Amnesty International. Ռուբեն Վարդանյանի դատավճիռը ֆարսի գագաթնակետն էր - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպության Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի տնօրեն Մարի Սթրաթերսը Ռուբեն Վարդանյանի 20 տարվա ազատազրկման դատավճիռն անվանել է «ֆարսի գագաթնակետ»։
«Ռուբեն Վարդանյանի եւ մյուս մեղադրյալների գործի քննությունը ռազմական դատարանի կողմից ինքնին լուրջ անհանգստություն է հարուցում եւ անհամատեղելի է արդար դատաքննության երաշխիքների հետ։ Թեեւ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ տեւական հակամարտության զոհերը՝  ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Ադրբեջանում, արժանի են ճշմարտության, արդարության եւ վնասի հատուցման, այս դատավճիռները վիրավորանք են հանցագործությունների բոլոր զոհերի համար։
Ռուբեն Վարդանյանին եւ մյուս մեղադրյալներին, որոնց վերագրվում էր ծայրահեղ ծանր հանցագործությունների մի ամբողջ շարք, փաստացի դատել են փակ նիստում։
Նույնիսկ մեղադրանքները (միայն Վարդանյանի նկատմամբ ավելի քան 40-ը), ներառյալ «ահաբեկչությունը» եւ «մարդկության դեմ հանցագործությունները», դատաքննության ընթացքում իսկապես հրապարակային չդարձան։
Amnesty International-ը ադրբեջանական իշխանություններին հարցում էր հղել դատական գործընթացի եւ ապացույցների վերաբերյալ, սակայն պատասխան չէր ստացել։ Ադրբեջանը պարտավոր է կատարել մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքով ստանձնած պարտավորությունները եւ ապահովել, որ հանցագործությունների մեջ մեղադրվող բոլոր անձինք դատվեն՝ միջազգային իրավունքի նորմերին եւ արդար դատաքննության ստանդարտներին համապատասխան», - ասել Մարի Սթրաթերսը։

Ереван /Медиамакс/. Директор Amnesty International по Восточной Европе и Центральной Азии Мари Стразерс назвал «кульминацией фарса» 20-летний приговор Рубену Варданяну, вынесеннный в Баку.
«Сам по себе факт рассмотрения военным судом дела Рубена Варданяна и других обвиняемых - среди которых, как и он сам, несколько гражданских лиц, вызывает серьёзную обеспокоенность и несовместим с гарантиями справедливого судебного разбирательства. Хотя жертвы многолетнего конфликта вокруг Нагорного Карабаха - как в Армении, так и в Азербайджане - заслуживают правды, справедливости, возмещения ущерба и гарантий неповторения произошедшего, эти обвинительные приговоры являются оскорблением всех жертв преступлений по нормам международного права.
Рубена Варданяна и других обвиняемых, которым инкриминировался целый ряд крайне тяжких преступлений, судили фактически на закрытом заседании. Даже обвинения - более 40 только в отношении Варданяна, включая «терроризм» и «преступления против человечности» - не были полностью преданы огласке в ходе разбирательства. Amnesty International запросила у азербайджанских властей информацию о судебном процессе и доказательной базе, однако не получила ответа. Азербайджан обязан соблюдать свои обязательства по международному праву в области прав человека и обеспечить, чтобы все лица, обвиняемые в преступлениях, были преданы суду в полном соответствии с нормами международного права и стандартами справедливого судопроизводства», - заявила Мари Стразерс.