Պատմության թանգարանում կբացվի «Սրբազան երկխոսություն» ցուցահանդեսը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սեպտեմբերի 21-ից Հայաստանի պատմության թանգարանում կգործի «Սրբազան երկխոսություն. Լուվրից Հայաստանի պատմության թանգարան» միջազգային ցուցահանդեսը։
Առաջին անգամ Հայաստանում կցուցադրվեն ուշագրավ ցուցանմուշներ Լուվրի թանգարանի հավաքածուներից, որոնք կհամադրվեն Հայաստանի պատմության թանգարանի երկու տասնյակից ավելի արժեքավոր առարկաների հետ:
Պատմության թանգարանից հայտնում են, որ Լուվրի թանգարանից փոխառված ցուցանմուշներից են Հովնան մարգարեի պատկերով գործվածքը (4-5-րդ դդ․, Եգիպտոս), խաչի ու ձկան քանդակը (5-7-րդ դդ., Եգիպտոս), մասանց պահարանը (5-րդ դ., Իտալիա), Գանեի սկիհը (6-7-րդ դդ․, Բյուզանդական կայսրություն) եւ արծաթյա դրվագազարդ ապարանջանը (12-13-րդ դդ․, Բյուզանդական կայսրություն), բյուզանդական աստվածամոր սրբապատկերը (15-րդ դ., Կրետե), խաչելության տեսարանով սրբապատկերը (19-րդ դ., Երուսաղեմ):
Դրանք կհամադրվեն Հայաստանի պատմության թանգարանում պահվող Դվինի թեւավոր խաչի (7-րդ դ.), Սեւանի Սուրբ Առաքելոց եկեղեցու փայտե խոյակների (9-րդ դ.), շքեղ փորագրություններով դռան (15-րդ դ.), Անիի բուրվառներից մեկի (13-րդ դ.), Բաղեշի Սբ. Հովհաննես վանքի խորանախաչի (1770 թ.), Գավառի Սբ. Հովհաննես եկեղեցու վարագույրի (19-րդ դ.) եւ այլ արժեքավոր ցուցանմուշների հետ։
Առանձնակի ներկայացվելու է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից փոխառված Սուրբ Բարդուղիմեոս առաքյալի մասունքարանը։
«Երկու հավաքածուների համատեղ ցուցադրությունը նպատակ ունի ընդգծելու Հայաստանի եւ քրիստոնյա Արեւելքի բազմադարյա գեղարվեստական ժառանգության ամբողջ հարստությունն ու բազմազանությունը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ցուցադրությունն իրականացվում է Հայաստանի պատմության թանգարանի եւ Լուվրի թանգարանի համագործակցությամբ, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության աջակցությամբ։

В Музее истории Армении откроется выставка «Священный диалог» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 21 сентября 2025 года в Музее истории Армении откроется международная выставка «Священный диалог: от Лувра до музея истории Армении».
Впервые экспонаты из коллекций Лувра будут объединены с более чем двумя десятками ценных музейных предметов Музея истории Армении.
Из Лувра будут представлены ткань с изображением пророка Иоана (4-5 вв., Египет), скульптура Креста и рыбы (5-7 вв., Египет), Ковчежец (5 в. до н. э., Италия), чаша «Ганей» (6-7 вв., Византийская империя) и браслет с серебряными украшениями (12-13 вв., Византийская империя), икона Византийской Богоматери (15 в., Византийская империя, Крит), икона с изображением распятия (19 век, Иерусалим):
Они будут объединены с предметами Музея истории Армении: крылатый крест из Двина (7 в. до н. э.),  деревянные капители церкви Св. Аракелоц в Севане (9 в. до н. э.), дверь с роскошной резьбой (15 в. до н. э.), одна из жаровен Ани (13 в. до н. э.), алтарный крест монастыря Св. Ованес в Багеше (1770 г.), занавес церкви Иоанна в Гаваре. (19 век) и другими ценными экспонатами.
Отдельно будет представлена реликвия святого апостола Варфоломея, позаимствованная у Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
«Совместная выставка двух коллекций призвана подчеркнуть все богатство и разнообразие многовекового художественного наследия Армении и христианского Востока», - говорится в сообщении.
Выставка проводится при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении в сотрудничестве с Музеем истории Армении и Музеем Лувра.