Ներկայացնում ենք Free Armenian Prisoners թիմի պատրաստած տեղեկանքը:
• 2023թ. սեպտեմբերի 27 -ին հազարավոր արցախցիների հետ Հայաստան բռնի տեղահանման ճանապարհին, Հակարի կամրջի մոտ, Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ձերբակալվեց և Բաքվի բանտ տեղափոխվեց հայտնի բարերար և մարդասեր Ռուբեն Վարդանյանը: Նա կարճ ժամանակով՝ 2022թ. նոյեմբեր 4-ից մինչև 2023թ. փետրվարի 23-ը զբաղեցրել էր Արցախի Հանրապետության պետնախարարի պաշտոնը, իսկ պաշտոնանկ լինելուց հետո որոշել էր մնալ Արցախում և լինել շրջափակման զրկանքները կրող արցախցիների կողքին:
• 2023թ. սեպտեմբերի վերջին և հոկտեմբերի սկզբին Ռուբեն Վարդանյանի ձերբակալությանը հաջորդեցին Արցախի Հանրապետության նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանի, Արցախի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանի, հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանի, նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Արայիկ Հարությունյանի և ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանի ձերբակալությունները:
2024
• 2024թ. ապրիլի 5-ին Ռուբեն Վարդանյանը հացադուլ հայտարարեց Բաքվի բանտում՝ պահանջելով անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակել իրեն և Բաքվում ապօրինաբար պահվող մյուս հայ գերիներին։ Հացադուլը նա շարունակեց մինչև ապրիլի 24-ը՝ Հայոց ցեղասպանության օրը: Ավելի ուշ պարզվեց, որ հացադուլի ընթացքում նա ենթարկվել է խոշտանգումների:
• 2024թ. հունիսի 13-ին Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային իրավաբանական թիմը հրատապ դիմում ներկայացրեց ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների հարցով հատուկ զեկուցողին՝ հայտնելով Ադրբեջանի կառավարության կողմից նրա նկատմամբ իրականացված խոշտանգումների և դաժան վերաբերմունքի մասին:
• 2024թ. նոյեմբերին Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային փաստաբան Ջարեդ Գենսերը հայտարարեց, որ Ադրբեջանի դատախազությունը թույ չի տվել իր մուտքը Բաքու՝ այդպիսով խախտելով միջազգային իրավունքի նորմերը:
• 2024թ. դեկտեմբերի 16-ին Ռուբեն Վարդանյանի պաշտպանական թիմը հայտարարեց, որ Վարդանյանի նկատմամբ շուրջ 42 հնարավոր մեղադրանք է առաջադրվել, և դրանց հաստատվելու դեպքում նրան կսպառնա ցմահ ազատազրկում: Ռուբեն Վարդանյանի դեմ ներկայացված մեղադրանքներն առնչվում են Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի 20 տարբեր հոդվածների հատկանիշներին։ Շինծու ապացույցները ներկայացված են 422 հատորով, կազմել են 105,000 էջ, ամբողջը՝ ադրբեջաներենով: Դրանց ծանոթանալու համար չի ապահովվել ո՛չ պատշաճ թարգմանություն , ո՛չ էլ ժամանակ:
• 2024թ. դեկտեմբերի 28 -ին Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը հայտարարեց, որ 16 հայ գերիների գործերը փոխանցվել են դատարան:
• 2025թ. հունվարի 16-ին Ռուբեն Վարդանյանին հաջողվեց ընտանիքի միջոցով ուղերձ փոխանցել Բաքվի բանտից՝ հայտարարելով, որ իր ձերբակալման առաջին օրվանից ի վեր ինքը ոչ մի ցուցմունք չի տվել, իր ստորագրությամբ բոլոր արձանագրությունները կեղծ են, իսկ փաստաբանին և թարգմանչին ստիպել են իրենց ստորագրությունները դնել այդ փաստաթղթերի տակ:
• 2025թ. հունվարի 17-ին միջազգային իրավապաշտպան Amnesty International կազմակերպությունն արձագանքեց Ռուբեն Վարդանյանի հայտարարությանը՝ կոչ անելով Ադրբեջանի իշխանություններին ապահովել արդար դատաքննության իրավունքը:
• 2025թ. հունվարի 17-ն Բաքվի ռազմական դատարանում, ապօրինի ձերբակալումից գրեթե 1 տարի 5 ամիս անց, սկսվեց այսպես կոչված «դատավարությունը»: Թեև Ադրբեջանի իշխանությունները հայտարարել էին «բաց դատավարությունների» մասին, բայց դրանց մասնակցում է միայն պետական «Ազերթաջ» լրատվամիջոցը: Բոլոր միջազգային անկախ դիտորդների դիմումները՝ ներկա գտնվելու դատավարությանը, մերժվել են կամ անտեսվել:
• Ռուբեն Վարդանյանի գործը քննվում է Արցախի գործիչների և մյուս գերիների գործից առանձին: Հենց առաջին նիստի ժամանակ Ռուբեն Վարդանյանը միջնորդել է իր գործը քննել մյուսների հետ միասնական վարույթով, սակայն դատարանը մերժել է այդ և նրա մյուս միջնորդությունները:
