Աշխատանքային պայմանագրերի բացակայություն, արտաժամյա չվճարվող աշխատանք, կամայական հիմքով աշխատանքից ազատում. սրանք Հայաստանում տարածված աշխատանքային իրավունքների խախտումներից ընդամենը մի քանիսն են:
Նման խախտումների հետազոտության եւ աշխատակիցներին իրենց իրավունքների վերականգնման հարցում աջակցելու նպատակով «Compass» գիտահետազոտական, կրթական եւ խորհրդատվական կենտրոնի կողմից ստեղծվել է Labor-rights.am հարթակը, որը միավորում է իրավաբաններին ու աշխատանքային իրավունքների ոտնահարման սուբյեկտ հանդիսացող անձանց:
Հարթակի ստեղծումը ֆինանսավորվել է Եվրոպական Միության կողմից «Աշխատանքային գործողություն. համագործակցային ջանք հանուն հաշվետու եւ ներառական զբաղվածության» նախագծի շրջանակում, որն իրականացվում է «ՏՀՏ գործատուների միության» (UEICT), Արմավիրի զարգացման կենտրոնի եւ Կիրակի զարգացման հիմնադրամի կողմից:
Միավորելով աշխատակիցներին եւ փաստաբաններին
«Compass» գիտահետազոտական, կրթական եւ խորհրդատվական կենտրոնը ստեղծվել է 2014 թվականին Գյումրիում:
«Մենք ունեինք գաղափար ստեղծելու մի հարթակ, որը կմիավորեր իրավաբաններին եւ այն անհատներին, որոնց իրավունքները խախտվել են»,- ասել է ծրագրի ղեկավար եւ «Compass» ՀԿ-ի նախագահ Ղարիբ Հարությունյանը: Նա նշել է, որ իրենց հետազոտությունը ցույց է տվել աշխատանքային իրավունքների խոցելիությունը Շիրակի մարզում եւ ոչ միայն, ինչպես նաեւ քաղաքացիներին աջակցության անհրաժեշտությունը իրավունքների վերականգնման հարցում:
Ղարիբ ՀարությունյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
«Այս տեսլականը մտքում ունենալով՝ որոշեցինք դիմել «Աշխատանքային գործողություն. համագործակցային ջանք հանուն հաշվետու եւ ներառական զբաղվածության» ծրագրի շրջանակում հայտարարված դրամաշնորհային մրցույթին եւ ընտրվեցինք»,- հավելել է նա:
Աջակցության մեխանիզմներ
Labor-rights.am հարթակը գործում է 2023 թվականի փետրվարից: Հարթակի հիմնական գործառույթն իրականացվում է կայքում առկա հրապարակումներ բաժնի միջոցով, որտեղ քաղաքացիները բարձրաձայնում են իրենց աշխատանքային իրավունքների խախտումների մասին եւ ստանում խորհրդատվություն:
«Կա նաեւ անանուն հրապարակումներ կատարելու հնարավորություն, ինչը թույլ է տալիս քաղաքացիներին անկաշկանդ լինել խնդիրները բարձրաձայնելիս: Բացի աշխատանքային իրավունքի խախտումների շուրջ քննարկումներից եւ խորհրդատվությունից, հարթակը թույլ է տալիս նաեւ լուծել խնդիրը ընդհուպ մինչեւ դատական կարգով՝ մեզ միացած իրավաբանների եւ իրավաբանական ընկերությունների աջակցությամբ»,- մանրամասնել է Ղարիբ Հարությունյանը:
Հարթակն ունի նաեւ նորություններ բաժին, որտեղ ներկայացվում են աշխատանքային օրենսգրքի, աշխատանքային իրավունքների ոլորտի վերաբերյալ տեղեկատվություն: Աշխատանքի հայտարարություններ բաժինը եւս լրացուցիչ գործիք է ոլորտի խթանման համար:
Թեեւ հարթակի թիրախային խումբը Շիրակի մարզի բնակիչներն են, հարթակում գրանցվելու եւ քննարկումներին մասնակցելու տեսանկյունից բնակության վայրի սահմանափակումներ չկան:
«Ծրագրի շրջանակում իրականացված իրավաբանական գործունեության ընթացքում օգտատերերից որեւէ վճար չի գանձվում: Այդուհանդերձ, հարթակի պահպանման ու հետագա զարգացման համար հնարավոր է, որ որոշ վճարովի ծառայություններ եւս մշակենք»,- հավելել է ծրագրի ղեկավարը:
Տարածված խախտումները պետական եւ մասնավոր սեկտորներում
Ծրագրի գործընկեր իրավաբանական գրասենյակի ղեկավար Հայկ Հարությունյանը մի շարք քաղաքացիների օգնել է ինչպես դատական, այնպես էլ արտադատական կարգով իրենց իրավունքների վերականգնման հարցում:
Նա նշել է, որ պետական եւ մասնավոր սեկտորներում աշխատանքային իրավունքների տարածված խախտումները բավականին տարբեր են:
