Մեկ տարի առաջ Yandex Armenia-ն գործարկեց «Օգնենք միասին» նախագիծը՝ նախաձեռնություն, որը միավորեց օգտատերերի եւ ընկերության ջանքերը՝ ի աջակցություն բարեգործական կազմակերպությունների:
Այսօր նախագիծն ամփոփում է առաջին արդյունքները. ավելի քան 10 հազար մարդ միացրել է ավտոմատ նվիրատվությունները ուղեւորությունների եւ առաքման պատվերների ժամանակ: Մեկ տարում Yandex Go-ի օգտատերերը կատարել են ավելի քան 250 հազար պատվեր՝ նվիրատվություններով։ Հիմնադրամները ստացել են 25,4 միլիոն դրամ, որն ուղղվել է առողջական առանձնահատկություններով երեխաների եւ դժվար իրավիճակում հայտնված ընտանիքների աջակցությանը:
Հավաքված միջոցներն ուղղվում են «ՆԻԿԱ» ենթակառուցվածքային հիմնադրամ, որն ապահովում է թափանցիկ եւ հավասարաչափ բաշխումը: Բոլոր նվիրատվությունները հավասարապես բաշխվում են 4 կազմակերպությունների միջեւ՝ «Հայ մայրեր», որն օգնում է մանկական ուղեղային կաթված ունեցող երեխաների ընտանիքներին, «VIVA», որն աշխատում է բժշկական օգնության հասանելիության ուղղությամբ, «Շտապիր դեպի բարին», որն աջակցում է երեխաներին առողջապահության եւ հոգեբանական բարեկեցության ոլորտներում, եւ «Սիթի օֆ Սմայլ», որն օգնություն է տրամադրում օնկոլոգիական եւ արյունաբանական հիվանդություններ ունեցող երեխաներին եւ երիտասարդներին:
Մանկական օնկոլոգիական հիվանդությունների բուժմանն է ուղղվել ընդհանուր միջոցների 25%-ը, 37%-ը՝ կյանքի դժվար իրավիճակում հայտնված մարդկանց օգնությանը, 20%-ը՝ մանկական ուղեղային կաթված ունեցող երեխաների աջակցությանը, 16%-ը՝ աուտիզմ ունեցող երեխաների ծրագրերին: Եվս 2%-ն ուղղվել է հիմնադրամների ենթակառուցվածքների զարգացմանը։
«Արդեն մեկ տարի է՝ մասնակցում ենք «Օգնենք միասին» նախագծին, եւ ակնհայտ է, թե որքան կարեւոր է այս աջակցությունն այն ընտանիքների համար, որոնք մանկական ուղեղային կաթվածով երեխաներ են մեծացնում։ Yandex Go-ի օգտատերերի նվիրատվությունների շնորհիվ կարողացանք սենսորային սենյակ բացել մեր «Երազի տուն 2» մանկական վերականգնողական կենտրոնում՝ վայր, որտեղ երեխաները վերականգնողական թերապիա են անցնում։
Նախագծի պարզ, բայց մտածված մեխանիզմը վերածվում է իրական օգնության: Մենք շնորհակալ ենք յուրաքանչյուրին, ով մասնակցում է. միասին մենք այս երեխաների եւ նրանց ընտանիքների կյանքը փոխում ենք դեպի լավը», – նշել է «Հայ մայրեր» ՀԿ նախագահ Նարինե Մանուկյանը։
Նախագիծը շարունակում է աշխատանքը, եւ Հայաստանում Yandex Go-ի յուրաքանչյուր օգտատեր կարող է միանալ: Բավական է հավելվածում մեկ անգամ միացնել նվիրատվությունները, եւ ուղեւորություններից ու առաքումներից մի փոքր գումար ավտոմատ կերպով կուղղվի բարի գործի։ Առաջին տարում նախագիծը ցույց տվեց, որ նույնիսկ փոքր ներդրումը կարող է մեծ օգնության մասնիկ դառնալ:
«Օգնենք միասին» նախագիծը մեզ համար կարեւոր հենարան է դարձել։ Yandex Go-ի օգտատերերի աջակցության շնորհիվ մենք արդեն արեւային ջրատաքացուցիչներ ենք տեղադրել Արցախից տեղահանված անձանց տներում։ Այժմ այդ ընտանիքները տաք ջուր ունեն։ Սա պարզ, բայց կենսական նշանակության կենցաղային բարելավում է բազմազավակ եւ ծանր բուժառուներ ունեցող ընտանիքների համար։ Մենք իրական արդյունքներ ենք տեսնում եւ վստահ ենք, որ մեր համագործակցությունը կշարունակվի։ Սրտանց շնորհակալություն ենք հայտնում նախագծին եւ բոլոր նրանց, ովքեր աջակցում են»,- ասել է «VIVA» հիմնադրամի տնօրեն Տատյանա Հովհաննիսյանը:
