Կառավարությունը 10 մլն դրամ է հատկացրել Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի կառուցման համար - Mediamax.am
7667 դիտում
Կառավարությունը 10 մլն դրամ է հատկացրել Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի կառուցման համար
Իէն Գիլանն ու Սերժ Սարգսյանը (արխիվային լուսանկար (մարտ 2010թ.))
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարության այսօրվա որոշմամբ Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի շինարարության ավարտական աշխատանքների համար կառավարության պահուստային ֆոնդից կհատկացվի 10 մլն դրամ:
Մեդիամաքս-ը նշում է, որ կառավարությունն արդեն երկրորդ անգամ է գումար հատկացնում Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի շինարարության համար:
Առաջին անգամ պահուստային ֆոնդից 10 մլն դրամ էր հատկացվել 3 տարի առաջ, 2010թ. գարնանը: Երկու դեպքում էլ կառավարությունը որոշումները կայացրել է` ղեկավարվելով ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանձնարարականներով:
ՀՀ մշակույթի նախարարի պաշտոնակատար Հասմիկ Պողոսյանն այսօր ասել է, որ «դպրոցի կառուցման աշխատանքներն ավարտին են մոտենում, եւ պետք է ապահովել վերջնական փուլի կատարումը եւ պետության մասնակցությունն այդ աշխատանքներին»:
Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի կառուցման նախագիծը համատեղ իրականացնում են Մեդիամաքս-ը, Հայ օգնության ֆոնդը (ՀՕՖ) եւ ավստրալիական Do Something կազմակերպությունը` բրիտանական ռոք-աստղեր Իէն Գիլանի եւ Թոնի Այոմիի ակտիվ մասնակցությամբ:
Նախագծի պատմության մասին կարող եք կարդալ այստեղ:
Դպրոցի բացման հանդիսավոր արարողությունը կկայանա ս.թ. սեպտեմբերին: Նախատեսվում է, որ դրան ներկա կգտնվեն Deep Purple խմբի մեներգիչ Իէն Գիլանը, Rock Aid Armenia նախագծի նախաձեռնող Ջոն Դին, Մարդիգյան ընտանիքի անդամները:
«Շնորհակալ եմ ՀՀ նախագահին եւ կառավարությանը այսօրվա որոշման համար: Արդեն առիթ ունեցել եմ ասել, որ այս դպրոցը կառուցելու համար իրենց ջանքերը միավորեցին ամենատարբեր կազմակերպություններ ու անհատներ` հայկական բարեգործական կազմակերպություն, ավստրալիական ոչ կառավարական կազմակերպություն, հայկական մեդիա-ընկերություն, համաշխարհային ռոքի աստղեր, սփյուռքահայ բարերարներ, մասնավոր ընկերություններ, ՀՀ նախագահ ու կառավարություն: Արդյունքում մի քանի ամիս անց դպրոցի սաները վերջապես հրաժեշտ կտան տնակներին ու կուսանեն նոր, հարմարավետ դպրոցում», - ասաց Մեդիամաքս-ի տնօրեն Արա Թադեոսյանը:

Armenian Government allocates $ 25 thousand for construction of N6 music school in Gyumri - Mediamax.am
7335 views
Armenian Government allocates $ 25 thousand for construction of N6 music school in Gyumri
Ian Gillan and Serzh Sargsian (Archive Photo (March 2010))
Yerevan/Mediamax/. By the decision of the Armenian government today, the cabinet will allocate AMD10mln ($ 25 thousand) from its reserve fund for the final construction works of N6 music school in Gyumri.
Mediamax notes that it's the second time that the government has allocated funds to construction of N6 music school in Gyumri.
At the first time, the government allocated AMD10mln ($ 25 thousand) from the reserve fund 3 years ago, in spring 2010. In both cases, the government made the decisions guided by the assignments of Armenian President Serzh Sargsyan.
Acting Minister of Culture Hasmik Poghosyan said today that “the construction works of the school are coming to end and we should provide the final phase of construction and the state's participation in the works”.
The project of construction of Gyumri N6 music school is jointly implemented by Mediamax, Fund for Armenian Relief (FAR) and Australian Do Something organization with active participation of British rock stars Ian Gillan and Toni Iommi.
The history of the project is available here.
The solemn ceremony of opening of the school will take place in September 2013. Lead singer of Deep Purple Ian Gillan, initiator of Rock Aid Armenia Jon Dee and Mardigian family members are expected to attend it.
“I thank the Armenian President and government for today's decision. I have already said that this project is unique as various organizations and persons - an Armenian charity organization, Australian NGO, Armenian media company, British rock starts, benefactors from the Armenian Diaspora, private Armenian companies, President and Armenian government joined efforts for the construction of the school”, said Director of Mediamax Ara Tadevosyan.