Երեւան: Մեդիամաքս: 2026 թվականի հունվարի 21-ին Ժնեւում կներկայացվի Հայկական ժառանգության վերաբերյալ կոնֆերանսի արդյունքների հիման կազմված ժողովածուն։
Նպատակն է միջազգային ուշադրություն գրավել հայկական մշակութային եւ կրոնական ժառանգության պահպանման խնդրին եւ հակամարտությունների եւ բռնի տեղահանության պայմաններում ժառանգության ոչնչացման գլոբալ խնդրին, ասվում է Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի (ԵՀԽ) հաղորդագրության մեջ։
Հայկական ժառանգության վերաբերյալ կոնֆերանսը Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի կողմից կազմակերպվել էր Բեռնում 2025 թվականի մայիսի 27-ից 28-ը՝ Շվեյցարիայի բողոքական եկեղեցու հետ համագործակցությամբ եւ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի խնդրանքով։
«Կոնֆերանսը պատասխան էր Արցախից/Լեռնային Ղարաբաղից հայ բնակչության բռնի տեղահանությանը եւ այն լուրջ սպառնալիքներին, որոնց առերեսվում է տարածաշրջանում հայկական մշակութային եւ կրոնական ժառանգությունը», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Բեռնի կոնֆերանսը ունեցել մոտ 150 մասնակից՝ միջազգային իրավունքի եւ մարդու իրավունքների ոլորտի փորձագետներ, պատմաբաններ, միջազգային եւ ոչ կառավարական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, կրոնական առաջնորդներ, քաղաքական գործիչներ եւ լրագրողներ։
Ժողովածուն ներառում է կոնֆերանսի զեկույցները, փորձագիտական վերլուծություններ եւ մտորումներ՝ հայկական փորձը դնելով ավելի լայն գլոբալ համատեքստում։ Այն նախատեսված է որպես եկեղեցիների, քաղաքական գործիչների, ակադեմիական հաստատությունների եւ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների համար, որոնք զբաղվում են մշակութային եւ կրոնական ժառանգության, մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ եւ հաշտեցման ու կայուն խաղաղության ջանքերով։
Պաշտոնական ներկայացումը տեղի կունենա Քրիստոնեական միասնության աղոթքի շաբաթվա շրջանակներում։ Երեկոն կսկսվի էկումենիկ աղոթքով Ժնեւի Սուրբ Պետրոս մայր տաճարի Սուրբ Մակաբայեցիների մատուռում, որից հետո գիրքը կներկայացվի Ռեֆորմացիայի միջազգային թանգարանում։

Yerevan /Mediamax/. A publication emerging from the Armenian Heritage Conference will be officially launched on 21 January 2026 in Geneva, Switzerland.
The goal is to bring renewed international attention to the protection of Armenian cultural and religious heritage and the broader global challenge of heritage destruction in contexts of conflict and displacement, the World Council of Churches (WCC) said in a news release.
The conference was held in Bern, 27-28 May 2025 organized by the World Council of Churches (WCC) in collaboration with the Protestant Church in Switzerland, following a request from the Mother See of Holy Etchmiadzin.
“It responded to the forced displacement of the Armenian population from Artsakh/Nagorno Karabakh and the grave threats facing Armenian cultural and religious heritage in the region,” the news release reads.
The Bern conference brought together approximately 150 participants, including experts in international law and human rights, historians, representatives of international and non-governmental organizations, faith leaders, policymakers, and journalists.
The publication compiles conference papers, expert analyses, and reflections, situating the Armenian experience within a wider global context. It is intended as a resource for churches, policymakers, academic institutions, and civil society actors engaged in the protection of cultural and religious heritage, the defense of human rights, and efforts toward reconciliation and sustainable peace.
The official launch will take place during the Week of Prayer for Christian Unity. The evening will begin with an ecumenical prayer service at the St Macabean Chapel of St Peter’s Cathedral in Geneva, followed by the book launch at the International Museum of Reformation.