Նախագծի տարեդարձի առթիվ Yandex-ը կարճ տեսանյութերի շարք է թողարկել նրանց մասին, ովքեր օգնում եւ աջակցություն են ստանում: Դրանք կարելի է դիտել նախագծի կայքում:

Ереван /Медиамакс/. Год назад Yandex Armenia запустила проект «Помогаем вместе» — инициативу, которая объединила усилия пользователей и компании в поддержке благотворительных организаций. Сегодня программа подводит первые итоги: более 10 тысяч человек подключили автоматические пожертвования при поездках и заказах доставки. За год пользователи Yandex Go совершили более 250 тысяч заказов с пожертвованиями. Фонды получили 25,4 миллиона драмов, которые направлены на помощь детям с особенностями здоровья и семьям в трудной жизненной ситуации.
Собранные средства направляются в инфраструктурный фонд «НИКА», который обеспечивает прозрачное и равномерное распределение помощи. Все пожертвования делятся поровну между четырьмя организациями: «Армянские матери», которая помогает семьям с детьми с ДЦП; VIVA, работающая над доступностью медицинской помощи; «Спеши к добру», поддерживающая детей в сферах здравоохранения и психологического благополучия; и «Сити оф Смайл», которая оказывает помощь детям и молодежи с онкологическими и гематологическими заболеваниями.
На лечение детских онкологических заболеваний было направлено 25% всех средств, 37% пошли на помощь людям в трудной жизненной ситуации, 20% — на поддержку детей с ДЦП, 16% — на программы для детей с аутизмом. Ещё 2% были использованы на развитие инфраструктуры самих фондов.
«Уже год мы участвуем в проекте “Помогаем вместе” и видим, насколько важна эта поддержка для семей, воспитывающих детей с ДЦП. Благодаря пожертвованиям пользователей Yandex Go мы смогли открыть сенсорную комнату в нашем центре “Дом мечты 2” — месте, где дети проходят реабилитацию и развивают навыки моторики. Простая, но продуманная механика проекта превращается в реальную помощь. Мы благодарны каждому, кто участвует — вместе мы меняем жизнь этих детей и их семей к лучшему» — комментирует Нарине Манукян, президент общественной организации «Армянские матери».
Проект продолжает работу, и каждый пользователь Yandex Go в Армении может присоединиться. Достаточно один раз подключить пожертвования в приложении — и небольшие суммы с поездок и доставок автоматически пойдут на доброе дело. За первый год программа показала, что даже маленький вклад может стать частью большой помощи.
«Проект «Помогаем вместе» стал для нас важной опорой. Благодаря поддержке пользователей Yandex Go мы уже установили солнечные водонагревательные системы в домах переселенцев из Арцаха теперь в этих семьях есть горячая вода. Это простое, но жизненно важное улучшение быта для многодетных семей, для семей с тяжелыми пациентами. Мы видим реальный результат и уверены, что наше сотрудничество продолжится. От всей души благодарим программу и всех, кто помогает!» — сказала директор фонда «VIVA» Татьяна Оганесян.
В честь годовщины проекта Yandex выпустил серию коротких видео о тех, кто помогает и получает поддержку. Их можно посмотреть на сайте программы.