Աշխատանքային պայմանագրերի բացակայություն, արտաժամյա չվճարվող աշխատանք, կամայական հիմքով աշխատանքից ազատում. սրանք Հայաստանում տարածված աշխատանքային իրավունքների խախտումներից ընդամենը մի քանիսն են:
Նման խախտումների հետազոտության եւ աշխատակիցներին իրենց իրավունքների վերականգնման հարցում աջակցելու նպատակով «Compass» գիտահետազոտական, կրթական եւ խորհրդատվական կենտրոնի կողմից ստեղծվել է Labor-rights.am հարթակը, որը միավորում է իրավաբաններին ու աշխատանքային իրավունքների ոտնահարման սուբյեկտ հանդիսացող անձանց:
Հարթակի ստեղծումը ֆինանսավորվել է Եվրոպական Միության կողմից «Աշխատանքային գործողություն. համագործակցային ջանք հանուն հաշվետու եւ ներառական զբաղվածության» նախագծի շրջանակում, որն իրականացվում է «ՏՀՏ գործատուների միության» (UEICT), Արմավիրի զարգացման կենտրոնի եւ Կիրակի զարգացման հիմնադրամի կողմից:
Միավորելով աշխատակիցներին եւ փաստաբաններին
«Compass» գիտահետազոտական, կրթական եւ խորհրդատվական կենտրոնը ստեղծվել է 2014 թվականին Գյումրիում:
«Մենք ունեինք գաղափար ստեղծելու մի հարթակ, որը կմիավորեր իրավաբաններին եւ այն անհատներին, որոնց իրավունքները խախտվել են»,- ասել է ծրագրի ղեկավար եւ «Compass» ՀԿ-ի նախագահ Ղարիբ Հարությունյանը: Նա նշել է, որ իրենց հետազոտությունը ցույց է տվել աշխատանքային իրավունքների խոցելիությունը Շիրակի մարզում եւ ոչ միայն, ինչպես նաեւ քաղաքացիներին աջակցության անհրաժեշտությունը իրավունքների վերականգնման հարցում:
Ղարիբ ՀարությունյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
«Այս տեսլականը մտքում ունենալով՝ որոշեցինք դիմել «Աշխատանքային գործողություն. համագործակցային ջանք հանուն հաշվետու եւ ներառական զբաղվածության» ծրագրի շրջանակում հայտարարված դրամաշնորհային մրցույթին եւ ընտրվեցինք»,- հավելել է նա:
Աջակցության մեխանիզմներ
Labor-rights.am հարթակը գործում է 2023 թվականի փետրվարից: Հարթակի հիմնական գործառույթն իրականացվում է կայքում առկա հրապարակումներ բաժնի միջոցով, որտեղ քաղաքացիները բարձրաձայնում են իրենց աշխատանքային իրավունքների խախտումների մասին եւ ստանում խորհրդատվություն:
«Կա նաեւ անանուն հրապարակումներ կատարելու հնարավորություն, ինչը թույլ է տալիս քաղաքացիներին անկաշկանդ լինել խնդիրները բարձրաձայնելիս: Բացի աշխատանքային իրավունքի խախտումների շուրջ քննարկումներից եւ խորհրդատվությունից, հարթակը թույլ է տալիս նաեւ լուծել խնդիրը ընդհուպ մինչեւ դատական կարգով՝ մեզ միացած իրավաբանների եւ իրավաբանական ընկերությունների աջակցությամբ»,- մանրամասնել է Ղարիբ Հարությունյանը:
Հարթակն ունի նաեւ նորություններ բաժին, որտեղ ներկայացվում են աշխատանքային օրենսգրքի, աշխատանքային իրավունքների ոլորտի վերաբերյալ տեղեկատվություն: Աշխատանքի հայտարարություններ բաժինը եւս լրացուցիչ գործիք է ոլորտի խթանման համար:
Թեեւ հարթակի թիրախային խումբը Շիրակի մարզի բնակիչներն են, հարթակում գրանցվելու եւ քննարկումներին մասնակցելու տեսանկյունից բնակության վայրի սահմանափակումներ չկան:
«Ծրագրի շրջանակում իրականացված իրավաբանական գործունեության ընթացքում օգտատերերից որեւէ վճար չի գանձվում: Այդուհանդերձ, հարթակի պահպանման ու հետագա զարգացման համար հնարավոր է, որ որոշ վճարովի ծառայություններ եւս մշակենք»,- հավելել է ծրագրի ղեկավարը:
Տարածված խախտումները պետական եւ մասնավոր սեկտորներում
Ծրագրի գործընկեր իրավաբանական գրասենյակի ղեկավար Հայկ Հարությունյանը մի շարք քաղաքացիների օգնել է ինչպես դատական, այնպես էլ արտադատական կարգով իրենց իրավունքների վերականգնման հարցում:
Նա նշել է, որ պետական եւ մասնավոր սեկտորներում աշխատանքային իրավունքների տարածված խախտումները բավականին տարբեր են:
