ԿԽՄԿ-ն դադարեցնում է իր գործունեությունը Ադրբեջանում
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի կառավարության որոշմամբ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) 2025 թվականի սեպտեմբերի 3-ից կդադարեցնի իր պատվիրակության գործունեությունը Ադրբեջանում։
ԿԽՄԿ հաղորդագրության մեջ ասված է.
«ԿԽՄԿ-ն, համաձայն իր հանձնագրի եւ Ադրբեջանի՝ Ժնեւի կոնվենցիաներով նախատեսված պարտավորությունների, շարունակելու է համագործակցել Ադրբեջանի իշխանությունների հետ՝ աջակցելու միջազգային մարդասիրական իրավունքով (ՄՄԻ) հովանավորվող անձանց։ Մենք մտադիր ենք պահպանելու երկխոսությունը մարդասիրական դիվանագիտության, միջազգային մարդասիրական իրավունքի եւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մարդասիրական այլ խնդիրների շուրջ։
1992 թվականից ի վեր ԿԽՄԿ-ն աջակցել է հակամարտությունից տուժած համայնքների հրատապ եւ կենսական կարիքներին, տրամադրել հոգեսոցիալական աջակցություն տուժած անձանց, իրականացրել կենսական ենթակառուցվածքների բարելավման ծրագրեր, ինչպես նաեւ խթանել ականների վտանգի մասին իրազեկվածությունն ու ապահով վարքագծի դրսեւորումը զինամթերքով աղտոտված տարածքներում։
ԿԽՄԿ-ն նաեւ աջակցել է իշխանություններին՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նկատմամբ հարգանքն ամրապնդելու եւ հակամարտության առնչությամբ անհայտ կորած անձանց ճակատագրերը պարզելու գործում։ Բացի այդ, մենք այցելել ենք ազատազրկված անձանց՝ վերահսկելու պահման պայմաններն ու նրանց նկատմամբ վերաբերմունքը, ինչպես նաեւ նպաստելու պահվող անձանց ու իրենց ընտանիքների միջեւ կապի պահպանմանը։ Մեր գործունեությունն իրականացվել է Ադրբեջանի Կարմիր մահիկի ընկերության, պետական կառույցների ու գերատեսչությունների, ինչպես նաեւ Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիայի հետ սերտ Համագործակցությամբ»։

Yerevan /Mediamax/. Following a decision by the Azerbaijani government, the International Committee of the Red Cross (ICRC) will close its delegation in the country on 3 September 2025.
The news release issued by the ICRC says:
“The ICRC will continue to engage with the Azerbaijani authorities to support persons protected under international humanitarian law (IHL) in line with our mandate and the country’s obligations under the Geneva Conventions. We intend to preserve our dialogue on all matters pertaining to humanitarian diplomacy, IHL and other humanitarian issues of common interest.
Since 1992, the ICRC has helped meet the immediate and essential needs of people in conflict-affected communities, provided psychosocial support to affected people, improved critical infrastructure, and implemented projects to promote mine risk awareness and safe behaviour in weapon contaminated areas.
The ICRC supported the authorities to promote respect for IHL and clarify the fate of people who went missing in relation to the conflict. We carried out visits to people detained in relation to the conflict to monitor their detention conditions and treatment, and helped them maintain contact with their families.
All our work was carried out in close collaboration with partners such as the Azerbaijan Red Crescent Society, government ministries and agencies, as well as the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies.”