Լուսանկարը` Եվրոպայի խորհուրդ
ԱՄՆ արդարադատության նախարարության կայքում հրապարակված «Էփշտեյնի  ֆայլերի» ուսումնասիրությունը թույլ է տալիս եզրակացնել, որ Հարավային Կովկասը եւ, մասնավորապես, Ադրբեջանը որոշակի հետաքրքրություն են ներկայացրել ֆինանսիստի համար։
Ջեֆրի Էփշտեյնը ձերբակալվել էր Նյու Յորք նահանգի իրավապահ մարմինների կողմից 2019 թվականի հուլիսի 6-ին։ Դատախազությունը հայտնել էր, որ 2002-2005 թվականներին նա կազմակերպել էր տասնյակ անչափահաս աղջիկների այցելություններ Մանհեթենում գտնվող իր տուն, որոնցից ամենակրտսերը 14 տարեկան էր։ Էփշտեյնի ընկերների եւ ծանոթների շարքում մեծ թվով գործող եւ պաշտոնաթող պաշտոնատար անձինք էին ոչ միայն ԱՄՆ-ից, այլեւ շատ այլ երկրներից (այդ թվում՝ պետությունների նախկին ղեկավարներ), խոշոր գործարարներ եւ շոու-բիզնեսի աստղեր։
Ֆինանսիստի նկատմամբ քրեական հետապնդումն ԱՄՆ-ում դադարեցվեց 2019 թվականի օգոստոսին, երբ նա ինքնասպանություն գործեց իր բանտախցում։ Էփշտեյնի ծանոթների թվում էին ԱՄՆ նախկին նախագահ Բիլ Քլինթոնը եւ ԱՄՆ գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Ադրբեջանի նախագահն իմ լավ ընկերն է»
2011 թվականի սեպտեմբերի 18-ին Ջեֆրի Էփշտեյնը էլեկտրոնային նամակ է գրում Սուլթան բին Սուլայեմ անունով հասցեատիրոջը.
«Դեռ ծրագրո՞ւմ ես ԱՄՆ գալ։ Բաքվից ի՞նչ տպավորություն ստացար»։
Սուլթան բին Սուլայեմը պատասխանում է հաջորդ օրը.
«Բաքուն ֆանտաստիկ է»։
Նույն օրը, պատասխանելով Էփշտեյնի մեկ այլ նամակին, բին Սուլայեմը ուշագրավ տեղեկություններ է հայտնում Ադրբեջանի նախագահի հետ իր հարաբերությունների մասին.
«Բաքուն շատ գեղեցիկ քաղաք է, Փարիզից գեղեցիկ է, հավատա ինձ։ Եթե երբեւէ որոշես այցելել, կընկերակցեմ քեզ, եւ մենք կհանդիպենք նախագահին. նա իմ լավ ընկերն է, նա շատ խելացի է եւ ինձ հիշեցնում է Շեյխ Մոհամեդին»։
Սուլթան Ահմեդ բին Սուլայեմը եւ Ջեֆրի Էփշտեյնը Սուլթան Ահմեդ բին Սուլայեմը եւ Ջեֆրի Էփշտեյնը
Լուսանկարը` REUTERS/«Էփշտեյնի ֆայլեր»
Սուլթան Ահմեդ բին Սուլայեմը Դուբայի ամենաազդեցիկ ընտանիքներից մեկի ներկայացուցիչ է։ Նրա հայրը կառավարող դինաստիայի խորհրդականն էր։
Սուլթան բին Սուլայեմը DP World լոգիստիկ ընկերության խորհրդի նախագահն է եւ գլխավոր տնօրենը։ 2010 թվականի դրությամբ DP World-ը համարվում էր աշխարհի երրորդ նավահանգստային ընկերությունը։ Ընկերության կայքում նշվում է, որ DP World-ն ամեն օր իրականացնում է համաշխարհային բեռնահոսքի 10 տոկոսի փոխադրումը։
Սուլթան Ահմեդ բին Սուլայեմը եւ Սիրիայի նախագահ Ահմեդ Ալ-Շառաան Սուլթան Ահմեդ բին Սուլայեմը եւ Սիրիայի նախագահ Ահմեդ Ալ-Շառաան
Լուսանկարը` Dubai Media Office
2025 թվականի հուլիսին DP World-ը Սիրիայի կառավարության հետ ստորագրեց Տարտուս նավահանգիստի զարգացման վերաբերյալ 30-ամյա կոնցեսիոն համաձայնագիր: Ընկերությունը կներդնի 800 միլիոն դոլար՝ Տարտուսը «Հարավային Եվրոպան, Մերձավոր Արևելքը և Հյուսիսային Աֆրիկան միմյանց կապող տարածաշրջանային հանգույց դարձնելու նպատակով»:
«Արթնացե՞լ է»
2013 թվականի մարտի 6-ին Ջեֆրի Էփշտեյնը գրում է Նիլի Փրիելին՝ Իսրայելի նախկին վարչապետ Էհուդ Բարաքի տիկնոջը.
