Հայաստանցիների կարծիքները TRIPP-ի օգուտների եւ վնասների մասին - Mediamax.am
Ամերիկյան Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) կողմից փետրվարի 3-ից 13-ը իրականացված հարցման արդյունքներով՝ հարցվածների 20 տոկոսը մասամբ է աջակցում նախագծին, 34 տոկոսը կտրականապես դեմ է դրա իրականացմանը, իսկ 13 տոկոսը մասամբ է դեմ: Հարցվածների 5 տոկոսը համաձայնագրի մասին չի լսել, իսկ 4 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել:
«Ո՞րն է, ըստ Ձեզ, TRIPP-ի իրականացման հիմնական առավելությունը» հարցին պատասխանելիս 30 տոկոսը նշել է տնտեսական աճը, 19 տոկոսը՝ խաղաղության հաստատումը, 16 տոկոսը՝ շրջափակումից դուրս գալը, 14 տոկոսը՝ առեւտրի աճը, 10 տոկոսը՝ անվտանգության ապահովումը, 6 տոկոսը՝ պետական բյուջեի ավելացումը, 4 տոկոսը՝ երկրի զարգացումը, 3 տոկոսը՝ գների իջեցումը:
TRIPP-ի օգուտների մասին հրաժարվել կամ դժվարացել է պատասխանել հարցվածների 13 տոկոսը:
«Ո՞րն է TRIPP-ի իրականացման հիմնական թերությունը» հարցին պատասխանելիս  հարցվածների 20 տոկոսը նշել է, որ այն բացասական ազդեցություն կունենա տնտեսության վրա, 16 տոկոսը համարում է, որ թշնամի երկրների քաղաքացիներն ազատ մուտք կգործեն Հայաստան:
Հարցվածների 7 տոկոսը կարծում է, որ TRIPP-ի իրականացման հիմնական թերությունը կարող է լինել Սյունիքը կորցնելու վտանգը:
IRI-ի հեռախոսային հարցման ընտրանքը կազմված է 18 տարին լրացած 1,506 ՀՀ քաղաքացիներից եւ Արցախից տեղահանվածներից, ովքեր այժմ բնակվում են Հայաստանում (որոնք կարող են լինել կամ չլինել ՀՀ քաղաքացիներ)։

Ереван /Медиамакс/. 24% участников опроса в Армении полностью поддерживают проект TRIPP.
Согласно результатам опроса, проведенного американским Международным республиканским институтом (IRI) с 3 по 13 февраля, 20% респондентов частично поддерживают проект, 34% категорически против его реализации, а 13% - против частично. 5% опрошенных не слышали о соглашении, а 4% затруднились ответить.
Отвечая на вопрос «В чем заключается основное преимущество реализации TRIPP?», 30% отметили экономический рост, 19% - установление мира, 16% - выход из блокады, 14% - рост торговли, 10% - обеспечение безопасности, 6% - увеличение государственного бюджета, 4% - развитие страны, 3% - снижение цен.
13% опрошенных отказались или затруднились ответить на вопрос о преимуществах TRIPP.
При ответе на вопрос «В чем основной недостаток реализации TRIPP?», 20% респондентов отметили, что это окажет негативное влияние на экономику, а 16% считают, что граждане враждебных государств получат свободный въезд в Армению.
7% респондентов полагают, что основным недостатком реализации TRIPP может стать угроза потери Сюника.
Выборка телефонного опроса IRI составила 1 506 человек, включая граждан Армении старше 18 лет и насильственно перемещенных лиц из Арцаха, проживающих в настоящее время в Армении (которые могут являться или не являться гражданами Армении).