Լուսանկարը` Եվրոպայի խորհուրդ
ԱՄՆ արդարադատության նախարարության կայքում հրապարակված «Էփշտեյնի  ֆայլերի» ուսումնասիրությունը թույլ է տալիս եզրակացնել, որ Հարավային Կովկասը եւ, մասնավորապես, Ադրբեջանը որոշակի հետաքրքրություն են ներկայացրել ֆինանսիստի համար։
Ջեֆրի Էփշտեյնը ձերբակալվել էր Նյու Յորք նահանգի իրավապահ մարմինների կողմից 2019 թվականի հուլիսի 6-ին։ Դատախազությունը հայտնել էր, որ 2002-2005 թվականներին նա կազմակերպել էր տասնյակ անչափահաս աղջիկների այցելություններ Մանհեթենում գտնվող իր տուն, որոնցից ամենակրտսերը 14 տարեկան էր։ Էփշտեյնի ընկերների եւ ծանոթների շարքում մեծ թվով գործող եւ պաշտոնաթող պաշտոնատար անձինք էին ոչ միայն ԱՄՆ-ից, այլեւ շատ այլ երկրներից (այդ թվում՝ պետությունների նախկին ղեկավարներ), խոշոր գործարարներ եւ շոու-բիզնեսի աստղեր։
Ֆինանսիստի նկատմամբ քրեական հետապնդումն ԱՄՆ-ում դադարեցվեց 2019 թվականի օգոստոսին, երբ նա ինքնասպանություն գործեց իր բանտախցում։ Էփշտեյնի ծանոթների թվում էին ԱՄՆ նախկին նախագահ Բիլ Քլինթոնը եւ ԱՄՆ գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Ադրբեջանի նախագահն իմ լավ ընկերն է»
2011 թվականի սեպտեմբերի 18-ին Ջեֆրի Էփշտեյնը էլեկտրոնային նամակ է գրում Սուլթան բին Սուլայեմ անունով հասցեատիրոջը.
«Դեռ ծրագրո՞ւմ ես ԱՄՆ գալ։ Բաքվից ի՞նչ տպավորություն ստացար»։
Սուլթան բին Սուլայեմը պատասխանում է հաջորդ օրը.
«Բաքուն ֆանտաստիկ է»։
Նույն օրը, պատասխանելով Էփշտեյնի մեկ այլ նամակին, բին Սուլայեմը ուշագրավ տեղեկություններ է հայտնում Ադրբեջանի նախագահի հետ իր հարաբերությունների մասին.
«Բաքուն շատ գեղեցիկ քաղաք է, Փարիզից գեղեցիկ է, հավատա ինձ։ Եթե երբեւէ որոշես այցելել, կընկերակցեմ քեզ, եւ մենք կհանդիպենք նախագահին. նա իմ լավ ընկերն է, նա շատ խելացի է եւ ինձ հիշեցնում է Շեյխ Մոհամեդին»։
Սուլթան Ահմեդ բին Սուլայեմը եւ Ջեֆրի Էփշտեյնը Սուլթան Ահմեդ բին Սուլայեմը եւ Ջեֆրի Էփշտեյնը
Լուսանկարը` REUTERS/«Էփշտեյնի ֆայլեր»
Սուլթան Ահմեդ բին Սուլայեմը Դուբայի ամենաազդեցիկ ընտանիքներից մեկի ներկայացուցիչ է։ Նրա հայրը կառավարող դինաստիայի խորհրդականն էր։
Սուլթան բին Սուլայեմը DP World լոգիստիկ ընկերության խորհրդի նախագահն է եւ գլխավոր տնօրենը։ 2010 թվականի դրությամբ DP World-ը համարվում էր աշխարհի երրորդ նավահանգստային ընկերությունը։ Ընկերության կայքում նշվում է, որ DP World-ն ամեն օր իրականացնում է համաշխարհային բեռնահոսքի 10 տոկոսի փոխադրումը։
Սուլթան Ահմեդ բին Սուլայեմը եւ Սիրիայի նախագահ Ահմեդ Ալ-Շառաան Սուլթան Ահմեդ բին Սուլայեմը եւ Սիրիայի նախագահ Ահմեդ Ալ-Շառաան
Լուսանկարը` Dubai Media Office
2025 թվականի հուլիսին DP World-ը Սիրիայի կառավարության հետ ստորագրեց Տարտուս նավահանգիստի զարգացման վերաբերյալ 30-ամյա կոնցեսիոն համաձայնագիր: Ընկերությունը կներդնի 800 միլիոն դոլար՝ Տարտուսը «Հարավային Եվրոպան, Մերձավոր Արևելքը և Հյուսիսային Աֆրիկան միմյանց կապող տարածաշրջանային հանգույց դարձնելու նպատակով»:
«Արթնացե՞լ է»
2013 թվականի մարտի 6-ին Ջեֆրի Էփշտեյնը գրում է Նիլի Փրիելին՝ Իսրայելի նախկին վարչապետ Էհուդ Բարաքի տիկնոջը.