«Մասնավոր սեկտորում դեռեւս պահպանվում է այն միտումը, որ աշխատակիցներին չեն գրանցում, որի պատճառով էլ նրանք զրկվում են աշխատանքային օրենսգրքով իրենց իրավունքների պաշտպանությունից: Աշխատանքային պայմանագրերի առկայության պարագայում էլ, հաճախ, աշխատակցի պարտականությունները հստակ չեն, ինչը եւս իր հերթին բարդացնում է նրանց իրավունքների պաշտպանությունը»,- ասել է նա:
Պետական սեկտորում հաճախ հանդիպող խնդիրներից է անձնական դրդապատճառներով աշխատակցին աշխատանքից ազատելը, ազատման հրամանի ոչ հիմնավոր լինելն ու ազատման ընթացակարգի խախտումները:
«Շատ են օրինակները դպրոցներում, երբ տնօրենը իր քաղաքական հայացքների բերումով աշխատանքից ազատում է իրեն ոչ հաճելի ուսուցիչներին՝ որպես ազատման պատճառ նշելով վստահությունը կորցնելու հիմքը կամ աշխատանքային պարտավորությունները չկատարելու հիմքը: Դատական կարգով լուծում ստացած դեպքերում տնօրենները հիմնականում չեն պահպանել աշխատանքից ազատման կարգը՝ ծանուցման եւ ժամկետների իմաստով, միեւնույն ժամանակ չեն կարողացել բավարար իրավական եւ փաստական հիմքեր ներկայացնել ազատման հրամանի համար, ուստի բավականին մեծ թվով դատական վճիռներ ունենք՝ հօգուտ մեր դիմորդների»,- մանրամասնել է իրավաբանը:
Հայկ ՀարությունյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Շարունակելով խոսքը իրավաբանը նշել է, որ աշխատակցին ազատելուց առաջ գործատուն պարտավոր է թույլ տված խախտման համար բացատրություն պահանջել աշխատակցից եւ դրա համար տալ ողջամիտ ժամկետներ: Օրենսգրքի այս կետը եւս հաճախ է խախտվում:
Հայկ Հարությունյանը առնչվել է նաեւ Հայաստանում աշխատանքային միգրանտների իրավունքների խախտումների որոշ դեպքերի, որոնք կրկին հիմնականում կապված են գործատուների կողմից աշխատանքային պայմանագիր չկնքելու հետ:
Փաստաթղթերով՝ օրինական, իրականում՝ ոչ
Արձակուրդների վերաբերյալ բողոքներ քաղաքացիներից եւս շատ են լինում: Պետական սեկտորում արձակուրդները հիմնականում տրվում են օրենքով սահմանված կարգով, սակայն երբեմն, գործատուները շարունակում են աշխատակիցներին անհանգստացնել եւ հանձնարարականներ տալ նաեւ արձակուրդի շրջանում:
Հայկ Հարությունյանի խոսքով՝ մասնավոր սեկտորում պատկերը շատ ավելի վատ է, քանի որ բազում են դեպքերը, երբ աշխատակիցները արձակուրդ գնում են միայն փաստաթղթերով, իսկ իրականում զրկված են աշխատանքային օրենսգրքով սահմանված իրենց հասանելիք արձակուրդից:
«Չնայած որ խախտումները շատ են, մարդիկ խնդրի դատական կարգով լուծման համար դիմում են միայն այն բանից հետո, երբ իրենց աշխատանքից ազատում են, կամ պայմանագրի ժամկետն է ավարտվում: Աշխատատեղերի սակավության պատճառով աշխատակիցները խիստ կախվածության մեջ են գործատուներից, ուստի վախենում են բարձրաձայնել իրենց իրավունքների խախտումների մասին»,-ասել է Հայկ Հարությունյանը:
Պարտադիր փորձի փակուղին երիտասարդների համար
Երիտասարդությանը հիմնական մտահոգություններից է գործատուների կողմից աշխատանքային փորձի պահանջը: Փաստաբանի խոսքով՝ օրենքը թույլ չի տալիս նման պահանջ սահմանել, սակայն սա եւս դժվար ապացուցվող խախտում է:
«Այս խնդիրը առկա է թե´ մասնավոր, թե´ պետական սեկտորում: Աշխատանքի չընդունելու պատճառը չի ձեւակերպվում որպես դիմորդի փորձ չունենալը, ուստի դատական կարգով այս հարցը լուծելը դժվար է: Այս դաշտի կարգավորումը պետական լծակների կիրառում է պահանջում, որով պետք է հավաքագրվեն առկա ազատ հաստիքները ու առաջարկվեն շրջանավարտներին՝ ըստ իրենց մասնագիտացման: Դա մի կողմից թույլ կտա, որ նորավարտ մասնագետները աշխատանք ունենան, իսկ մյուս կողմից կօգնի կառավարել պետությանն անհրաժեշտ մասնագիտացումների շրջանակը»,- նշել է իրավաբանը:
Վախն ու կարծրատիպերը՝ լռելու պատճառ
