«Կաթողիկոսի դեմ դատական վճիռ կայացնողը նզովքի կարժանանա» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայ Առաքելական Եկեղեցու Ռուսաստանի եւ Նոր Նախիջեւանի թեմի առաջնորդ Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանն ասել է, որ Հայաստանի իշխանությունները իրենց նպատակներին հասնելու համար կարող են շատ հեռու գնալ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետապնդումների հարցում:
«Իշխանություններն օգտագործում են իրենց ողջ վարչական ռեսուրսը քաղաքական նպատակներով հոգեւորականությանը վարկաբեկելու համար՝ հասարակության մեջ սերմանելով անհանդուրժողականություն եկեղեցու նկատմամբ, ընդ որում՝ չխորշելով զրպարտությունից եւ բացահայտ ստից: Նրանք քաջ գիտակցում են՝ որքան լկտի է սուտը, այնքան հեշտ է այն մատուցվում:
Այս իշխանությունից, որը բացահայտորեն խաբում է ժողովրդին, իրեն վեր է դասում օրենքից, արմատախիլ է անում արդարադատությունը եւ շինծու մեղադրանքներով ձերբակալում հոգեւորականներին ու ազգային բարերարներին, կարելի է ամեն ինչ սպասել: Բացառված չէ, որ իր նպատակներին հասնելու համար իշխանությունն է՛լ ավելի հեռու գնա: Բայց ես չեմ կարող հավատալ, որ կգտնվի որեւէ հայ դատավոր, ով դատավճիռ կկայացնի Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դեմ: Այդ մարդը կնզովվի, եւ ժողովուրդը կանիծի նրա ողջ տոհմը»,- ասել է արքեպիսկոպոսը ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում:
Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանը նշել է նաեւ, որ եկեղեցին պատրաստ է անցկացնել Ազգային-եկեղեցական ժողով՝ Հայաստանի իշխանությունների կողմից սահմանադրական եւ կանոնական հիմքերը հարգելու պայմանով:

Yerevan /Mediamax/. Primate of the Armenian Diocese of Russia and New Nakhichevan, Archbishop Yezras Nersissian, said that the Armenian authorities could go too far in persecuting the Catholicos of All Armenians to achieve their goals.
“The authorities are using all administrative resources to discredit the clergy for political purposes, inciting intolerance toward the Church within society, and resorting to slander and outright lies. They know perfectly well that the more brazen the lie, the easier is to make it believable.
From a government that openly deceives the people, places itself above the law, undermines justice, and arrests clergy and national benefactors on fabricated charges, anything can be expected. It is possible that the authorities will go even further to achieve their aims. However, I cannot believe that there will be an Armenian judge who would pass sentence on the Catholicos of All Armenians. Such a person would be anathematized, and the people would curse his entire family,” Yezras Nersissian said in an interview with TASS.
He added that the Church is ready to convene a national church council, provided that the Armenian authorities adhere to constitutional and canonical principles.