Լուսանկարը` Մետրոպոլիտեն թանգարան
Աշխարհի թոփ 10 թանգարաններից Նյու Յորքի Մետրոպոլիտեն արվեստի թանգարանը կներկայացնի հայոց պատմությանը եւ մշակույթին նվիրված ցուցադրություն: “Armenia!” ցուցադրությունը կբացվի Անկախության օրը՝ սեպտեմբերի 21-ին եւ կտեւի մինչեւ 2019-ի հունվարի 13-ը՝ Սուրբ Ծննդյան տոների ավարտը: Ցուցադրությունը կներկայացնի 4-17-րդ դարերի հայկական արվեստի ժառանգությունը՝ ցուցադրելով աշխարհում ներկայացված 140 նմուշ:
Հայաստանն առաջին անգամ լայնորեն ներկայացված կլինի Մետրոպոլիտեն թանգարանում: “Armenia!” ցուցադրությանը հիմնականում ընդգրկված կլինեն ցուցանմուշներ Էջմիածնի Մայր Տաճարի ու Հայաստանի պատմության թանգարաններից եւ Մատենադարանից:
#MetArmenia. ցուցադրության  մասին
“Armenia!” ցուցադրությունը համակարգում է Հելեն էվանսը՝ Մետրոպոլիտենի Բյուզանդական արվեստի բաժնի «Մերի եւ Մայքլ Ջահարիս» ցուցադրության համակարգողը: Դոկտոր Էվանսը Մեդիամաքսին պատմել է, որ հայ արվեստը ցուցադրությանը կներկայացվի որպես առաջին քրիստոնյա ժողովրդի վիզուալ ձայն:
Աշխարհի առեւտրային երթուղիներում Հայաստանի դերի կարեւորությունը նույնպես կարտացոլվի ցուցադրությունում: “Armenia!”-ն կընդգրկի 1,300 տարի՝ սկսած քրիստոնեության ընդունումից, մինչեւ հայրենիքում հայերեն տպագրված գրքերի տարածումը:
Հելեն էվանսը Հելեն էվանսը
«Հույս ունենք, որ բոլոր հայերը ցուցադրությունը կարեւոր փորձ կհամարեն: Մետրոպոլիտենն առաջին անգամ է ներկայացնելու հայկական արվեստի այն բացառիկ գործերը, որոնք աշխարհին կցուցադրեն միջնադարյան Հայաստանի պատմամշակութային ժառանգության ուժը եւ գեղեցկությունը»,- ասում է Հելեն էվանսը:
Ցուցադրությանը ներկայացված են
Ցուցադրության գործերի կեսը կուղարկվեն Էջմիածնի Մայր Տաճարի եւ Հայաստանի պատմության թանգարաններից եւ Մատենադարանից: Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության վեհարանը, Երուսաղեմի Սուրբ Հակոբյանց վանքը եւ Վենետիկի Մխիթարյան միաբանությունը ցուցադրությանը նույնպես կարեւոր աշխատանքներ կտրամադրեն: Նմուշներ կբերվեն նաեւ Գյուլբենկյանի եւ Մանուկեանի թանգարաններից, ԱՄՆ-ի հայկական թանգարանից եւ Նյու Յորքի արքեպիսկոպոսարանից:
Հելեն Էվանսը նաեւ տեղեկացնում է՝ ցուցադրության մեջ ներառված է լինելու քրիստոնեության ընդունումը, հայոց այբուբենի ստեղծումը եւ դրա ազդեցությունը, Կիլիկիայի հայկական թագավորության ժամանակներից որոշ նմուշներ, տարբեր դարերի ձեռագրեր եւ առաջին հայկական տպագիր գրքերը:
Աշխատակազմ. Հելեն Էվանս
Էվանսն իր թեզը գրել է Կիլիկիայի հայկական ձեռագրերը թեմայով. սկսած դրա պաշտպանության եւ Մետրոպոլիտենում աշխատելու օրվանից միշտ ծրագրում էր հայկական ժառանգությանը նվիրված ցուցադրություն կազմակերպել:
Նրա համակարգած յուրաքանչյուր ցուցադրությանը ներկայացված են եղել հայկական նմուշներ, որոնք համարվել են արեւելյան քրիստոնյա աշխարհի կարեւոր մաս: Էվանսի համակարգած 1997-ի «Բյուզանդիայի փառքը (843-1261)» (The Glory of Byzantium) եւ 2004-ի «Բյուզանդիա. հավատք եւ զորություն (1261-1557)» (Byzantium: Faith and Power) ցուցադրություններն ապացուցել են, որ Հայաստանը Բյուզանդական կայսրության շրջանում քրիստոնեական արեւելյան համայնքի կարեւոր մաս է կազմել:
Նա նաեւ մասնակցել է Նյու Յորքի Մորգան գրադարան-թանգարանի 1994-ի «Դրախտի գանձեր. հայկական նկարազարդ ձեռագրեր» (Armenian Treasures in Heaven:Illuminated Manuscripts) ցուցադրության համակարգմանը: Էվանսը Կոլումբիայի համալսարանում վարել է դասընթացներ հայկական արվեստի մասին եւ նույն թեմայով մի շարք հրապարակությունների հեղինակ է:
Լուսանկարը` Neomagazine.com