Ղարիբ Հարությունյանի խոսքով՝ հարթակի հանդեպ վստահությունը հետզհետե աճում է.
«Հարթակի մի շարք շահառուների իրավունքները վերականգնվել են ինչպես դատական, այնպես էլ արտադատական կարգով: Քաղաքացիները մեկը մյուսին պատմում են այս օրինակների մասին, որի շնորհիվ էլ հարթակը շարունակում է վստահություն ձեռք բերել եւ նոր մարդկանց ներգրավել»,- ասել է Ղարիբ Հարությունյանը:
Միեւնույն ժամանակ նա ընդգծում է մի քանի հիմնական խնդիրներ, որոնք ետ են պահում քաղաքացիներին իրենց իրավունքների պաշտպանությանը հետամուտ լինելուց:
«Մարդկանց շրջանում դեռ վախի մթնոլորտ կա. քանի որ նրանք պետք է շարունակեն նույն տեղում աշխատել, հաճախ, վախենում են իրենց գործատուի հետ հարաբերությունները փչացնել: Մյուս կողմից կարծրատիպերը եւս խանգարում են. շատերը շարունակում են մտածել, թե խախտումների բարձրաձայնումը «գործ տալ է», ուստի նախընտրում են զերծ մնալ»,- ասել է ծրագրի ղեկավարը:
Նա հավելում է, որ ըստ իրենց հետազոտությունների՝ մարդիկ բավարար իրազեկված չեն իրենց իրավունքներից ու չգիտեն, որ շատ խնդիրներ հնարավոր է օրենքով լուծել:
«Այս իմաստով հարթակի դերը եւս շատ կարեւոր է»,- ընդգծել է Ղարիբ Հարությունյանը:
Ավելի քան 2000 օգտատեր
Ավելի շատ քաղաքացիներ են սկսում դիմել Labour-rights.am հարթակի օգնությանը՝ իրենց հարցերի պատասխանները գտնելու նպատակով:
«Ընդհանուր առմամբ 2000-ից ավելի մարդ է արդեն օգտվել եւ օգտվում հարթակից։ Մինչ օրս կարողացել ենք աջակցել 150-ից ավելի մարդկանց։ Կյանքի գումարային այցելուների թիվն անցել է 6000-ը»,- նշել է Ղարիբ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ հարթակն աշխատում է երկու իրավաբանների եւ երեք այլ մասնագետների հետ։
«Այս ընթացքում մի շարք հաջողության պատմություններ ենք գրանցել։ Օրինակ՝ կայքի միջոցով մեզ էր դիմել քոլեջի աշխատակիցը, ում ազատել էին աշխատանքից առանց պատշաճ հիմնավորման։ Մեր իրավաբանների աջակցությամբ դիմորդի աշխատանքը վերականգնվել է դատական կարգով։ Մեկ այլ դեպքում գործատուն ետ է կանչել իր հրամանը՝ այս անգամ փաստաբանների հետ բանակցությունների արդյունքում։ Հաջողությամբ գործում է նաեւ հարթակում առկա աշխատանքի հայտարարությունների գործիքը, որի շնորհիվ շատերն ընդունվել են աշխատանքի»,-մանրամասնել է ծրագրի ղեկավարը։
Ղարիբ Հարությունյանն ընդգծել է, որ մեծ ցանկություն ունեն հարթակը շարունակաբար զարգացնելու: Միեւնույն ժամանակ հետազոտական կենտրոնի ռեսուրսները սահմանափակ են, ուստի անհրաժեշտ են գործընկերներ:
«Մեր կենտրոնի եւ իրավաբանական թիմի ժամանակային ու ռեսուրսային ներդրումների շնորհիվ հարթակը շարունակում է իր բնականոն գործունեությունը: Միեւնույն ժամանակ մեր խնդիրն է այն զարգացնել, որի համար կա աջակցության կարիք, ուստի ուրախ կլինենք ոլորտով հետաքրքրված կազմակերպությունների հետ նոր համագործակցությունների»,- ամփոփել է Ղարիբ Հարությունյանը:
Լուսանկարները՝ Գևորգ Ղազարյանի
Սույն հոդվածը պատրաստվել է EU NEIGHBOURS east ծրագրի շրջանակներում: Հոդվածում արտահայտված կարծիքները պատկանում են բացառապես դրա հեղինակին:

Lack of employment contracts, unpaid overtime and arbitrary dismissal: these are just a few of the widespread labour rights violations in Armenia.
To investigate such violations and assist employees in restoring their rights, the Compass research, training and consultancy centre has established the Labor-rights.am platform. The centre brings together lawyers and individuals who have experienced labour rights violations.
The creation of the platform was financed by the European Union, within the framework of the ‘Labour Action: Collaborative Effort for Accountable and Inclusive Employment’ project, which is implemented in partnership with the Union of Employers of ICT, the Armavir Development Centre NGO and the Kiraki Foundation.
