Հայաստանում կենսաչափական նոր համակարգը կներդրվի մինչեւ 2026թ․ երկրորդ կիսամյակ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում կենսաչափական համակարգի ներդրման գործընթացի իրականացման մրցույթում հաղթող է ճանաչվել «IDEMIA Identity Security France and A.C.I. Technology S.à.r.l.» ֆրանսիական կոնսորցիումը։
ՀՀ ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը եւ կոնսորցիումի կողմից հիմնադրված «HAYPASS» ՓԲԸ գործադիր տնօրեն Ռեջիս Բուշյեն ստորագրել են Անձը հաստատող փաստաթղթերի թողարկման եւ տրամադրման, անձը հաստատող փաստաթղթեր տրամադրելու համար օգտագործվող միջոցների շահագործման ու սպասարկման պայմանագիրը։
Մինչեւ 2026թ․ երկրորդ կիսամյակ ընկերությունը կներդնի նոր ենթակառուցվածք՝ կենսաչափական տվյալների հավաքագրման նոր լուծումներով եւ աշխարհագրական ցանցով՝ ժամանակակից գրասենյակներով, որոնք վերազինված կլինեն ոլորտի միջազգային ստանդարտներին համապատասխան տեխնիկական հագեցվածությամբ։ Նախատեսվում է նաեւ Ծառայության գլխամասային գրասենյակի շենքային պայմանների, սերվերային տնտեսության եւ տպագրական սարքավորումների ստանդարտացում։
Ծրագրի շրջանակում ՀՀ քաղաքացիներին եւ ՀՀ–ում այլ իրավական կարգավիճակ ունեցող անձանց կտրամադրվեն անվտանգ եւ բարձրորակ անձը հաստատող փաստաթղթեր, կսահմանվի անձնական տվյալների եւ անձի իրավական ինքնության պաշտպանության նոր շեմ։

New biometric system to be introduced in Armenia by second half of 2026 - Mediamax.am
Yerevan, /Mediamax/. The French consortium "IDEMIA Identity Security France and A.C.I. Technology S.à.r.l.” has been recognized as the winner of the competition for the implementation of Armenia’s new biometric system.
Armenia’s Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan, and Régis Bouchier, Executive Director of HAYPASS CJSC – a company founded by the consortium – signed an agreement on the issuance and provision of identity documents, as well as the operation and maintenance of the associated systems.
By the second half of 2026, the company will introduce a new infrastructure with new biometric data collection solutions and a geographical network with modern offices, which will be equipped with technical systems aligned with international industry standards. The program also includes the modernization of building conditions, server economy and printing equipment at the Service’s headquarters.
As part of the initiative, Armenian citizens and individuals with other legal statuses will be provided with secure, high-quality identity documents. The project will also set a new benchmark for the protection of personal data and legal identity in Armenia.