«Արթնացե՞լ է»։
Փրիելը պատասխանում է. «Այո, քեզ կզանգահարի մի քանի րոպեից»։
Հաջորդ նամակում Բարաքի կինը գրում է, որ մայիսի 7-ին ամուսինը ելույթ է ունենալու Բաքվում, որից հետո նրանք մեկնելու են Լաս Վեգաս, որտեղ մայիսի 8-ին մեկ այլ ելույթ է նախատեսված։
Էհուդ Բարաքը 2013 թվականին Էհուդ Բարաքը 2013 թվականին
«Կարո՞ղ ես պատկերացնել միմյանցից ավելի հեռու գտնվող երկու վայր, որտեղ հարկավոր է լինել 24 ժամվա ընթացքում»,- գրում է նա։
Թողնելով Իսրայելի վարչապետի պաշտոնը 2001 թվականին՝ Բարաքը տեղափոխվել էր ԱՄՆ եւ ամերիկյան Electronic Data Systems ընկերության ավագ խորհրդականն էր։ Ամենայն հավանականությամբ, նա Բաքու էր մեկնել հենց այդ կարգավիճակով։
«Կոտրելու փորձն իրականացվել է Բաքվում»
2016 թվականի դեկտեմբերին Ջեֆրի Էփշտեյնը նամակագրություն է վարում Hyatt Hotels Corporation-ի գործադիր տնօրեն, միլիարդատեր Թոմ Փրիցկերի հետ եւ գրում է, որ Մալայզիայից փորձել են կոտրել իր սերվերը։
Ի պատասխան Փրիցկերը գրում է.
«Մեր հյուրանոցներից մեկի սերվերը կոտրելու փորձ է եղել նույն աղբյուրից, որից փորձել էին կոտրել Դեմոկրատական կուսակցության սերվերը»։
Նա կարծիք է հայտնում, որ հարձակում իրականացնողներին հետաքրքրել է ֆինանսական տեղեկատվությունը։
Էփշտեյնը պատասխանում է.
«Հնարավոր է՝ ռուսներին պետք են վարկային քարտերի տվյալները։ Քիչ հավանական է, որ Դեմոկրատների սերվերը կոտրել է պետությունը, ամենայն հավանականությամբ՝ դա չինացիներն են»։
Փրիցկերը պատասխանում է. «Մենք հեռացրել ենք վարկային քարտերի մասին տեղեկատվությունը սերվերներից։ Կոտրելու փորձն իրականացվել էր Բաքվում՝ համաժողովներից մեկի ժամանակ»։
«Քեզ հետ գործ ունենալը խելամիտ չէր»
2011 թվականի մարտի 9-ին Դեւիդ Սթերնը գրում է Էփշտեյնին.
«Օրվա շարունակությունն ավելի հանգիստ եւ զուսպ էր։ Թեման, կարծես, հետեւյալն է. PA-ն ուշադրության կենտրոնում է՝ Ադրբեջանի եւ Թուրքմենստանի հետ գործերի համար (որոնք արտոնված էին կառավարության կողմից): Նա վայելում է իր մոր լիակատար աջակցությունը եւ խոստովանել է, որ քեզ հետ գործ ունենալը խելամիտ չէր»։
Դեւիդ Սթերնը Դեւիդ Սթերնը
Դեւիդ Սթերնը 2020 թվականին մահացած Բասկետբոլի ազգային ասոցիացիայի (NBA) նախկին հանձնակատարն է։
Ամենայն հավանականությամբ, PA-ն Արքայազն Էնդրյուի (Prince Andrew) սկզբնատառերն են, իսկ մայրը Մեծ Բրիտանիայի թագուհի Էլիզաբեթն է։
«Մենք դա շատ կցանկանայինք»
2013 թվականի հոկտեմբերի 14-ին Էփշտեյնին գրում է նորվեգացի քաղաքական գործիչ Թուրբյորն Յագլանդը, ով այդ ժամանակ Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարն էր։
Նամակը սկսվում է այսպես. «Ողջու՛յն, Ջեֆրի, կցանկանայի վերադառնալ քո կղզի հնարավոր այցի թեմային։ Մենք դա շատ կցանկանայինք. ժամանել դեկտեմբերի 21-ին կամ 22-ին եւ մեկնել հունվարի 2-ին կամ 3-ին՝ կախված տոմսերի գներից, որոնք կարող են խիստ տարբեր լինել»։
Թուրբյորն Յագլանդը Թուրբյորն Յագլանդը
Նամակն այսպես է ավարտվում.
