40 տարի առաջ, երբ Անին միայն սահմանի այս կողմից էր հնարավոր տեսնել, Կարեն Մաթեւոսյանը սկսեց զբաղվել միջնադարյան քաղաքի գրավոր ժառանգությամբ՝ առանց իմանալու՝ լուսանկարներում, գրքերում տեսածը երբեւէ իրական տեսնելու ու զգալու հնարավորություն կունենա, թե՝ ոչ։ Այս տարիների ընթացքում նա երկու այց է ունեցել Անի եւ ասում է՝ տեղում պատկերացումները, զգացողությունները փոխվել են։
2024 թվականի դեկտեմբերին հրապարակվել է նրա «Ani the capital of medieval Armenia and its inhabitants» («Անի միջնադարյան Հայաստանի մայրաքաղաքը եւ նրա բնակիչները») գիրքը, որն օտարերկրյա մասնագետներին, ընթերցողներին փաստարկված ներկայացնում է հայկական միջնադարյան քաղաքի մշակույթը, պատմությունն ու այդտեղ ապրած մարդկանց կյանքը։
Կարեն ՄաթեւոսյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանի գրչության կենտրոնների ուսումնասիրման բաժնի վարիչ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Կարեն Մաթեւոսյանը Մեդիամաքսին պատմել է իր աշխատանքի եւ Անիի մասնիկներ համարվող վանքերը վերացումից փրկելու կարեւորության մասին։
Անիի մասին՝ փաստերով
Քառասուն տարի առաջ սկսել եմ ուսումնասիրել Անիի գրավոր ժառանգությունը, արվեստն ու մշակույթը։ Այս տարիների ընթացքում եղել են իմ թեկնածուական եւ դոկտորական ատենախոսությունները, հրատարակել է մի քանի տասնյակ գիտական հոդված, լույս են տեսել «Անիի եկեղեցական կյանքը եւ ձեռագրական ժառանգությունը», «Անին եւ անեցիները» գրքերը։ 2024 թվականի վերջին օրերին էլ լույս տեսավ ինձ համար շատ կարեւոր՝ Անիի մասին անգլերեն հրատարակությունը։ Այն «Անին եւ անեցիները» մենագրության թարգմանությունն է՝ որոշակի լրացումներով ու վերախմբագրմամբ։
Լուսանկարը` Ulu Unligli
Ուսումնասիրության տարիների ընթացքում օգտվել եմ պատմիչների գրավոր ժառանգությունից, հիշատակարաններից, մեզ մոտ ընդունված էր, որ ձեռագրերի վերջում գրում էին հիշատակարան, թե ով գրեց, երբ, ում պատվերով։ Դրանք նաեւ շատ հարակից տվյալներ են պարունակում։ Ուսումնասիրել եմ նաեւ Անիում գրված ձեռագրեր, վիմագիր արձանագրություններ, Անիի մասին շատ տեղեկություններ կան նաեւ որմնանկարներում, մանրանկարներում, Հոռոմոսի, Բագնայրի եւ Արջոառճի արձանագրություններում։
2016 թվականից հետո, երբ Անին ընդգրկվեց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային մշակութային ժառանգության ցանկում, քաղաքի նկատմամբ հետաքրքրությունն ավելի մեծացավ։ Թուրք, վրացի հեղինակներ, տարբեր հաստատություններ սկսեցին գրքեր հրատարակել Անիի մասին՝ յուրաքանչյուրն «իր պատուհանից» նայելով, եւ ոչ միայն իրենց լեզուներով, այլ նաեւ անգլերեն։ Արդյունքում մի տեղ Անին աշխարհին ներկայացվում է որպես սելջուկյան քաղաք, մի տեղ՝ վրացական։ Գուցե բարձրագոչ է հնչում, բայց այս ծավալով Անին անգլերեն ներկայացվում է առաջին անգամ։ Մինչ այս տարբեր լեզուներով եղել են հրատրակություններ, բայց ավելի փոքր ծավալով։ Այս գրքով տալիս եմ մեծ ինֆորմացիա։ Գրքում ամեն ինչ փաստարկված է` պատմական տվյալները, ճարտարապետությունը, ձեռագրերին վերաբերող տեղեկությունները, ամեն ինչ հղումներով է։ Որեւէ ազգի օբյեկտիվ գիտնական այս փաստերի հետ չի կարող հաշվի չնստել։
Գիրքը լույս է տեսել Հայ Առաքելական եկեղեցու ԱՄՆ Արեւմտյան թեմի առաջնորդ Հովնան Արքեպիսկոպոս Տերտերյանի հովանավորությամբ, «The Clara Margossian Trust» բարեգործական կազմակերպության նվիրատվությամբ էլ հնարավոր է եղել թարգմանությունն իրականացնել։ Գրքի անգլերեն թարգմանությունն իրականացրել են ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի գիտաշխատող Հարություն Խուդանյանը եւ Մատենադարանի գիտաշխատող Սոնա Բալոյանը։ Համացանցում կա գրքի թվային տարբերակը՝ բաց հասանելիությամբ, իսկ տպագիր օրինակները կարելի է ձեռք բերել Մատենադարանի կրպակից։
