Նուբար Աֆեյան. Մենք ապրում ենք բազմաբանականության դարաշրջանում
Ներկայացնում ենք հատվածներ գործարար, նորարար եւ բարերար Նուբար Աֆեյանի ելույթից, որ նա ունեցել է 2025 թվականի մայիսի 16-ին Վուսթերի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի (WPI) ավարտական արարողության ժամանակ:
Գոդարդի դասը
1882 թվականի հոկտեմբերի 5-ին այստեղից ոչ հեռու ծնվել է Ռոբերտ Գոդարդը: Մի անգամ դեռահաս տարիքում նա բարձրացել էր բալենու վրա, նայել երկնքին եւ պատկերացրել մի սարք, որը կարող էր հասնել աստղերին: Այդ պահը կանխորոշեց նրա հետագա կյանքը:
Նա ընդունվեց Վուսթերի պոլիտեխնիկական ինստիտուտ, որպեսզի իրագործի տիեզերական թռիչքների մասին իր երազանքը: Պատկերացրե՛ք՝ 1910-ական թվականներին մտածել տիեզերքի եւ հրթիռների մասին: 15 տարվա չարչարանքից եւ 35 հրթիռային թռիչքից հետո Ռոբերտ Գոդարդը մշակեց այն տեխնոլոգիան, որը հետագայում մարդկանց Լուսին հասցրեց:
Չորս երեխաներիս դպրոց տանելիս հաճախ էի պատմում Գոդարդի մասին ու ասում, որ մենք գերագնահատում ենք հիասթափությունը: Կյանքում հիասթափությունը կարող է ի հայտ գալ նոր եւ բարդ բան անելու փորձերից, կամ նրանից, որ արդյունքը այնպիսին չէր, ինչպես ցանկանում էիք: Բայց ցանկացած դեպքում հիասթափության մեջ ընկղմվելը էներգիայի վատնում է: Ուղղեք այն ուսուցման եւ նոր փորձերի վրա:
Գոդարդի օրինակը ցույց է տալիս, որ երբ փորձում եք մեծ, համարձակ բաներ անել, դրանք հազվադեպ են ստացվում առաջին անգամից:
Ոչ խելամիտ երեւալու իրավունքը
Ես մեծացել եմ Բեյրութում՝ հայկական ընտանիքում: Մեր բնակարանի պատուհանից երեւում էր կարմիր տանիքների քաոսն եւ կապույտ Միջերկրական ծովը: Երբ 13 տարեկան էի, Լիբանանում քաղաքացիական պատերազմ սկսվեց, եւ ես սկսեցի պատուհանից թռչող արկեր տեսնել: Ի վերջո մեր ընտանիքը տեղափոխվեց Մոնրեալ, որտեղ ես ավագ դպրոց գնացի եւ սկսեցի ինտեգրվել ինձ անծանոթ մշակույթի մեջ: Հատկապես շոկային ծանոթությունը ինձ համար նոր երեւույթի՝ ձյան հետ:
Նոր երկրում օտարերկրացի լինելը չափազանց անհարմար էր: Բայց ժամանակի հետ սկսեցի այդ անհարմարությունն ընկալել որպես առավելություն: Երբ չգիտես, թե քեզանից ինչ են սպասում, պայմանականությունների գերի չես դառնում: Ոչ խելամիտ երեւալու իրավունք ունես: Կյանքիս մեծ մասը ինձ քննադատում էին հենց ոչ խելամիտ լինելու համար: Սկզբում անհանգստանում էի, որ դա խնդիր է դառնալու, եւ պետք է գտնեմ ավելի իմաստուն, իրատես ու հասկանալի լինելու ճանապարհը: Բայց հետո ինքս ինձ պարզ հարց տվեցի: Կարելի՞ է ակնկալել, որ խելամիտ բաներ անող խելամիտ մարդիկ կարող են արտակարգ արդյունքների հասնել: Եթե փորձում ես հասնել մի բանի, որը քեզանից առաջ ոչ ոք չի արել, բանականությունը՝ իր սովորական իմաստով, եւ փաստերը քեզ միայն որոշակի սահմանի կհասցնեն:
Բազմաբանականության դարաշրջանը
Արհեստական բանականության (ԱԲ) հետ փոխգործակցությունը տարբերվում է այն ամենից, ինչին մենք սովոր ենք: Մասամբ այն պատճառով, որ այն մարտահրավեր է նետում ենթադրությանը, որը մենք հաստատուն ենք համարել դարեր շարունակ: Ենթադրությանը, որ բանականությունը կիրառելի է միայն մարդկանց դեպքում:
