Նուբար Աֆեյան. Մենք ապրում ենք բազմաբանականության դարաշրջանում
Ներկայացնում ենք հատվածներ գործարար, նորարար եւ բարերար Նուբար Աֆեյանի ելույթից, որ նա ունեցել է 2025 թվականի մայիսի 16-ին Վուսթերի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի (WPI) ավարտական արարողության ժամանակ:
Գոդարդի դասը
1882 թվականի հոկտեմբերի 5-ին այստեղից ոչ հեռու ծնվել է Ռոբերտ Գոդարդը: Մի անգամ դեռահաս տարիքում նա բարձրացել էր բալենու վրա, նայել երկնքին եւ պատկերացրել մի սարք, որը կարող էր հասնել աստղերին: Այդ պահը կանխորոշեց նրա հետագա կյանքը:
Նա ընդունվեց Վուսթերի պոլիտեխնիկական ինստիտուտ, որպեսզի իրագործի տիեզերական թռիչքների մասին իր երազանքը: Պատկերացրե՛ք՝ 1910-ական թվականներին մտածել տիեզերքի եւ հրթիռների մասին: 15 տարվա չարչարանքից եւ 35 հրթիռային թռիչքից հետո Ռոբերտ Գոդարդը մշակեց այն տեխնոլոգիան, որը հետագայում մարդկանց Լուսին հասցրեց:
Չորս երեխաներիս դպրոց տանելիս հաճախ էի պատմում Գոդարդի մասին ու ասում, որ մենք գերագնահատում ենք հիասթափությունը: Կյանքում հիասթափությունը կարող է ի հայտ գալ նոր եւ բարդ բան անելու փորձերից, կամ նրանից, որ արդյունքը այնպիսին չէր, ինչպես ցանկանում էիք: Բայց ցանկացած դեպքում հիասթափության մեջ ընկղմվելը էներգիայի վատնում է: Ուղղեք այն ուսուցման եւ նոր փորձերի վրա:
Գոդարդի օրինակը ցույց է տալիս, որ երբ փորձում եք մեծ, համարձակ բաներ անել, դրանք հազվադեպ են ստացվում առաջին անգամից:
Ոչ խելամիտ երեւալու իրավունքը
Ես մեծացել եմ Բեյրութում՝ հայկական ընտանիքում: Մեր բնակարանի պատուհանից երեւում էր կարմիր տանիքների քաոսն եւ կապույտ Միջերկրական ծովը: Երբ 13 տարեկան էի, Լիբանանում քաղաքացիական պատերազմ սկսվեց, եւ ես սկսեցի պատուհանից թռչող արկեր տեսնել: Ի վերջո մեր ընտանիքը տեղափոխվեց Մոնրեալ, որտեղ ես ավագ դպրոց գնացի եւ սկսեցի ինտեգրվել ինձ անծանոթ մշակույթի մեջ: Հատկապես շոկային ծանոթությունը ինձ համար նոր երեւույթի՝ ձյան հետ:
Նոր երկրում օտարերկրացի լինելը չափազանց անհարմար էր: Բայց ժամանակի հետ սկսեցի այդ անհարմարությունն ընկալել որպես առավելություն: Երբ չգիտես, թե քեզանից ինչ են սպասում, պայմանականությունների գերի չես դառնում: Ոչ խելամիտ երեւալու իրավունք ունես: Կյանքիս մեծ մասը ինձ քննադատում էին հենց ոչ խելամիտ լինելու համար: Սկզբում անհանգստանում էի, որ դա խնդիր է դառնալու, եւ պետք է գտնեմ ավելի իմաստուն, իրատես ու հասկանալի լինելու ճանապարհը: Բայց հետո ինքս ինձ պարզ հարց տվեցի: Կարելի՞ է ակնկալել, որ խելամիտ բաներ անող խելամիտ մարդիկ կարող են արտակարգ արդյունքների հասնել: Եթե փորձում ես հասնել մի բանի, որը քեզանից առաջ ոչ ոք չի արել, բանականությունը՝ իր սովորական իմաստով, եւ փաստերը քեզ միայն որոշակի սահմանի կհասցնեն:
Բազմաբանականության դարաշրջանը
