Երեւան: Մեդիամաքս: 2026 թվականի մայիսի 4-ը՝ երկուշաբթին, կլինի ոչ աշխատանքային. դրա փոխարեն աշխատանքային կհամարվի ապրիլի 18-ը` շաբաթ օրը:
Համապատասխան որոշումն ընդունվել է կառավարության այսօրվա նիստում։
Մայիսի 4-ին Հայաստանում կանցկացվի Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը:
«Ակտիվորեն ներգրավված լինելով Եվրոպական քաղաքական համայնքում (ԵՔՀ) եւ կարեւոր դեր խաղալով տարածաշրջանային անվտանգության եւ համագործակցության հարցերում՝ Հայաստանը պատրաստվում է հյուրընկալել ԵՔՀ 8-րդ գագաթնաժողովը:
Հաշվի առնելով միջոցառման կարեւորությունն ու Հայաստանի համար աննախադեպ մասնակցության մակարդակը (նախատեսվում է մոտ 50 բարձրաստիճան պատվիրակության` երկրի կամ կառույցի ղեկավարի մակարդակով)՝ Երեւանի տրանսպորտի երթեւեկությունն արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով անհրաժեշտություն է առաջացել մայիսի 4-ի աշխատանքային օրը տեղափոխել»,- ասվում է նախագծի հիմնավորման մեջ։

Ереван /Медиамакс/. 4 мая 2026 года (понедельник) объявлен в Армении нерабочим днем - рабочим вместо него станет 18 апреля (суббота).
Решение было принято на сегодняшнем заседании правительства.
4 мая в Армении состоится 8-й саммит Европейского политического сообщества (ЕПС).
«Будучи активно вовлеченной в деятельность Европейского политического сообщества (ЕПС) и играя важную роль в вопросах региональной безопасности и сотрудничества, Армения готовится принять 8-й саммит ЕПС.
Учитывая важность мероприятия и беспрецедентный для Армении уровень участия (ожидается прибытие около 50 высокопоставленных делегаций на уровне глав государств или руководителей госструктур), в целях эффективной организации транспортного движения в Ереване возникла необходимость перенести рабочий день 4 мая», - говорится в обосновании решения.