Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանցիների 33 տոկոսը լիովին աջակցում է Հայաստանի անդամակցությանը Եվրոպական միությանը, 39 տոկոսը մասամբ է աջակցում:
Այդ մասին են վկայում ամերիկյան Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) կողմից փետրվարի 3-ից 13-ը իրականացված հարցման արդյունքները։
«Եթե առաջիկա կիրակի անցկացվեր Եվրոպական Միությանը Հայաստանի անդամակցության հանրաքվեն, ինչպե՞ս կքվեարկեիք» հարցին 2026-ի փետրվարին հարցվածների 51 տոկոսը կքվեարկեր ԵՄ-ին միանալու օգտին, դեմ՝ 13 տոկոսը, 32 տոկոսը չէր մասնակցի քվեարկությանը, 4 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել:
«Ո՞րն եք համարում Եվրոպական Միությանը միանալու հիմնական առավելությունը» հարցին պատասխանելիս 26 տոկոսը նշել են տնտեսության հզորացումը, 14 տոկոսը՝ անվտանգության ամրապնդումը, կայունությունը, 10 տոկոսը՝ երկրի զարգացումը:
«Ո՞րն է, ըստ Ձեզ, Եվրոպական Միությանը միանալու հիմնական թերությունը, վտանգը» հարցին պատասխանելիս 22 տոկոսն ասել է, որ «նրանք հուսալի գործընկեր չեն լինի», 15 տոկոսը համարում է, որ ազգային արժեքները կվատթարանան, 12 տոկոսը կարծում է, որ հայկական ընտանեկան նորմերը կվատթարանան:
IRI-ի հեռախոսային հարցման ընտրանքը կազմված է 18 տարին լրացած 1,506 ՀՀ քաղաքացիներից եւ Արցախից տեղահանվածներից, ովքեր այժմ բնակվում են Հայաստանում (որոնք կարող են լինել կամ չլինել ՀՀ քաղաքացիներ)։

В феврале 51% опрошенных проголосовал бы за вступление Армении в ЕС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 33% жителей Армении полностью поддерживают членство Армении в Европейском союзе, 39% - поддерживают частично.
Об этом свидетельствуют результаты опроса, проведенного американским Международным республиканским институтом (IRI) с 3 по 13 февраля.
Отвечая на вопрос «Если бы в ближайшее воскресенье состоялся референдум о членстве Армении в Европейском союзе, как бы вы проголосовали?», в феврале 2026 года 51% опрошенных ответили, что голосовали бы за вступление в ЕС, 13% - против, 32% не приняли бы участия в голосовании, а 4% затруднились ответить.
Отвечая на вопрос «Что вы считаете основным преимуществом вступления в ЕС?», 26% отметили укрепление экономики, 14% - усиление безопасности и стабильность, 10% - развитие страны.
При ответе на вопрос «В чем, по-вашему, заключается основной недостаток или опасность вступления в ЕС?», 22% заявили, что «ЕС не будет надежным партнером», 15% - что пострадают национальные ценности, а 12% полагают, что ухудшатся армянские семейные нормы.
Выборка телефонного опроса IRI составила 1 506 человек, включая граждан Армении старше 18 лет и насильственно перемещенных лиц из Арцаха, проживающих в настоящее время в Армении (которые могут являться или не являться гражданами Армении).