Երեւան: Մեդիամաքս: 2026 թվականի հունվարի 21-ին Ժնեւում կներկայացվի Հայկական ժառանգության վերաբերյալ կոնֆերանսի արդյունքների հիման կազմված ժողովածուն։
Նպատակն է միջազգային ուշադրություն գրավել հայկական մշակութային եւ կրոնական ժառանգության պահպանման խնդրին եւ հակամարտությունների եւ բռնի տեղահանության պայմաններում ժառանգության ոչնչացման գլոբալ խնդրին, ասվում է Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի (ԵՀԽ) հաղորդագրության մեջ։
Հայկական ժառանգության վերաբերյալ կոնֆերանսը Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի կողմից կազմակերպվել էր Բեռնում 2025 թվականի մայիսի 27-ից 28-ը՝ Շվեյցարիայի բողոքական եկեղեցու հետ համագործակցությամբ եւ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի խնդրանքով։
«Կոնֆերանսը պատասխան էր Արցախից/Լեռնային Ղարաբաղից հայ բնակչության բռնի տեղահանությանը եւ այն լուրջ սպառնալիքներին, որոնց առերեսվում է տարածաշրջանում հայկական մշակութային եւ կրոնական ժառանգությունը», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Բեռնի կոնֆերանսը ունեցել մոտ 150 մասնակից՝ միջազգային իրավունքի եւ մարդու իրավունքների ոլորտի փորձագետներ, պատմաբաններ, միջազգային եւ ոչ կառավարական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, կրոնական առաջնորդներ, քաղաքական գործիչներ եւ լրագրողներ։
Ժողովածուն ներառում է կոնֆերանսի զեկույցները, փորձագիտական վերլուծություններ եւ մտորումներ՝ հայկական փորձը դնելով ավելի լայն գլոբալ համատեքստում։ Այն նախատեսված է որպես եկեղեցիների, քաղաքական գործիչների, ակադեմիական հաստատությունների եւ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների համար, որոնք զբաղվում են մշակութային եւ կրոնական ժառանգության, մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ եւ հաշտեցման ու կայուն խաղաղության ջանքերով։
Պաշտոնական ներկայացումը տեղի կունենա Քրիստոնեական միասնության աղոթքի շաբաթվա շրջանակներում։ Երեկոն կսկսվի էկումենիկ աղոթքով Ժնեւի Սուրբ Պետրոս մայր տաճարի Սուրբ Մակաբայեցիների մատուռում, որից հետո գիրքը կներկայացվի Ռեֆորմացիայի միջազգային թանգարանում։

В Женеве презентуют книгу, посвященную проблеме защите армянского наследия - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 21 января 2026 года в Женеве будет презентована книга, составленная по итогам конференции по армянскому наследию.
Целью издания является привлечение международного внимания к защите армянского культурного и религиозного наследия и к более широкой глобальной проблеме уничтожения наследия в условиях конфликтов и вынужденного перемещения, говорится в сообщении Всемирного совета церквей (ВСЦ).
Конференции по армянскому наследию была организована в Берне 27-28 мая 2025 года
Всемирным советом церквей в сотрудничестве с Протестантской церковью Швейцарии по просьбе Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
«Конференция стала ответом на принудительное перемещение армянского населения из Арцаха/Нагорного Карабаха и серьезные угрозы, с которыми столкнулось армянское культурное и религиозное наследие в регионе», - отмечается в сообщении.
Конференция в Берне собрала около 150 участников, включая экспертов в области международного права и прав человека, историков, представителей международных и неправительственных организаций, религиозных лидеров, политиков и журналистов.
Книга включает в себя доклады конференции, экспертные анализы и размышления, помещая армянский опыт в более широкий глобальный контекст. Она предназначена в качестве ресурса для церквей, политиков, академических учреждений и организаций гражданского общества, занимающихся защитой культурного и религиозного наследия, защитой прав человека и усилиями по примирению и устойчивому миру.
Официальная презентация состоится в рамках Недели молитв о христианском единстве. Вечер начнется с экуменической молитвы в капелле Святого Маккавея в Соборе Святого Петра в Женеве, после чего состоится презентация книги в Международном музее реформации.