Երեւան: Մեդիամաքս: Լեհաստանի միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտը (PISM) հայտնում է, որ փետրվարի 25-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դասախոսություն կկարդա «Հայաստանը եւ Հարավային Կովկասում նոր խաղաղության ճարտարապետությունը» թեմայով:
PISM-ի հաղորդագրության մեջ ասված է.
«Ավելի քան երկու տարի է, ինչ Հայաստանում արտաքին քաղաքականության փոփոխություն է տեղի ունենում։ Ռուսաստանի հետ նախկին պաշտոնական դաշինքը, որը պարտադրված էր հանգամանքներով, աստիճանաբար հավասարակշռվում է Եվրամիության եւ ԱՄՆ-ի հետ ավելի սերտ կապերով։
Ավելի քան երեք տասնամյակ Ղարաբաղի շուրջ հակամարտությունից հետո Հայաստանն ու Ադրբեջանը ԱՄՆ-ի աջակցությամբ հայտարարել են խաղաղության մասին։ Մոտ ապագայում ակնկալվում է խաղաղության պայմանագրի ստորագրում, սահմանների բացում, առեւտրի վերսկսում, Հայաստանի տարածքում TRIPP նախագծի իրագործում։ Այս ծրագրերի եւ հայկական իշխանությունների վարած քաղաքականության ապագան որոշելու են այս տարվա հունիսին նախատեսված խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կանդրադառնա Հայաստանի առջեւ ծառացած վերոնշյալ մարտահրավերներին ու հնարավորություններին եւ կպատասխանի լսարանի հարցերին»:

Yerevan /Mediamax/. The Polish Institute of International Affairs (PISM) reported that on 25 February, it will host a lecture by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, entitled “Armenia and the New Peace Architecture in the South Caucasus.”
PISM’s news release reads:
“For over two years, Armenia has been undergoing a shift in its foreign policy. Its previous formal alliance with Russia, which was forced by circumstances, is gradually being balanced by closer ties with the European Union and the US.
Furthermore, after more than three decades of conflict over Karabakh, Armenia and Azerbaijan declared peace with support of the US. In the near future, a peace treaty is expected to be signed, borders are to be opened, trade is to be resumed, and, with American support, the Trump Route for International Peace and Prosperity in Armenian territory is to be built. The future of these plans and the policies pursued by the Armenian authorities will be decided by the results of the parliamentary elections scheduled for June this year. Prime Minister Nikol Pashinyan will address the above challenges and opportunities faced by Armenia and will be ready to take questions from the audience.”