Երեւան: Մեդիամաքս: Լեհաստանի միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտը (PISM) հայտնում է, որ փետրվարի 25-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դասախոսություն կկարդա «Հայաստանը եւ Հարավային Կովկասում նոր խաղաղության ճարտարապետությունը» թեմայով:
PISM-ի հաղորդագրության մեջ ասված է.
«Ավելի քան երկու տարի է, ինչ Հայաստանում արտաքին քաղաքականության փոփոխություն է տեղի ունենում։ Ռուսաստանի հետ նախկին պաշտոնական դաշինքը, որը պարտադրված էր հանգամանքներով, աստիճանաբար հավասարակշռվում է Եվրամիության եւ ԱՄՆ-ի հետ ավելի սերտ կապերով։
Ավելի քան երեք տասնամյակ Ղարաբաղի շուրջ հակամարտությունից հետո Հայաստանն ու Ադրբեջանը ԱՄՆ-ի աջակցությամբ հայտարարել են խաղաղության մասին։ Մոտ ապագայում ակնկալվում է խաղաղության պայմանագրի ստորագրում, սահմանների բացում, առեւտրի վերսկսում, Հայաստանի տարածքում TRIPP նախագծի իրագործում։ Այս ծրագրերի եւ հայկական իշխանությունների վարած քաղաքականության ապագան որոշելու են այս տարվա հունիսին նախատեսված խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կանդրադառնա Հայաստանի առջեւ ծառացած վերոնշյալ մարտահրավերներին ու հնարավորություններին եւ կպատասխանի լսարանի հարցերին»:

Пашинян выступит с лекцией в Польше - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Польский институт международных отношений (PISM) сообщает, что 25 февраля премьер-министр Армении Никол Пашинян выступит в институте с лекцией на тему «Армения и новая архитектура мира на Южном Кавказе».
В сообщении PISM говорится:
«Уже более двух лет во внешней политике Армении происходят изменения. Прежний официальный альянс с Россией, продиктованный обстоятельствами, постепенно уравновешивается более тесными связями с Европейским союзом и США.
После более чем трех десятилетий конфликта вокруг Карабаха, Армения и Азербайджан при поддержке США заявили о мире. В ближайшем будущем ожидается подписание мирного договора, открытие границ, возобновление торговли и реализация проекта TRIPP на территории Армении. Будущее этих программ и политики, проводимой армянскими властями, определят результаты парламентских выборов, намеченных на июнь текущего года. Премьер-министр Никол Пашинян затронет вышеупомянутые вызовы и возможности, стоящие перед Арменией, и ответит на вопросы аудитории».