Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանը (ՀԱՀ) ցանկանում է Հայաստանի եւ, միգուցե, նաեւ տարածաշրջանի միջազգային հարաբերությունների հետազոտման առաջատար կենտրոնը դառնալ:
Համալսարանի կայքում հրապարակված հարցազրույցում ՀԱՀ նախագահ դոկտոր Բրյուս Պողոսյանն ասել է, որ ՀԱՀ Հումանիտար եւ սոցիալական գիտությունների քոլեջի քաղաքագիտական ծրագիրը կենտրոնացած է միջազգային հարաբերությունների եւ դիվանագիտության ապագայի վրա: «Սա հատկապես արդիական թեմա է, քանի որ մենք պատրաստում ենք Հայաստանի դիվանագետների հաջորդ սերունդը», - ասել է Բրյուս Պողոսյանը:
«Մենք գտնվում ենք աշխարհաքաղաքական տեսանկյունից բարդ տարածաշրջանում եւ անվտանգային խնդիրների վերաբերյալ շատ աշխատանք կա կատարելու: Քոլեջը նաեւ նպատակ ունի հետազոտել տարածաշրջանային, եվրասիական եւ եվրոպական քաղաքականությունները, ինչպես նաեւ սփյուռքերի եւ պետությունների դրանց կապերի խնդիրները:
ՀԱՀ-ը ցանկանում է Հայաստանի եւ, միգուցե, նաեւ տարածաշրջանի միջազգային հարաբերությունների հետազոտման առաջատար կենտրոնը դառնալ: Դրան հասնելու պետք է օգտվենք Հայաստանի արտաքին գործերի, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության եւ այլ գերատեսչությունների հետ ընդլայնված համագործակցությունից», - ասել է ռեկտորը:
Խոսելով այն մասին, թե ինչպես է պատկերացնում ՀԱՀ հետազոտական առաքելության զարգացումը առաջիկա 5-10 տարիների ընթացքում, Բրյուս Պողոսյանն ասել է.
«Նախատեսում ենք ընդլայնել մեր գործակցությունը համալսարանների, տարբեր երկրների դրամաշնորհային գործակալությունների եւ կառավարությունների հետ, հատկապես՝ Եվրոպական Միության (ԵՄ) հետ, բայց նաեւ Արաբական թերակղզու եւ Արեւելյան Ասիայի հետ»:

Yerevan /Mediamax/. The American University of Armenia (AUA) seeks to become the primary center for the study of international relations in Armenia and, perhaps, the region as well.
In an interview published on the university’s website, AUA President Dr. Bruce Boghosian said that the political science program in the College of Humanities and Social Sciences is focused on the future of international relations and diplomacy which is an especially pertinent topic as they train the next generation of Armenia’s diplomats.
“Because we find ourselves in a geopolitically fraught region, there is much work to be done on security issues, in the same way that think tanks research this subject in other countries. The College also aims to address issues related to regional, Eurasian, and European politics, as well as diasporas and how they relate to states.
Quality of research could involve high-level projects, including cooperating with the Armenian government: AUA would like to become the primary center for international relations in Armenia, and perhaps even the region. To achieve this, we would benefit from increased collaboration with the Ministry of Foreign Affairs, the Ministry of High-Tech Industry, and others,” the AUA president said.
Asked how he sees AUA’s research mission evolving over the next 5-10 years, Bruce Boghosian said:
“Some of the tectonic shifts that AUA aims to undertake during this period include expanding our partnerships with universities, granting agencies, and governments around the world, especially in the European Union (EU), but also in the Arabian Peninsula and in East Asia, in addition to our work in the United States. We have relied heavily on U.S. partnerships and funding for many years, and while this has been a wonderful and mutually beneficial partnership, we are now joining a number of universities that are broadening their networks and connecting with counterparts in other parts of the world.”