«Մասնավոր սեկտորում դեռեւս պահպանվում է այն միտումը, որ աշխատակիցներին չեն գրանցում, որի պատճառով էլ նրանք զրկվում են աշխատանքային օրենսգրքով իրենց իրավունքների պաշտպանությունից: Աշխատանքային պայմանագրերի առկայության պարագայում էլ, հաճախ, աշխատակցի պարտականությունները հստակ չեն, ինչը եւս իր հերթին բարդացնում է նրանց իրավունքների պաշտպանությունը»,- ասել է նա:
Պետական սեկտորում հաճախ հանդիպող խնդիրներից է անձնական դրդապատճառներով աշխատակցին աշխատանքից ազատելը, ազատման հրամանի ոչ հիմնավոր լինելն ու ազատման ընթացակարգի խախտումները:
«Շատ են օրինակները դպրոցներում, երբ տնօրենը իր քաղաքական հայացքների բերումով աշխատանքից ազատում է իրեն ոչ հաճելի ուսուցիչներին՝ որպես ազատման պատճառ նշելով վստահությունը կորցնելու հիմքը կամ աշխատանքային պարտավորությունները չկատարելու հիմքը: Դատական կարգով լուծում ստացած դեպքերում տնօրենները հիմնականում չեն պահպանել աշխատանքից ազատման կարգը՝ ծանուցման եւ ժամկետների իմաստով, միեւնույն ժամանակ չեն կարողացել բավարար իրավական եւ փաստական հիմքեր ներկայացնել ազատման հրամանի համար, ուստի բավականին մեծ թվով դատական վճիռներ ունենք՝ հօգուտ մեր դիմորդների»,- մանրամասնել է իրավաբանը:
Հայկ ՀարությունյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Շարունակելով խոսքը իրավաբանը նշել է, որ աշխատակցին ազատելուց առաջ գործատուն պարտավոր է թույլ տված խախտման համար բացատրություն պահանջել աշխատակցից եւ դրա համար տալ ողջամիտ ժամկետներ: Օրենսգրքի այս կետը եւս հաճախ է խախտվում:
Հայկ Հարությունյանը առնչվել է նաեւ Հայաստանում աշխատանքային միգրանտների իրավունքների խախտումների որոշ դեպքերի, որոնք կրկին հիմնականում կապված են գործատուների կողմից աշխատանքային պայմանագիր չկնքելու հետ:
Փաստաթղթերով՝ օրինական, իրականում՝ ոչ
Արձակուրդների վերաբերյալ բողոքներ քաղաքացիներից եւս շատ են լինում: Պետական սեկտորում արձակուրդները հիմնականում տրվում են օրենքով սահմանված կարգով, սակայն երբեմն, գործատուները շարունակում են աշխատակիցներին անհանգստացնել եւ հանձնարարականներ տալ նաեւ արձակուրդի շրջանում:
Հայկ Հարությունյանի խոսքով՝ մասնավոր սեկտորում պատկերը շատ ավելի վատ է, քանի որ բազում են դեպքերը, երբ աշխատակիցները արձակուրդ գնում են միայն փաստաթղթերով, իսկ իրականում զրկված են աշխատանքային օրենսգրքով սահմանված իրենց հասանելիք արձակուրդից:
«Չնայած որ խախտումները շատ են, մարդիկ խնդրի դատական կարգով լուծման համար դիմում են միայն այն բանից հետո, երբ իրենց աշխատանքից ազատում են, կամ պայմանագրի ժամկետն է ավարտվում: Աշխատատեղերի սակավության պատճառով աշխատակիցները խիստ կախվածության մեջ են գործատուներից, ուստի վախենում են բարձրաձայնել իրենց իրավունքների խախտումների մասին»,-ասել է Հայկ Հարությունյանը:
Պարտադիր փորձի փակուղին երիտասարդների համար
Երիտասարդությանը հիմնական մտահոգություններից է գործատուների կողմից աշխատանքային փորձի պահանջը: Փաստաբանի խոսքով՝ օրենքը թույլ չի տալիս նման պահանջ սահմանել, սակայն սա եւս դժվար ապացուցվող խախտում է:
«Այս խնդիրը առկա է թե´ մասնավոր, թե´ պետական սեկտորում: Աշխատանքի չընդունելու պատճառը չի ձեւակերպվում որպես դիմորդի փորձ չունենալը, ուստի դատական կարգով այս հարցը լուծելը դժվար է: Այս դաշտի կարգավորումը պետական լծակների կիրառում է պահանջում, որով պետք է հավաքագրվեն առկա ազատ հաստիքները ու առաջարկվեն շրջանավարտներին՝ ըստ իրենց մասնագիտացման: Դա մի կողմից թույլ կտա, որ նորավարտ մասնագետները աշխատանք ունենան, իսկ մյուս կողմից կօգնի կառավարել պետությանն անհրաժեշտ մասնագիտացումների շրջանակը»,- նշել է իրավաբանը:
Վախն ու կարծրատիպերը՝ լռելու պատճառ
Ղարիբ Հարությունյանի խոսքով՝ հարթակի հանդեպ վստահությունը հետզհետե աճում է.