«Արթնացե՞լ է»։
Փրիելը պատասխանում է. «Այո, քեզ կզանգահարի մի քանի րոպեից»։
Հաջորդ նամակում Բարաքի կինը գրում է, որ մայիսի 7-ին ամուսինը ելույթ է ունենալու Բաքվում, որից հետո նրանք մեկնելու են Լաս Վեգաս, որտեղ մայիսի 8-ին մեկ այլ ելույթ է նախատեսված։
Էհուդ Բարաքը 2013 թվականին Էհուդ Բարաքը 2013 թվականին
«Կարո՞ղ ես պատկերացնել միմյանցից ավելի հեռու գտնվող երկու վայր, որտեղ հարկավոր է լինել 24 ժամվա ընթացքում»,- գրում է նա։
Թողնելով Իսրայելի վարչապետի պաշտոնը 2001 թվականին՝ Բարաքը տեղափոխվել էր ԱՄՆ եւ ամերիկյան Electronic Data Systems ընկերության ավագ խորհրդականն էր։ Ամենայն հավանականությամբ, նա Բաքու էր մեկնել հենց այդ կարգավիճակով։
«Կոտրելու փորձն իրականացվել է Բաքվում»
2016 թվականի դեկտեմբերին Ջեֆրի Էփշտեյնը նամակագրություն է վարում Hyatt Hotels Corporation-ի գործադիր տնօրեն, միլիարդատեր Թոմ Փրիցկերի հետ եւ գրում է, որ Մալայզիայից փորձել են կոտրել իր սերվերը։
Ի պատասխան Փրիցկերը գրում է.
«Մեր հյուրանոցներից մեկի սերվերը կոտրելու փորձ է եղել նույն աղբյուրից, որից փորձել էին կոտրել Դեմոկրատական կուսակցության սերվերը»։
Նա կարծիք է հայտնում, որ հարձակում իրականացնողներին հետաքրքրել է ֆինանսական տեղեկատվությունը։
Էփշտեյնը պատասխանում է.
«Հնարավոր է՝ ռուսներին պետք են վարկային քարտերի տվյալները։ Քիչ հավանական է, որ Դեմոկրատների սերվերը կոտրել է պետությունը, ամենայն հավանականությամբ՝ դա չինացիներն են»։
Փրիցկերը պատասխանում է. «Մենք հեռացրել ենք վարկային քարտերի մասին տեղեկատվությունը սերվերներից։ Կոտրելու փորձն իրականացվել էր Բաքվում՝ համաժողովներից մեկի ժամանակ»։
«Քեզ հետ գործ ունենալը խելամիտ չէր»
2011 թվականի մարտի 9-ին Դեւիդ Սթերնը գրում է Էփշտեյնին.
«Օրվա շարունակությունն ավելի հանգիստ եւ զուսպ էր։ Թեման, կարծես, հետեւյալն է. PA-ն ուշադրության կենտրոնում է՝ Ադրբեջանի եւ Թուրքմենստանի հետ գործերի համար (որոնք արտոնված էին կառավարության կողմից): Նա վայելում է իր մոր լիակատար աջակցությունը եւ խոստովանել է, որ քեզ հետ գործ ունենալը խելամիտ չէր»։
Դեւիդ Սթերնը Դեւիդ Սթերնը
Դեւիդ Սթերնը 2020 թվականին մահացած Բասկետբոլի ազգային ասոցիացիայի (NBA) նախկին հանձնակատարն է։
Ամենայն հավանականությամբ, PA-ն Արքայազն Էնդրյուի (Prince Andrew) սկզբնատառերն են, իսկ մայրը Մեծ Բրիտանիայի թագուհի Էլիզաբեթն է։
«Մենք դա շատ կցանկանայինք»
2013 թվականի հոկտեմբերի 14-ին Էփշտեյնին գրում է նորվեգացի քաղաքական գործիչ Թուրբյորն Յագլանդը, ով այդ ժամանակ Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարն էր։
Նամակը սկսվում է այսպես. «Ողջու՛յն, Ջեֆրի, կցանկանայի վերադառնալ քո կղզի հնարավոր այցի թեմային։ Մենք դա շատ կցանկանայինք. ժամանել դեկտեմբերի 21-ին կամ 22-ին եւ մեկնել հունվարի 2-ին կամ 3-ին՝ կախված տոմսերի գներից, որոնք կարող են խիստ տարբեր լինել»։
Թուրբյորն Յագլանդը Թուրբյորն Յագլանդը
Նամակն այսպես է ավարտվում.
