2019 թվականի փետրվարի 12-ին Երեւանում կայացավ «Համերի ճանապարհ» նոր փաստագրական ֆիլմի ցուցադրությունը՝ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների համար: Հայաստանը որպես զբոսաշրջության եւ գաստրոտուրիզմի յուրօրինակ վայր ներկայացնող ժապավենների շարքը համալրվեց եւս մեկ ֆիլմով, որում պատկերված է Հայաստանի տարբեր բնակավայրերի ազգային խոհանոցի համն ու հոտը:
Մեդիամաքսը զրուցել է ազգությամբ հայ ռուսաստանաբնակ ռեժիսոր, Ռուսաստանի Դաշնության Կինեմատոգրաֆիստների միության եւ գիլդիայի անդամ, «Համերի ճանապարհ» ֆիլմի ռեժիսոր Արտակ Իգիթյանի հետ։
- Իմ նոր փաստագրական նախագիծն է: Միշտ եմ ցանկացել այս ժանրում նման նախագիծ իրականացնել թե´որպես ռեժիսոր, թե´պարզապես իր հայրենիքը սիրող մարդ:
Իմ մեծ ցանկություններից մեկն էր Հայաստանի մասին այնպիսի ֆիլմ նկարել, որի միջոցով հնարավորություն կլիներ ցույց տալ մեր երկրի ողջ ներկապնակը՝ իր արեւաշող գույներով, անկրկնելի արեւի լույսով եւ անմոռանալի համով-հոտով. այսինքն՝ ներկայացնել իրական Հայաստանը:
Արտակ ԻգիթյանըԼուսանկարը` «Երեմյան Փրոջեքթս»
Ամեն անգամ, երբ Հայաստանից հետ եմ վերադառնում, նորից ու նորից հասկանում եմ, որ, ինչպես միշտ, ինձ մեկ օր չհերիքեց՝ ինչ-ինչ ավել բան տեսնելու եւ զգալու համար: Եվ գիտակցեցի, որ այն, ինչն ամենից շատ եմ կարոտում, համերն ու բույրերն են: Երբ ինչ-որ մեկին պատմում ես այն վայրերի գեղեցկության մասին, որտեղ եղել ես, այդ պատմությունների միջոցով գրեթե անհնար է փոխանցել հենց համն ու հոտը: Իսկ արդյո՞ք հնարավոր է պատկերացնել Հայաստանն առանց դրանց:
- Ինչպե՞ս է ծնվեց «Համերի ճանապարհ» ֆիլմի գաղափարը:
- Համացանցում, սոցիալական ցանցերում դիտել էի մի քանի թողարկում «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության եւ հայտնի հեռուստահաղորդավարուհի, դերասանուհի, իմ լավ ընկեր Հերմինե Ստեփանյանի հետ իրականացվող բլոգից (Tasty Stories by Yeremyan Projects with Hermine Stepanyan), որտեղ ներկայացվում էին «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության ռեստորանների կոնցեպցիաները, աշխատանքն ու նորությունները:
Շատ տպավորված էի ընկերության աշխատանքի ոճով: Երեւան կատարած վերջին այցելություններից մեկի ընթացքում առիթ ունեցա ծանոթանալու «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանի հետ: «Շերեփ» ռեստորանում մեր զրույցի ժամանակ ես ներկայացրեցի Հայաստանի մասին փաստագրական ֆիլմ նկարելու իմ մտահղացումը: Գաղափարն այն էր, որ էկրանից այն կողմ գտնվողին փոխանցենք եւ հնարավորություն տանք զգալու Հայաստանի համն ու հոտը:
Նպատակն էր միաժամանակ ցույց տալ ուտեստների պատրաստման գործընթացը գյուղերում, պատմել, թե ինչպես են դարերից եկած ավանդական ճաշատեսակները պահպանել իրենց բազմադարյա բաղադրատոմսերը, եւ ինչպես են դրանք ներկայացվում մեր ռեստորաններում շեֆ-խոհարարների կողմից ժամանակակից մատուցմամբ: Չէ՞ որ ոչ բոլորն են հնարավորություն ունենում լինել, օրինակ, Գավառում եւ փորձել հայտնի Գավառի փախլավան կամ հարիսա ճաշակել Մուսալեռում:
Որպես ֆիլմի առանցքային հերոսներ ես միանգամից տեսա Դավիթ Երեմյանին եւ բրենդ-շեֆ Զորո Իսպիրյանին:
Դավիթ Երեմյանը եւ Զորո ԻսպիրյանըԼուսանկարը` «Երեմյան Փրոջեքթս»
