Ռուբեն Վարդանյանի փաստաբանները հրատապ դիմում են ներկայացրել ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցողին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանում կալանավորված քաղբանտարկյալ Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային փաստաբանական թիմը հունիսի 13-ին հրատապ դիմում է ներկայացրել ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների դեմ կոմիտեի հատուկ զեկուցողին՝ հորդորելով դատապարտել Ադրբեջանի կառավարության կողմից Ռուբեն Վարդանյանի դեմ իրականացվող խոշտանգումներն ու դաժան վերաբերմունքը։
2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում 120 000 հայերի էթնիկ զտումների արդյունքում Ռուբեն Վարդանյանը ձերբակալվել է՝ իր եւ մնացած խաղաղ բնակչության կողմից կատարված Լաչինի միջանցքով Հայաստանի սահմանը հատելու փորձի ժամանակ։ Նույն օրը նա տեղափոխվել է քննչական մեկուսարան եւ այնուհետեւ կալանավորվել է անհիմն եւ անհասկանալի քրեական մեղադրանքով։ Նրա կալանավորմանը հաջորդել է Լեռնային Ղարաբաղի այլ ղեկավարների ձերբակալությունները, ինչը նույնպես մաս է կազմում Ադրբեջանի էթնիկ զտումների քարոզարշավի:
Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը եւ միջազգային փաստաբանը տեղեկացել են, որ 2024 թվականի ապրիլին հայտարարված հացադուլի ժամանակ Վարդանյանին տեղափոխել են պատժախուց, զրկել են խմելու ջրի հասանելիությունից, քնելու եւ արտաքին աշխարհի հետ կապի հնարավորությունից։
«Ռուբեն Վարդանյանը հայտնի մարդասեր եւ բարերար է, որը երկար տարիներ շարունակ պաշտպանում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքները: Հատկանշական է, որ Ադրբեջանը նրան դիտարկում է որպես սպառնալիք, նրան փորձում են լռեցնել կամայական կալանքի միջոցով, իսկ վերջին շրջանում էլ՝ խոշտանգումների եւ դաժան վերաբերմունքի միջոցով: Եթե Ադրբեջանը ցանկանում է, որ իրեն լուրջ վերաբերվեն միջազգային հարթակում, եւ որ COP29-ը դառնա «Խաղաղության COP», ապա պետք է դադարեցնի Վարդանյանի նկատմամբ դաժան վերաբերմունքը եւ անհապաղ կերպով ազատ արձակի նրան եւ Լեռնային Ղարաբաղի մյուս քաղբանտարկյալներին», -ասել է Վարդանյան ընտանիքի միջազգային իրավախորհրդատու Ջարեդ Գենսերը:
2024 թվականի ապրիլի 5-25-ը Ռուբեն Վարդանյանը հացադուլ էր հայտարարել՝ ի նշան բողոքի իր եւ մյուս հայ բանտարկյալների քաղաքական դրդապատճառներով հետապնդումների դեմ։  Ի պատասխան՝ Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայության նախաքննական մեկուսարանի պաշտոնյաները Վարդանյանին տեղափոխել են պատժախուց, որտեղ էլ նրան պահել են ողջ հացադուլի ժամանակ։ Մենախցում լույսը վառված է եղել շուրջօրյա, ինչն էլ հանգեցրել է անքնության եւ հյուծման։ Բացի դրանից, նրան ստիպել են երկար ժամանակ ոտքի վրա կանգնած մնալ եւ ավելի քան երկու օր զրկել են խմելու ջրից։ Ավելին, նրան թույլ չեն տվել լողանալ եւ փոխել հագուստը, չեն հատկացրել զուգարանի թուղթ, արգելել են գիրք կամ կարդալու որեւէ նյութ վերցնել,  նա զրկված է եղել անկողնու սպիտակեղենից: Հատկապես մտահոգիչ է այն փաստը, որ ո՛չ Վարդանյանի փաստաբանին, ո՛չ որեւէ մեկին, այդ թվում՝ տեղի Մարդու իրավունքների պաշտպանին, չեն թույլատրել հացադուլի ժամանակ այցելել Վարդանյանին, իսկ նրա շփումն արտաքին աշխարհի հետ (օրինակ՝ ընտանիքի հետ հեռախոսազանգերը) դադարեցվել է։ Այս վերաբերմունքով, որը նպատակաուղղված է եղել հացադուլի, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղում  քաղաքական գործունեության եւ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի պաշտպանության համար Վարդանյանին պատժելուն, Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է Խոշտանգումների դեմ կոնվենցիայով իր ստանձնած պարտավորությունները, ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ի՝ Բանտարկյալների հետ վարվեցողության նվազագույն ստանդարտ վերանայված կանոնները (Նելսոն Մանդելայի կանոնները):
«Մենք ցնցված էինք՝ իմանալով, թե ինչ սարսափների միջով է անցել հայրս։ Սարսափելի է անգամ մտածել, թե ինչ են անում Ադրբեջանում ոչ այդքան հայտնի բանտարկյալների նկատմամբ, որոնք նման միջազգային աջակցություն չեն ունեցել, ինչպես հայրս։ Հանուն Ադրբեջանում պահվող բոլոր քաղբանտարկյալների՝ լինեն հայեր, ադրբեջանցիներ կամ որեւէ այլ ազգության ներկայացուցիչներ, նմանօրինակ անմարդկային վերաբերմունքը բանտարկյալների նկատմամբ պետք է դադարեցվի։
