«Վանոն ու Վազգենը» գիրքը՝ «Տարվա փաստավավերագրական բեսթսելեր» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: 2024 թվականի հոկտեմբերին Մեդիամաքսի հրատարակած «ՎԱՆՈՆ ՈՒ ՎԱԶԳԵՆԸ. Երկու ընկերոջ կյանքն ու ողբերգությունը» գիրքն արժանացել է Արմենպրեսի «Տարվա փաստավավերագրական բեսթսելեր» մրցանակին:
Արմենպրեսի «Երեւանյան բեսթսելեր» հատուկ նախագծի մրցանակաբաշխությունը կայացել է այսօր: Հատուկ նախագիծը մեկնարկել է 12 տարի առաջ՝ այն ժամանակ Արմենպրեսի տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնող Արամ Անանյանի նախաձեռնությամբ:
Արա Թադեւոսյանի եւ Լուսինե Ղարիբյանի «ՎԱՆՈՆ ՈՒ ՎԱԶԳԵՆԸ. Երկու ընկերոջ կյանքն ու ողբերգությունը» գրքի վաճառքը մեկնարկել է 2024թ. հոկտեմբերի կեսից եւ առ այսօր արդեն վաճառվել է 2 200 օրինակ: Ներկայում տպագրվում է գրքի 4-րդ խմբաքանակը:
Մրցանակաբաշխության ժամանակ Արա Թադեոսյանն ասել է, որ գրքի նման հաջողությունը հաճելի անակնկալ էր հեղինակների եւ Մեդիամաքսի համար:
«Ամենաուրախալին այն է, որ գիրքը ակտիվ կարդում են երիտասարդները: Գիրքը գրելիս մենք ցանկանում էինք «հասնել» հենց նրանց, բայց վստահ չէինք, որ հաջողելու ենք: Պարզվեց, որ մենք սխալվում էինք, եւ սա այն դեպքերից է, երբ սխալված լինելը հաճելի է», - ասել է Մեդիամաքսի տնօրենը:
Գիրքը պատմում է Երրորդ Հանրապետության հիմնադիր հայրերից երկուսի մասին: Շատ փաստեր եւ վկայություններ ներկայացված են առաջին անգամ՝ թույլ տալով ավելի լավ հասկանալ Վանո Սիրադեղյանի եւ Վազգեն Սարգսյանի հարաբերությունները տարբեր ժամանակաշրջաններում:
Հեղինակները զերծ են մնում եզրակացություններից՝ վստահ լինելով, որ ներկայացվող նյութը ընթերցողներին հնարավորություն կտա սեփական գնահատականներն անել:
Գիրքը նաեւ բազմաթիվ դրվագներ է ներկայացնում Հայաստանի նորագույն պատմությունից, որոնք կարեւոր են այսօրվա իրողությունները հասկանալու համար:
Գիրքը կարելի է ձեռք բերել առցանց այս հղումով https://premium.mediamax.am/am/books/vano_vazgen, ինչպես նաեւ «Բուկինիստ». «Զանգակ», «Էպիգրաֆ» ցանցերի գրախանութներում:

Ереван /Медиамакс/. Книга «ВАНО И ВАЗГЕН։ жизнь и трагедия двух друзей», изданная Медиамакс в октябре 2024 года, получила премию «Арменпресс» в номинации «Документальный бестселлер года».
Сегодня состоялась церемония награждения победителей спецпроекта издательства «Арменпресс» «Ереванский бестселлер». Спецпроект стартовал 12 лет назад по инициативе Арама Ананяна, занимавшего в то время должность директора «Арменпресс».
Книга Ара Тадевосяна и Лусине Гарибян «ВАНО И ВАЗГЕН: жизнь и трагедия двух друзей» поступила в продажу в середине октября 2024 года, и к настоящему времени уже продано 2200 экземпляров. Сейчас печатается 4-й тираж книги.
На церемонии награждения Ара Тадеосян отметил, что такой успех книги стал приятным сюрпризом для авторов и Медиамакс.
«Самое приятное, что книгу активно читают молодые люди. Мы хотели «достучаться» до них, но не были уверены, что у нас это получится. Оказалось, что мы ошибались, и это один из тех редких случаев, когда ошибиться было приятно», - отметил директор Медиамакс.
Многие факты и свидетельства в книге представлены впервые, что позволяет лучше понять взаимоотношения Вано Сирадегяна и Вазгена Саргсяна на разных этапах.
В книге также представлены многочисленные эпизоды из новейшей истории Армении, важные для понимания сегодняшних реалий.