Ներկայացնում ենք Free Armenian Prisoners թիմի պատրաստած տեղեկանքը:
• 2023թ. սեպտեմբերի 27 -ին հազարավոր արցախցիների հետ Հայաստան բռնի տեղահանման ճանապարհին, Հակարի կամրջի մոտ, Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ձերբակալվեց և Բաքվի բանտ տեղափոխվեց հայտնի բարերար և մարդասեր Ռուբեն Վարդանյանը: Նա կարճ ժամանակով՝ 2022թ. նոյեմբեր 4-ից մինչև 2023թ. փետրվարի 23-ը զբաղեցրել էր Արցախի Հանրապետության պետնախարարի պաշտոնը, իսկ պաշտոնանկ լինելուց հետո որոշել էր մնալ Արցախում և լինել շրջափակման զրկանքները կրող արցախցիների կողքին:
• 2023թ. սեպտեմբերի վերջին և հոկտեմբերի սկզբին Ռուբեն Վարդանյանի ձերբակալությանը հաջորդեցին Արցախի Հանրապետության նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանի, Արցախի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանի, հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանի, նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Արայիկ Հարությունյանի և ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանի ձերբակալությունները:
2024
• 2024թ. ապրիլի 5-ին Ռուբեն Վարդանյանը հացադուլ հայտարարեց Բաքվի բանտում՝ պահանջելով անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակել իրեն և Բաքվում ապօրինաբար պահվող մյուս հայ գերիներին։ Հացադուլը նա շարունակեց մինչև ապրիլի 24-ը՝ Հայոց ցեղասպանության օրը: Ավելի ուշ պարզվեց, որ հացադուլի ընթացքում նա ենթարկվել է խոշտանգումների:
• 2024թ. հունիսի 13-ին Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային իրավաբանական թիմը հրատապ դիմում ներկայացրեց ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների հարցով հատուկ զեկուցողին՝ հայտնելով Ադրբեջանի կառավարության կողմից նրա նկատմամբ իրականացված խոշտանգումների և դաժան վերաբերմունքի մասին:
• 2024թ. նոյեմբերին Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային փաստաբան Ջարեդ Գենսերը հայտարարեց, որ Ադրբեջանի դատախազությունը թույ չի տվել իր մուտքը Բաքու՝ այդպիսով խախտելով միջազգային իրավունքի նորմերը:
• 2024թ. դեկտեմբերի 16-ին Ռուբեն Վարդանյանի պաշտպանական թիմը հայտարարեց, որ Վարդանյանի նկատմամբ շուրջ 42 հնարավոր մեղադրանք է առաջադրվել, և դրանց հաստատվելու դեպքում նրան կսպառնա ցմահ ազատազրկում: Ռուբեն Վարդանյանի դեմ ներկայացված մեղադրանքներն առնչվում են Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի 20 տարբեր հոդվածների հատկանիշներին։ Շինծու ապացույցները ներկայացված են 422 հատորով, կազմել են 105,000 էջ, ամբողջը՝ ադրբեջաներենով: Դրանց ծանոթանալու համար չի ապահովվել ո՛չ պատշաճ թարգմանություն , ո՛չ էլ ժամանակ:
• 2024թ. դեկտեմբերի 28 -ին Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը հայտարարեց, որ 16 հայ գերիների գործերը փոխանցվել են դատարան:
• 2025թ. հունվարի 16-ին Ռուբեն Վարդանյանին հաջողվեց ընտանիքի միջոցով ուղերձ փոխանցել Բաքվի բանտից՝ հայտարարելով, որ իր ձերբակալման առաջին օրվանից ի վեր ինքը ոչ մի ցուցմունք չի տվել, իր ստորագրությամբ բոլոր արձանագրությունները կեղծ են, իսկ փաստաբանին և թարգմանչին ստիպել են իրենց ստորագրությունները դնել այդ փաստաթղթերի տակ:
• 2025թ. հունվարի 17-ին միջազգային իրավապաշտպան Amnesty International կազմակերպությունն արձագանքեց Ռուբեն Վարդանյանի հայտարարությանը՝ կոչ անելով Ադրբեջանի իշխանություններին ապահովել արդար դատաքննության իրավունքը:
• 2025թ. հունվարի 17-ն Բաքվի ռազմական դատարանում, ապօրինի ձերբակալումից գրեթե 1 տարի 5 ամիս անց, սկսվեց այսպես կոչված «դատավարությունը»: Թեև Ադրբեջանի իշխանությունները հայտարարել էին «բաց դատավարությունների» մասին, բայց դրանց մասնակցում է միայն պետական «Ազերթաջ» լրատվամիջոցը: Բոլոր միջազգային անկախ դիտորդների դիմումները՝ ներկա գտնվելու դատավարությանը, մերժվել են կամ անտեսվել:
