Լուսանկարը` Շարլոթ Սնունյան
Շարլոթ Սնունյանը հայազգի ուսանող է Բոստոնից: Նա Հայաստան էր ժամանել Հովնանյան հիմնադրամի ստեղծած The Armenian Project (TAP) նախագծի նախաձեռնությամբ եւ որպես փորձնակ աշխատում էր Մեդիամաքս մեդիա ընկերությունում:
Առավոտյան ժամը 5:30 է։ Քսանչորս ժամ ճանապարհորդելուց հետո, դեռ կիսաքուն, դատարկ հայացքով նայում եմ տաքսիի պատուհանից, որն ինձ տանում է Երեւանի Զվարթնոց օդանավակայանից։ Երբ մեքենան բարձրանում է բլրի վրա, առաջին անգամ տեսնում եմ Արարատ լեռը։ Սթափվում եմ, եւ ինձ ողողում են բազում զգացմունքներ, որոնք Հայաստանում գտնվելու ողջ ընթացքում սովորական են դառնալու։
Օդանավակայանից դուրս գալու առաջին 20 րոպեների ընթացքում արդեն իսկ անսպասելի հուզական զգացում ունեցա, որը, կարծես, բխում էր հոգուս խորքից։ Լինելով ամերիկահայ՝ սա իմ առաջին այցելությունն էր Հայաստան, եւ սկզբում չգիտեի, թե որքան կփոխվի ինքնությունս հաջորդ երկու ամիսների ընթացքում։
Մինչ առաջին անգամ Հայաստան այցելելը միշտ ուժեղ կապ եմ զգացել իմ ժառանգության հետ, չնայած ԱՄՆ-ում հայկական համայնքի հետ կապեր չեմ ունեցել։ Այնպիսի զգացողություն ունեի, ասես Հայաստանը հոգուս խորքում է, սակայն երբեք առիթ չի եղել այն լիովին բացահայտելու համար։
Ես միշտ հպարտությամբ ասում էի, որ հայ եմ, բայց իրականում դա զգում էի միայն որպես իմ ազգային պատկանելություն։ Երբեմն ինձ թվում էր, թե «բավականաչափ հայ չեմ», քանի որ լեզուն չեմ սովորել կամ հայկական համայնքում չեմ մեծացել։ Բայց Հայաստանում անցկացրած ժամանակը ցույց տվեց, որ ինքնությանս այդ մասը միշտ ամուր արմատացած է եղել իմ մեջ։
Հայաստան գալուց հատուկ սպասումներ չունեի։ Ինձ համար կարեւոր էր Հայաստանում ապրել առանց որեւէ ենթադրությունների, որոնք կթելադրեին, թե ինչպես պետք է անցկացնեմ ժամանակս։ Որոշակի պատկերացումներ ունեի մանկությունից, բայց դրանցից ոչ մեկը հիմնված չէր իրական փորձի վրա։ Շատ բան չգիտեի այն մասին, թե ինչպիսին կլինի Հայաստանն իրականում կամ ինչ ավանդույթներ կտեսնեմ այստեղ, եւ դա ինձ շատ էր ոգեւորում։ Չէի ուզում, որ սոցցանցերում այլ մարդկանց արտահայտած կարծիքներն ազդեին ինձ վրա որպես սփյուռքահայի, եւ դրանից խուսափելն օգնեց ինձ բնական ձեւով ընկղմվել հայաստանյան մթնոլորտի մեջ։
Քիչ բան գիտեի նաեւ այն մասին, թե ինչ կարելի է ակնկալել Հայաստանի բնությունից, եւ այն, ինչ տեսա, ուղղակի անհավանական էր։ Երբեւէ տեսածս ամենագեղեցիկ տեսարանը Մեղրիի լեռներն էին, իսկ Դիլիջանի բարձր սոճիներն ապշեցուցիչ, մուգ կանաչ լանդշաֆտ էին ստեղծում։ Հայաստանը փոքրիկ երկիր է, բայց բնապատկերները շատ արագ են փոխվում։ Յուրահատուկ զգացմունք ես ապրում, երբ գտնվում ես մի վայրում, որտեղ այդքան գեղեցիկ ու եզակի տեսարաններ կան։
Հիանալի է նաեւ հայաստանցիների հյուրընկալությունը։ Անսպասելի չէր, բայց նաեւ զարմանալի, երբ անծանոթ մարդիկ հանդիպումից ընդամենը րոպեներ անց ինձ իրենց տուն էին հրավիրում եւ սուրճ ու քաղցրավենիք հյուրասիրում։ Մարդիկ պարզապես ուզում էին զրուցել, եւ դա ինձ հիշեցրեց մարդկային բարության մասին։ Փոքր երկրում, կարծես, բոլորը կապված են միմյանց հետ եւ ցանկանում են օգնել միմյանց։ Սա այն համայնքն է, որը կուզենայի ունենալ ԱՄՆ-ում։
Հայկական համայնքում չեմ մեծացել եւ ծանոթ չեմ եղել հայկական ավանդույթներին կամ սովորույթներին, սակայն հասկացել եմ, որ ունեմ բնավորության հայկական առանձնահատկություններ։ Այստեղ ապրելու ընթացքում, մասնակցելով շատ մարդկանց ծննդյան տոներին, հասկացա, որ ինքս խնջույքները կազմակերպում եմ այնպես, ինչպես Հայաստանում։ Ես սիրում եմ տոնել ամեն ինչ, անգամ ամենափոքրիկ առիթները, իսկ Հայաստանում հաճախակի տոնակատարություններն ընդունված են։
Դեռ փոքր տարիքից հոգուս մեջ զգում էի արմատներս։ Յոթ տարեկանում դպրոցական նախագծի շնորհիվ հնարավորություն ունեցա դասընկերներիս հետ կիսել իմ ժառանգությունը, եւ շարունակում էի դպրոցում օգտվել ցանկացած հնարավորությունից՝ ընկերներիս հայկական պատմությունն ու մշակույթը սովորեցնելու համար։ Ինձ պետք էր, որ մարդիկ իմանային Հայաստանի եւ նրա պատմության մասին, բայց նաեւ միշտ ցանկացել եմ ընդգծել Հայաստանի գեղեցիկ ու եզակի մշակույթը, չնայած ինքս երբեք այնտեղ չէի եղել։
Հիմա, երկու ամիս Հայաստանում անցկացնելուց հետո, զգում եմ, որ հոգուս մեջ մինչ  օրս քնած մի փոքրիկ կտոր կյանք է առել: Հասկացել եմ, որ այդ կտորը միշտ այնտեղ է եղել, բայց այն լիովին բացահայտելու համար պետք է միանայի ժառանգությանս հետ այն վայրում, որտեղից այն եկել է: Այս փորձառությունը ստիպեց ինձ մտածել, թե ինչպես է հետայսու զարգանալու իմ մշակութային ինքնությունը, եւ կարծում եմ, որ այն շարունակելու է զարգանալ ողջ կյանքիս ընթացքում։ Սա մի հետաքրքիր ճանապարհորդություն է, որը ոգեւորությամբ ընդունում եմ։

Photo: Charlotte Snoonian
