Անհրաժեշտ է ընդլայնել «Արմենիկում»-ի գործածության շրջանակները, ասել է նախարարը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանն այսօր ասել է, որ անհրաժեշտ է աշխատանքներ տանել «Արմենիկում» դեղամիջոցի գործածության շրջանակներն ընդլայնելու համար:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Դերենիկ Դումանյանն այսօր այցելել է  «Արմենիկում» կենտրոն` տեղում ծանոթանալու կենտրոնի գործունեությանը, ինչպես նաեւ «Արմենիկում» դեղամիջոցի կիրառմանը:
Կենտրոնի մասնագետները նախարարին ներկայացրել են դեղամիջոցի քիմիական բաղադրությունը, դրա հակավիրուսային, հակաբորբոքային եւ այլ հատկությունները։
Մասնագետները նշել են, որ գրանցված դեղը ներկայումս լայն կիրառում ունի Հայաստանում, Ռուսաստանում եւ Ուկրաինայում։
Այցի արդյունքում Դերենիկ Դումանյանը հանձնարարել է ստեղծել մասնագիտական հանձնաժողով, ամփոփել մինչեւ այժմ արված հետազոտական ու կլինիկական բոլոր փորձարկումների արդյունքները, դրանք համեմատել դեղի միջազգային շուկայում առկա համանման դեղամիջոցների հետ` կազմելով հստակ ծրագիր ու գործողությունների ժամանակացույց։
Նախարարն առաջարկել է սկզբնական շրջանում «Արմենիկումի» հետագա գիտական հետազոտություններն ու կլինիկական փորձարկումներն իրականացնել  որպես հակավիրուսային եւ իմունակարգավորիչ միջոց։

Необходимо расширить рамки применения "Арменикума", сказал министр - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр здравоохранения Дереник Думанян заявил сегодня, что необходимо провести работы по расширению рамок применения лекарственного средства "Арменикум".
Как сообщает Медиамакс, Дереник Думанян посетил сегодня центр "Арменикум", чтобы на месте ознакомиться с деятельностью центра, а также с использованием данного лекарства.
Специалисты центра представили министру химический состав лекарственного средства, его антивирусные, антивоспалительные и другие качества.
Специалисты отметили, что зарегистрированное лекарство на данный момент активно используется в Армении, России и Украине.
В результате визита Дереник Думанян поручил создать профессиональную комиссию, суммировать результаты всех сделанных до сих пор клинических исследований, сравнить их с подобными лекарствами на зарубежном рынке, составив четкую программу и план действий.
Министр предложил на начальном этапе выполнять дальнейшие научные и клинические исследования “Арменикума” в качестве антивирусного и иммунорегулирующего средства.