Արհեստական բանականության (ԱԲ) հետ փոխգործակցությունը տարբերվում է այն ամենից, ինչին մենք սովոր ենք: Մասամբ այն պատճառով, որ այն մարտահրավեր է նետում ենթադրությանը, որը մենք հաստատուն ենք համարել դարեր շարունակ: Ենթադրությանը, որ բանականությունը կիրառելի է միայն մարդկանց դեպքում:
Այսօր մենք ապրում ենք նոր՝ մեքենայական բանականության ձեւի հետ միասին: Բայց գոյություն ունի նաեւ բանականության երրորդ ձեւը, որը մենք երկար ժամանակ անտեսել ենք կամ առնվազն վատ ենք հասկացել: Դա բնության բանականությունն է: Միլիարդավոր տարիների ընթացքում բնությունը շրջակա տեղեկատվությունը կոդավորել է ԴՆԹ-ի մեջ: Ըստ էության՝ սովորելով հարմարեցնել եւ կատարելագործել կյանքի ձեւերը՝ ամենափոքր վիրուսից կամ մանրէից մինչեւ ամենամեծ կապույտ կետը:
Նուբար Աֆեյանը Նուբար Աֆեյանը
Լուսանկարը` WPI
Մտածեք վիրուսի մասին, որը փոփոխվում է՝ իմունային համակարգի կողմից ոչնչացվելու վտանգից ազատվելու համար, ինչպես որ մենք տեսանք հինգ տարի առաջ: Ի՞նչ է դա, եթե ոչ բանականություն: Իսկ ի՞նչ կասեք խայծավոր կյանքի էկոհամակարգերի մասին, որոնք բարգավաճում են, բայց մահանում են տարանջատման դեպքում: Մի՞թե դա բանականության համակարգ չէ:
ԱԲ-ի հայտնությունը մեզ հնարավորություն է տալիս վերանայել մեր մոտեցումը բնական համակարգերին եւ կյանքին, վերծանել եւ կիրառել բնության գաղտնիքները՝ միավորելով մեքենայական, մարդկային եւ բնական բանականությունները նրանում, ինչը ես անվանում եմ բազմաբանականություն (polyintelligence):
Բազմաբանականությունը դուռ կբացի դեպի գիտական հայտնագործություններ, որոնք կարող են օգնել մեզ հաղթահարել մեր ժամանակի ամենամեծ մարտահրավերները: Օրինակ՝ արհեստական բանականության հսկայական հաշվարկային ուժը կարող է օգնել ավելի լավ հասկանալ, թե ինչպես են բազմանում քաղցկեղային բջիջները:
Որքան հզոր այն լինի, բազմաբանականությունը չի վտանգի մարդկանց, քանի որ մարդկային բանականությունը նրա երեք հիմնասյուներից մեկն է: Այս նոր դարաշրջանը կունենա ձեզանից յուրաքանչյուրի կարիքը: Նրան պետք կլինեն տվյալների մասնագետներ, ռոբոտատեխնիկ ինժեներներ, կենսաբաններ, ֆիզիկոսներ, շինարարներ եւ ձեռնարկատերեր: Գտեք այն տեղերը, որտեղ կարող եք օգտվել բնության, մարդու եւ մեքենայի կապերից: Մտածեք այն դասերի մասին, որոնք կարող ենք քաղել բանականության այլ ձեւերի գոյության ճանաչումից: Մտածեք, թե ինչպես օգտագործել դրանք՝ աշխարհն ավելի լավը դարձնելու համար:

Нубар Афеян: Началась эпоха полиинтеллекта
Представляем отрывки из речи, с которой бизнесмен, новатор и филантроп Нубар Афеян выступил 16 мая 2025 года на выпускной церемонии Вустерского политехнического института (WPI).
Урок Годдарда
5 октября 1882 года недалеко от места, где мы сейчас находимся, родился Роберт Годдард. Однажды, будучи подростком, он залез на вишнёвое дерево, посмотрел в небо и представил устройство, которое могло бы подняться к звёздам. Этот момент определил всю его последующую жизнь.