• 2025թ. հունվարի 19-ին Ռուբեն Վարդանյանը հայտարարեց երկրորդ հացադուլը՝ այդ կերպ իր բողոքը հայտնելով իր նկատմամբ իրականացվող դատական ֆարսի նկատմամբ. «Այս «դատաքննությունը» միայն իմ նկատմամբ չէ: Սա փորձ է դատապարտելու բոլոր հայերին, որոնք օգնել ու աջակից են եղել Արցախին ու նրա բնակչությանը: Սա հարված է՝ ուղղված մի ողջ ժողովրդի: Ես հրաժարվում եմ այս ֆարսին մասնակցելուց»: Երկրորդ հացադուլը տևեց 23 օր՝ զգալիորեն հյուծելով նրան: Այդուհանդերձ, նրա այդ ծայրահեղ քայլը միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրեց Ադրբեջանում իրականացվող ձևական դատավարության վրա:
• Մարտի 12-ին Եվրոպական խորհրդարանն ընդունեց բանաձև՝ դատապարտելով Ադրբեջանի կողմից հայ պատանդների հանդեպ անմարդկային վերաբերմունքն ու պահանջելով նրանց անհապաղ ու անվերապահ ազատ արձակել։
• 2025թ մարտի 7-ին Կարմիր Խաչի միջազգային կազմակերպության միջնորդությամբ կազմակերպված հեռախոսազանգերի ընթացքում Ռուբեն Վարդանյանը կարողացավ ծավալուն և առաջին անգամ՝ ձայնային ուղերձ փոխանցել ընտանիքին՝ կատարելով մի քանի առանցքային հայտարարություն և ընդգծելով, որ «դատավարությունը» ողջ հայության նկատմամբ է՝ «Դատում են ոչ թե ինձ ու մյուս 15 հոգուն, այլ բոլոր հայերին»:
• 2025թ. հունիսի 5 -ին հայտարարությամբ հանդես եկավ Բաքվում Ռուբեն Վարդանյանի փաստաբան Աբրահամ Բերմանը՝ նշելով, որ քրեական պատասխանատվությունը կարող է առաջանալ միայն այն գործողությունների համար, որոնք տվյալ անձը փաստացի կատարել է կոնկրետ ժամանակում ու վայրում և այնպիսի պայմաններում, որոնք հնարավոր են դարձրել կատարել տվյալ արարքները։
• 2025թ. հուլիսի 11 -ին փաստաբան, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում հայ գերիների ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը հրապարակեց փաստաթուղթ՝ Բաքվի դատարանում Ռուբեն Վարդանյանի իրավունքների կոպտագույն խախտումների վերաբերյալ՝ արձանագրելով, որ «արդյունքում ստեղծվել է հիմնովին անարդար դատավարական իրավիճակ, որտեղ պաշտպանվող կողմը զրկված է մեղադրանքները վիճարկելու կամ իր անմեղությունն ապացուցելու իրատեսական որևէ հնարավորությունից»։
• 2025թ. սեպտեմբերի 3-ից Ադրբեջանի իշխանությունների պահանջով Կարմիր Խաչը պաշտոնապես հայտարարեց Ադրբեջանում գործունեությունը դադարեցնելու մասին: ԿԽՄԿ-ն միակ միջազգային կազմակերպություններն էր, որը հնարավորություն ուներ այցելել Բաքվում պահվող հայ գերիներին:
• 2025թ. հունվար 17-ից մեկնարկած և ութ ամսից ավելի շարունակվող դատաքննության ողջ ընթացքում տեղի է ունեցել 36 նիստ: Այդ ընթացքում որևէ ապացույց չի ներկայացվել Ռուբեն Վարդանյանի կողմից անձամբ կատարված «հանցագործությունների մասին»: Ավելին, նրան վերագրվում են արարքներ, որոնք անգամ ժամանակային առումով նա չէր կարող կատարել: Ցուցմունք տվող բոլոր «վկաները» նշում են, որ նրան չեն տեսել ու չեն ճանաչում, պարզապես լրատվամիջոցներից տեղեկացել են, որ նա «մեղավոր» է այդ ամենում:

Два года в бакинской тюрьме: факты по «делу» Рубена Варданяна
•    27 сентября 2023 года во время насильственного перемещения тысяч арцахских  армян в Армению известный филантроп и гуманитарный деятель Рубен Варданян был задержан азербайджанскими властями у моста Хакари и отправлен в СИЗО города Баку. С 4 ноября 2022 года по 23 февраля 2023 года Варданян занимал пост государственного министра непризнанной Нагорно-Карабахской Республики (Республика Арцах). После своей отставки он предпочёл остаться в Арцахе, чтобы разделить со своим народом тяготы блокады.
•    Вслед за арестом Рубена Варданяна в конце сентября и в начале октября 2023 года властями Азербайджана были также задержаны некоторые государственные деятели Арцаха, в их числе: бывший министр иностранных дел Давид Бабаян, бывший министр обороны Левон Мнацаканян, бывший заместитель командующего Армией обороны Арцаха Давид Манукян, экс-президенты Аркадий Гукасян, Бако Саакян и Араик Арутюнян, а также спикер Национального собрания Арцаха Давид Ишханян.
