Հայաստանցիների կարծիքները TRIPP-ի օգուտների եւ վնասների մասին - Mediamax.am
Ամերիկյան Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) կողմից փետրվարի 3-ից 13-ը իրականացված հարցման արդյունքներով՝ հարցվածների 20 տոկոսը մասամբ է աջակցում նախագծին, 34 տոկոսը կտրականապես դեմ է դրա իրականացմանը, իսկ 13 տոկոսը մասամբ է դեմ: Հարցվածների 5 տոկոսը համաձայնագրի մասին չի լսել, իսկ 4 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել:
«Ո՞րն է, ըստ Ձեզ, TRIPP-ի իրականացման հիմնական առավելությունը» հարցին պատասխանելիս 30 տոկոսը նշել է տնտեսական աճը, 19 տոկոսը՝ խաղաղության հաստատումը, 16 տոկոսը՝ շրջափակումից դուրս գալը, 14 տոկոսը՝ առեւտրի աճը, 10 տոկոսը՝ անվտանգության ապահովումը, 6 տոկոսը՝ պետական բյուջեի ավելացումը, 4 տոկոսը՝ երկրի զարգացումը, 3 տոկոսը՝ գների իջեցումը:
TRIPP-ի օգուտների մասին հրաժարվել կամ դժվարացել է պատասխանել հարցվածների 13 տոկոսը:
«Ո՞րն է TRIPP-ի իրականացման հիմնական թերությունը» հարցին պատասխանելիս  հարցվածների 20 տոկոսը նշել է, որ այն բացասական ազդեցություն կունենա տնտեսության վրա, 16 տոկոսը համարում է, որ թշնամի երկրների քաղաքացիներն ազատ մուտք կգործեն Հայաստան:
Հարցվածների 7 տոկոսը կարծում է, որ TRIPP-ի իրականացման հիմնական թերությունը կարող է լինել Սյունիքը կորցնելու վտանգը:
IRI-ի հեռախոսային հարցման ընտրանքը կազմված է 18 տարին լրացած 1,506 ՀՀ քաղաքացիներից եւ Արցախից տեղահանվածներից, ովքեր այժմ բնակվում են Հայաստանում (որոնք կարող են լինել կամ չլինել ՀՀ քաղաքացիներ)։

Armenians’ opinions on the benefits and drawbacks of TRIPP
According to a survey conducted by the American International Republican Institute (IRI) from February 3-13, 20% partially support the project, 34% are categorically against it, and 13% are partially against it. Five percent of respondents had not heard of the agreement, and 4% found it difficult to answer.
When asked, “What, in your opinion, is the main advantage of implementing TRIPP?”, 30% cited economic growth, 19% establishing peace, 16% lifting the blockade, 14% increasing trade, 10% ensuring security, 6% increasing the state budget, 4% developing the country, and 3% reducing prices.
Thirteen percent either refused to answer or found it difficult to respond.
Regarding drawbacks, 20% of respondents said TRIPP could negatively impact the economy, 16% expressed concern that citizens of enemy countries would gain free entry to Armenia. Seven percent of respondents believe that the main drawback of implementing TRIPP could be the risk of losing Syunik.
The IRI conducted the survey via telephone interviews (CATI) with 1,506 Armenian citizens aged 18 and over, including displaced persons from Artsakh currently residing in Armenia (who may or may not be Armenian citizens).