«Այս շաբաթ կանցկացնեմ Ստրասբուրգում՝ երկարատեւ ճանապարհորդությունից հետո՝ Հայաստան, Վիեննա, Աթենք, Լոնդոն, Բելգրադ եւ Պոդգորիցա»։
«Տերիեն հրավիրել է քեզ Բաքու եւ Աստանա»
Յագլանդը միակ նորվեգացի քաղաքական գործիչը չէր, ում հետ շփվում էր Էփշտեյնը։
2014 թվականի մարտի 2-ին Էփշտեյնին գրում են.
«Տերիեն հրավիրել է քեզ Բաքու եւ Աստանա»։
1993 թվականին Տերիե Ռուդ-Լարսենը նշանակվել էր մերձավորարեւելյան խաղաղության գործընթացի հատուկ բանագնաց եւ խորհրդական։ 2004-ից 2020 թթ. նա ղեկավարել էր Նյու Յորքի Խաղաղության միջազգային ինստիտուտը (IPI) եւ ստիպված էր թողնել իր պաշտոնը Էփշտեյնի հետ բացահայտված կապերի համար: Մասնավորապես, հայտնի էր դարձել, որ Էփշտեյնի կառույցները IPI-ին նվիրաբերել էին 650 հազար դոլար։
2014 թվականի մարտի 2-ին Էփշտեյնը գրում է Տերիե Ռուդ-Լարսենին.
«Տերիե, Բաքու եւ Աստանա կմեկնի Սվետլանան, խնդրում եմ, թող Կամիլան համակարգի»։
«Հանդիպեցի այդ մոդելին եւ հիանալի ժամանակ անցկացրեցի»
2015 թվականի սեպտեմբերի 18-ին Ջիմ Միլերն իր նամակին լուսանկար է կցում եւ գրում Էփշտեյնին.
«Այցով Ադրբեջանում եմ։ Հանդիպեցի այս մոդելին եւ հիանալի ժամանակ անցկացրեցի»։
Ջիմ Միլերը Ջիմ Միլերը
Լուսանկարը` NYFA
Հավանաբար, Ջիմ Միլերը Նյու Յորքի կինոակադեմիայի ռազմավարական նախաձեռնությունների գծով փոխնախագահն է։ Համենայն դեպս, ակադեմիայի կայքում առկա է 2015 թվականի հունվարով թվագրված հաղորդագրություն Միլերի՝ Բաքու կատարած այցի եւ Ադրբեջանի կրթության նախարարությունում նրա հանդիպումների մասին։ Չի բացառվում, որ սեպտեմբերյան այցը տարեսկզբին սկսված շփումների շարունակությունն էր։
«Ադրբեջանցի հովանավորները շատ հիասթափված են»
2014 թվականի մայիսի 21-ին Ջո Մերանտեն գրում է Էփշտեյնի եղբորը՝ Մարկին.
«Մենք ծրագրում ենք կոնգրեսականների խումբ տանել Ադրբեջան մայիսի 31-ից հունիսի 4-ը, սակայն պատվիրակության անդամներից մեկն այսօր «դուրս թռավ»։ Ադրբեջանցի հովանավորները շատ հիասթափված են եւ խնդրել են մեզ գործադրել բոլոր ջանքերը՝ նոր թեկնածու առաջարկելու համար՝ մեդիայի, բանկային կամ կրթական ոլորտից։ Թռիչքներն ու կեցությունը՝ առաջին կարգի։ Ծրագիրը ներառում է հանդիպումներ նախագահի, նախարարների հետ։ Ադրբեջանում տնտեսական վերելք է, եւ նրանք փնտրում են գործընկերներ ու ներդրումների համար ոլորտներ, ուստի այցը կարող է լինել միաժամանակ եւ՛ հաճելի, եւ՛ շահավետ»։
Մարկ Էփշտեյնը վերահասցեագրում է նամակը եղբորը եւ գրում. «Եթե գիտես մեկին, ում կցանկանայիր լավություն անել, տեղյակ պահիր»։
«Վրացի տղան»
2010 թվականի մարտի 30-ին Նյու Յորքի The Falconwood Corporation (Henry Jarecki Family Office) ընտանեկան հիմնադրամի նախագահի օգնական Դիանա Վիլաբոնը նամակ է գրում Gresham Investment Management ներդրումային ընկերության ղեկավար Դագլաս Հեփվորթին՝ «Georgian Guy» («Վրացի տղան») թեմայով.