«Հարթակի մի շարք շահառուների իրավունքները վերականգնվել են ինչպես դատական, այնպես էլ արտադատական կարգով: Քաղաքացիները մեկը մյուսին պատմում են այս օրինակների մասին, որի շնորհիվ էլ հարթակը շարունակում է վստահություն ձեռք բերել եւ նոր մարդկանց ներգրավել»,- ասել է Ղարիբ Հարությունյանը:
Միեւնույն ժամանակ նա ընդգծում է մի քանի հիմնական խնդիրներ, որոնք ետ են պահում քաղաքացիներին իրենց իրավունքների պաշտպանությանը հետամուտ լինելուց:
«Մարդկանց շրջանում դեռ վախի մթնոլորտ կա. քանի որ նրանք պետք է շարունակեն նույն տեղում աշխատել, հաճախ, վախենում են իրենց գործատուի հետ հարաբերությունները փչացնել: Մյուս կողմից կարծրատիպերը եւս խանգարում են. շատերը շարունակում են մտածել, թե խախտումների բարձրաձայնումը «գործ տալ է», ուստի նախընտրում են զերծ մնալ»,- ասել է ծրագրի ղեկավարը:
Նա հավելում է, որ ըստ իրենց հետազոտությունների՝ մարդիկ բավարար իրազեկված չեն իրենց իրավունքներից ու չգիտեն, որ շատ խնդիրներ հնարավոր է օրենքով լուծել:
«Այս իմաստով հարթակի դերը եւս շատ կարեւոր է»,- ընդգծել է Ղարիբ Հարությունյանը:
Ավելի քան 2000 օգտատեր
Ավելի շատ քաղաքացիներ են սկսում դիմել Labour-rights.am հարթակի օգնությանը՝ իրենց հարցերի պատասխանները գտնելու նպատակով:
«Ընդհանուր առմամբ 2000-ից ավելի մարդ է արդեն օգտվել եւ օգտվում հարթակից։ Մինչ օրս կարողացել ենք աջակցել 150-ից ավելի մարդկանց։ Կյանքի գումարային այցելուների թիվն անցել է 6000-ը»,- նշել է Ղարիբ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ հարթակն աշխատում է երկու իրավաբանների եւ երեք այլ մասնագետների հետ։
«Այս ընթացքում մի շարք հաջողության պատմություններ ենք գրանցել։ Օրինակ՝ կայքի միջոցով մեզ էր դիմել քոլեջի աշխատակիցը, ում ազատել էին աշխատանքից առանց պատշաճ հիմնավորման։ Մեր իրավաբանների աջակցությամբ դիմորդի աշխատանքը վերականգնվել է դատական կարգով։ Մեկ այլ դեպքում գործատուն ետ է կանչել իր հրամանը՝ այս անգամ փաստաբանների հետ բանակցությունների արդյունքում։ Հաջողությամբ գործում է նաեւ հարթակում առկա աշխատանքի հայտարարությունների գործիքը, որի շնորհիվ շատերն ընդունվել են աշխատանքի»,-մանրամասնել է ծրագրի ղեկավարը։
Ղարիբ Հարությունյանն ընդգծել է, որ մեծ ցանկություն ունեն հարթակը շարունակաբար զարգացնելու: Միեւնույն ժամանակ հետազոտական կենտրոնի ռեսուրսները սահմանափակ են, ուստի անհրաժեշտ են գործընկերներ:
«Մեր կենտրոնի եւ իրավաբանական թիմի ժամանակային ու ռեսուրսային ներդրումների շնորհիվ հարթակը շարունակում է իր բնականոն գործունեությունը: Միեւնույն ժամանակ մեր խնդիրն է այն զարգացնել, որի համար կա աջակցության կարիք, ուստի ուրախ կլինենք ոլորտով հետաքրքրված կազմակերպությունների հետ նոր համագործակցությունների»,- ամփոփել է Ղարիբ Հարությունյանը:
Լուսանկարները՝ Գևորգ Ղազարյանի
Սույն հոդվածը պատրաստվել է EU NEIGHBOURS east ծրագրի շրջանակներում: Հոդվածում արտահայտված կարծիքները պատկանում են բացառապես դրա հեղինակին:

Без страха и стереотипов. Как команда юристов борется с нарушением трудовых прав в Армении - Mediamax.am
Без страха и стереотипов. Как команда юристов борется с нарушением трудовых прав в Армении
Гариб Арутюнян
Айк Арутюнян
Отсутствие трудовых договоров, неоплачиваемая сверхурочная работа, необоснованное увольнение – это лишь некоторые из нарушений трудовых прав, которые широко распространены в Армении.