Իր դասախոսություններից մեկի ժամանակ դոկտոր Էվանսն ասել է, որ իր համար պատիվ է համակարգել “Armenia!” ցուցադրությունը՝ հավելելով, որ ակնկալում են հայ մշակույթը ավելի ճանաչելի եւ ընդունելի դարձնել` որպես  համաշխարհային արվեստի ներկայանալի մաս:
Օգտակար տեղեկություն
2015-ին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցիչները եւ Մշակույթի նախարարությունը ցուցադրության համար դիմել էին Մետրոպոլիտեն արվեստի թանգարանին: Ավելի ուշ, թանգարանի արվեստի բաժնի ղեկավար Գրիֆիթ Մենը եւ Հելեն Էվանսը այցելեցին Հայաստան՝ հանդիպելու պետական պաշտոնյաների ու խոշոր հաստատությունների ներկայացուցիչների հետ եւ քննարկելու միջնադարի հայկական արվեստի հնարավոր ցուցադրությունը: Քննարկումներից հետո հաստատվել է նմուշների ցուցակը եւ որոշվել ցուցադրության ժամկետները:
Դոկտոր էվանսն ասում է՝ մեծ ցուցադրությունների կազմակերպումը սովորաբար տեւում է 4-5 տարի, իսկ “Armenia!”-ն շատ արագ է կյանքի կոչվում: Ժամանակատար է համապատասխան նմուշների կազմակերպումը, դրամահավաքը, դրանց տեղադրման խնամքի եւ պահանջվող անվտանգության ապահովումը եւ ցուցադրության հայեցակարգի որոշումը:
Նախկին ցուցադրություն. խաչքարը
Առաջինը խաչքարն էր: Դեռ 2008-ին Էվանսը եկավ Հայաստան, որպեսզի կազմակերպի եւ ղեկավարի խաչքարի տեղադրումը, որը ցուցադրվելու էր Մետրոպոլիտեն թանգարանի Բյուզանդական արվեստի բաժնի «Մերի եւ Մայքլ Ջահարիս» սրահում:
Խաչքարը Մետրոպոլիտեն թանգարանում Խաչքարը Մետրոպոլիտեն թանգարանում
«Մեծ պատիվ էր ճամփորդել Հայաստան Ջեք Սուլթանյանի՝ Մետրոպոլիտենի ներկայացուցիչներից մեկի հետ, որոշելու, թե որ խաչքարը պետք է տանենք մեր թանգարան: Մի քանի տարի ենք աշխատել փոխառությունը կազմակերպելու վրա, խաչքարը Մետրոպոլիտենի առաջին հայկական ցուցանմուշն է: Դրա կողքին նաեւ առանձնացրել ենք մի տարածք, որտեղ ցուցադրվում են թանգարանի տարբեր հավաքածուների հայկական նմուշները՝ հայկական ձեռագրեր, մետաղադրամներ, Քյոթահիայի ձու: Խաչքարը ցուցանմուշների հետ միասին այցելուներին ներկայացնում է միջնադարյան հայկական արվեստի կարեւոր հատկանիշների պատկերը»,- ասում է Էվանսը:
Քյոթահիայի ձուն Քյոթահիայի ձուն
Սա առաջին խաչքարն էր, որ երբեւէ հայտնվել էր ԱՄՆ-ի թանգարաններում: Այն փոխառվել է Հայաստանից, որպեսզի մշտապես ցուցադրված լինի Մետրոպոլիտենի հիմնական պատկերասրահներից մեկում: Ամեն տարի 7 միլիոն այցելու հնարավորություն ունի տեսնելու խաչքարը: Այն մշտապես ցուցադրված է եւ շատ գնահատված է այցելուների կողմից: Խաչքարը չեն կարող տեղաշարժել առանց Հայաստանի պատմության թանգարանի աշխատակցի ներկայության։
Խաչքարը նույնպես ներկայացված կլինի “Armenia!” ցուցադրությանը: Մետրոպոլիտենի նախկին տնօրենն իր գրքում խաչքարի մասին գրել էր, որ այն կազմում է աշխարհի արվեստի մասը: «Հայաստանը» խաչքարի շարունակությունը կլինի:

Photo: Metropolitan Museum of Art
One of the world's top 10 museums, the New York’s Metropolitan Museum of Art will hold a major exhibition dedicated to the Armenian history and culture. The “Armenia!” exhibition will open on Armenian Independence Day, September 21, 2018 and close after Armenian Christmas on January 13, 2019. The exhibition will present the Armenian art of the 4th-17th centuries, displaying 140 works from around the globe.
For the first time Armenian art will be broadly presented at the Met. “Armenia!” will mainly feature samples from three museums of Armenia: Museum of the Mother See of Holy Etchmiadzin, the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts-Matenadaran and the History Museum.
