Երեւան: Մեդիամաքս: 2024 թ. հունիս-դեկտեմբեր ամիսներին Yandex Armenia-ի «Օգնենք միասին» բարեգործական նախաձեռնության մասնակից է դարձել ավելի քան 6 800 մարդ, որոնց շնորհիվ հավաքվել է շուրջ 11,89 միլիոն դրամ՝ ներառյալ Yandex Go-ի ներդրումը:
Նվիրաբերված միջոցներն ուղղվել են չորս բարեգործական կազմակերպությունների կարիքներին՝ «Սիթի օֆ Սմայլ», «ՎԻՎԱ», «Շտապիր դեպի բարին» եւ «Հայ մայրեր»։
«Մասնակցությունը նախագծին օգնում է մեզ օպերատիվ կերպով արձագանքել ծանր հիվանդություններով երեխաների կարիքներին եւ նրանց որակյալ խնամք տրամադրել։ Մենք միջոցներն ուղղել ենք աուտիզմով երեխաների կենտրոնի զարգացմանը եւ շահառուի կարեւորագույն գենետիկ անալիզի անցկացմանը», - ասել է «Շտապիր դեպի բարին» հիմնադրամի տնօրեն Ելենա Հակոբյանը:
2024 թվականի հունիսից Հայաստանում Yandex Go հավելվածի օգտատերերը հնարավորություն ստացան տաքսի պատվիրելիս նվիրատվություն կատարել՝ 10, 30, 50, 100 կամ 500 դրամ։ Դեկտեմբերին «Օգնենք միասին» կոճակը հասանելի դարձավ նաեւ Առաքման ծառայությունում։
Yandex Go-ն ամեն ամիս իր կողմից լրացուցիչ գումարով համալրում է հավաքված միջոցները, ինչպես նաեւ հոգում վճարային օպերատորների միջնորդավճարը, ինչի արդյունքում նվիրատվությունների 100%-ն ուղղվում է բարեգործությանը:
«Նախագիծը մեզ օգնեց «Երազի տանը» սենսորային սենյակ ստեղծել, որտեղ մանկական ուղեղային կաթված ունեցող երեխաները վերականգնողական բուժում են ստանում: Միջոցներն ուղղվել են նաեւ շահառուների անվճար թերապիաներին: Այժմ նախատեսում ենք անապահով ընտանիքներում ապրող հաշմանդամություն ունեցող երեխաների մայրերի համար մատնահարդարման եւ կարի ուսուցման նախագիծ իրականացնել», - պատմել է «Հայ մայրեր» ՀԿ նախագահ Նարինե Մանուկյանը՝ շեշտելով, որ այդպես նրանք մասնագիտություն ձեռք կբերեն, կդառնան անկախ եւ եկամուտ կապահովեն ընտանիքի համար:
Yandex Go-ի օգտատերերի նվիրատվությունների շնորհիվ «ՎԻՎԱ» հիմնադրամը կարողացել է մարզերում արեւային ջրատաքացուցիչներ տեղադրել արցախցի 6 փախստական ընտանիքների համար՝ ապահովելով մշտական հասանելիություն տաք ջրին։
«Մենք պլանավորում ենք շարունակել աջակցել արցախցի անապահով եւ բազմազավակ ընտանիքներին, որոնք հայտնվել են բարդ կենցաղային պայմաններում Հայաստանի մարզերում։ Սպասման ցուցակում արդեն ավելի քան 100 ընտանիք կա, որոնց նույնպես անհրաժեշտ է օգնել»,- ասել է «ՎԻՎԱ» հիմնադրամի տնօրեն եւ համահիմնադիր Տատյանա Հովհաննիսյանը։
«Սիթի օֆ Սմայլ» հիմնադրամն էլ հավաքագրված գումարն ուղղել է քաղցկեղ եւ արյան հիվանդություններ ունեցող 5 շահառուների բուժմանը։
«Բուժումը ներառում է լաբորատոր հետազոտությունների անցկացում, կենսականորեն անհրաժեշտ դեղամիջոցների ձեռքբերում, տարատեսակ պրոցեդուրաների եւ հոգեբանական աջակցության տրամադրում։ Մենք շարունակելու ենք մասնակցել նախագծին եւ ամբողջությամբ հոգալ մինչեւ 25 տարեկան յուրաքանչյուր երեխայի եւ երիտասարդի բուժման ծախսերը՝ ապահովելով ապաքինման հավասար հնարավորություններ»,- նշել է «Սիթի օֆ Սմայլ» հիմնադրամի տնօրեն Էսթեր Դեմիրճյանը։

Yandex Armenia подвела итоги первого полугода работы инициативы «Помогаем вместе» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В июне-декабре 2024 года в благотворительной инициативе «Помогаем вместе» компании Yandex Armenia приняли участие более 6800 человек.
Общая сумма, собранная за полгода, включая вклад Yandex Go, составила 11,89 миллиона драм.
Как и раньше, собранные средства были направлены на нужды четырех благотворительных организаций: «Сити оф смайл», «VIVA», «Спеши к добру» и «Армянские матери».
«Участие в проекте помогает нам оперативно реагировать на нужды детей с тяжелыми заболеваниями и предоставлять им качественный уход. Мы направили средства на развитие центра для детей с аутизмом и оплату важного генетического анализа для подопечного, – сказала Елена Акопян, директор фонда "Спеши к добру". – В дальнейшем мы продолжим развивать программу "Здоровое будущее", что позволит помочь ещё большему количеству детей».
С июня 2024 года пользователи приложения Yandex Go в Армении при заказе поездки в такси могут сделать пожертвование в размере 10, 30, 50, 100 или 500 драм. В декабре такая возможность появилась и при заказе доставки.
Yandex Go каждый месяц увеличивает сумму пожертвований за свой счёт и покрывает комиссию платежных операторов, так что все 100% пожертвований идут на благотворительность.
«Проект помог нам создать сенсорную комнату в центре "Дом мечты", где дети с ДЦП проходят реабилитацию. Средства также пошли на предоставление бесплатной терапии для подопечных. Теперь мы планируем реализовать проект по обучению маникюру и шитью для малообеспеченных мам детей с инвалидностью», - отметила Наринэ Манукян, президент общественной организации «Армянские матери».
Благодаря пожертвованиям пользователей Yandex Go фонд VIVA смог установить солнечные водонагреватели в регионах для 6 семей беженцев из Арцаха, обеспечив им доступ к горячей воде.
«В наших планах - продолжить помогать малоимущим и многодетным семьям из Арцаха, оказавшимся в сложных бытовых условиях в регионах Армении. В листе ожидания уже более 100 семей, которым также необходимо помочь», - сообщила Татьяна Оганесян, директор и соучредитель фонда VIVA.
Фонд «Сити оф Смайл» направил собранные средства на оплату лечения пяти подопечных с онкологическими заболеваниями и нарушениями крови. «Это исследования, важные медикаменты, процедуры и предоставление психологической помощи. Мы продолжим участвовать в проекте и покрывать расходы на лечение детей и молодых людей до 25 лет, обеспечивая равные возможности для выздоровления», - сказала Эстер Демирчян, директор фонда «Сити оф Смайл».