• Ռուբեն Վարդանյանի գործը քննվում է Արցախի գործիչների և մյուս գերիների գործից առանձին: Հենց առաջին նիստի ժամանակ Ռուբեն Վարդանյանը միջնորդել է իր գործը քննել մյուսների հետ միասնական վարույթով, սակայն դատարանը մերժել է այդ և նրա մյուս միջնորդությունները:
• 2025թ. հունվարի 19-ին Ռուբեն Վարդանյանը հայտարարեց երկրորդ հացադուլը՝ այդ կերպ իր բողոքը հայտնելով իր նկատմամբ իրականացվող դատական ֆարսի նկատմամբ. «Այս «դատաքննությունը» միայն իմ նկատմամբ չէ: Սա փորձ է դատապարտելու բոլոր հայերին, որոնք օգնել ու աջակից են եղել Արցախին ու նրա բնակչությանը: Սա հարված է՝ ուղղված մի ողջ ժողովրդի: Ես հրաժարվում եմ այս ֆարսին մասնակցելուց»: Երկրորդ հացադուլը տևեց 23 օր՝ զգալիորեն հյուծելով նրան: Այդուհանդերձ, նրա այդ ծայրահեղ քայլը միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրեց Ադրբեջանում իրականացվող ձևական դատավարության վրա:
• Մարտի 12-ին Եվրոպական խորհրդարանն ընդունեց բանաձև՝ դատապարտելով Ադրբեջանի կողմից հայ պատանդների հանդեպ անմարդկային վերաբերմունքն ու պահանջելով նրանց անհապաղ ու անվերապահ ազատ արձակել։
• 2025թ մարտի 7-ին Կարմիր Խաչի միջազգային կազմակերպության միջնորդությամբ կազմակերպված հեռախոսազանգերի ընթացքում Ռուբեն Վարդանյանը կարողացավ ծավալուն և առաջին անգամ՝ ձայնային ուղերձ փոխանցել ընտանիքին՝ կատարելով մի քանի առանցքային հայտարարություն և ընդգծելով, որ «դատավարությունը» ողջ հայության նկատմամբ է՝ «Դատում են ոչ թե ինձ ու մյուս 15 հոգուն, այլ բոլոր հայերին»:
• 2025թ. հունիսի 5 -ին հայտարարությամբ հանդես եկավ Բաքվում Ռուբեն Վարդանյանի փաստաբան Աբրահամ Բերմանը՝ նշելով, որ քրեական պատասխանատվությունը կարող է առաջանալ միայն այն գործողությունների համար, որոնք տվյալ անձը փաստացի կատարել է կոնկրետ ժամանակում ու վայրում և այնպիսի պայմաններում, որոնք հնարավոր են դարձրել կատարել տվյալ արարքները։
• 2025թ. հուլիսի 11 -ին փաստաբան, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում հայ գերիների ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը հրապարակեց փաստաթուղթ՝ Բաքվի դատարանում Ռուբեն Վարդանյանի իրավունքների կոպտագույն խախտումների վերաբերյալ՝ արձանագրելով, որ «արդյունքում ստեղծվել է հիմնովին անարդար դատավարական իրավիճակ, որտեղ պաշտպանվող կողմը զրկված է մեղադրանքները վիճարկելու կամ իր անմեղությունն ապացուցելու իրատեսական որևէ հնարավորությունից»։
• 2025թ. սեպտեմբերի 3-ից Ադրբեջանի իշխանությունների պահանջով Կարմիր Խաչը պաշտոնապես հայտարարեց Ադրբեջանում գործունեությունը դադարեցնելու մասին: ԿԽՄԿ-ն միակ միջազգային կազմակերպություններն էր, որը հնարավորություն ուներ այցելել Բաքվում պահվող հայ գերիներին:
• 2025թ. հունվար 17-ից մեկնարկած և ութ ամսից ավելի շարունակվող դատաքննության ողջ ընթացքում տեղի է ունեցել 36 նիստ: Այդ ընթացքում որևէ ապացույց չի ներկայացվել Ռուբեն Վարդանյանի կողմից անձամբ կատարված «հանցագործությունների մասին»: Ավելին, նրան վերագրվում են արարքներ, որոնք անգամ ժամանակային առումով նա չէր կարող կատարել: Ցուցմունք տվող բոլոր «վկաները» նշում են, որ նրան չեն տեսել ու չեն ճանաչում, պարզապես լրատվամիջոցներից տեղեկացել են, որ նա «մեղավոր» է այդ ամենում:

We present the fact sheet prepared by the Free Armenian Prisoners initiative.
•    On September 27, 2023, during the forced displacement of thousands of Artsakh Armenians to Armenia, Ruben Vardanyan, a well-known philanthropist and humanitarian, was arrested near the Hakari Bridge by Azerbaijani authorities and transferred to a prison in Baku. Vardanyan had briefly served as State Minister of the Republic of Artsakh from November 4, 2022 to February 23, 2023. After being dismissed from office, he chose to remain in Artsakh in order to stand by its people during the blockade.
