Մովսես Վարդանյանն ու Վահրամ Պետրոսյանը
Միջազգային #AtomExpo2018 ֆորումը, որն ատոմային էներգիայի ոլորտի գլխավոր միջոցառումներից է, մայիսի 14-16-ը Ռուսաստանի Սոչի քաղաքում հավաքել էր ոլորտի կազմակերպություններին եւ մասնագետներին աշխարհի տարբեր անկյուններից:
«Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի նախաձեռնությամբ կազմակերպված ֆորումին մասնակցում էին համաշխարհային ատոմային ոլորտի հիմնական ընկերությունների, պետական կառույցների, միջազգային եւ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ եւ առաջատար փորձագետներ:
Լուսանկարը` Բելտա
10 տարիների ընթացքում AtomExpo-ն դարձել է ատոմային էներգիայի օգտագործման արդյունավետության մասին կարծիքների եւ լավագույն փորձի փոխանակման գլոբալ հարթակ, որտեղ բացի գործնական հանդիպումներից, կնքվում են նաեւ համագործակցության համաձայնագրեր, մեկնարկում նոր նախագծեր, իսկ տարբեր երկրների կազմակերպությունները ներկայացնում են իրենց փորձն ու ձեռքբերումները:
Ֆորումին մասնակցել է ավելի քան 3 000 մարդ՝ աշխարհի 60 երկրների 600 կազմակերպություններից: Անցկացվել են ավելի քան 20 կլոր սեղաններ ու քննարկումներ, որոնց ընթացքում ելույթ են ունեցել 200-ից ավելի փորձագետներ:
Մեդիամաքսն առանձնացրել է «Համաշխարհային գործընկերությունը ընդհանուր հաջողություն է» թեմայով #AtomExpo2018-ի ուշագրավ քննարկումներն ու դրվագները:
Ատոմային էներգիա. որքանո՞վ է այն մաքուր եւ «կանաչ»
Միջազգային էներգետիկ գործակալության կանխատեսումների համաձայն՝ 2040 թ.-ին համաշխարհային էներգաբալանսում ցածր ածխածնային էներգիայի աղբյուրների տեսակարար կշիռը կհասնի 40%-ի:
Փորձագետները կարծում են, որ վերականգնվող աղբյուրների հետ միասին միջուկային էներգիան կդառնա ցածր ածխածնային էներգիայի խառնուրդի անբաժանելի մասը: Ըստ նրանց՝ միջուկային էներգիայի եւ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների միջեւ փոխգործակցությունը կարող է հիմք ծառայել մաքուր, կայուն եւ անվտանգ ապագայի համար:
Եվգենի Պակերմանովը Եվգենի Պակերմանովը
Լուսանկարը` Rosatom newsletter
«Ռուսատոմ օվերսիզ»-ի տնօրեն Եվգենի Պակերմանովի համոզմամբ՝ էներգետիկ աղբյուրները պետք է ճկուն լինեն.
«Այժմյան տեխնոլոգիական առաջընթացը հող է նախատրաստել էներգիայի հուսալի եւ ճկուն աղբյուրների համար: Հարցն այն չէ՝ անցե՞լ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներին, թե՞ միջուկային էներգիային, այլ այն, թե ինչպես համատեղ զարգացնել այս երկու ուղղությունները՝ էկոլոգիապես մաքուր էներգիայի ստացման համար: Ես վստահ եմ, որ հիդրոէներգետիկան, արեւային ու քամու էներգիան կարող են համատեղ աշխատել ատոմային էներգետիկայի հետ, ինչը կդառնա համաշխարհային էկոլոգիական եւ մաքուր էներգաբալանսի ապագան»:
Ագնետա Ռիզինգը Ագնետա Ռիզինգը
«Միջազգային միջուկային ասոցիացիայի» (WNA) գլխավոր տնօրեն Ագնետա Ռիզինգը պնդում է, որ միջուկային էներգիան ամենավտանգ աղբյուրներից մեկն է.
