Բելգիայի թագուհին Ծաղկունք գյուղում մասնակցել է անտառի հիմնարկեքին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Բելգիայի թագուհի Մաթիլդան «Իմ անտառ Հայաստան» կազմակերպության Ծաղկունքում գտնվող անտառապատման տարածքում մասնակցել է «Բելգիա-հայկական» անտառի պաշտոնական հիմնարկեքի արարողության համար։
Թագուհի Մաթիլդան իր անվանական ծառն է տնկել Բելգիա-հայկական անտառում՝ ի նշան Բելգիայի Թագավորության և Հայաստանի Հանրապետության միջև բարեկամության։
Թագուհուն ողջունել են «Իմ անտառ Հայաստան» կազմակերպության հիմնադիր, բելգիահայ բարերար Անտրէ Գումուշճեանը և իր թիմը, ինչպես նաև տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչները։
20 հեկտար տարածք զբաղեցնող նոր անտառը՝ կազմված 60,000 ծառերից, ստեղծվել է բելգիացի և հայ անհատների ու կազմակերպությունների նվիրատվությունների շնորհիվ և տնկվել է 2025 թվականին՝ տեղի բնակիչների կողմից։
«Մեզ համար մեծագույն պատիվ է, որ Նորին Մեծություն թագուհի Մաթիլդան է անում այս երիտասարդ անտառի հիմնարկեքը՝ այսպիսով ընդգծելով անտառների կարևորագույն նշանակությունը։ Անտառները մեր մոլորակի վրա կյանքի աղբյուրն են։ «Իմ անտառ Հայաստանի» առաքելությունը՝ ընդլայնել և վերականգնել Հայաստանի անտառածածկույթը, ավելի քան երբևէ արդիական է։ Մինչ երկիրը պատրաստվում է հյուրընկալել Կենսաբազմազանության COP-17 համաժողովը, մենք պետք է ավելի մեծ ռեսուրսներ տրամադրենք անտառների կայուն վերականգնմանն ու հարգանքով վերաբերվենք տեղի կենսաբազմազանությանը», - ասել է
Անտրէ Գումուշճեանը։
Կազմակերպության փոխտնօրեն Լիլիթ Մարտիրոսյանը ներկայացրել է Ծաղկունքում իրականացվող անտառվերականգնման ծրագրի մանրամասները։
Հաշվի առնելով տեղական կենսաբազմազանությունը՝ տնկվել են բացառապես տեղական անտառային ծառատեսակներ, որոնք աճեցվել են կազմակերպության տնկարաններում, այդ թվում՝ վայրի տանձ, վայրի խնձոր, սոճի, կաղնի, կեչի, չիչխան, սրնգենի։

Queen Mathilde inaugurated the Belgian-Armenian forest in Tsaghkunk - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Her Majesty Queen Mathilde of the Belgians visited My Forest Armenia’s afforestation site in Tsaghkunk, for the official inauguration of the “Belgian-Armenian” forest.
Queen Mathilde is visiting Armenia as United Nations Sustainable Development Goals Advocate.
Queen Mathilde was welcomed by Andre Gumuchdjian, the Founder of My Forest Armenia, a Belgian-Armenian philanthropist, and his team, as well as representatives of local authorities, and major donors of the Belgian-Armenian forest.
The new forest of 60,000 trees covering 20 ha has been created thanks to donations by Belgian and Armenian individuals and organizations, and planted in 2025 manually by local people.
Andre Gumuchdjian presented the mission and the activities of My Forest Armenia to Her Majesty the Queen and emphasized the importance of forest preservation and reforestation.
He noted: “It is our absolute pleasure that Her Majesty Queen Mathilde is honouring us by inaugurating this young forest, thereby underlining the crucial importance of forests. Forests are the source of life on our planet. My Forest Armenia’s mission to extend and restore the forest cover is more than ever necessary: while the country prepares to host COP-17 on Biodiversity next year, we should put more resources towards restoring forests sustainably and in respect of local biodiversity. ”
Lilith Martirosyan, the Deputy Director of the organization, presented the details of the reforestation project in Tsaghkunk. With respect to biodiversity, only native forest tree species grown in the nurseries of the organization were planted: including wild pear, wild apple, oak, birch, pine, sea buckthorn, ligustrum. Around 50 people were recruited to plant the trees.
A symbolic tree was planted by Her Majesty the Queen in the Belgian-Armenian forest as a symbol of friendship between the Kingdom of Belgium and the Republic of Armenia.