Մենք կոչ ենք անում ՄԱԿ-ին՝ Ադրբեջանի կառավարությանը պատասխանատվության ենթարկել եւ օգնել պաշտպանելու հորս կյանքը»,-նշել է Ռուբեն Վարդանյանի ավագ որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը:

Адвокаты Рубена Варданяна подали апелляцию спецдокладчику ООН по вопросу о пытках - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Международная группа адвокатов содержащегося под стражей в Азербайджане политзаключённого Рубена Варданяна направила 13 июня  срочное обращение Специальному докладчику ООН по вопросу о пытках, прося её осудить пытки и жестокое обращение, которому подвергает Рубена Варданяна правительство Азербайджана.
27 сентября 2023 года вследствие проводимой Азербайджаном этнической чистки 120 000 армян Нагорного Карабаха Рубен Варданян был арестован при попытке вместе с оставшимся гражданским населением пересечь границу с Арменией через Лачинский коридор. В тот же день он был помещён в следственный изолятор и с тех пор содержится под стражей по необоснованным и надуманным уголовным обвинениям. За его задержанием вскоре последовал арест других лидеров Нагорного Карабаха, что также является частью проводимой Азербайджаном кампании этнической чистки.
Как стало известно семье Рубена и его международным адвокатам, во время его голодовки в апреле 2024 года Рубен был помещён в карцер, лишён сна и питьевой воды и содержался под стражей без связи с внешним миром.
«Рубен Варданян - видный гуманитарный лидер и филантроп, который вот уже много лет отстаивает права народа Нагорного Карабаха. Весьма показательно, что Азербайджан видит в нём угрозу и потому пытается заставить его замолчать, прибегая к незаконному задержанию, а в последнее время и к пыткам. Если власти Азербайджана хотят, чтобы их страну серьёзно воспринимали на международной арене, а также чтобы COP29 (Конференция сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата) стала «конференцией для достижения мира», они должны прекратить жестокое обращение с Рубеном и немедленно освободить его и других политзаключённых Нагорного Карабаха», - заявил международный советник Варданяна Джаред Генсер.
С 5 по 25 апреля 2024 года Рубен провёл голодную забастовку, протестуя против политически мотивированного преследования его самого и других армянских заключённых. В ответ на это администрация СИЗО Службы государственной безопасности Азербайджанской Республики, где в настоящее время содержится Рубен, перевела его в карцер, откуда ему ни разу не разрешили выйти во всё время голодовки. Свет в карцере горел круглосуточно, что привело к серьёзному недосыпанию и истощению. Кроме того, Рубена в течение длительного времени заставляли стоять и лишали воды более двух полных суток. Более того, его лишили возможности мыться и менять бельё и одежду, не давали туалетной бумаги, не разрешали читать и писать, лишили постельного белья, и ему приходилось спать на грязном матрасе. Особое беспокойство вызывает тот факт, что во время голодовки к Рубену не допускали ни его адвоката, ни кого бы то ни было ещё, включая местного омбудсмена, а его связь с внешним миром, например посредством телефонных звонков семье, была прервана.
Таким обращением, направленным на то, чтобы наказать Рубена за голодовку, а также за то, что он состоял на государственной службе и защищал интересы Нагорного Карабаха, Азербайджан нарушает свои обязательства по Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания, а также минимальные стандартные правила Организации Объединённых Наций в отношении обращения с заключёнными (Правила Нельсона Манделы).
«Мы были потрясены, узнав об ужасах, которые довелось пережить моему отцу. Страшно даже подумать, что делают в Азербайджане с другими, менее известными заключёнными, которые, в отличие от моего отца, не получают международной поддержки. Бесчеловечному обращению с политзаключёнными в Азербайджане - будь то армяне, азербайджанцы или представители любой другой национальности - нужно положить конец. Мы призываем ООН привлечь правительство Азербайджана к ответственности и помочь защитить жизнь моего отца», - заявил старший сын Рубена Варданяна Давид.