It’s 5:30 a.m. and I am half asleep from 24 hours of travel. I blankly stare out the taxi window as I’m driven out of Zvartnots Airport in Yerevan, and as the car climbs up a hill, I see it for the first time – Mount Ararat. I snap out of my zombie-like state and am overcome with a multitude of emotions – a response that became a common occurrence during my time in Armenia.
Within my first 20 minutes out of the airport, I already had an unexpected emotional reaction that felt like it came from my soul. As an Armenian-American, this was my first time visiting Armenia, and I didn’t know at the start how much my identity would change in the next two months.
Before coming to Armenia for the first time, I always felt a strong connection to my heritage even though I didn’t have an Armenian community in the U.S. It felt like Armenia was somewhere deep in my soul, but I never had the experiences I needed for it to fully express itself.
I would always be proud to tell people I’m Armenian, but I really only felt it as my ethnicity. I sometimes felt like I wasn’t Armenian “enough” because I didn’t learn the language or grow up in an Armenian community, but my time in Armenia has shown me that this piece of my identity has always been strongly rooted within.
I came to Armenia with few expectations. It was important to me to be able to experience life in Armenia without any presumptions dictating how my time went. I had a few insights based on things I learned growing up, but none of it was based on experience. I didn’t know much about what Armenia would physically look like or what traditions I would experience, and these were the things I was most excited for. I didn’t want my experience as a diasporan to be influenced by other peoples’ perceptions I could find on social media or online, and avoiding that helped me naturally immerse myself.
I didn’t know a lot about what to expect of the nature in Armenia, but what I found was incredible. The mountains in Meghri made up the best view I’ve ever seen, and the tall pine trees in Dilijan created a stunning, dark green landscape. It’s a small country, but the landscapes change so quickly. It’s special to be in a place with so much beautiful, unique scenery.
The hospitality is beautiful too. It was not unexpected, but I was surprised to be let into strangers’ homes for coffee and sweets after only knowing them for a few minutes. People simply wanted to connect, and it reminded me of the kindness of humanity. In a small country, it seems as though everyone is connected in some way, and everyone wants to help each other. It’s the type of community I long for in the U.S.
Having not grown up in an Armenian community, I wasn’t introduced to a lot of Armenian traditions or customs, but I learned that a few little things I do have Armenian characteristics. Through birthday celebrations for many people during my time here, I quickly learned that the way I plan celebrations is a lot like celebrations in Armenia. I love to celebrate anything no matter how small it may seem, and in Armenia, frequent celebrations are custom.
Even as a young child, I could feel my roots in my soul. At seven years old, I took a school project as an opportunity to share my heritage with my classmates, and I continued to take any opportunity in school to teach my peers about Armenian history and culture. I needed people to know about Armenia and its history, but I also always wanted to highlight its beautiful, unique culture even though I had never visited.
Now, after spending two months in Armenia, I feel as though a dormant piece of my soul has been given life. I’ve learned that it’s a piece that was always there, but I needed to reconnect with my heritage in the place it came from for it to fully reveal itself. The experience has left me wondering where my cultural identity can go from here, and I think it will evolve for the rest of my life. It’s an exciting, uncertain journey that I eagerly embrace.
Life among landmines: the daily threats in Armenia’s border villages
Colors of Kapan: a gallery of childhood memories and war
Charlotte Snoonian is an Armenian-American student from Boston. She visited Armenia through the initiative of The Armenian Project (TAP) created by the Hovnanyan Foundation and was an intern at Mediamax