Чтобы расследовать подобные нарушения и помочь пострадавшим работникам научно-образовательный и консультационный центр «Compass» создал в Армении платформу Labor-rights.am. Она напрямую соединяет юристов и людей, чьи трудовые права были нарушены.
Создание платформы финансировалось Европейским союзом в рамках проекта «Labour Action: Collaborative Effort for Accountable and Inclusive Employment», который реализуют «Союз работодателей ИКТ» (UEICT), Армавирский центр развития и Фонд развития «Воскресенье».
Соединяя сотрудников и юристов
Научно-образовательный и консультационный центр «Compass» открылся в 2014 году в Гюмри.
«У нас была идея создать платформу, которая объединила бы юристов и работников, чьи права были нарушены, – вспоминает руководитель проекта и президент общественной организации «Compass» Гариб Арутюнян. Он ссылается на данные исследования, которое показало уязвимость трудящихся в Ширакской и в других областях Армении. В исследовании также говорилось, что пострадавшие работники часто нуждаются в юридической помощи.
Гариб Арутюнян Гариб Арутюнян
«Осознавая эту необходимость, мы решили подать заявку на участие в грантовом конкурсе в рамках программы «Labour Action: Collaborative Effort for Accountable and Inclusive Employment» и победили», – добавляет он.
Механизмы поддержки
Платформа Labor-rights.am действует с февраля 2023 года. Она разработана таким образом, что любой гражданин может зайти на сайт и оставить свою публикацию – рассказать о нарушении своих трудовых прав и получить консультацию.
«На платформе также есть возможность делать анонимные публикации, что позволяет гражданам свободно поднимать тот или иной вопрос. Помимо обсуждений и консультаций по вопросам трудового законодательства, платформа также предлагает помощь – вплоть до обращения в суд при поддержке работающих с нами юристов и юридических компаний», – поясняет Гариб Арутюнян.
На платформе также есть раздел новостей, где публикуется свежая информация о Трудовом кодексе и сфере трудового права. На сайте также можно найти объявления о вакансиях.
Изначальная платформа создавалась для жителей Ширакской области. Однако никаких ограничений по месту жительства нет – зарегистироваться на платформе и поучаствовать в обсуждениях может каждый.
«Мы не взимаем комиссию за оказываемую юридическую поддержку. Однако для поддержания и дальнейшего развития платформы нам, возможно, придется запустить и  ряд платных сервисов», – добавяет руководитель проекта.
Частые трудовые нарушения в государственном и частном секторах
Руководитель юридической фирмы-партнера проекта Айк Арутюнян помог ряду граждан восстановить их трудовые права – как в судебном, так и во внесудебном порядке.
Он отмечает, что в государственном и частном секторах широко распространены совершенно разные нарушения трудовых прав. «Частный сектор по-прежнему не хочет регистрировать работников, из-за чего те лишаются прав, предусмотренных Трудовым кодексом. Но даже если трудовой договор все-таки заключают, то зачастую обязанности работника в нем прописаны нечетко. А это в свою очередь усложняет защиту прав работника», – говорит он.
В государственном секторе работника часто увольняют по личным мотивам, без всяких оснований, нарушая порядок увольнения.
