«ՏաԹեւեր»-ը չորրորդ անգամ արժանացել է World Travel Awards մրցանակին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «ՏաԹեւեր» ճոպանուղին չորրորդ անգամ արժանացել է հեղինակավոր միջազգային World Travel Awards մրցանակին՝ հաղթելով «աշխարհի առաջատար ճոպանուղի» անվանակարգում։
Հայկական ճոպանուղին այս տարի եւս գերազանցել է մրցակիցներին Բոլիվիայից, Բրազիլիայից, Վիետնամից, Կանադայից, Նոր Զելանդիայից, ԱՄՆ-ից եւ ՀԱՀ-ից։
Նախկինում «ՏաԹեւեր»-ը հաղթանակ էր բերել Հայաստանին այս անվանակարգում 2024, 2023 եւ 2021 թվականներին։
Բաց քվեարկության արդյունքներով «ՏաԹեւեր»-ի հաղթանակը հայտարարվել է Բահրեյնում World Travel Awards 2025 պաշտոնական մրցանակաբաշխության ժամանակ։
Այս տարի «ՏաԹեւեր»-ը նշում է իր հիմնադրման 15-ամյակը։ Գործարկումից ի վեր ճոպանուղին դարձել է Հայաստանի զբոսաշրջության գլխավոր խորհրդանիշներից մեկը։ Ռուբեն Վարդանյանի նախաձեռնությամբ կառուցված եւ Գինեսի ռեկորդների գրքում որպես աշխարհի ամենաերկար հետադարձելի մարդատար ճոպանուղի (5752 մետր) գրանցված այս նախագիծն առանցքային նշանակություն է ունեցել ոչ միայն Սյունիքի մարզի, այլեւ ողջ Հայաստանի զարգացման համար՝ բարձրացնելով երկրի զբոսաշրջային գրավչությունը։
Այսօր Հայաստան եկող յուրաքանչյուր 5-րդ զբոսաշրջիկ այցելում է Սյունիք, իսկ մարզ այցելողների զբոսաշրջային հոսքն աճել է 17 անգամ։
Ծրագրի շնորհիվ տարածաշրջանում մասնավոր հատվածի ներդրումներն աճել են 11 անգամ։ Զբոսաշրջային հոսքերի աճը նպաստել է հյուրանոցային ենթակառուցվածքների զարգացմանը․ Տաթեւի եւ Գորիսի շրջակայքում բացվել է B&B ձեւաչափի շուրջ 40 նոր հյուրատուն։
«Տաթեւեր» ճոպանուղին կառուցվել է Ռուբեն Վարդանյանի եւ Վերոնիկա Զոնաբենդի նախաձեռնած «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի շրջանակում՝ միավորելով հազարավոր նվիրատուների, շինարարների եւ կամավորների ջանքերը՝ հանուն Սյունիքի զբոսաշրջային եւ սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը։ Ծրագրի ամբողջ հասույթն ուղղվում է Տաթեւի վանքի վերականգնմանը եւ Տաթեւ համայնքի զարգացմանը։

Ереван /Медиамакс/. Канатная дорога «Крылья Татева» в четвертый раз получила престижную международную премию World Travel Awards, победив в номинации «Лучшая канатная дорога мира».
Армянская канатная дорога и в этом году обошла конкурентов из Боливии, Бразилии, Вьетнама, Канады, Новой Зеландии, США и ЮАР.
Ранее «Крылья Татева» приносили победу Армении в этой номинации в 2024, 2023 и 2021 годах.
О победе «Крыльев Татева» по итогам открытого голосования было объявлено в Бахрейне на официальной церемонии награждения победителей премии World Travel Awards 2025.
В этом году «Крыльям Татева» исполнилось 15 лет. С момента своего запуска канатная дорога стала одним из главных символов армянского туризма. Построенная по инициативе Рубена Варданяна и занесённая в Книгу рекордов Гиннесса как самая длинная (5752 м) в мире реверсивная канатная дорога, она имела ключевое значение не только для развития Сюникской области, но и для Армении в целом, повышая туристическую привлекательность страны. Сегодня каждый пятый турист, посещающий Армению, приезжает в Сюник, а туристический поток в регион вырос в 17 раз.
«Крылья Татева» не только связали туристов с одним из самых живописных уголков Армении, но и открыли путь к средневековому Татевскому монастырю, вдохнув новую жизнь в регион и превратив его в точку притяжения для путешественников, культурных инициатив и местного бизнеса. Благодаря проекту инвестиции частного сектора в регион увеличились в 11 раз. Рост туристических потоков способствовал развитию гостиничной инфраструктуры: в окрестностях Татева и Гориса открылись 40 новых гостевых домов формата B&B.
Канатная дорога была построена в рамках программы «Возрождение Татева», инициированной Рубеном Варданяном и Вероникой Зонабенд, и объединила усилия тысяч благотворителей, строителей и волонтеров ради туристического и социально-экономического развития Сюника. Весь доход проекта направляется на восстановление Татевского монастыря и развитие общины Татев.