«Կաթողիկոսի դեմ դատական վճիռ կայացնողը նզովքի կարժանանա» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայ Առաքելական Եկեղեցու Ռուսաստանի եւ Նոր Նախիջեւանի թեմի առաջնորդ Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանն ասել է, որ Հայաստանի իշխանությունները իրենց նպատակներին հասնելու համար կարող են շատ հեռու գնալ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետապնդումների հարցում:
«Իշխանություններն օգտագործում են իրենց ողջ վարչական ռեսուրսը քաղաքական նպատակներով հոգեւորականությանը վարկաբեկելու համար՝ հասարակության մեջ սերմանելով անհանդուրժողականություն եկեղեցու նկատմամբ, ընդ որում՝ չխորշելով զրպարտությունից եւ բացահայտ ստից: Նրանք քաջ գիտակցում են՝ որքան լկտի է սուտը, այնքան հեշտ է այն մատուցվում:
Այս իշխանությունից, որը բացահայտորեն խաբում է ժողովրդին, իրեն վեր է դասում օրենքից, արմատախիլ է անում արդարադատությունը եւ շինծու մեղադրանքներով ձերբակալում հոգեւորականներին ու ազգային բարերարներին, կարելի է ամեն ինչ սպասել: Բացառված չէ, որ իր նպատակներին հասնելու համար իշխանությունն է՛լ ավելի հեռու գնա: Բայց ես չեմ կարող հավատալ, որ կգտնվի որեւէ հայ դատավոր, ով դատավճիռ կկայացնի Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դեմ: Այդ մարդը կնզովվի, եւ ժողովուրդը կանիծի նրա ողջ տոհմը»,- ասել է արքեպիսկոպոսը ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում:
Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանը նշել է նաեւ, որ եկեղեցին պատրաստ է անցկացնել Ազգային-եկեղեցական ժողով՝ Հայաստանի իշխանությունների կողմից սահմանադրական եւ կանոնական հիմքերը հարգելու պայմանով:

Ереван /Медиамакс/. Глава Российской и Ново-Нахичеванской епархии Армянской апостольской церкви архиеписков Езрас Нерсисян сказал, что власти Армении могут далеко зайти в преследовании Католикоса всех армян для достижения своих целей.
«Власти используют весь свой административный ресурс для дискредитации духовенства в политических целях, разжигая в обществе нетерпимость к церкви, при этом не гнушаются клеветой и откровенной ложью. Они прекрасно знают: чем наглее ложь, тем легче она усваивается.
От этой власти, которая открыто обманывает народ, ставит себя выше закона, искореняет правосудие и арестовывает по ложным обвинениям духовенство и национальных благотворителей, можно ожидать чего угодно. Не исключено, что ради достижения своих целей власть пойдет еще дальше. Но я не могу поверить, что найдется судья-армянин, который вынесет приговор Католикосу всех армян. Этот человек будет предан анафеме, и народ будет проклинать весь его род», - сказал архиепископ в интервью ТАСС.
Езрас Нерсисян сказал, что церковь готова провести национально-церковный собор при условии уважения со стороны властей Армении конституционных и канонических основ.