Գիտակցում էի, որ նրանք, բնականաբար, դերասանական խաղի փորձ չունեն, համեստ, զուսպ անձնավորություններ են եւ իրենց ամբողջ էներգիան, ժամանակն աշխատանքի մեջ են ներդնում: Իրենց գործի նվիրյալներ են: Բայց ինձ ի վերջո հաջողվեց նրանց համոզել մասնակցել ֆիլմում եւ դառնալ իմ պատմության ուղեկցողներ, որը նաեւ իրենց պատմությունն էր: Տեղյակ էի, իսկ Դավիթ Երեմյանի հետ զրույցների ընթացքում մանրամասներ իմացա այն մասին, որ Հայաստանի տարբեր տարածաշրջաններ այցերի, ուսումնասիրությունների արդյունքում են ձեւավորվել իրենց ռեստորանների ճաշացանկերը, եւ դա նրանց առաքելությունն է՝ պահպանել ու նորովի մատուցել հայկական ավանդական խոհանոցի ուտեստները: Այն, ինչ նկարելու էինք, իրենց տարիների աշխատանքն էր:
- Ո՞ր ժանրին է պատկանում ֆիլմը:
- Ֆիլմի ժանրն ու ձեւաչափը փաստագրական-ճանաչողական են: Հերմինե Ստեփանյանի հետ (նա է նախագծի սցենարի հեղինակը) միասին ապագա ֆիլմի կոնցեպցիան մշակելուն պես որոշեցինք այն անվանել «Համերի ճանապարհ»: Ֆիլմի իրադարձությունները ծավալվում են ամբողջ Հայաստանի տարածքում: Դա ճանապարհ է, որի միջոցով փոխանցվում են հնագույն ավանդույթները, բաղադրատոմսերը, ճանապարհ է, որտեղ ամեն անգամ կարելի է տեսնել նորը եւ փորձել այն, ինչը դարերով է պահպանվել: Այդ ճանապարհի բոլոր տեղերն էլ, որտեղ որ գնաս, քեզ կընդունեն հարազատի, ընտանիքի անդամի պես`լինի դա լեռնային գյուղում փոքրիկ տնակ, թե մայրաքաղաքի շքեղ ռեստորան:
Լուսանկարը` «Երեմյան Փրոջեքթս»
- Ովքե՞ր են ֆիլմի գլխավոր հերոսները:
- Այն մարդիկ են, որոնց հաճախ ենք հանդիպում մեր ճանապարհին: Դրանք այն ընտանիքներն ու տներն են, որոնք միշտ լի են ջերմությամբ: Դրանք այն վայրերն են, որտեղից քեզ բաց չեն թողնի առանց հյուրասիրության: Դավիթ Երեմյանն ու Զորո Իսպիրյանն են, ովքեր խնամքով պահպանում են հին հայկական բաղադրատոմսերը: Ֆիլմի օպերատոր Ռուբեն Շահբազյանցն է, մեր փոքրիկ նկարահանող խումբն է:
- Որտե՞ղ եք նկարել ֆիլմը եւ որքա՞ն են տեւել աշխատանքները:
- Նկարահանել ենք Մալթայում, Մադեյրա կղզում, ինչպես նաեւ «Մոսֆիլմի» տաղավարներում, որտեղ Հայաստանի փոքրիկ կրկնօրինակ էինք կառուցել (ծիծաղում է):
Իսկ եթե լուրջ, ապա ոչ պակաս գեղեցիկ, հիասքանչ տեղերում ենք նկարահանումներն իրականացրել: Գրեթե ողջ Հայաստանը ոտատակ ենք արել: Որոշեցինք եւ անցանք գործի: Ընդամենը 5 օրում է ֆիլմը ստեղծվել՝ եղել ենք Գառնի գյուղում, Գավառ քաղաքում, Գորիսում, Դիլիջանում, Մուսալեռում, Վայոց Ձորի մարզի Սերս գյուղում, Արագածոտնի մարզի Ավան գյուղում: Եվ, իհարկե, անմոռանալի տպավորություններ ունենք Արցախի նկարահանումներից:
- Ու՞մ է հասցեագրված ֆիլմը:
- Սա շատ կարեւոր հարց է: Ֆիլմը հասցեագրված է նրանց, ովքեր Հայաստան դեռ չեն այցելել եւ, ինչու չէ, հենց հայաստանաբնակների համար, ովքեր եւս անընդհատ նորովի են բացահայտում մեր երկիրը իրենց համար: Ֆիլմը, կարելի է ասել, փոքրիկ ուղեցույց է, յուրատիպ քարտեզ, որն ուղղորդում է դեպի ամենահայտնի, խորհրդանշական վայրեր եւ համեր, որոնք, վստահ եմ՝ միշտ կմնան եւ կպահպանվեն ձեր տպավորություններում, զգայարաններում եւ սրտում:

Фото: «Еремян проджектс»
12 февраля 2019 года в Ереване для  представителей СМИ состоялся показ нового документального фильма «Дорога вкусов». Фильм, красочно описывающий вкусы и ароматы национальной кухни разных регионов Армении, занял свое достойное место среди картин, представляющих Армению в качестве уникального туристического направления.
Корреспондент Медиамакс побеседовал с живущим в России армянским кинорежиссером, членом Союза и Гильдии кинематографистов Российской Федерации, автором фильма «Дорога вкусов» Артаком Игитяном.
- Это мой новый документальный проект. Новый жанр, который я всегда хотел реализовать как режиссер, и просто как человек, любящий свою родину.
