Լուսանկարը` Արուսիկ Զեյնալյանի
Վերջերս մենք պատմեցինք Ամրակից համայնքի եւ տեղի դպրոցում աշխատող ուսուցչուհի Արուսիկ Զեյնալյանի մասին: Ճարտարապետ Հայկ Զալիբեկյանի հետ միասին նրանք որոշեցին ստեղծել մի գրադարան, «որը երեխաների համար կդառնա  մի վայր, որտեղ կճանաչեն իրենք իրենց, կհավատան սեփական ուժերին եւ չեն վախենա ամենաանհավանական երազանքներից»:
Տեղեկանալով, որ գրադարանի կառուցումը մոտենում է ավարտին, որոշեցինք զրուցել Արուսիկի հետ:
Պարզվեց, որ 2018 թվականը գրադարանի համար հաճելի գրքային անակնկալներով է սկսվել:
«Անհատական գրքային «նվիրատվությունները» գալիս են հարազատներից, ընկերներից եւ անծանոթ մարդկանցից, հաղթահարում են հազարավոր կիլոմետրեր, որպեսզի հայտնվեն մեր դպրոցականների ձեռքերում»,- պատմում է Արուսիկը:
«Փետրվարի 19-ին՝ Գիրք նվիրելու օրը, մեզ անակնկալ նվերներ բերեցին Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանից՝ երկու մեծ տոպրակ հանրագիտարաններով, մանկական եւ արկածային գրքերով, հայ գրականության դասական ստեղծագործություններով: «Օհո՜, ԱՅՍՊԻՍԻ գրքեր ես էլ եմ ցանկանում կարդալ»,- բացականչեց 8-րդ դասարանի աշակերտուհիներից մեկը, հերթով նայելով նվերները: Հենց այս խոսքերը ուզում եմ ձայնագրել եւ ուղարկել նվիրողին որպես երախտագիտության լավագույն նշան»,- խոստովանում է Արուսիկ Զեյնալյանը:
Գրադարանի համար առանձնահատուկ էր նաեւ մարտի 2-ը: Այդ օրը Արուսիկը անցկացրեց «Զանգակ» հրատարակչությունում, որտեղ գրքեր էր ընտրում իր լավ բարեկամների՝ Ամերիկյան համալսարանի պրոֆեսորներ Միմի Զարուքյանի եւ Հիլդա Գրիգորյանի հետ միասին: Միմին եւ Հիլդան վերջերս կորցրել էին հարազատ մարդկանց եւ ցանկանում էին նրանց մասին հիշողությունը պահպանել որեւէ մեծ եւ լուսավոր բանի միջոցով: Այսպիսով` նրանք որոշեցին գրքեր նվիրել Ամրակից համայնքի գրադարանին:
Ամրակիցի մասին մեր հոդվածը կարդալուց հետո արձագանքեցին շատ մարդիկ, որոնք հարցնում են. ինչպե՞ս փոխանցել գրքերը գրադարանին եւ ինչպե՞ս տեղեկանալ, որոց կարիքն ունեն դպրոցում:
Խնդրեցինք Արուսիկին նվիրատուների մի «տեղեկանք» կազմել:
Ահա այն.