«Խոսելով անվտանգության մասին՝ մենք հաճախ մոռանում ենք, որ միջուկային էներգիան նաեւ հուսալի էներգիայի աղբյուր է, որը միաժամանակ նպաստում է տնտեսական զարգացմանն ու շրջակա միջավայրի պաշտպանությանը: Միջուկային էներգիային կողմնակից բնապահպանների թիվը, շարունակաբար, աճում է: Այս ոլորտում աշխատում են լավագույն մասնագետները եւ տեխնոլոգիաները, ես զարմանում եմ՝ ինչո՞ւ են մարդիկ պնդում, թե այն անվտանգ չէ: Իրականում, ատոմային էներգետիկան գնային առումով եւս լավագույն արդյունքներն է տալիս, եւ միջինացված՝ ամենաէժան էներգիան հենց միջուկայինն է»:
Ատոմակայանների կառավարման համակարգի թվային ապագան
Թվային տեխնոլոգիաները չեն շրջանցում պահպանողական համարվող միջուկային էներգիայի ոլորտը: Ատոմային էներգետիկայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) գլխավոր տնօրենի տեղակալ Միխայիլ Չուդակովը ատոմակայանների կառավարման համակարգը համեմատում է մարդու նյարդային համակարգի հետ, նշելով, որ այն ապահովում է ատոմակայանի «առողջությունը»:
Թվային տեխնոլոգիաների զարգացման արդյունքում, ըստ նրա, անհրաժեշտություն է ծագում անցնել կառավարման նոր համակարգերի, որոնք գնալով ավելի ու ավելի մեծ դեր են սկսում ձեռք բերել: Նա ասում է, որ համակարգիչների, միկրոպրոցեսորների եւ այլ սարքավորումների կիրառումն ապահովում է ատոմակայանի ավելի հուսալի, անվտանգ եւ արդյունավետ աշխատանքը:
Միխայիլ Չուդակովը Միխայիլ Չուդակովը
Նոր թվային համակարգերը, Միխայիլ Չուդակովի խոսքով, նաեւ նոր դժվարություններ են առաջացնում. անորոշություն եւ տեխնիկական խնդիրներ կան: Պետք է դեռ մեթոդիկա մշակել, որպեսզի այդ համակարգերը համապատասխանեն բոլոր պահանջներին եւ ապահովեն ատոմակայանի ֆունկցիոնալությունը:
«Այժմ բազմաթիվ ինովացիոն ռեակտորներ են փորձարկվում եւ կարող ենք պատկերացնել, որ մի օր կլինեն ատոմակայաններ, որոնք կաշխատեն առանց օպերատորների ներկայության: Դա եւս մեկ անգամ ընդգծում է կառավարման համակարգերի ճիշտ նախագծման կարեւորությունը: Պետք է ասել, որ այդ ամենով հանդերձ, միջուկային ոլորտը կմնա բավական պահպանողական՝ միեւնույն ժամանակ յուրացնելով բոլոր միտումները: Մենք պետք է ուսումնասիրենք թվային տեխնոլոգիաները, եւ համոզվենք, որ դրանք բավարար զարգացած են միջուկային ոլորտում կիրառվելու համար»,- ասում է Միխայիլ Չուդակովը:
Հայկական ատոմակայանի հեռանկարները
Հայկական ատոմային էլեկտրակայանը եւս փորձում է քայլել համաշխարհային միտումներին զուգահեռ: Այժմ գլխավոր՝ անվտանգային խնդիրը, լուծվում է գործող էներգաբլոկի արդիականացմամբ, որի արդյունքում՝ տեխնիկական պարամետրերով այն կարելի կլինի շահագործել եւս 20-25 տարի:
ՀԱԷԿ գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանի խոսքով՝ մինչեւ 2018թ.-ի ավարտը կգործարկվեն 3-րդ եւ 4-րդ տուրբոագրեգատները:
«Ռուսատոմ Սերվիսի» հետ համագործակցությամբ՝ ՀԱԷԿ արդիականացման ծրագրի բյուջեն կազմում է $‌300 մլն: Մովսես Վարդանյանի խոսքով՝ ծրագիրը, բացի տնտեսական բաղադրիչից, ունի նաեւ անվտանգային եւ կառավարման համակարգերի արդիականացման, ռեսուրսների գնահատման կողմեր:
«Ռուսատոմ Սերվիս»-ի գլխավոր տնօրեն Եվգենի Սալկովը գոհ է հայկական կողմի հետ փոխգործակցությունից. «Բոլոր հարցերը քննարկվում են, որեւէ հակասություններ չկան, որոշումներն ընդունվում են կառուցողական միջավայրում»:
Մովսես Վարդանյանն ու Վահրամ Պետրոսյանը Մովսես Վարդանյանն ու Վահրամ Պետրոսյանը
«Հայատոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն, տեխնիկական գիտությունների դոկտոր Վահրամ Պետրոսյանի գնահատմամբ՝ Հայկական ատոմակայանի գործող էներգաբլոկի կյանքի երկարացումից հետո մասնագետների խնդիր չի լինի:
«Գիտական ներուժր մեծ է: Հայաստանում կա Ատոմակայանների շահագործման գիտահետազոտական ինստիտուտ: Ատոմային էներգետիկան այն ոլորտն է, որը ծածկում է գիտական տարբեր ճյուղեր՝ ֆիզիկա, ծրագրավորում, քիմիա, տեխնոլոգիա եւ այլն: Այս ոլորտում խնդիրը ֆինանսավորման պակասն է, ինչի պատճառով երիտասարդ կադրերը չեն գալիս ատոմային էներգետիկայով զբաղվելու կամ այլ երկրներ են տեղափոխվում, այնպես որ պետական մոտեցումը պետք է փոխվի»,- ասում է Վահրամ Պետրոսյանը:

Фото: Rosatom newsletter
Международный форум #AtomExpo2018, который является одним из самых важных мероприятий в сфере атомной энергии, собрал 14-16 мая в российском городе Сочи организации и специалистов из разных уголков мира.
