Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ դեսպանատունը ողջունել է Որոտանի հիդրոէլեկտրակայանների համալիրի գնման համաձայնագիրը Հայաստանի կառավարության ու ամերիկյան Կոնտուր Գլոբալ ընկերության միջեւ:
«180 միլիոն ԱՄՆ դոլարի այս ներդրումը երբեւէ կատարված ամենախոշոր ամերիկյան մասնավոր ներդրումն է Հայաստանի էներգետիկ ոլորտում: Որոտանի հիդրոէլեկտրակայանների համալիրը ներառում է երեք հիդրոէլեկտրակայան, որոնք ունեն մինչեւ 405 ՄՎ էլեկտրականություն արտադրելու հզորություն (Որոտան գետի վրա, Հայաստանի հարավում): Այն Հայաստանի եւ Կովկասի ամենախոշոր ու ամենաճկուն էլեկտրակայաններից է», - ասված է ԱՄՆ դեսպանության հաղորդագրության մեջ:
Կոնտուր Գլոբալ հիդրոկասկադը, որը Կոնտուր Գլոբալ ընկերության ուղղակի ու ամբողջական սեփականություն հանդիսացող դուստր ձեռնարկությունն է, առաջիկա 6 տարիների ընթացքում 70 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ներդրում կկատարի` ուղղված համալիրի արդիականացմանը, գործունեության, անվտանգության, հուսալիության եւ արտադրողականության բարելավմանը:

Yerevan /Mediamax/. U.S. Embassy welcomed the agreement between the government of Armenia and the U.S. Company ContourGlobal over the purchase of the Vorotan Hydro Cascade.
“This 180 million dollar investment represents the largest ever U.S. private investment in Armenia and the first U.S. investment in Armenia’s energy sector. The Vorotan Hydro Cascade is a series of three hydroelectric power plants capable of generating 405 MW (on the Vorotan River in southern Armenia). It is one of the largest and most flexible power generating facilities in Armenia and the Caucasus.
Under the terms of the agreement, ContourGlobal Hydro Cascade, a direct and wholly owned subsidiary of ContourGlobal, will supply power to the Armenian grid under a long-term power purchase agreement. It will also invest US$ 70 million over the next six years in a refurbishment program to modernize the plants and improve their operational performance, safety, reliability, and efficiency. ContourGlobal expects the modernization to create 150 near-term jobs, in addition to the 150 long-term technicians that will be employed at the plants”, the Embassy statement said.