«Դոկտոր Յարեցկին եւ Ջիմ Միլերը հանդիպելու են Վրաստանի Ազատ համալսարանի հիմնադիր Կախա Բենդուկիձեի հետ, եւ ցանկանում են իմանալ՝ չե՞ք ցանկանա արդյոք միանալ»։

A review of the “Epstein files” published on the website of the U.S. Department of Justice suggests that the South Caucasus, and Azerbaijan in particular, attracted a degree of interest from the financier.
Jeffrey Epstein was arrested by New York State law enforcement authorities on July 6, 2019. Prosecutors stated that between 2002 and 2005 he organized visits by dozens of underage girls to his Manhattan residence, with the youngest reported to be 14 years old. Epstein maintained an extensive network of acquaintances that included current and former officials not only from the United States but from numerous other countries, including former heads of state, major business figures and show business stars.
Criminal proceedings against the financier in the United States were terminated after he committed suicide in a prison cell in August 2019. Epstein’s acquaintances included former US President Bill Clinton and current US leader Donald Trump.
“The President of Azerbaijan is a very good friend of mine”
On September 18, 2011, Jeffrey Epstein wrote an email to a recipient named Sultan bin Sulayem:
“Are you still planning to come to the US? How was Baku?”
Sultan bin Sulayem replied the next day:
“Baku was fantastic.”
On the same day, responding to another letter from Epstein, bin Sulayem shared interesting details regarding his relationship with the president of Azerbaijan:
“But I tell you, Baku is a very beautiful city, more beautiful than Paris, believe me. If you ever want to visit, I will join you, and we will meet the President – a very good friend of mine. He is very intelligent and reminds me of Sheikh Mohammed.”
Sultan Ahmed bin Sulayem and Jeffrey Epstein Sultan Ahmed bin Sulayem and Jeffrey Epstein
Photo: REUTERS/“Epstein files”
Sultan Ahmed bin Sulayem is a member of one of Dubai’s most influential families; his father served as an advisor to the ruling dynasty.
Sultan bin Sulayem is the chairman and CEO of DP World, a multinational logistics company headquartered in Dubai. As of 2010, DP World was regarded as the world’s third-largest port operator. According to the company’s website, DP World handles approximately 10 percent of global cargo traffic on a daily basis.
Sultan Ahmed bin Sulayem and Syria’s President Ahmed Al-Sharaa after signing the agreement Sultan Ahmed bin Sulayem and Syria’s President Ahmed Al-Sharaa after signing the agreement
Photo: Dubai Media Office
In July 2025 DP World has signed a 30-year concession agreement with Syria’s General Authority for Land and Sea Ports to develop and operate the Port of Tartus.
As part of this agreement, DP World will invest $‌800 million over the duration of the concession to enhance the port’s infrastructure and establish it as a “vital regional trade hub connecting Southern Europe, the Middle East, and North Africa”.
“Awake?”
On March 6, 2013, Jeffrey Epstein wrote to Nili Priel, the spouse of former Israeli Prime Minister Ehud Barak:
Priel replied: “Yes, he will call in few minutes.”
In a subsequent letter, Barak’s spouse wrote that he was scheduled to perform in Baku on May 7, after which they would travel to Las Vegas, where another performance was planned for May 8.
“Can you think of 2 more different locations in 24 hours?),” she wrote ironically.
Ehud Barak in 2013 Ehud Barak in 2013
After leaving office as Prime Minister of Israel in 2001, Barak moved to the United States, where he worked as a senior advisor to the American company Electronic Data Systems. It was likely that his visit to Baku took place in this professional capacity.
“The hacking attempt was carried out in Baku”
In December 2016, Jeffrey Epstein corresponded with Tom Pritzker, the CEO of Hyatt Hotels Corporation, informing him that an attempt had been made to hack his server from Malaysia.