Он поступил сюда, в WPI, чтобы осуществить свою мечту о космических полётах на ракетной тяге. Представьте себе - думать о полетах в космос в 1910-х! После 15 лет трудов и 35 запусков ракет Роберт Годдард разработал технологию, которая потом доставила людей на Луну.
Я часто рассказывал этот урок из истории Годдарда своим четырём детям, когда возил их в школу - мы переоцениваем разочарование. Разочарование в жизни может прийти от попыток делать что-то новое и сложное, или того, что результат оказался не таким, как вы надеялись. Но в любом случае погружение в разочарование - это трата вашей энергии.
Направьте ее на обучение и новые попытки.
Пример Годдарда показывает, что когда вы пытаетесь делать большие, смелые вещи, они редко получаются с первого раза.
Право быть неразумным
Я вырос в армянской семье в Бейруте. Из нашей квартиры открывался вид на россыпь красных крыш и синее Средиземное море. Когда мне было 13 лет, в Ливане началась гражданская война, и я стал видеть из окна летящие снаряды. В конце концов, наша
семья переехала в Монреаль, где я поступил в старшую школу и начал интеграцию в неивестную мне культуру. Я был особенно шокирован знакомством с неприятным новым явлением - снегом.
Быть чужестранцем в новой стране было крайне неудобно. Но со временем я стал воспринимать этот дискомфорт как преимущество. Когда вы не знаете, чего от вас ожидают, вы не связаны условностями. У вас есть право быть неразумным. Большую часть жизни меня критиковали именно за неразумность. Раньше я беспокоился, что это будет проблемой, и мне следует найти способ быть более разумным, более реалистичным, более понятным. Но затем я задал себе простой вопрос. Можно ли ожидать, что разумные люди, делающие разумные вещи, добьются экстраординарных результатов? Если вы пытаетесь достичь чего-то, чего до вас никто не делал, разум в его привычном понимании и факты доведут вас только до определённого предела.
Эпоха полиинтеллекта
Взаимодействие с ИИ отличается от того, к чему мы привыкли. Частично потому, что оно бросает вызов предположению, которого мы считали неоспоримым веками. Предположению о том, что интеллект применим только к людям.
Мы теперь живём вместе с новой, машинной формой интеллекта. Но существует и третья форма интеллекта, которую мы долго игнорировали или, по крайней мере, плохо понимали. Это - интеллект природы. На протяжении миллиардов лет природа кодировала окружающую информацию в ДНК. По сути, учась адаптировать и совершенствовать формы жизни от мельчайшего вируса или микроба до самого большого синего кита.
Нубар Афеян Нубар Афеян
Фото: WPI
Подумайте о вирусе, мутирующем, чтобы избежать обнаружения и уничтожения иммунной системой, как мы наблюдали пять лет назад. Что это, если не интеллект? А как насчёт экосистем симбиотических форм жизни, которые эффективно процветают, но при разделении погибают? Разве это не система интеллекта?
Появление ИИ даёт нам возможность пересмотреть свой взгляд на природные системы и жизнь, расшифровать и применить секреты природы, объединив машинный, человеческий и природный интеллекты в то, что я называю полиинтеллектом.
Полиинтеллект откроет дверь в совершенно новый мир научных открытий, которые могут помочь нам справиться с самыми большими вызовами нашего времени. Например, огромная вычислительная мощность ИИ может помочь нам лучше понять, как размножаются раковые клетки, чтобы мы смогли перехитрить их новыми методами лечения.
Каким бы мощным он ни оказался, полиинтеллект не оттеснит людей, ведь человеческий интеллект - один из его трех столпов. Эта новая эра будет нуждаться в каждом из вас. Ей понадобятся специалисты по данным, инженеры-робототехники, биологи, физики, инженеры-строители и предприниматели. Ищите места, где вы могли бы воспользоваться связями между природой, человеком и машиной. Ищите уроки, которые мы можем извлечь из признания существования других форм интеллекта. Подумайте о том, как использовать их, чтобы сделать мир лучше.