Եվրամիության առաքելությունը քննարկում է անցկացրել Կապանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանին տեղակայված Եվրամիության առաքելության (EUMA) անդամները Կապանում քննարկում են անցկացրել տեղական համայնքների եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ:
Հայաստանում Եվրամիության Պատվիրակությունից հայտնել են, որ քննարկմանը մասնակցել մոտ հասարակական կազմակերպությունների, համայնքային իշխանությունների եւ Հայ Առաքելական եկեղեցու ներկայացուցիչներ:
Օգոստոսին EUMA-ն նման քննարկում էր անցկացրել Գորիսում, իսկ սեպտեմբերին՝ Ջերմուկում:
Քննարկման ընթացքում քննարկվել են անվտանգությանը, սոցիալական եւ բնապահպանական ոլորտներին վերաբերող տարբեր հարցեր:
«Միջոցառումը գերազանց հնարավորություն էր ամրապնդել հարաբերությունները եւ վստահությունը Եվրամիության քաղաքացիական առաքելության եւ տեղի քաղհասարակության միջեւ», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Մեդիամաքսը նշում է, որ EUMA-ն Հայաստանում տեղակայվել է 2023 թվականին փետրվարին՝ ունենալով 100 դիտորդ: 2023 թվականի դեկտեմբերին Եվրամիության արտաքին գործերի նախարարները որոշում էին կայացրել առաքելության կազմն ընդլայնել մինչեւ 209 դիտորդ:

Yerevan /Mediamax/. Members of the European Union Mission in Armenia (EUMA) stationed on the border with Azerbaijan held a discussion in Kapan with representatives of local communities and civil society.
The office of the EU Delegation to Armenia reported that over 20 civil society organization representatives, community leaders, Armenian Apostolic Church representatives participated in the discussion.
In August, EUMA held a similar discussion in Goris, and in September in Jermuk.
During the discussion the participants provided insights into the impacts of the conflict on environmental protection, social support.
“The event served as a great opportunity to foster trust and relationship building between EUMA and civil society,” the news release reads.
Mediamax notes that EUMA has been deployed in Armenia since February 2023 with 100 observers. In December 2023, the EU foreign ministers decided to expand the mission to 209 observers.