Անեցիների ճոխ ու մեղավոր կյանքը
Ներկա հրատարակությունը նպատակ ունի ուշադրություն հրավիրել նաեւ Անիի շուրջ գտնվող վանքերի՝ Հոռոմոսի, Բագնայրի, Արջոառճի վրա, որոնք միջնադարում սերտորեն կապված էին Անիի հետ։ Այս վանքերը կործանման եզրին են՝ շրջակայքի քուրդ բնակչությունը պատերից պարզապես քանդել ու տարել է քարերը։ Գրքի ուղերձն այն է, որ այդ վանքերը, որոնք միջնադարում եղել են Անիի մասնիկները, նույնպես ընդգրկվեն համաշխարհային ժառանգության ցանկում, ներառվեն պահպանության գոտում, որպեսզի իսպառ չվերանան։ Հոռոմոսն ինչ-որ չափով պահպանվել է, որովհետեւ փակ գոտի է, բայց Արջոառճի վանքը, կարելի է ասել, իսպառ վերացրել են։ Միայն պեղումներով կարելի է վերականգնել։
Այս գիրքը կարդացողի համար պարզ կլինի, թե ովքեր են եղել միջնադարյան քաղաքի բնակիչները։ Առանձին ցանկով ներկայացրել եմ այն անեցիներին, որոնց տվյալները հայտնի են։ Ուսումնասիրությունների ընթացքում կարողացել եմ առանձնացնել 785 մարդու՝ անունով եւ մասնագիտությամբ։ Նրանց թվում նաեւ մահմեդականներ, վրացիներ են հիշվում, բայց հարյուրների մեջ ընդամենը մի քանիսն են։ Անեցիները հետաքրքիր ժողովուրդ են եղել, քաղաքային մշակույթ են ձեւավորել, որոշ սովորույթներ նաեւ պահպանվել են նրանց սերունդների մեջ։ Անեցիների մի մասը գաղթել է դեպի Ղրիմ, Լեհաստան, մի մասն էլ գնացել է Կիլիկիա։
Անին հարուստ քաղաք էր եւ, բնականաբար, անեցիներն էլ տրվում էին աշխարհիկ կյանքի գայթակղություններին, վայելքներին։ Պատմիչներն անեցիներին մեղադրում են ճոխ, մեղավոր կենցաղի մեջ։ Արիստակես Լաստիվերցին ասում է, որ «մեղքի մեջ թաթախված էր այդ քաղաքը»։ Պատմիչները վանականներ էին եւ նրանց համար աշխարհիկ կյանքը, ներկայացումները, տոնախմբությունները, համադամ ուտեստները մերժելի էին։
Անեցիները հիմնականում արհեստավոր եւ առեւտրական ժողովուրդ են եղել, քաղաքի փողոցների անուններն էլ արհեստների անուններով են կոչել։ Ասել են՝ դարբնու, կերպասագործների փողոց, կոշկակարոց, գդակկարոց։ Այս անվանումները պահպանվել են միայն հայկական վիմագրերում։ Մեր պատմիչներն աղքատիկ տվյալներ են հաղորդում անեցիների կյանքի մասին, առանձին մասնիկներից պիտի փորձես եզրակացություն անել։ Լավ է, որ մանրանկարներ ունենք, մի ձեռագիր կա, որ Անիում գտնվող Բեխենց վանքում է նկարազադրվել, կոչվում է «Հաղպատի ավետարան»։ Ձեռագրում պատկերներ կան, որոնք ներկայացնում են Անիի բնակիչներին՝ իրենց բնորոշ հագուստներով։ Օրինակ՝ Շերանիկ անունով մի երիտասարդ կա, որի ուսին փայտ կա, իսկ դրանից ձուկ է կախված, նրա հագին շատ հետաքրքիր տարազ է։ Գրքում նաեւ գինի բերող երիտասարդ կա, այդ շրջանի հագուստով հոգեւորականներ, երաժիշտ, որ ծառի տակ նստած սազ է նվագում, քաղաքային դասի ներկայացուցիչ ամուսիններ, որոնք ձեռագիր են ստանում։
Սոցիալ-տնտեսական իմաստով էլ Անին կարեւոր դեր ուներ ընդհանուր զարգացման պրոցեսի մեջ։ Եթե մոնղոլական արշավանքներն ու Անիի ճակատագրի վրա ազդած մյուս դեպքերը չլինեին, ապա շատ հնարավոր է՝ բուրժուական փոփոխությունները, որ տեղի ունեցան Եվրոպայում, այստեղից սկսվեին։ Եթե մինչեւ 13-րդ դարը առաջին տեղում ազնվական ծագումն էր, ապա 13-րդ դարում արդեն այդպես չէր։ Օրինակ՝ Տիգրան Հոնենցն ազնվական չէր, բայց շատ փող ուներ, վաշխառու էր, տարբեր առեւտրական գործարքների մեջ էր եւ կառուցեց այնպիսի եկեղեցի, որ շատ ազնվականների եկեղեցիներից ավելի ճոխ էր։ Արեւելագետ, հայագետ Նիկողայոս Մառը Տիգրան Հոնենցին համարում է «առաջին հայ բուրժուան»։
3 անգամ տեսնել Անին ու 40 տարի ուսումնասիրել
Տասնամյակներ առաջ, երբ սկսեցի զբաղվել Անիով, խորհրդային շրջան էր, սահմանները փակ էին, մտքովս էլ չէր անցնում, որ կլինեմ Անիում: Աշխատանքը սկսել էի այն նյութի ուսումնասիրությամբ, որ ձեռքիս տակ էր՝ ձեռագրեր, մանրանկարներ։