Այսօր մենք ապրում ենք նոր՝ մեքենայական բանականության ձեւի հետ միասին: Բայց գոյություն ունի նաեւ բանականության երրորդ ձեւը, որը մենք երկար ժամանակ անտեսել ենք կամ առնվազն վատ ենք հասկացել: Դա բնության բանականությունն է: Միլիարդավոր տարիների ընթացքում բնությունը շրջակա տեղեկատվությունը կոդավորել է ԴՆԹ-ի մեջ: Ըստ էության՝ սովորելով հարմարեցնել եւ կատարելագործել կյանքի ձեւերը՝ ամենափոքր վիրուսից կամ մանրէից մինչեւ ամենամեծ կապույտ կետը:
Նուբար Աֆեյանը Նուբար Աֆեյանը
Լուսանկարը` WPI
Մտածեք վիրուսի մասին, որը փոփոխվում է՝ իմունային համակարգի կողմից ոչնչացվելու վտանգից ազատվելու համար, ինչպես որ մենք տեսանք հինգ տարի առաջ: Ի՞նչ է դա, եթե ոչ բանականություն: Իսկ ի՞նչ կասեք խայծավոր կյանքի էկոհամակարգերի մասին, որոնք բարգավաճում են, բայց մահանում են տարանջատման դեպքում: Մի՞թե դա բանականության համակարգ չէ:
ԱԲ-ի հայտնությունը մեզ հնարավորություն է տալիս վերանայել մեր մոտեցումը բնական համակարգերին եւ կյանքին, վերծանել եւ կիրառել բնության գաղտնիքները՝ միավորելով մեքենայական, մարդկային եւ բնական բանականությունները նրանում, ինչը ես անվանում եմ բազմաբանականություն (polyintelligence):
Բազմաբանականությունը դուռ կբացի դեպի գիտական հայտնագործություններ, որոնք կարող են օգնել մեզ հաղթահարել մեր ժամանակի ամենամեծ մարտահրավերները: Օրինակ՝ արհեստական բանականության հսկայական հաշվարկային ուժը կարող է օգնել ավելի լավ հասկանալ, թե ինչպես են բազմանում քաղցկեղային բջիջները:
Որքան հզոր այն լինի, բազմաբանականությունը չի վտանգի մարդկանց, քանի որ մարդկային բանականությունը նրա երեք հիմնասյուներից մեկն է: Այս նոր դարաշրջանը կունենա ձեզանից յուրաքանչյուրի կարիքը: Նրան պետք կլինեն տվյալների մասնագետներ, ռոբոտատեխնիկ ինժեներներ, կենսաբաններ, ֆիզիկոսներ, շինարարներ եւ ձեռնարկատերեր: Գտեք այն տեղերը, որտեղ կարող եք օգտվել բնության, մարդու եւ մեքենայի կապերից: Մտածեք այն դասերի մասին, որոնք կարող ենք քաղել բանականության այլ ձեւերի գոյության ճանաչումից: Մտածեք, թե ինչպես օգտագործել դրանք՝ աշխարհն ավելի լավը դարձնելու համար:

On May 16, 2025, businessman, innovator and philanthropist Noubar Afeyan delivered a speech at Worcester Polytechnic Institute's commencement ceremony. We present some extracts of that speech.
Goddard's story
On October 5th, 1882 Robert Goddard was born just down the road from where we are today.
More important than his birthday, Goddard celebrated what he called Anniversary Day. The day when, as a teenager, he climbed into a cherry tree, looked to the sky, and imagined a device that could ascend into the stars. It was the moment of imagination that inspired his entire life's work.
He enrolled here at WPI to pursue his dream of rocket-powered spaceflight. Think about it. Rocket-powered spaceflight in the 1910s. He tinkered and tested and fine-tuned, and over the course of 15 years and 35 rocket launches, he developed the technology that would take humans to the moon.