«Այս շաբաթ կանցկացնեմ Ստրասբուրգում՝ երկարատեւ ճանապարհորդությունից հետո՝ Հայաստան, Վիեննա, Աթենք, Լոնդոն, Բելգրադ եւ Պոդգորիցա»։
«Տերիեն հրավիրել է քեզ Բաքու եւ Աստանա»
Յագլանդը միակ նորվեգացի քաղաքական գործիչը չէր, ում հետ շփվում էր Էփշտեյնը։
2014 թվականի մարտի 2-ին Էփշտեյնին գրում են.
«Տերիեն հրավիրել է քեզ Բաքու եւ Աստանա»։
1993 թվականին Տերիե Ռուդ-Լարսենը նշանակվել էր մերձավորարեւելյան խաղաղության գործընթացի հատուկ բանագնաց եւ խորհրդական։ 2004-ից 2020 թթ. նա ղեկավարել էր Նյու Յորքի Խաղաղության միջազգային ինստիտուտը (IPI) եւ ստիպված էր թողնել իր պաշտոնը Էփշտեյնի հետ բացահայտված կապերի համար: Մասնավորապես, հայտնի էր դարձել, որ Էփշտեյնի կառույցները IPI-ին նվիրաբերել էին 650 հազար դոլար։
2014 թվականի մարտի 2-ին Էփշտեյնը գրում է Տերիե Ռուդ-Լարսենին.
«Տերիե, Բաքու եւ Աստանա կմեկնի Սվետլանան, խնդրում եմ, թող Կամիլան համակարգի»։
«Հանդիպեցի այդ մոդելին եւ հիանալի ժամանակ անցկացրեցի»
2015 թվականի սեպտեմբերի 18-ին Ջիմ Միլերն իր նամակին լուսանկար է կցում եւ գրում Էփշտեյնին.
«Այցով Ադրբեջանում եմ։ Հանդիպեցի այս մոդելին եւ հիանալի ժամանակ անցկացրեցի»։
Ջիմ Միլերը Ջիմ Միլերը
Լուսանկարը` NYFA
Հավանաբար, Ջիմ Միլերը Նյու Յորքի կինոակադեմիայի ռազմավարական նախաձեռնությունների գծով փոխնախագահն է։ Համենայն դեպս, ակադեմիայի կայքում առկա է 2015 թվականի հունվարով թվագրված հաղորդագրություն Միլերի՝ Բաքու կատարած այցի եւ Ադրբեջանի կրթության նախարարությունում նրա հանդիպումների մասին։ Չի բացառվում, որ սեպտեմբերյան այցը տարեսկզբին սկսված շփումների շարունակությունն էր։
«Ադրբեջանցի հովանավորները շատ հիասթափված են»
2014 թվականի մայիսի 21-ին Ջո Մերանտեն գրում է Էփշտեյնի եղբորը՝ Մարկին.
«Մենք ծրագրում ենք կոնգրեսականների խումբ տանել Ադրբեջան մայիսի 31-ից հունիսի 4-ը, սակայն պատվիրակության անդամներից մեկն այսօր «դուրս թռավ»։ Ադրբեջանցի հովանավորները շատ հիասթափված են եւ խնդրել են մեզ գործադրել բոլոր ջանքերը՝ նոր թեկնածու առաջարկելու համար՝ մեդիայի, բանկային կամ կրթական ոլորտից։ Թռիչքներն ու կեցությունը՝ առաջին կարգի։ Ծրագիրը ներառում է հանդիպումներ նախագահի, նախարարների հետ։ Ադրբեջանում տնտեսական վերելք է, եւ նրանք փնտրում են գործընկերներ ու ներդրումների համար ոլորտներ, ուստի այցը կարող է լինել միաժամանակ եւ՛ հաճելի, եւ՛ շահավետ»։
Մարկ Էփշտեյնը վերահասցեագրում է նամակը եղբորը եւ գրում. «Եթե գիտես մեկին, ում կցանկանայիր լավություն անել, տեղյակ պահիր»։
«Վրացի տղան»
2010 թվականի մարտի 30-ին Նյու Յորքի The Falconwood Corporation (Henry Jarecki Family Office) ընտանեկան հիմնադրամի նախագահի օգնական Դիանա Վիլաբոնը նամակ է գրում Gresham Investment Management ներդրումային ընկերության ղեկավար Դագլաս Հեփվորթին՝ «Georgian Guy» («Վրացի տղան») թեմայով.