Անին մեր ժողովրդի զգացողություններում, պատկերացումներում լուսապսակ ունի։ Մյուս քաղաքների նկատմամբ այդպիսի վերաբերմունք չկա։ Պատճառը միայն Անիի՝ սահմանից այն կողմ լինելը չէ, նաեւ գուցե այդ քաղաքի ճակատագիրն է, որ շատ շքեղ է եղել, հսկա պարիսպներով, եկեղեցիներով ու լքվել է։ Անիի վերջին թագավոր Գագիկ II-րդի ողբերգական ճակատագիրն էլ գումարվել է եւ Անին սրբացվել է մեր ժողովրդի կողմից։
Կարեն Մաթեւոսյանը՝ Անիից ոչ հեռու գտնվող ԽծկոնքումԼուսանկարը` անձնական արխիվ
Անիում առաջին անգամ եղել եմ 2012 թվականին, մեկօրյա այց էր, բայց ինձ համար շատ կարեւոր։ 2013 թվականին էլ մասնակցեցի մի միջազգային աշխատաժողովի, որը կոչվում էր «Անին համատեքստում» (Ani in Context)։ Թուրքիայում Նորվեգիայի դեսպանատան միջոցներով էր կազմակերպվել, ընդգրկված էին ֆրանսիացի, ամերիկացի, նորվեգացի, սերբ, ռուս եւ հայ մասնագետներ։ Հնարավորություն ունեցանք ոչ միայն լինել Անիում, այլեւ այցելել Հոռոմոսի վանք, եղանք Բագնայրում, Արջոառիճում: Մաղասբերդ մտնել թույլ չտվեցին, բայց մոտեցանք։ Աշխատաժողովի վերջում տեղեկանք-առաջարկությամբ դիմեցինք Թուրքիայի մշակույթի նախարարությանը, որպեսզի միջոցներ ձեռնարկվեն եւ այդ հուշարձանները կորստից փրկվեն։
Այցերը շատ կարեւոր էին, դրանցից հետո Անիին ուրիշ աչքով նայեցի։ Պատմիչների մոտ վկայություններ կան, որ երբ թշնամին մոտենում է քաղաքին կամ քաղաքում որեւէ բան է կատարվում, «Անի քաղաքը դղրդում է»։ Այցերի ընթացքում հասկացա, թե ինչի մասին է խոսքը։ Ախուրյան գետն անցնում է մեծ կիրճով ու երբ քաղաքում աղմուկ է լինում, կիրճում արձագանքում է եւ դառնում է դղրդոց։ Բաներ կան, որ եթե տեղում չլինես, չես պատկերացնի։
Ապացուցել է, որ Անին հայկական է
Իմ նախորդ՝ «Անին եւ անեցիները» հայալեզու գիրքը հրապարակելիս բացատրելու կարիք չկար, թե Անին ինչ է, բայց երբ անգլերեն թարգմանությունը եղավ, վերնագիրը փոխեցի «Անի միջնադարյան Հայաստանի մայրաքաղաքը եւ նրա բնակիչները», որպեսզի գիրքը վերցնողն անմիջապես հասկանա, թե Անին ինչ քաղաք է։
Զավեշտ կա նրանում, որ մենք պետք է ապացուցենք, որ Անին հայկական քաղաք է։ Ցավ ի սիրտ, պետք է ասել, որ, երբեմն, քաղաքականությունն այնքան է մտնում գիտության մեջ, որ բուն գիտությունից բան չի մնում։ Դրա համար աքսիոմաներն անգամ ստիպված ես ապացուցել, փաստերով ցույց տալ։
Անիի վերաբերյալ իմ 40-ամյա ուսումնասիրությունը տարբեր փուլեր է ունեցել, յուրաքանչյուրն ամփոփվել է մի հոդվածով կամ գրքով, ընթացքում մի նոր բան է հայտնվել, նոր աղբյուր, հուշարձան, ուսումնասիրության նոր փուլ է սկսվել։ Այս հրատարակությամբ էլ իմ աշխատանքները չեն ավարտվում, եթե մի նոր բան պարզվի, սիրով նորից կշարունակեմ աշխատել։

Forty years ago, when Ani could only be seen from this side of the border, Karen Matevosyan began researching the written heritage of the medieval city. He didn’t even know whether he would ever have the opportunity to see and feel in real life what he had only seen in pictures and read about in books. Over the years, he has visited Ani twice, and after seeing the city in real life his perceptions and feelings have changed.
In December 2024, his book “Ani the capital of medieval Armenia and its inhabitants” was published, which presents the culture, the history and the life of people who lived in Ani, the capital of medieval Armenia.
Karen MatevosyanPhoto: Mediamax
Head of the Department for the Study of the Scriptoria of Matenadaran, the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts, Doctor of Historical Sciences, Professor Karen Matevosyan told Mediamax about his work and the importance of saving from destruction the monasteries that are considered parts of Ani.