#MetArmenia. Exhibition Overview
“Armenia!” is curated by Helen C. Evans, the Mary and Michael Jaharis curator of Byzantine Art at the Metropolitan. Dr. Evans has told Mediamax that the exhibition will present the role of Armenian art as the visual voice of the first Christian nation.
The importance of Armenia on international trade routes that ultimately cross the globe will also be shown. The exhibition will extend over 1,300 years, from the Armenian conversion to Christianity to the widespread arrival of books printed in Armenian in the Armenian homeland.
Helen Evans Helen Evans
“We would hope that all Armenians will find the exhibition a significant experience. For the first time, The Met will present exceptional works of Armenian art lent by major repositories of Armenian art and culture that will demonstrate the power and beauty of medieval Armenian heritage to the world,” said Helen Evans.
Exhibition Object Highlights
More than half the works in the exhibition will come from The Mother See of Holy Etchmiadzin, the Matenadaran and The History Museum in Armenia.  The Great House of Cilicia in Antelias, Lebanon, the Brotherhood of St. James in Jerusalem, and the Mekhitarist Fathers at San Lazzaro in Venice are also lending significant works as are the Gulbenkian Museum in Lisbon, and the Manoogian Museum, the Armenian Museum in America and the Archdiocese in New York.
Helen Evans informed that the exhibition will include the adoption of Christianity, the Armenian alphabet created by Mesrop Mashtots and its impact, samples from the years of the Armenian Kingdom of Cilicia, manuscripts of different centuries and the first printed books in Armenian.
Connections. Helen Evans
Evans did her dissertation on the Armenian manuscripts of Cilicia and since completing it and staring working at the Met she has been planning to do an exhibition dedicated to the Armenian heritage. In each of the big exhibitions Evans curated, there have been Armenian loans as an important element of the Eastern Christian world.  “The Glory of Byzantium (843-1261)” in 1997 and “Byzantium: Faith and Power (1261-1557)” in 2004, curated by her, showed that Armenia was an important section of an Eastern Christian community that operated within the sphere of the Byzantine Empire.
She co-curated as well the Morgan Library and Museum’s 1994 exhibition, “Treasures in Heaven: Armenian Illuminated Manuscripts.” Helen Evans has also taught courses on Armenian art at Columbia University and published widely on Armenian topics.
Photo: Neomagazine.com
During one of her lectures, Evans remarked that she considered it an honor to be involved in organizing  the “Armenia!” exhibition, adding that they expect to make Armenian culture more recognized and accepted as a presentable part of world arts.
Related Content
In 2015, The Metropolitan Museum of Art was approached by representatives of the President of Armenia’s Office and the Ministry of Culture about an exhibition. Subsequently, Griffith H. Mann, head of the Museum’s Department of Medieval Art and The Cloisters, and Helen Evans traveled to Armenia to meet with government officials and representatives of the major institutions that could lend to an exhibition on medieval Armenian art. After discussions with the institutions in Armenia and the administration of The Met, a loan list was approved and an exhibition date scheduled.
While very preliminary discussions began before 2015, active preparation for the exhibition began with Dr. Mann and Evan's visit to Armenia in 2015. Dr. Evans marked that organizing major exhibitions at The Met normally takes four to five years, so to them the exhibition is moving very quickly. It takes time to organize an exhibition concept, to arrange the appropriate loans, to develop the catalogue, to raise the funds for the exhibition, and to install it with the level of care and safety that they require.
Past Display. Khatchkar
Before everything there was the first display of a khatchkar. Back in 2008 Dr. Evans traveled to Armenia, organized and oversaw the installation of it, which was on display in the Mary and Michael Jaharis Galleries for Byzantine art at The Met.
Khatchkar at the Metropolitan Museum of Art Khatchkar at the Metropolitan Museum of Art
“It was a great honor to travel to Armenia with Jack Soultanian, Conservator in the Department of Objects Conservation at the Met, to determine which Khatchkar would come to our Museum. We had worked for several years on arranging the loan, the first loan from the Republic of Armenia to The Met. Next to the Khatchkar, we have a case where Armenian works of art in the Museum’s collection are displayed. These have included an Armenian manuscript and manuscript leaves, a Kutahya egg and Armenian coins from the Met and other collections. Together the Khatchkar and the works in the case offer the public a view of important aspects of medieval Armenian art,” said Evans.
This was the first display of a Khatchkar in any museum in the United States. The Khatchkar was borrowed from Armenia to be permanently installed in one of the major galleries of the Met where most of the Museum’s seven million visitors a year see it.
The khatchkar is always on display and much appreciated by visitors. It cannot be moved without a member of the History Museum of Armenia being present, so those who approved the loan will always be aware if it is moved.
The Khatchkar will also be in the exhibition “Armenia!”, hence those bringing the loans can oversee the movement of it into the exhibition space. The Met’s former director wrote in his book that the khatchkar at the Met is to be part of the world’s art. “Armenia!” will be a continuation of the khatchkar.