1) Խնդրում ենք, ստուգեք «մեր երազանքի գրքերի ցուցակը» (ուշադիր եղեք, քանի որ այն անընդհատ համալրվում է եւ թարմացվում):
2) Ընտրեք այն գիրքը, որն ուզում եք նվիրել, գնեք/վերցրեք ձեր գրադարակից (եթե գիրքը լավ վիճակում է), ըստ ցանկության՝ մակագրեք այն եւ, ամենակարեւորը, գրքերի ցուցակում նշեք այն դեղին գույնով, իսկ «կարգավիճակ» սյունակում ձեր անունը եւ, ըստ ցանկության, կոնտակտային տվյալները:
3) Գտեք մեզ Facebook-ում (Amrakits School Library), որպեսզի գիրքը փոխանցելու վերաբերյալ պայմանավորվենք կամ ուղարկեք գիրքը փոստով. 1907, Հայաստան, Լոռու մարզ, գյուղ Ամրակից, 2-րդ փողոց, շենք 12, Ամրակից գյուղի միջնակարգ դպրոց:
«Մենք ընտրում էինք գրքերը, յուրաքանչյուրի վրա փակցնում էինք անվանական սթիքերներ, եւ  դա ամենաիսկական մոգությունն էր,- շարունակում է հիշել Արուսիկը մարտի 2-ը:
Եվ այսպիսին ենք ուզում տեսել մեր աշակերտներին եւ բոլորին` համարձակ, ստեղծագործ, իրենց կյանքում ամեն ինչին իմաստ հաղորդող, այլ ոչ թե ճակատագրի հանգամանքներից բողոքող: Մեր գրադարանը ապացուցում է. ամեն ինչ հնարավոր է, եթե տարված ես երազանքով եւ այն իրագործելու համար ուժ ու եռանդ չես խնայում»:

Фото: Арусик Зейналян
Не так давно мы рассказывали о селе Амракиц и работающей в местной школе учительнице Арусик Зейналян, которая вместе с архитектором Айком Залибекяном решила создать библиотеку, «которая станет для детей местом, где они узнают себя, поверят в себя и перестанут бояться самых невероятных мечт».
Узнав, что строительство библиотеки подходит к концу, мы решили поговорить с Арусик и узнать последние новости.
Выяснилось, что 2018 год начался для библиотеки приятными книжными сюрпризами.
«Частные книжные «пожертвования» приходят от родных, друзей и незнакомых людей, преодолевают тысячи километров, чтобы попасть на полки нашей библиотеки и потом - в руки наших школьников», - рассказывает Арусик.
«19 февраля, в День дарения книг, к нам пришли с неожиданными подарками от премьер-министра Армении Карена Карапетяна: два больших пакета с энциклопедиями, детскими и приключенческими книгами, армянской классикой. «Ого, вот ТАКИЕ книги я тоже читать хочу!» -  воскликнула одна из учениц 8-го класса, перебирая в руках подарки. И эти слова хочется записать и отправить дарителю в качестве лучшего знака благодарности за такой жест», - признается Арусик Зейналян.
Для библиотеки особенным было и 2 марта. Этот день Арусик провела в издательском доме «Зангак», где выбирала книги со своими хорошими друзьями, профессорами Американского Университета Армении Мими Зарукян и Хильдой Григорян. Мими и Хильда недавно потеряли близких людей и хотели сохранить память о них в чем-то большом и светлом. Так они решили подарить книги библиотеке села Амракиц.
После нашей публикации мы получили немало откликов от людей, которые спрашивают: как передать книги библиотеке и как определиться с теми, которые нужнее всего?
Мы попросили Арусик составить краткую «инструкцию» для потенциальных дарителей.
Вот она:
1) Пожалуйста, проверьте «список книг нашей мечты» (будьте внимательны, так как он постоянно пополняется и обновляется).
2) Выберите книгу, которую хочется вам подарить, купите/возьмите со своей полки (если она в хорошем состоянии), подпишите ее, если хотите, и главное - отметьте ее желтым цветом в списке книг, а в графе «статус» напишите свое имя и по желанию контактные данные.
3) Найдите нас в Facebook (Amrakits School Library), чтобы  договориться о передаче книги, или зайдите на почту и отправьте ее по адресу: 1907, Армения, Лорийская область, село Амракиц, 2-я улица, дом 12, средняя школа с. Амракиц.
«Выбрав книги, мы сидели и наклеивали именные стикеры на каждую из них, и это было самое настоящее волшебство, - продолжает вспоминать Арусик 2 марта. - И вот такими хочется видеть своих учеников и всех вокруг: смелыми, создающими  и придающими смысл всему в своей жизни, а никак не ноющими об обстоятельствах судьбы, которые якобы изменить нельзя. Наша библиотека самим своим существованием учит обратному: возможно все, когда горишь мечтой и не жалеешь на нее сил».