Talking about Ani with facts
Forty years ago I began studying the written heritage, the art and the culture of Ani. During those years, I have defended my PhD and doctoral theses, written several dozen scientific articles, and published two books: “The church life and the manuscript heritage of Ani”, “Ani and the People of Ani”. The edited version of this book in English, which is very important to me, was published in the last days of 2024 with some additions.
Photo: Ulu Unligli
During the years of research, I have used the written heritage of historians and colophons (a brief inscription placed at the end of the manuscript containing details of its publication, such as the place of publication, the publisher, the date of publication. I have also studied manuscripts and lithographic inscriptions written in Ani. There is also a lot of information about Ani in frescoes, miniatures, and the inscriptions of Horomos, Bagnayr, and Arjoarch monasteries.
In 2016, Ani was inscribed on the UNESCO World Cultural Heritage List, which has significantly heightened interest in this historical city. Turkish and Georgian scholars, various institutions began to publish books about Ani, each viewing the city “from their own window”, and not only in their own languages, but also in English. As a result, in some works Ani is presented to the world as a Seljuk city, in others - as Georgian. It may sound boastful, but this is the first time that so much information is revealed about Ani in English. There have been publications in different languages before, but not quite as many. This book provides extensive information. Everything in the book is documented: historical data, architecture, information on manuscripts, everything is referenced. An unbiased scholar from any nation cannot ignore these facts.
The book was published under the auspices of Archbishop Hovnan Derderian, Primate of the Western Diocese of the Armenian Church of North America, and the English translation and publication were made possible through the generous contribution of “The Clara Margossian Trust”. The book was translated into English by Harutyun Khudanyan, a researcher at the Institute of History of the National Academy Sciences of the Republic of Armenia, and Sona Baloyan, a researcher at Matenadaran. The digital version of the book is publicly available on Internet, and printed copies can be purchased at Matenadaran.
The luxurious and sinful life of the people of Ani
The current publication also aims to draw attention to the monasteries around Ani: Horomos, Bagnayr, Arjoarch, which were closely connected with Ani in the Middle Ages. These monasteries are on the verge of destruction. The surrounding Kurdish population simply tore down the walls and took away the stones. The main idea of the book is that these monasteries, which were part of Ani in the Middle Ages, should also be included into the World Heritage List and protected so that they do not disappear completely. The monastery of Horomos has been preserved to some extent, because it is a closed zone, but the Arjoarch Monastery has been completely destroyed and can only be restored through excavations.