«В школах есть немало примеров, когда директор увольняет неугодных учителей за «неправильные» политические взгляды, мотивируя при этом увольнение якобы утратой доверия или невыполненим учителем трудовых обязательств. В известных нам судебных делах директора, как правило, не соблюдали процедуру увольнения в смысле уведомлений и сроков. В то же время они не могли представить достаточные правовые и фактические основания для приказа об увольнении, поэтому положительных судебных решений в пользу наших заявителей довольно много», – поясняет юрист.
Айк Арутюнян Айк Арутюнян
Айк Арутунян напоминает, что перед увольнением работодатель обязан потребовать от работника объяснений по поводу допущенного нарушения, предоставив для этого разумный срок. Этот пункт кодекса также часто нарушается.
Юрист сталкивался также с рядом случаев нарушения трудовых прав мигрантов в Армении, которые опять-таки в основном связаны с тем, что работодатель не ставит свою подпись в трудовом договоре.
Законно лишь на бумаге
Юристы также получают много жалоб от граждан по поводу отпусков. В госсекторе отпуска, как правило, предоставляются согласно закону, но иногда работодатели продолжают беспокоить сотрудников и давать задания даже во время отпуска.
В частном секторе, по мнению Айка Арутюняна, картина намного хуже. Здесь немало случаев, когда сотрудники уходят в отпуск только по документам, а на самом деле лишены отпуска, полагающегося им согласно Трудовому кодексу.
«Несмотря на то, что нарушений много, люди обращаются в суд только после того, как их уволят или истечет срок действия контракта. Из-за нехватки рабочих мест сотрудники сильно зависят от своих работодателей, поэтому боятся говорить о нарушении своих прав», – говорит Айк .
Без опыта не берем
Одна из главных проблем молодежи состоит в том, что работодатели при приеме на работу требуют, чтобы был опыт. По словам юриста, закон не позволяет устанавливать такое требование, но это тоже нарушение, которое сложно доказать.
«Эта проблема существует как в частном, так и в государственном секторе. При этом отсутствие у претендента опыта не указывается как официальная причина отказа в приеме на работу. Поэтому это нарушение сложно доказать в суде. В этой сфере государство должно задействовать свои рычаги: имеющиеся вакансии должны быть предложены выпускникам с соотвествующей специализацией. С одной стороны, это позволит молодым специалистам трудоустроиться, а с другой – государству лучше понять, сколько и каких специалистов ему необходимо подготовить», - отмечает юрист.
Причина молчания – страх и стереотипы
По словам Гариба Арутюняна, доверие к платформе постепенно растет.
«Платформа помогла ряду работников восстановить свои права как в судебном, так и во внесудебном порядке. Люди рассказывают друг другу об этих примерах. Благодаря этому к платформе относятся все с большим доверием, число обращений растет », – говорит Гариб.
При этом он выделяет несколько основных проблем, которые мешают гражданам последовательно добиваться защиты своих прав.
«Люди зачастую боятся испортить отношения с работодателем, с которым им придется работать дальше. С другой стороны, мешают стереотипы: многие люди продолжают думать, что сообщить о нарушениях – значит «настучать». А этого они делать не хотят»,– объясняет руководитель проекта.
Он добавляет, что, согласно исследованиям центра, люди недостаточно осведомлены о своих правах и не знают, что многие проблемы можно решить с помощью закона.
«В этом смысле роль платформы также очень важна», – подчеркивает Гариб Арутюнян.
Более 2000 пользователей
В поисках ответов на свои вопросы все больше граждан обращается за помощью к платформе Labour-rights.am.
«Свыше 2000 человек уже пользовались или пользуются платформой. На сегодняшний день нам удалось поддержать более 150 человек. В общей сложности число посетителей превысило 6000», – говорит Гариб Арутюнян, добавляя, что на платформе работают два юриста и три других специалиста.
«Число успешных историй постепенно растет. Например, к нам обратилась сотрудница колледжа, ее уволили без должного обоснования. При поддержке наших юристов она была восстановлена на рабочем месте по решению суда. В другом случае работодатель отозвал свой приказ в результате переговоров с юристами. Также благодаря объявлениям о вакансиях на нашей платформе, множество людей смогли найти работу», – делится руководитель проекта.
Гариб Арутюнян подчеркивает, что центр очень хочет постоянно развивать платформу. В то же время ресурсы исследовательского центра ограничены, поэтому им необходимы партнеры.
«Нам нужна поддержка! Мы будем рады новому сотрудничеству с организациями, работающими, как и мы, в сфере трудовых прав», - подводит итог Гариб Арутюнян.
Фото: Геворг Казарян
Статья была подготовлена в рамках программы ‘EU NEIGHBOURS east’. Мнения, выраженные в статье, принадлежат исключительно автору.