Երեւան: Մեդիամաքս: 2026 թվականի մայիսի 4-ը՝ երկուշաբթին, կլինի ոչ աշխատանքային. դրա փոխարեն աշխատանքային կհամարվի ապրիլի 18-ը` շաբաթ օրը:
Համապատասխան որոշումն ընդունվել է կառավարության այսօրվա նիստում։
Մայիսի 4-ին Հայաստանում կանցկացվի Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը:
«Ակտիվորեն ներգրավված լինելով Եվրոպական քաղաքական համայնքում (ԵՔՀ) եւ կարեւոր դեր խաղալով տարածաշրջանային անվտանգության եւ համագործակցության հարցերում՝ Հայաստանը պատրաստվում է հյուրընկալել ԵՔՀ 8-րդ գագաթնաժողովը:
Հաշվի առնելով միջոցառման կարեւորությունն ու Հայաստանի համար աննախադեպ մասնակցության մակարդակը (նախատեսվում է մոտ 50 բարձրաստիճան պատվիրակության` երկրի կամ կառույցի ղեկավարի մակարդակով)՝ Երեւանի տրանսպորտի երթեւեկությունն արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով անհրաժեշտություն է առաջացել մայիսի 4-ի աշխատանքային օրը տեղափոխել»,- ասվում է նախագծի հիմնավորման մեջ։

Yerevan /Mediamax/. Monday, May 4, 2026, will be a non-working day in Armenia. Instead, Saturday, April 18, will be designated as a working day.
The relevant decision was adopted at today’s government session.
The 8th Summit of the European Political Community (EPC) will be held in Armenia on May 4.
“Actively participating in the European Political Community and playing an important role in regional security and cooperation, Armenia is preparing to host the 8th EPC Summit.
Given the significance of the event and the unprecedented level of participation for Armenia – with around 50 high-ranking delegations expected at the level of heads of state and international structures – it has become necessary to reschedule the May 4 working day in order to ensure effective organization of Yerevan’s transport traffic,” the project’s justification states.