Those who read this book will understand who the citizens of the medieval city were. The book also features a detailed list of the citizens of Ani, by name and profession, compensating a total of 785 names, including Muslims and Georgians, although these are far and few in between. The citizens of Ani were an interesting people, they had a well-established urban culture, and some customs were also preserved among their descendants. Some of the residents of Ani migrated to Crimea, Poland, and some went to Cilicia.
Ani was a rich city and, obviously, the citizens of Ani gave in to the temptations and pleasures of secular life. Historians accuse the residents of Ani of a luxurious, sinful lifestyle. Aristakes Lastiverts says that “the city was mired in sin.” The historians were mostly monks and for them secular life, performances, festivities, and delicious dishes were unacceptable.
The population of Ani was predominantly composed of artisans and merchants, and the majority of the streets in the city were named after the artisanal and commercial rows that prevailed there, for example, Darbno (Blacksmith’s) Street, Kerpasagorts (Silk weaver’s) Street, Koshkakarots (Shoemakers’) Street, Gdakkarots (Hatters’) Street. These names have been preserved only in Armenian lithographs. Our historians provide scant information about the life of the people of Ani, you have to try to draw conclusions from separate fragments, for example miniatures. There is a book illustrated in the Bekhents‘ Monastery of Ani known as the “Haghbat Gospel”. It portrays the citizens of Ani in their typical clothing. For example, there is a young man named Sheranik, holding a stick over his shoulder with a fish hanging from it, wearing a very interesting taraz, Armenian traditional clothing. The manuscript also features a young man bringing wine, clergymen in the clothes pertaining to that period, a musician sitting under a tree playing the saz, and a couple representing the urban class.
In the socio-economic sense, Ani also played an important role in the overall development process. Had the Mongol invasions and other events that affected Ani’s fate not occurred, the bourgeois changes that took place in Europe would have possibly started here. If nobility was of utmost importance until the 13th century, already in the 13th century it was no longer the case. For example, Tigran Honents was not a nobleman. He was a rich citizen and wealthy person, a money lender, who was involved in various trade deals. He built a church that surpassed in its splendor anything that others had built. Orientalist and Armenologist Nikolai Marr describes Tigran Honents as “the first Armenian bourgeois.”
To see Ani 3 times and to study it for 40 years
Decades ago, when I started studying Ani, it was during the Soviet era, the borders were closed, and it never crossed my mind that I would visit Ani one day. I started off my work by studying the materials I had at hand: manuscripts, miniatures.
In the feelings and imagination of our people Ani has a halo over it. No other city compares to it, not only because Ani is on the other side of the border, but probably also because of the fate the city had suffered. It was a magnificent city, adorned with huge walls and churches, which was then abandoned. Add to this the tragic fate of the last king of Ani, Gagik II, and Ani has been sanctified by our people.
Karen Matevosyan in Khtzkonk, not far from AniPhoto: from personal archive
I first visited Ani in 2012, it was a one-day visit, but for me it was very important. In 2013, I participated in an international workshop called “Ani in Context” sponsored by the Norwegian Embassy in Turkey, with the participation of experts from France, United States, Norway, Serbia, Russia and Armenia. We had the opportunity not only to visit Ani but also the Horomos, Bagnayr and Arjoarich monasteries. We were not allowed to enter Maghasberd however, and just came close to it. At the end of the workshop, we filed a reference-proposal with the Turkish Ministry of Culture to take measures to save these monuments.
The visits were extremely important, and I looked at Ani with different eyes afterwards. Historians testify that when the enemy approaches the city or something happens there, “the city of Ani roars.” During my visits, I understood what they meant. The Akhuryan River flows through a large gorge, and the noise of the city echoes in the gorge and turns into a roar. There are things that you cannot imagine if you are not there.
It has been proven that Ani is an Armenian city
When I published my previous book “Ani and the people of Ani” in Armenian, there was no need to explain what Ani stood for, but when the English version was released I changed the title to “Ani, the capital of Medieval Armenia and its Inhabitants,” so that those who buy the book would immediately understand what kind of city Ani is.
There is an irony that we have to prove that Ani is an Armenian city. Unfortunately, we have to admit that sometimes politics interferes with science so much that nothing remains of the science itself. Therefore, even axioms have to be proven, and it should be done with facts.
My 40-year-long study of Ani had different phases, each of which was summarized in an article or a book; when something new would emerge in the process, a new source or a monument, a new stage of study would begin. My work does not end with this publication either, if something new comes up, I will gladly continue the work again.