State Subvention Program, and awaiting thermal retrofits, the government currently proposes a new co-financing modality in terms of these buildings, although the applications for these buildings had been previously approved under the previous co-financing proportion. The works for 29 of these buildings are planned to launch and to be completed within this year. However, in the light of the the new co-financing mechanism proposed by the government, the financial burden on communities will increase significantly, which may put the implementation of the program for the remaining 26 buildings under a risk, and furthermore, may also jeopardize all further cooperation.
The heads of the above-mentioned communities expressed hope that the government would reconsider its approach and will continue to implement the program with the previously agreed co-financing proportion, as the proposed revision will impose significantly higher burden on community budgets, which will result in inability to continue the thermal retrofits of the buildings at the same volumes.