Pritzker replied:
“We had a hotel hack from same source as DNC. Assume they are after our gross margins in Cherry Hill.”
He suggested that the hackers were interested in financial information.
Epstein replied: “Unless Russia wants credit card info, DNC unlikely hacked by state. Most likely Chinese.”
“We have purged credit card info from servers. Hack was in Baku during some conference.”
“Dealing with you was unwise”
On March 9, 2011, a man named David Stern wrote to Epstein:
“Rest of the day has become more quiet and restrained. Theme seems to be now: PA under scrutiny for dealing with Azerbaijan and Turkmenistan (but government approved!), he has full support of his Mum, only dealing with you was “unwise”. The dealings to you are now predominately related to F. and her financial trouble, always quoting her interview and her “lack of judgment” and she will never deal with you again etc.”
David Stern David Stern
David Stern is the former commissioner of the National Basketball Association (NBA), who died in 2020. Media reports indicate that correspondence between Stern and Epstein dated May 21, 2014, included references to “orgies.”
Most likely, PA are the initials of Prince Andrew, and the “Mum” is Queen Elizabeth of Great Britain.
“We would very much like to do that”
On October 14, 2013, Norwegian politician Thorbjørn Jagland, who at the time served as Secretary General of the Council of Europe, wrote to Epstein.
The letter started as follows: “Hi Jeffrey, coming back to a possible visit on your Island. We would very much like to do that, arriving i.e on 21 or 22 December and leaving let’s say 2 or 3 January, depending on the prices for the tickets, which may differ a lot.”
Thorbjørn Jagland Thorbjørn Jagland
And concluded:
“I’ll stay in Strasbourg this week, after that a lot of traveling to Armenia, Wien, Athens, London, Belgrade and Podgoriza.”
“Terje invited you to Baku and Astana”
Yagland was not the only Norwegian politician with whom Epstein communicated.
On March 2, 2014, an unnamed recipient wrote to Epstein:
“Terje has invited you to Baku, Azerbaijan, and then Astana in Kazakstan.”
In 1993, Terje Rød-Larsen was appointed envoy and special adviser to the Middle East peace process, and from mid-1994 he served as the UN Special Coordinator for the Occupied Territories. From 2004 to 2020, he headed the International Peace Institute (IPI) in New York. He was ultimately forced to step down after his ties to Epstein were revealed and reports emerged that entities linked to Epstein had provided approximately $‌650,000 in funding to the IPI.
On March 2, 2014, Epstein wrote to Terje Rød-Larsen:
“Terje, Svetalana will go along on the Baku and Astana trip, please have Camilla coordinate.”
“I met this model and had unbelievable time”
On September 18, 2015, a man named Jim Miller attached a photo to a letter and wrote to Epstein:
“I am in Azerbaijan on official visit. I met this model and had unbelievable time.”
Jim Miller Jim Miller
Photo: NYFA
Most likely, Jim Miller is the Vice President of Strategic Initiatives at the New York Film Academy. In any case, the academy’s website includes a January 2015 post about Miller’s visit to Baku and his meetings at the Azerbaijani Ministry of Education. It is possible that his September visit was a follow-up to the contacts established earlier in the year.
“The Azeri sponsors are extremely disappointed”
On May 21, 2014, a man named Joe Merante wrote to Epstein’s brother Mark:
“We were scheduled to bring a group of Members (of Congress) to Azerbaijan May 31-June 4, but one Member dropped out as of today. The Azeri sponsors are extremely disappointed and upset, and asked that we do our best to make this trip happen by replacing the members with individuals of note in media, finance, banking, education, etc.
Travel is entirely first class with all first class accommodations. The trip will be an amazing program including meetings with the President, and ministers. Azerbaijan is booming and the country is looking for partners and areas in which they could invest. The trip could be both fun and profitable.”
Mark Epstein forwarded this message to his brother and wrote: “In case you know someone and want to do them a favor, let me know.”
“Georgian guy”
On March 30, 2010, Diana Villabon, assistant to the chairman of The Falconwood Corporation (Henry Jarecki Family Office), a New York-based single-family office, wrote a letter to Douglas Hepworth, head of Gresham Investment Management, with the subject line “Georgian guy”:
“Dr. Jarecki and Jim Miller will be meeting with Mr. Kakha Bendukidze, the founder of the Free University of Tbilisi and wondered if you would like to join.”