Amnesty International. Ռուբեն Վարդանյանի դատավճիռը ֆարսի գագաթնակետն էր - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպության Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի տնօրեն Մարի Սթրաթերսը Ռուբեն Վարդանյանի 20 տարվա ազատազրկման դատավճիռն անվանել է «ֆարսի գագաթնակետ»։
«Ռուբեն Վարդանյանի եւ մյուս մեղադրյալների գործի քննությունը ռազմական դատարանի կողմից ինքնին լուրջ անհանգստություն է հարուցում եւ անհամատեղելի է արդար դատաքննության երաշխիքների հետ։ Թեեւ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ տեւական հակամարտության զոհերը՝  ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Ադրբեջանում, արժանի են ճշմարտության, արդարության եւ վնասի հատուցման, այս դատավճիռները վիրավորանք են հանցագործությունների բոլոր զոհերի համար։
Ռուբեն Վարդանյանին եւ մյուս մեղադրյալներին, որոնց վերագրվում էր ծայրահեղ ծանր հանցագործությունների մի ամբողջ շարք, փաստացի դատել են փակ նիստում։
Նույնիսկ մեղադրանքները (միայն Վարդանյանի նկատմամբ ավելի քան 40-ը), ներառյալ «ահաբեկչությունը» եւ «մարդկության դեմ հանցագործությունները», դատաքննության ընթացքում իսկապես հրապարակային չդարձան։
Amnesty International-ը ադրբեջանական իշխանություններին հարցում էր հղել դատական գործընթացի եւ ապացույցների վերաբերյալ, սակայն պատասխան չէր ստացել։ Ադրբեջանը պարտավոր է կատարել մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքով ստանձնած պարտավորությունները եւ ապահովել, որ հանցագործությունների մեջ մեղադրվող բոլոր անձինք դատվեն՝ միջազգային իրավունքի նորմերին եւ արդար դատաքննության ստանդարտներին համապատասխան», - ասել Մարի Սթրաթերսը։

Yerevan /Mediamax/. Responding to the conviction and 20-year sentence of Ruben Vardanyan, the last of 16 ethnic Armenians put on trial by Azerbaijan in connection with their roles in Azerbaijan’s break-away region of Nagorno-Karabakh prior to its takeover by Azerbaijani forces in 2023, Marie Struthers, Amnesty International’s Director for Eastern Europe and Central Asia, said:
“The conviction of the 16 defendants, culminating in this sentence against Ruben Vardanyan, is nothing short of a travesty. The fact that Ruben Vardanyan and the others, several civilians like himself, were tried before a military court in itself raises serious concerns and is incompatible with fair trial guarantees. While victims of the decades-long conflict over Nagorno-Karabakh in both Armenia and Azerbaijan deserve truth, justice, reparations and assurances of non-repetition, these convictions constitute an affront to all victims of crimes under international law.”
“Accused of a plethora of extremely serious crimes, Ruben Vardanyan and other defendants were tried in an effectively closed hearing, based on ‘evidence’ in a language they could not understand and that was not adequately translated. Even the charges – over 40 against Vardanyan alone – including “terrorism” and “crimes against humanity” were not fully publicly disclosed during proceedings. Amnesty International requested information from the Azerbaijani authorities about the trial and the evidence but received no response. Azerbaijan must comply with its obligations under international human rights law and ensure that all those accused of crimes are tried in full compliance with international law and fair trial standards”, Marie Struthers said.