The lesson in Goddard's story is a lesson I often told my four children on our many drives to and from school, and still often repeat, even though they are now adults.
And the lesson is this - disappointment is overrated. It's not a good thing for kids to hear from their parents, but there it is.
Disappointment in life can come from trying things that are new and hard, or from competing and losing, or from an outcome being other than what you had hoped for. But no matter the source, dwelling in disappointment is a waste of your energy.
Channel that disappointment into learning, iterating, and trying again. Goddard's example shows that when you're trying big, bold things, they rarely work out at first, and that can be quite uncomfortable and even embarrassing.
Permission to be unreasonable
I grew up in an Armenian family in Beirut, Lebanon, in an apartment that looked out over a jumble of red roofs and the blue Mediterranean Sea. When I was 13, civil war broke out, and our view came to include rockets tearing across the horizon.
One day, the building right next door to where I grew up was flattened by a bomb. My family eventually moved to Montreal, Canada, where I enrolled in high school and began a crash course in an entirely new culture. I remember being especially shocked by my first experience with an unpleasant new phenomenon. They called it snow.
Being a stranger in a new land was profoundly uncomfortable. But over time, I've come to see that discomfort as an advantage. It has shaped nearly everything I've done in my life since.
If you don't know what's expected, you're not bound by what's expected. You have permission to be unreasonable. For much of my life, I've been criticized for being exactly that, completely unreasonable.
I used to worry that this would be a problem, and I needed to find a way to be more reasonable, more realistic, more relatable. But then I asked myself a simple question. Why should we expect reasonable people doing reasonable things to deliver extraordinary results? If you're trying to accomplish something that has never been done, or even establish an entirely new field, then reason and facts can only get you that far.
New era of polyintelligence
Interacting with AI can feel so different, so other from what we're used to. Part of why it feels so different is that it challenges an important assumption we've made for centuries. That the word intelligence refers only to humans. With AI, it's clear that we are now living together with a new machine form of intelligence.
Just as we make room in our lives for a non-human form of intelligence, I invite you to see that there's also a third form of intelligence that we've long overlooked, or at least poorly understood. And that's nature's intelligence.
Over billions of years, nature has encoded ambient external information into DNA. A code molecule. Essentially learning from its environment to adapt and refine life forms from the smallest virus or microbe to the biggest blue whale.
Noubar AfeyanPhoto: WPI
Think of a virus mutating to avoid immune detection and destruction, just like we witnessed five years ago. What is that if not intelligence? What about ecosystems of symbiotic life forms that efficiently thrive but when separated perish? Is that not an intelligence system? Humans have investigated nature for as long as anyone can remember. We call that biological sciences these days.
But in our conceit, we haven't always recognized its sophistication and the possibilities that might lie in recognizing nature as having its own intelligence. The advent of AI gives us an opportunity to revisit how we view natural systems and life. It creates an opportunity to finally decipher and apply nature's secrets by bringing together these three intelligences. Machine, human, and nature - into what I call polyintelligence. Polyintelligence will open the door to an entire new world of scientific discoveries that can help us take on the biggest challenges of our time.
For example, AI's sheer processing power might help us better understand how cancer cells replicate so we can outsmart them with new treatments. Or nature might provide the inspiration for new kinds of machine intelligence with animal social networks inspiring AI agents. Together and through dynamic interactions, machine and nature and human intelligences can do things no one of them can alone.
In other words, generating hypotheses through trained LLMs, designing experiments through designated agents, conducting them in a fully automated way, and then analyzing the data using machine learning techniques. As we get better at doing this, we will allow AI to participate fully and seamlessly in the scientific process, learning from all past experiments and proposing many new ones. But you don't need a supercomputer to get started.
For now, you just need to make room. Make room in your own research for AI to contribute. Because as powerful as it may turn out to be, polyintelligence will not sideline humans.
Photo: WPI
After all, human intelligence is one of the three legs of that stool. This new era will need each and every one of you. It will need data scientists, robotics engineers, biologists, physicists, civil engineers, and entrepreneurs.
Once you make room for AI, the next step is to make use. Look for the places you might be able to capitalize on connections between nature, human, and machine. Seek out the lessons we might learn from recognizing these other forms of intelligence.