2024
•    5 апреля 2024 года Рубен Варданян объявил голодовку в бакинском СИЗО, требуя немедленного и безоговорочного освобождения для себя и других незаконно задержанных армянских заключённых. Голодовка Варданяна продолжалась до 24 апреля, Дня памяти жертв Геноцида армян. Позже стало известно, что во время голодовки он подвергался пыткам.
•    13 июня 2024 года международная команда адвокатов Рубена Варданяна направила срочное обращение Специальному докладчику ООН по вопросу о пытках. В нём сообщалось о применении властями Азербайджана к Рубену Варданяну пыток и о бесчеловечном обращении с ним.
•    В ноябре 2024 года международный адвокат Рубена Варданяна Джаред Генсер заявил о том, что Генеральная прокуратура Азербайджана отказала ему во въезде в Баку, нарушив тем самым нормы международного права.
•    16 декабря 2024 года команда адвокатов Рубена Варданяна объявила о том, что тому было предъявлено порядка 42 обвинений. В случае признания виновным Рубену Варданяну грозит пожизненное заключение. Обвинения были предъявлены по 20 различным статьям Уголовного кодекса Азербайджанской Республики. Сфабрикованные доказательства изложены в 422 томах на более чем 105 000 страниц на азербайджанском языке. Рубену Варданяну и его адвокатам не предоставили ни достаточного времени на ознакомление с документами, ни их надлежащий перевод.
•    28 декабря 2024 года генеральный прокурор Азербайджана заявил, что дела 16 армянских заключённых были направлены в суд.
•    16 января 2025 года Рубену Варданяну удалось передать через свою семью обращение, в котором он заявлял, что с момента своего ареста не давал никаких показаний и что все документы, на которых стоит его подпись, были сфальсифицированы, а его адвоката и переводчика принудили их подписать.
•    17 января 2025 года международная правозащитная организация Amnesty International в ответ на обращение Рубена Варданяна призвала власти Азербайджана обеспечить тому право на справедливое судебное разбирательство.
•    17 января 2025 года, спустя почти год и пять месяцев после незаконного задержания Рубена Варданяна, в Военном суде города Баку начался так называемый судебный процесс над ним. Хотя власти Азербайджана пообещали, что процесс будет открытым, на него допустили лишь государственное информагентство АЗЕРТАДЖ. Все запросы на доступ от независимых международных обозревателей были отклонены или проигнорированы.
•    Дело Рубена Варданяна слушается в суде отдельно от других лидеров Арцаха. Во время первого заседания Варданян попросил объединить его дело с другими, однако суд отклонил это и все другие ходатайства.
•    19 января 2025 года Рубен Варданян объявил вторую голодовку в знак протеста против продолжающегося судебного фарса. «Этот процесс – “суд” не только надо мной. Это попытка обвинить всех армян, всех, кто помогал Арцаху и его жителям, а также всех, кто проявлял сострадание. Это удар по целому народу. Я отказываюсь участвовать в этом фарсе». Голодовка продолжалась 23 дня и серьёзно ухудшила здоровье Рубена Варданяна. Однако она привлекла внимание мировой общественности к бутафорскому судебному процессу, проходящему в Азербайджане.
•    12 марта 2025 года Европейский парламент принял резолюцию, осуждающую бесчеловечное обращение Азербайджана с заключёнными армянами и требующую их немедленного и безоговорочного освобождения.
•    7 марта 2025 года во время телефонного разговора с семьёй, состоявшегося при содействии МККК, Рубен Варданян впервые смог передать длинное голосовое сообщение. В нём он сделал ряд заявлений и подчеркнул, что «судят не только меня и 15 других заключённых — судят всех армян».
•    5 июня 2025 года адвокат Рубена Варданяна в Баку Авраам Берман сделал заявление, в котором подчеркнул, что уголовная ответственность должна основываться на конкретных деяниях, совершённых лицом в определённое время и в определённом месте в условиях, которые сделали эти деяния возможными.
•    11 июля 2025 года адвокат Сирануш Саакян, представляющая интересы армянских военнопленных в Европейском суде по правам человека, опубликовала отчёт, в котором перечислила все серьёзные нарушения прав Рубена Варданяна в бакинском суде. В документе делается вывод, что в результате получился принципиально несправедливый судебный процесс, где защита лишена какой-либо реальной возможности оспорить обвинения или доказать невиновность подсудимого.
•    3 сентября 2025 года по решению правительства Азербайджана Международный Комитет Красного Креста объявил о закрытии своей делегации в стране. МККК был единственной международной организацией, уполномоченной посещать армянских заключённых в Баку.
•    С начала судебного процесса 17 января 2025 года за более чем восемь месяцев прошло 36 заседаний суда. За всё это время не было предъявлено ни одного доказательства того, что Рубен Варданян лично совершал какое-либо преступление. Более того, он бы не смог совершить многое из того, в чём его обвиняют, в указанные периоды времени. Все так называемые свидетели показывают, что никогда не видели Варданяна и не знали его лично, а лишь слышали о нём из СМИ.