Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ դեսպանատունը ողջունել է Որոտանի հիդրոէլեկտրակայանների համալիրի գնման համաձայնագիրը Հայաստանի կառավարության ու ամերիկյան Կոնտուր Գլոբալ ընկերության միջեւ:
«180 միլիոն ԱՄՆ դոլարի այս ներդրումը երբեւէ կատարված ամենախոշոր ամերիկյան մասնավոր ներդրումն է Հայաստանի էներգետիկ ոլորտում: Որոտանի հիդրոէլեկտրակայանների համալիրը ներառում է երեք հիդրոէլեկտրակայան, որոնք ունեն մինչեւ 405 ՄՎ էլեկտրականություն արտադրելու հզորություն (Որոտան գետի վրա, Հայաստանի հարավում): Այն Հայաստանի եւ Կովկասի ամենախոշոր ու ամենաճկուն էլեկտրակայաններից է», - ասված է ԱՄՆ դեսպանության հաղորդագրության մեջ:
Կոնտուր Գլոբալ հիդրոկասկադը, որը Կոնտուր Գլոբալ ընկերության ուղղակի ու ամբողջական սեփականություն հանդիսացող դուստր ձեռնարկությունն է, առաջիկա 6 տարիների ընթացքում 70 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ներդրում կկատարի` ուղղված համալիրի արդիականացմանը, գործունեության, անվտանգության, հուսալիության եւ արտադրողականության բարելավմանը:

Ереван /Медиамакс/. Посольство США приветствует соглашение о покупке Воротанского комплекса гидроэлектростанций, подписанное накануне между правительством Армении и американской компанией Контур Глобал.
«Данная инвестиция объемом в $180 млн является крупнейшей американской частной инвестицией в Армении и первой - в энергетической сфере. Воротанский комплекс гидроэлектростанций включает 3 гидроэлектростанции мощностью до 405 МВ и является одной из крупнейших электростанций в Армении и Кавказе»,- говорится в сообщении посольства США.
Гидрокаскад Контур Глобал - дочерняя компания компании Контур Глобал. В течение ближайших 6 лет она инвестирует $70 млн, которые будут направлены на модернизацию комплекса.