«Դոկտոր Յարեցկին եւ Ջիմ Միլերը հանդիպելու են Վրաստանի Ազատ համալսարանի հիմնադիր Կախա Բենդուկիձեի հետ, եւ ցանկանում են իմանալ՝ չե՞ք ցանկանա արդյոք միանալ»։

Ознакомление с файлами «Дела Эпштейна», опубликованными на сайте министерства юстиции США, позволяет сделать вывод о том, что Южный Кавказ и особенно Азербайджан представляли для финансиста определенный интерес.
Финансист Джеффри Эпштейн был задержан правоохранительными органами штата Нью-Йорк 6 июля 2019 года. Прокуратура заявила о наличии свидетельств того, что в 2002-2005 годах он организовал визиты в свой дом на Манхэттене десятков несовершеннолетних девушек, самой младшей из которых было 14 лет. В круг друзей и знакомых Эпштейна входило большое число действующих и отставных должностных лиц не только США, но и многих других стран (включая бывших глав государств), крупных предпринимателей и звезд шоу-бизнеса.
Уголовное преследование финансиста в США было прекращено после того, как он совершил самоубийство в тюремной камере в августе 2019 года. В число знакомых Эпштейна входили бывший президент США Билл Клинтон и действующий американский лидер Дональд Трамп.
«Президент Азербайджана - мой хороший друг»
18 сентября 2011 года Джеффри Эпштейн пишет электронное письмо адресату по имени Султан бин Сулаем:
«Ты все еще планируешь приехать в США? Как тебе Баку?».
Султан бин Сулаем отвечает на следующий день:
«Баку - фантастический».
В тот же день, отвечая на другое письмо Эпштейна, бин Сулаем сообщает интересные сведения о своих отношениях с президентом Азербайджана:
«Баку – очень красивый город, красивее Парижа, поверь мне. Если ты когда-либо решишь поехать туда, я составлю тебе компанию и мы встретимся с президентом - он мой хороший друг, он очень умный и напоминает мне Шейха Мохаммеда».
Султан Ахмед бин Сулаем и Джеффри ЭпштейнФото: REUTERS/«Файлы Эпштейна
Султан Ахмед бин Сулаем - представитель одной из самых влиятельных семей Дубая. Его отец был советником правящей династии.
Султан бин Сулаем является председателем совета и генеральным директором DP World – мультинациональной логистической компании со штаб-квартирой в Дубае. По состоянию на 2010 год DP World считалась третьей портовой компанией в мире. На сайте компании говорится, что DP World ежедневно транспортирует 10 процентов мирового грузопотока.
Султан Ахмед бин Сулаем и президент Сирии Ахмед аш-Шараа после подписания соглашенияФото: Dubai Media Office
В июле 2025 года DP World подписала с правительством Сирии 30-летнее концессионное соглашение о развитии порта Тартус. Компания вложит 800 миллионов долларов с целью сделать Тартус «региональным хабом, соединяющим Южную Европу, Ближний Восток т Северную Африку».
«Он проснулся?»
6 марта 2013 года Джеффри Эпштейн пишет Нили Приелл - супруге бывшего премье-министра Израиля Эхуда Барака:
«Он проснулся?».
Приелл отвечает: «Да, он позвонит тебе через пару минут».
В следующем письме супруга Барака пишет, что 7 мая он будет выступать в Баку, после чего они отправятся в Лас Вегас, где на 8 мая назначено другое выступление.
Эхуд Барак в 2013 годуФото: REUTERS
«Можешь представить себе два более далеких друг от друга места, где следует быть в течение 24 часов», - иронизирует она.
Оставив пост премьер-министра Израиля в 2001 году, Барак переехал в США и работал старшим советником американской компании Electronic Data Systems. Cкорее всего, он посещал Баку именно в этом качестве.
«Попытка взлома была осуществлена в Баку»
В декабре 2016 года Джеффри Эпштейн переписывается с исполнительным директором Hyatt Hotels Coporation Томом Прицкером и сообщает, что его сервер пытались взломать из Малайзии.
Прицкер пишет в ответ:
«У нас была попытка взлома сервера отеля из того же источника, посредством которого пытались взломать сервер Демократической партии».
Он выражает мнение, что взломщиков интересовала финансовая информация.
Эпштейн отвечает: «Возможно, русским нужна информация с кредитных карт. Вряд ли сервер Демпартии взломало государство, скорее всего - китайцы».
