Կառավարությունը 10 մլն դրամ է հատկացրել Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի կառուցման համար - Mediamax.am
7667 դիտում
Կառավարությունը 10 մլն դրամ է հատկացրել Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի կառուցման համար
Իէն Գիլանն ու Սերժ Սարգսյանը (արխիվային լուսանկար (մարտ 2010թ.))
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարության այսօրվա որոշմամբ Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի շինարարության ավարտական աշխատանքների համար կառավարության պահուստային ֆոնդից կհատկացվի 10 մլն դրամ:
Մեդիամաքս-ը նշում է, որ կառավարությունն արդեն երկրորդ անգամ է գումար հատկացնում Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի շինարարության համար:
Առաջին անգամ պահուստային ֆոնդից 10 մլն դրամ էր հատկացվել 3 տարի առաջ, 2010թ. գարնանը: Երկու դեպքում էլ կառավարությունը որոշումները կայացրել է` ղեկավարվելով ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանձնարարականներով:
ՀՀ մշակույթի նախարարի պաշտոնակատար Հասմիկ Պողոսյանն այսօր ասել է, որ «դպրոցի կառուցման աշխատանքներն ավարտին են մոտենում, եւ պետք է ապահովել վերջնական փուլի կատարումը եւ պետության մասնակցությունն այդ աշխատանքներին»:
Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի կառուցման նախագիծը համատեղ իրականացնում են Մեդիամաքս-ը, Հայ օգնության ֆոնդը (ՀՕՖ) եւ ավստրալիական Do Something կազմակերպությունը` բրիտանական ռոք-աստղեր Իէն Գիլանի եւ Թոնի Այոմիի ակտիվ մասնակցությամբ:
Նախագծի պատմության մասին կարող եք կարդալ այստեղ:
Դպրոցի բացման հանդիսավոր արարողությունը կկայանա ս.թ. սեպտեմբերին: Նախատեսվում է, որ դրան ներկա կգտնվեն Deep Purple խմբի մեներգիչ Իէն Գիլանը, Rock Aid Armenia նախագծի նախաձեռնող Ջոն Դին, Մարդիգյան ընտանիքի անդամները:
«Շնորհակալ եմ ՀՀ նախագահին եւ կառավարությանը այսօրվա որոշման համար: Արդեն առիթ ունեցել եմ ասել, որ այս դպրոցը կառուցելու համար իրենց ջանքերը միավորեցին ամենատարբեր կազմակերպություններ ու անհատներ` հայկական բարեգործական կազմակերպություն, ավստրալիական ոչ կառավարական կազմակերպություն, հայկական մեդիա-ընկերություն, համաշխարհային ռոքի աստղեր, սփյուռքահայ բարերարներ, մասնավոր ընկերություններ, ՀՀ նախագահ ու կառավարություն: Արդյունքում մի քանի ամիս անց դպրոցի սաները վերջապես հրաժեշտ կտան տնակներին ու կուսանեն նոր, հարմարավետ դպրոցում», - ասաց Մեդիամաքս-ի տնօրեն Արա Թադեոսյանը:

Правительство Армении выделило средства для строительства музыкальной школы N6 в Гюмри - Mediamax.am
7329 просмотров
Правительство Армении выделило средства для строительства музыкальной школы N6 в Гюмри
Иэн Гиллан и Серж Саргсян (архивное фото(март 2010))
Ереван/Медиамакс/. Правительство Армении решило сегодня выделить из своего резервного фонда 10 млн драмов для финальных работ по строительству музыкальной школы N6 в Гюмри.
Медиамакс отмечает, что правительство уже во второй раз выделяет средства для строительства музыкальной школы N6 в Гюмри. Весной 2010 года правительство также выделило 10 млн драмов. В обоих случаях правительство принимало решения по поручению президента Армении Сержа Саргсяна.
И.о. министра культуры Армении Асмик Погосян сказала сегодня, что «работы по строительству школы подходят к концу, и необходимо обеспечить выполнение последней стадии работ и участие в них государства».
Строительство музыкальной школы N 6 осуществляется в рамках совместного проекта Медиамакс, Фонда армянской помощи и австралийской организации Do Something при активном участии британских легенд рока - Иэна Гиллана и Тони Айомми.
Об истории проекта можно прочитать здесь.
Торжественная церемония открытия школы состоится в сентябре с.г. Планируется, что на открытии будут присутствовать вокалист Deep Purple Иэн Гиллан, инициатор проекта Rock Aid Armenia Джон Ди, члены семьи Мардигян.
«Я благодарен президенту и правительству Армении за сегодняшнее решение. У меня уже был повод сказать, что этот проект уникален, поскольку для строительства школы объединили усилия самые разные организации и лица -  армянская благотворительная организация, австралийская неправительственная организация, армянская медиа-компания, звезды мирового рока, благотворители из армянской диаспоры, частные армянские компании, президент и правительство Армении», - сказал директор Медиамакс Ара Тадевосян.