•    Following Ruben Vardanyan’s arrest in late September and early October 2023, several other prominent figures from Artsakh were also detained by Azerbaijani authorities, including Davit Babayan, former Foreign Minister of Artsakh; Levon Mnatsakanyan, former Defense Minister of Artsakh; Davit Manukyan, former Deputy Commander of the Artsakh Defense Army; former presidents Arkadi Ghukasyan, Bako Sahakyan, Arayik Harutyunyan; and Davit Ishkhanyan, Speaker of the Artsakh Parliament.
2024
•    On April 5, 2024, Ruben Vardanyan declared a hunger strike in Baku prison, demanding his and other unlawfully detained Armenian prisoners’ immediate and unconditional release. He continued the strike until April 24, Armenian Genocide Remembrance Day. It was later revealed that he had been subjected to torture throughout the hunger strike.
•    On June 13, 2024, Ruben Vardanyan’s international legal team submitted an urgent appeal to the United Nations Special Rapporteur on Torture, reporting acts of torture and inhumane treatment inflicted on him by the Azerbaijani government.
•    In November 2024, Ruben Vardanyan’s international attorney Jared Genser announced that the Prosecutor General's Office of Azerbaijan had denied him entry to Baku, violating international legal norms.
•    On December 16, 2024, Ruben Vardanyan’s legal team revealed that around 42 potential charges had been filed against him. If convicted, he could face life imprisonment. The charges are based on 20 different articles of Azerbaijan’s Criminal Code. The fabricated “evidence” spans 422 volumes — more than 105,000 pages, all in Azerbaijani. No proper translation or reasonable time has been provided for review.
•    On December 28, 2024, Azerbaijan’s Prosecutor General announced that the cases of 16 Armenian prisoners were being transferred to court.
•    On January 16, 2025, Ruben Vardanyan managed to send a message through his family, declaring that, since the day of his arrest, he had never testified, that all documents bearing his signature were forged, and that both his lawyer and translator had been forced to sign those documents.
•    On January 17, 2025, Amnesty International responded to Ruben Vardanyan’s statement, urging the Azerbaijani authorities to ensure his right to a fair trial.
•    On January 17, 2025, nearly one year and five months after his unlawful detention, a so-called “trial” began at the Baku Military Court. Although Azerbaijani authorities had promised “open trials,” only the state-run AZERTAC media outlet was allowed access. All requests from independent international observers to attend were denied or ignored.
•    Ruben Vardanyan’s case is being tried separately from the other Artsakh leaders. In the very first session, Vardanyan requested to merge his case with the others, but the court rejected this and all of his other motions.
•    On January 19, 2025, Ruben Vardanyan announced a second hunger strike in protest of the ongoing judicial farce. “This so-called ‘trial’ is not just against me. It is an attempt to criminalize all Armenians – all those who supported and demonstrated compassion toward Artsakh and its people, all those who showed compassion. This is an attack on an entire nation. I refuse to participate in this farce.” The hunger strike lasted 23 days, severely weakening him, but it succeeded in drawing international attention to the sham trial being conducted in Azerbaijan.
•    On March 12, the European Parliament adopted a resolution condemning Azerbaijan’s inhuman treatment of Armenian detainees and demanding their immediate and unconditional release.
•    On March 7, 2025, during a Red Cross-facilitated phone call, Vardanyan managed to send a lengthy and first-ever voice message to his family, making several key statements and emphasizing that “this trial is not just about me and 15 others — all Armenians are on trial.”
•    On June 5, 2025, Ruben Vardanyan’s lawyer in Baku, Abraham Berman, issued a statement highlighting that criminal liability must be based on specific acts committed by an individual at a certain time and place, under conditions that made the act possible.
•    On July 11, 2025, lawyer Siranush Sahakyan, a representative of the interests of Armenian prisoners of war at the European Court of Human Rights, published a report detailing severe violations of Ruben Vardanyan’s rights in the Baku court. She concluded that the result was a fundamentally unjust legal process, depriving the defense of any realistic opportunity to contest the charges or prove innocence.
•    As of September 3, 2025, at the request of Azerbaijani authorities, the International Committee of the Red Cross (ICRC) officially announced its withdrawal from Azerbaijan. The ICRC was the only international organization authorized to visit Armenian detainees in Baku.
•    Since the beginning of the trial on January 17, 2025, there have been 36 court sessions over more than eight months. Throughout this time, no evidence has been presented proving Ruben Vardanyan committed any crimes personally. Moreover, many of the actions he is accused of would have been impossible for him to commit during the alleged timeframes. All so-called “witnesses” testified that they had never seen or known Vardanyan and had only heard about him through the media.