Я всегда хотел снять фильм про Армению, показать ее краски, наполненные солнцем цвета, неповторимый солнечный свет и незабываемые ароматы и вкусы! Я хотел показать реальную Армению!
Артак Игитян Артак Игитян
Когда я возвращаюсь из Армении, я каждый раз понимаю, что мне, как всегда, не хватило еще одного дня, чтоб  увидеть или почувствовать  нечто большее. И я осознал, что больше всего мне не хватает именно вкуса и запаха. Когда кому-то рассказываешь о красоте мест,  в которых ты побывал, в этих рассказах практически невозможно передать именно лишь вкусы и ароматы. А как же Армения без них?
- Как родилась идея фильма «Дорога вкусов»?
- В интернете и социальных сетях я увидел несколько программ блога «Еремян проджектс» и  известной армянской телеведущей, актрисы, моего хорошего друга Эрмине Степанян (Tasty Stories by Yeremyan Projects with Hermine Stepanyan), в которых рассказывалось о концепции, новостях и особенностях  работы ресторанов компании «Еремян проджектс».
Стиль работы компании меня очень впечатлил. В один из моих недавних визитов в Ереван мне совершенно случайно довелось познакомиться с генеральным директором «Еремян проджектс» Давидом Еремяном. В ресторане «Шереп» мы разговорились, и я предложил свое видение, идею сделать документальный фильм не просто об Армении, а попробовать сделать так, чтоб зрителю по ту сторону экрана можно было еще и передать, дать почувствовать вкусы и ароматы Армении. Одновременно показать процесс приготовления блюд в деревнях, на месте, рассказать, каким образом пришедшее из глубины веков это традиционное блюдо, сохранив многовековую рецептуру, в современной интерпретации воплощают шеф повара в ресторанах. Ведь не у всех есть возможность побывать, скажем, в Гаваре и попробовать там известную пахлаву или поесть харису в Мусалере.
Ключевыми героями фильма я сразу «увидел» самого Давида Еремяна и бренд-шефа Зоро Испиряна.
Давид Еремян и Зоро Испирян Давид Еремян и Зоро Испирян
Конечно, я прекрасно понимал, что они, будучи очень скромными, сдержанными, вежливыми людьми, отдают всю свою энергию и время только работе и совершенно не имеют актёрского опыта. Тем не менее, я как-то смог их уговорить сняться в фильме, став гидами моей истории, которая, в большей мере именно их история… Я уже знал, а во время нашей беседы с Давидом Еремяном уточнил и подробности истории их деятельности: меню ресторанов их компании сформировалось в результате большой исследовательской работы, как результат поездок по всей стране. И именно это - главная миссия «Еремян Проджектс» - сохранение блюд армянской традиционной кухни, их адаптация и современная подача.
То есть то, что мы собирались снимать, по сути, в течение многих лет являлось их работой.
- Как Вы определяете жанр картины?
- Жанр и формат довольно интересны - документальный познавательный фильм. Как только мы с Эрмине Степанян (она является сценаристом моего проекта) набросали концепцию будущего фильма -  а она проходит дорогой через всю Армению, мы решили назвать эту дорогу «Дорога вкусов». Дорога, через которую передаются древние традиции, рецепты, дорога, где каждый раз можно увидеть что-то новое и попробовать то, что сохранялось веками. Места, куда можно зайти, и тебя встретят как родного, как члена семьи, будь это домик в горной деревушке или же роскошный ресторан в столице.
- А кто главные герои фильма?
- Это люди, которых мы часто встречаем на своем пути. Это семьи и дома,  в которых всегда уютно. Это места, где никогда тебя не отпустят без угощения! Это Давид Еремян и Зоро Испирян, которые бережно сохраняют древние армянские рецепты. Это оператор Рубен Шахбазянц и вся наша небольшая съемочная группа.
- Где проходили съемки и сколько времени они длились в целом?
- Мы снимали на Мальте, на острове Мадейра, а так же в павильонах «Мосфильма», где построили маленькую копию Армении (смеется).
Если же говорить серьезно, то нам довелось побывать в местах не менее прекрасных! Мы исколесили практически всю Армению. Решение было принято, и мы приступили к работе! Фильм был снят в течение 5 дней: мы побывали в Котайке (село Гарни), Арарате (село Мусалер), Арагацотне (село Аван), Вайоц Дзоре (село Серс), прекрасном городе Горисе (область Сюник) и солнечном Дилижане (Тавуш). И, конечно же, незабываемые впечатления от съемок в Арцахе!
- Кому адресован фильм?
- Это очень важный вопрос! Фильм адресован всем тем, кто еще не посетил Армению, и почему бы нет, тем жителям Армении, которые каждый раз по новому открывают для себя свою страну! Наш фильм, можно сказать, небольшой гид, своеобразная карта! Это путеводитель по самым известным, я бы даже сказал символичным, сакральным местам и ярким вкусам, которые, уверен, навсегда останутся и сохранятся в ваших впечатлениях, рецепторах и в вашем сердце.