Հարցվածների 80%-ը սպառնալիք է համարում Ադրբեջանին, 69%-ը՝ Թուրքիային - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի համար առավել կարեւոր քաղաքական գործընկեր է Ռուսաստանը. այսպես է կարծում ամերիկյան Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) կողմից անցկացված հարցման մասնակիցների 43 տոկոսը:
Հարցման համաձայն՝ 42 տոկոսը առավել կարեւոր քաղաքական գործընկեր է հարմարում ԱՄՆ-ը, 34 տոկոսը՝ Իրանը, 29 տոկոսը՝ Եվրոպական միությունը, 27 տոկոսը՝ Ֆրանսիան, 21 տոկոսը՝ Չինաստանը, 18 տոկոսը՝ Վրաստանը:
Հարցվածների 80 տոկոսը սպառնալիք է համարում Ադրբեջանը, 69 տոկոսը՝ Թուրքիան, 29 տոկոսը՝ Ռուսաստանը, 10 տոկոսը՝ ԱՄՆ-ն:
Ամերիկյան Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) հարցումն անցկացվել է փետրվարի 3-ից 13-ը: Հեռախոսային հարցման ընտրանքը կազմված է 18 տարին լրացած 1,506 ՀՀ քաղաքացիներից եւ Արցախից տեղահանվածներից, ովքեր այժմ բնակվում են Հայաստանում (որոնք կարող են լինել կամ չլինել ՀՀ քաղաքացիներ)։

Yerevan /Mediamax/. Russia is considered Armenia’s most important political partner by 43% of respondents in a survey conducted by the American International Republican Institute (IRI).
According to it, 42% view the United States as a key political partner, 34% Iran, 29% the European Union, 27% France, 21% China, and 18% Georgia.
80% of respondents consider Azerbaijan a threat, 69% percent consider Turkey, 29% Russia, and 10% the United States.
The IRI survey was conducted from February 3-13 using telephone interviews (CATI) with 1,506 Armenian citizens aged 18 and over, including displaced persons from Artsakh residing in Armenia (who may or may not be Armenian citizens).