Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւը «անբարոյական եւ ոչ էթիկական» է անվանել «ծանր պատերազմական հանցագործությունների մեջ մեղադրվողներին» ազատ արձակելու կոչերը:
Հաջիեւը նշել է, որ «Բաքվի դատարանի որոշումը «օլիգարխ Ռուբեն Վարդանյանի» նկատմամբ ոչ միայն արդարադատության վերականգնման ակտ է, այլեւ գրեթե 30-ամյա հակամարտության խորհրդանշական եւ տրամաբանական ավարտը, որը մեծ տառապանքներ է պատճառել ադրբեջանցի ժողովրդին»:
«Առաջ մղելով հակամարտության ռազմաքաղաքական կարգավորման բացառիկ մոդելը եւ նախաձեռնելով հետհակամարտային խաղաղության օրակարգը՝ Ադրբեջանը միաժամանակ ապահովել է պատերազմական եւ մարդկության դեմ հանցագործությունների մեջ մեղադրվող անձանց պատասխանատվության ենթարկելը, այդ թվում՝ Բակո Սահակյանին, Արայիկ Հարությունյանին, Ռուբեն Վարդանյանին եւ մյուսներին», - ասել է նա:
«Մենք ակնկալում էինք, որ կստեղծվեն միջազգային դատարաններ կամ տրիբունալներ, ինչպիսիք էին Նյուրնբերգյան դատավարությունը, Հարավսլավիայի կամ Ռուանդայի հարցերով միջազգային տրիբունալները: Սակայն ժամանակակից անարդար միջազգային միջավայրում իրավունքի կիրառումն ավելի ու ավելի է քաղաքականացվում եւ ենթարկվում կրկնակի ստանդարտների», - հավելել է նա:
Հաջիեւը հայտարարել է, որ «այդ պատճառով Ադրբեջանը կազմակերպել է բաց դատավարություններ եւ արդարադատություն է ապահովել սեփական իրավական համակարգի միջոցով՝ օրինակ ծառայելով միջազգային հանրությանը»:
«Միանգամայն անբարոյական եւ ոչ էթիկական է, երբ որոշակի շրջանակներ, այդ թվում՝ Եվրոպական խորհրդարանի որոշ անդամներ եւ այնպիսի կազմակերպություններ, ինչպիսին է Amnesty International-ը, կոչ են անում ազատ արձակել ծանր պատերազմական հանցագործությունների մեջ մեղադրվող անձանց», - ասել է նա:
«Պատերազմական հանցագործությունների մեջ մեղադրվող անձանց արդարացումը հավասարազոր է այդ հանցագործությունների օրինականացմանը եւ պատասխանատվության սկզբունքի խաթարմանը մեղսակից լինելուն: Կայուն խաղաղությունն ու էթնիկ հաշտեցումն անհնար են առանց արդարության», - եզրափակել է Հաջիեւը:

Yerevan /Mediamax/. Assistant to the Azerbaijani president Hikmet Hajiyev described calls for the release of "individuals accused of grave war crimes” "immoral and unethical.”
Hajiyev noted that “The decision of the Baku court regarding oligarch Ruben Vardanyan represents not only the delivery of justice, but also the symbolic and logical conclusion of the past nearly 30-year conflict that brought immense suffering to the Azerbaijani people.”
“By advancing a unique military-political resolution model of conflict and initiating a post-conflict peace agenda, Azerbaijan has also ensured accountability for individuals accused of war crimes and crimes against humanity, including Bako Sahakyan, Arayik Harutyunyan, and Ruben Vardanyan, and others,” he stated.
“We expected that international courts or tribunals – such as the Nuremberg Trials, the International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia, or the International Criminal Tribunal for Rwanda – would be established. However, in today’s unjust international environment, even the application of law has become increasingly politicized and subject to double standards,” Hajiyev said.
He added that “Therefore, Azerbaijan organized open court proceedings and ensured justice through its own legal system, setting an example for the international community.”
“However, it is utterly immoral and unethical that certain circles – including some members of the European Parliament and organizations such as Amnesty International – call for the release of individuals accused of grave war crimes,” he noted.
“Exonerating a person accused of war crimes amounts to legitimizing those crimes and becoming complicit in undermining accountability. Sustainable peace and ethnic reconciliation cannot be achieved without justice,” Hajiyev said.