В форуме, организованном по инициативе государственной корпорации «Росатом», приняли участие представители ведущих компаний, государственных структур, международных и общественных организаций, передовые эксперты мировой атомной энергетики.
Фото: Белта
За 10 лет AtomExpo стал глобальной платформой для обмена лучшим опытом и мнениями об эффективности атомной энергетики. Здесь подписываются соглашения о сотрудничестве, стартуют новые проекты, а организации из разных стран представляют свой опыт и достижения.
В форуме приняли участие более 3 000 человек, представляющих 600 организаций из  60 стран. Было проведено более 20 круглых столов и панельных сессий, на которых выступили более 200 экспертов.
Медиамакс отобрал некоторые фрагменты #AtomExpo2018 по теме «Глобальное партнерство – общий успех».
Атомная энергия: насколько она чистая и «зеленая»
Согласно прогнозам Международного энергетического агентства, в 2040 году удельный вес источников низкой углеводородной энергии во всемирном энергобалансе достигнет 40%.
Эксперты считают, что наряду с возобновляемыми источниками атомная энергетика станет неотъемлемой частью смеси низкой углеводородной энергии. По их мнению, взаимодействие между источниками атомной и возобновляемой энергии может стать основой для чистого, стабильного и безопасного будущего.
Директор «Русатом оверсиз» Евгений Пакерманов убежден, что энергетические источники должны быть гибкими:
«Технологический прогресс подготовил почву для надежных и гибких источников энергии. Вопрос не в переходе на источники возобновляемой энергии или ядерной энергии, а в том, как вместе развивать эти два направления, чтобы получить экологически чистую энергию. Я уверен, что гидроэнергетика, солнечная и ветровая энергетика могут функционировать совместно с атомной, что станет будущим всемирного экологического и чистого энергобаланса».
Генеральный директор Всемирной ядерной ассоциации (WNA) Агнета Ризинг утверждает, что атомная энергия является одним из самых безопасных источников.
«Говоря о безопасности, мы часто забываем, что атомная энергия также является надежным источником, который одновременно способствует экономическому развитию и сохранению окружающей среды. Число экологов-сторонников ядерной энергии продолжает расти. В этой сфере задействованы лучшие специалисты и технологии, и я удивляюсь, почему люди утверждают, что она небезопасна. На самом деле, в ценовом плане атомная энергетика также обеспечивает лучшие результаты, и в среднем самой дешевой энергией является именно атомная».
Цифровое будущее системы управления атомными станциями
Цифровые технологии не обходят сферу ядерной энергии, которая считается консервативной. Заместитель генерального директора Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Михаил Чудаков сравнивает систему управления атомными станциями с нервной системой человека, отмечая, что она обеспечивает «здоровье» атомной станции.
Ввиду развития цифровых технологий, по его мнению, возникает необходимость перейти к новым системам управления, которые со временем приобретают все большую значимость. Он говорит, что использование компьютеров, микропроцессоров и других устройств обеспечивает надежную, безопасную и эффективную работу атомной станции.
В то же время, новые цифровые системы порождают и новые трудности. Необходимо разработать методику, чтобы системы соответствовали всем требованиям и обеспечивали функциональность атомной станции.
«Сейчас тестируется множество инновационных реакторов, и можно представить, что однажды появятся атомные станции, которые будут работать без присутствия операторов. Это еще раз подтверждает важность правильного планирования систем управления. Тем не менее, атомная сфера останется достаточно консервативной, одновременно перенимая все тенденции. Мы должны изучить цифровые технологии и убедиться, что они достаточно развиты для применения в атомной сфере»,- сказал Михаил Чудаков.
Перспективы Армянской атомной электростанции
Армянская атомная электростанция (ААЭС) также пытается идти в ногу со временем. Главный вопрос, связанный с безопасностью, решается благодаря модернизации действующего энергоблока, в результате чего по техническим параметрам его можно будет эксплуатировать еще 20-25 лет.
По словам генерального директора ААЭС Мовсеса Варданяна, до конца 2018 года будут запущены 3-й и 4-й турбоагрегаты.
Бюджет программы модернизации ААЭС, реализуемой в сотрудничестве с «Росатом Сервис», составляет $ 300 млн. По словам Мовсеса Варданяна, кроме экономической составляющей, программа содержит также компоненты модернизации систем безопасности  и управления, а также оценки ресурсов.
Генеральный директор «Росатом Сервис» Евгений Сальков доволен взаимодействием с армянской стороной: «Все вопросы обсуждаются, нет никаких противоречий, решения принимаются в конструктивной атмосфере».
По оценке генерального директора компании «Айатом», доктора технических наук Ваграма Петросяна, после продления жизни действующего энергоблока ААЭС проблем со специалистами не будет.
«Научный потенциал велик. В Армении есть Научно-исследовательский институт по эксплуатации атомных станций. Атомная энергетика – сфера, которая включает разные научные направления - физику, программирование, химию, технологию и т.д.  В этой сфере проблема заключается в отсутствии финансирования, из-за чего молодые кадры не занимаются атомной энергетикой или переезжают в другие страны, поэтому подход государства должен измениться»,- говорит он.