Прицкер пишет в ответ: «Мы убрали информацию о кредитных картах с серверов. Попытка взлома была осуществлена в Баку во время одной из конференций».
«Иметь дело с тобой было неразумно»
9 марта 2011 года человек по имени Дэвид Стерн пишет Эпштейну:
«Остаток дня был более спокойным и сдержанным. Тема теперь, похоже, следующая: PA под пристальным вниманием за дела с Азербайджаном и Туркменистаном (одобренные правительством!), он пользуется полной поддержкой своей мамы и признал, что иметь дело с тобой было неразумно».
Дэвид Стерн
Дэвид Стерн – скончавшийся в 2020 году бывший комиссар Национальной баскетбольной ассоциации (NBA). В СМИ есть публикации о том, что в переписке Стерна и Эпштейна от 21 мая 2014 года фигурировали «оргии».
Скорее всего, PA - это инициалы принца Эндрю (Prince Andrew), а мамой является королева Великобритании Елизавета.
«Нам бы очень этого хотелось»
14 октября 2013 года Эпштейну пишет норвежский политик Турбьёрн Ягланд, занимавший тогда пост генерального секретаря Совета Европы:
Письмо начинается так: «Привет, Джеффри, хотел бы вернуться к теме возможного визита на твой остров. Нам бы очень этого хотелось: прибыть 21 или 22 декабря и отбыть 2 или 3 января, в зависимости от цен на билеты, которые могут сильно различаться».
Турбьёрн ЯгландФото: Совет Европы
И в завершение:
«Эту неделю я проведу в Страсбурге, после долгого путешествия – Армения, Вена, Афины, Лондон, Белград и Подгорица».
«Терье пригласил тебя в Баку и Астану»
Ягланд был не единственным норвежским политиком, с которым общался Эпштейн.
2 марта 2014 года неназванный адресат пишет Эпштейну:
«Терье пригласил тебя в Баку и Астану».
В 1993 году Терье Руд-Ларсен был назначен посланником и специальным советником ближневосточного мирного процесса, с середины 1994 года работал специальным координатором ООН по делам оккупированных территорий. С 2004 по 2020 гг. он руководил Международным институтом мира (IPI) в Нью-Йорке и был вынужден оставить свой пост из-за выявившихся связей с Эпштейном и сообщений о том, что структуры последнего выделили IPI 650 тысяч долларов.
2 марта 2014 года Эпштейн пишет Терье Руд-Ларсену:
«Терье, в Баку и Астану поедет Светлана, пожалуйста, пусть Камилла скоординирует».
«Я встретился с этой моделью и необыкновенно провел время»
18 сентября 2015 года человек по имени Джим Миллер «прикрепляет» к письму фотографию и пишет Эпштейну:
«Я с визитом в Азербайджане. Встретился с этой моделью и необыкновенно провел время».
Джим МиллерФото: NYFA
Скорее всего, Джим Миллер – вице-президент Академии кино Нью-Йорка по вопросам стратегических инициатив. Во всяком случае, на сайте академии есть датированное январем 2015 года сообщение о визите Миллера в Баку и его встречах в министерстве образования Азербайджана. Не исключено, что сентябрьский визит был продолжением контактов, начатых в начале года.
«Азербайджанские спонсоры невероятно разочарованы»
21 мая 2014 года человек по имени Джо Меранте пишет брату Эпштейна Марку:
«Мы планируем привезти группу конгрессменов в Азербайджан с 31 мая по 4 июня, но один из членов делегации сегодня «выпал». Азербайджанские спонсоры невероятно разочарованы и огорчены и попросили нас приложить все силы, чтобы предложить новую кандидатуру – представителя медиа, банковской или образовательной сферы. Перелеты и проживание - первый класс. Программа включает встречи с президентом, министрами. В Азербайджане экономический бум и они ищут партнеров и сферы для инвестиций, так что визит может быть удовольствием и выгодой одновременно».
Марк Эпштейн пересылает это сообщение брату и пишет: «Если знаешь кого-то, кому хотел бы это предложить, дай мне знать».
«Грузинский парень»
30 марта 2010 года помощник председателя нью-йоркского семейного фонда The Falconwood Corporation (Henry Jarecki Family Office) Диана Виллабон пишет письмо главе инвестиционной компании Gresham Investment Management Дагласу Хепворту с темой “Georgian Guy”:
«Доктор Ярецки и Джим Миллер будут встречаться с основателем Свободного университета в Грузии Кахой Бендукидзе и хотел бы знать - не захотите ли вы присоедниться?».
В тот же день Диана Виллабон пишет Эпштейну: «Доктор Ярецки хотел бы знать ваше мнение на этот счет».