«Մեր հայրերի մոխիրը» գրքի 100 օրինակ՝ Մեդիամաքսից, Իդրամից եւ «Հայորդի»-ից - Mediamax.am
Փետրվարի 19-ին Հայաստանում նշվող Գիրք նվիրելու տոնին ընդառաջ Մեդիամաքս մեդիա ընկերությունը, «Հայորդի» հիմնադրամն ու Իդրամը հանդես են եկել համատեղ նախաձեռնությամբ:
Իդրամի տրամադրած օժանդակության շնորհիվ Մեդիամաքսը «Հայորդի» հիմնադրամին է փոխանցել բրիտանացի լրագրող Գաբրիել Գեւինի «Մեր հայրերի մոխիրը» գրքի 100 օրինակ՝ շահառուներին նվիրելու համար:
Գրքում հեղինակը ականատեսի աչքերով ներկայացնում է իրադարձությունները, որոնք ծավալվել են 2020 թվականի պատերազմից հետո մինչեւ 2023 թվականի սեպտեմբերի Արցախի հայաթափությունը:
Գիրքը թարգմանվել է Մեդիամաքսի կողմից եւ հրատարակվել է 2025 թվականի սեպտեմբերին:
«Երբ «Մեր հայրերի մոխիրը» Մեծ Բրիտանիանում նոր էր լույս տեսել, Գաբրիել Գեւինը մեզ հետ զրույցում ասել էր, որ իր համար կարեւոր է, որ գիրքը կարդան «սովորական» մարդիկ, քանի որ ինքը գրել է հենց նրանց մասին: Ուրախ ենք, որ այս համագործակցության շնորհիվ կարողացանք ինչ-որ չափով կյանքի կոչել Գաբրիելի ցանկությունը», - ասել է Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
Իդրամի Հաղորդակցության եւ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի ստորաբաժանման ղեկավար Տաթեւիկ Վարդեւանյանի խոսքով՝ որպես կրթությունը կարեւորող ընկերություն, Իդրամը ամեն տարի մասնակցում է գրքի տոնին տարբեր ձեւաչափերով:
«Այս տարի որոշեցինք «Մեր հայրերի մոխիրը» գիրքը նվիրել: Սա կարեւոր վավերագրական աշխատանք է, որը հնարավորություն է տալիս փաստերի եւ անձնական պատմությունների միջոցով վերապրելու ու հասկանալու մեր պատմության ամենաբարդ փուլերից մեկը։ Մենք վստահ ենք, որ նման գրքերը ոչ միայն տեղեկություն են փոխանցում, այլեւ ձեւավորում են մտածողություն, պատասխանատվության զգացում եւ արժեքային համակարգ։ Ուրախ ենք աջակցել նախաձեռնությանը, որպեսզի գիրքը հասնի իր ընթերցողին», - ասել է Տաթեւիկ Վարդեւանյանը։
Վաչե Վարդանյանը Վաչե Վարդանյանը
«Այս համագործակցությունն առանձնահատուկ նշանակություն ունի մեզ համար. այն պարզապես գրքերի նվիրատվություն չէ, այլ տարիների վստահելի գործընկերության շարունակություն։ Թե՛ Մեդիամաքսը, թե՛ Իդրամը տարիներ շարունակ եղել են «Հայորդի» հիմնադրամի կողքին՝ յուրաքանչյուրն իր մասնագիտական ոլորտում անելով առավելագույնը մեր երեխաների եւ նրանց ընտանիքների համար։
Նրանց աջակցությունը չի սահմանափակվում մեկ նախաձեռնությամբ. դա հետեւողական ներկայություն է, պատասխանատվություն եւ իրական ներգրավվածություն», - ասել է «Հայորդի» հիմնադրամի տնօրեն Վաչե Վարդանյանը:
Այս շաբաթ Մեդիամաքսի առցանց գրախանութում «Մեր հայրերի մոխիրը» գիրքը կարող եք ձեռք բերել 3 375 դրամով՝ 4 500-ի փոխարեն:

Ahead of Book Giving Day celebrated in Armenia on February 19, Mediamax Media Company, the Hayordi Foundation and Idram have come up with a joint initiative.
With support from Idram, Mediamax has transferred 100 copies of the book “Ashes of Our Fathers” by British journalist Gabriel Gavin to the Hayordi Foundation for distribution to beneficiaries.
The book presents, through the eyes of an eyewitness, the events that unfolded after the 2020 war and up to the exodus of Armenians from Artsakh in September 2023.
It was translated by Mediamax and published in September 2025.
“When “Ashes of Our Fathers” was just published in the UK, Gabriel Gavin said it was important for him that ‘ordinary’ people read the book, since he wrote about them. We are glad that, thanks to this cooperation, we were able to help realize Gabriel’s wish,” said Ara Tadevosyan, Director of Mediamax.
Tatevik Vardevanyan, Head of Communications and Social Responsibility Programs at Idram, emphasized that as a company that values education, Idram participates in the book festival every year in different formats.
“This year, we decided to donate “Ashes of Our Fathers.” This important documentary work allows readers to relive and understand one of the most challenging periods of our history through facts and personal stories. Books like this do more than convey information – they shape thinking, responsibility, and values. We are happy to support this initiative so the book reaches its readers,” said Tatevik Vardevanyan.
Vache Vardanyan
“This cooperation has special meaning for us. It is not just a donation of books, but a continuation of years of reliable partnership. Both Mediamax and Idram have supported the Hayordi Foundation for years, each contributing in their professional fields for the benefit of our children and their families.
Their support is consistent, responsible, and deeply involved,” said Vache Vardanyan, Director of the Hayordi Foundation.
This week, the book “Ashes of Our Fathers” is available at Mediamax’s online bookstore for 3,375 AMD, down from 4,500 AMD.