Հարցվածների 80%-ը սպառնալիք է համարում Ադրբեջանին, 69%-ը՝ Թուրքիային - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի համար առավել կարեւոր քաղաքական գործընկեր է Ռուսաստանը. այսպես է կարծում ամերիկյան Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) կողմից անցկացված հարցման մասնակիցների 43 տոկոսը:
Հարցման համաձայն՝ 42 տոկոսը առավել կարեւոր քաղաքական գործընկեր է հարմարում ԱՄՆ-ը, 34 տոկոսը՝ Իրանը, 29 տոկոսը՝ Եվրոպական միությունը, 27 տոկոսը՝ Ֆրանսիան, 21 տոկոսը՝ Չինաստանը, 18 տոկոսը՝ Վրաստանը:
Հարցվածների 80 տոկոսը սպառնալիք է համարում Ադրբեջանը, 69 տոկոսը՝ Թուրքիան, 29 տոկոսը՝ Ռուսաստանը, 10 տոկոսը՝ ԱՄՆ-ն:
Ամերիկյան Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) հարցումն անցկացվել է փետրվարի 3-ից 13-ը: Հեռախոսային հարցման ընտրանքը կազմված է 18 տարին լրացած 1,506 ՀՀ քաղաքացիներից եւ Արցախից տեղահանվածներից, ովքեր այժմ բնակվում են Հայաստանում (որոնք կարող են լինել կամ չլինել ՀՀ քաղաքացիներ)։

80% опрошенных в Армении считают угрозой Азербайджан, 69% - Турцию - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Наиболее важным политическим партнером для Армении является Россия: так считают 43% участников опроса, проведенного американским Международным республиканским институтом (IRI).
Согласно опросу, 42% считают наиболее важным политическим партнером США, 34% - Иран, 29% - Европейский союз, 27% - Францию, 21% - Китай, 18% - Грузию.
80% респондентов считают угрозой Азербайджан, 69% - Турцию, 29% - Россию, 10% - США.
Опрос американского Международного республиканского института (IRI) проводился с 3 по 13 февраля 2026 года. Выборка телефонного опроса составила 1 506 человек, включая граждан Армении старше 18 лет и насильственно перемещенных лиц из Арцаха, проживающих в настоящее время в Армении (которые могут являться или не являться гражданами Армении).