Կառավարելով սթրեսը. ԵԿԳ եւ «Միասին» հիմնադրամի նախաձեռնությունը
Երեւանի կոնյակի գործարանը (ԵԿԳ) «Միասին» միջազգային բարեգործական հիմնադրամի հետ համատեղ նախաձեռնել է թիմի վերապատրաստման մեկամսյակ:
Նախաձեռնության շրջանակներում ընկերության տարբեր ոլորտներում ներգրավված աշխատակիցների համար կազմակերպվում են սթրեսակայունության եւ սթրեսի կառավարման հատուկ դասընթացներ։
Դասընթացի հիմնական նպատակներից է բարձրացնել աշխատակիցների հոգեբանական դիմացկունությունը, սթրեսակայունությունը, ինչն իր հերթին բերում է  արդյունավետ հաղորդակցման հմտությունների ձեւավորմանը։
Դասընթացներն անցկացվում են «Միասին» միջազգային բարեգործական հիմնադրամի փորձառու հոգեբանների կողմից՝ կիրառելով ժամանակակից մեթոդներ, ներառյալ գործնական վարժություններ, ինտերակտիվ քննարկումներ եւ թիմային աշխատանք։ Մասնակիցները հնարավորություն են ստանում ոչ միայն ճանաչելու սթրեսի աղբյուրները, այլեւ ձեռք բերելու հմտություններ՝ արդյունավետորեն կառավարելու այն ինչպես մասնագիտական, այնպես էլ հասարակական եւ անձնական առօրյայում։
«Ժամանակակից աշխարհն իր հետ բերում է նոր հմտություններին տիրապետելու իմպերատիվը, որը մենք չենք կարող ժխտել։ Այսպես, ի տարբերություն մեր ծնողների մենք այսօր պարզապես պարտավոր ենք լինել մեդիագրագետ, տիրապետել կիբերանվտանգության տարրական գիտելիքների եւ այլն։ Ցավոք, սթրեսին դիմակայելու հմտություններին տիրապետելը եւս դարձել է ժամանակակից  կյանքի անքակտելի մասը։ Շատ ուրախ ենք, որ Երեւանի կոնյակի գործարանի անձնակազմին արժեքավոր գիտելիքներ եւ հմտություններ փոխանցելու պատասխանատու գործընթացը ստանձնել են «Միասին» միջազգային բարեգործական հիմնադրամի մասնագետները»,- ասել է Երեւանի կոնյակի գործարանի հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար Զարուհի Սարիբեկյանը։
Լուսանկարը` ԵԿԳ
Հիմնադրամի մասնագետների կողմից կազմված ծրագիրը հավասարակշռված է թե՛ տեսական, եւ թե՛ գործնական բաղադրիչներով՝ ապահովելով գիտելիքների կիրառելիություն իրական կյանքում։
«Ցավոք, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ իրենց կյանքի ընթացքում մարդկանց մոտ 80%-ը բախվում է առնվազն մեկ տրավմատիկ իրադարձության, որը կարող է լուրջ վնաս
հասցնել հոգեկան եւ ֆիզիկական առողջությանը։ Կկարողանա արդյո՞ք մարդը լիովին վերականգնվել այս իրադարձությունից եւ նորմալ գործել, սա ուղղակիորեն կախված է նրանից, թե ինչպիսի աջակցություն կստանա մասնագետներից եւ հասարակությունից», - նշել է «Միասին» միջազգային բարեգործական հիմնադրամի հայկական մասնաճյուղի ղեկավար Արթուր Եղիազարյանը։

Управление стрессом: совместная инициатива ЕКЗ и фонда «Миасин»
Ереванский коньячный завод (ЕКЗ) совместно с международным благотворительным фондом «Миасин» запустил месячную программу тренингов для сотрудников предприятия.
В рамках этой инициативы для сотрудников, работающих в различных подразделениях компании, организованы специальные курсы по развитию стрессоустойчивости и эффективному управлению стрессом.
Одной из ключевых целей тренинга является повышение психологической устойчивости сотрудников, что, в свою очередь, способствует развитию навыков эффективной коммуникации.
Занятия проводят опытные психологи фонда «Миасин», применяя современные методики, включая практические упражнения, интерактивные обсуждения и работу в командах. Участники получают возможность не только выявлять источники стресса, но и осваивать навыки его эффективного преодоления как в профессиональной, так и в личной и социальной сферах жизни.
«Современный мир привносит с собой императив к овладению новыми навыками, которое нельзя игнорировать. В отличие от наших родителей, сегодня мы обязаны быть медиаграмотными, обладать базовыми знаниями в области кибербезопасности и многим другим. К сожалению, умение противостоять стрессу также стало неотъемлемой частью современной жизни. Мы очень рады, что специалисты фонда «Миасин» взяли на себя ответственную миссию передачи ценных знаний и навыков сотрудникам Ереванского коньячного завода», - сказала руководитель отдела по связям с общественностью Ереванского коньячного завода Заруи Сарибекян.
Фото: ЕКЗ
Программа, разработанная специалистами фонда, сбалансирована по теоретическим и практическим компонентам, что гарантирует прикладной характер полученных знаний в повседневной жизни.
«К сожалению, статистика Всемирной организации здравоохранения показывает, что около 80% людей в течение жизни сталкиваются как минимум с одним травматическим событием, способным нанести серьезный ущерб психическому и физическому здоровью. Возможность полного восстановления и нормального функционирования напрямую зависит от того, какую поддержку человек получает от специалистов и общества», — отметил руководитель армянского филиала фонда «Миасин» Артур Егиазарян.