Bringing together employees and lawyers
The Compass research, training and consultancy centre was founded in Gyumri in 2014.
“We had the idea to create a platform that would unite lawyers and individuals whose labour rights are violated,” said Gharib Harutyunyan, programme manager and president of Compass NGO, explaining that research had highlighted the vulnerability of labour rights in the Shirak region and beyond, and the need to assist citizens in restoring their rights.
Gharib Harutyunyan Gharib Harutyunyan
“With this vision in mind, we decided to apply to a grant competition announced within the framework of the ‘Labour Action: Collaborative Effort for Accountable and Inclusive Employment’ project and we were selected.”
Support mechanisms
The Labor-rights.am platform has been operating since February 2023. Its primary function operates through a section of the website where citizens can report violations of their labour rights and receive advice.
“The platform also offers the option of anonymous publications, which allows citizens to be free when raising issues. In addition to discussions and consultations on labour law violations, the platform also enables users to address issues through the courts, with the support of lawyers and law firms that have joined us,” noted Gharib Harutyunyan.
The platform also has a news section which provides information about the labour code and labour rights. The job announcements section serves as an additional tool for promoting the field.
While the platform primarily targets residents of the Shirak region, there are no restrictions on place of residence for registering on the platform or participating in discussions.
“Users are not charged any fees for the legal activities conducted within the framework of the project. However, for the maintenance and further development of the platform, there may be the possibility of introducing some paid services as well,” added the project manager.
Widespread violations in the public and private sectors
The law office of Hayk Harutyunyan, head of the project’s partner legal organisation, has helped a number of citizens in restoring their rights, both in court and out of it.
Hayk Harutyunyan explained that the widespread violations of labour rights in the public and private sectors are quite different.
“In the private sector, the practice of not registering employees persists, leaving them devoid of the protections guaranteed by the Labour Code. Even when employment contracts exist, the responsibilities of the employees are often unclear, further complicating the defence of their rights,” he noted.
In the public sector, the most common issues are around dismissals, based on personal reasons or without justification, and violations of the dismissal procedure.
“There are many examples in schools when principals dismiss teachers whose political views they disagree with, citing loss of trust or failure to fulfil work obligations as the grounds for dismissal. The cases resolved by the court reveal that principals mainly failed to adhere to proper dismissal procedures regarding notice and deadlines. At the same time, they were unable to present sufficient legal and factual grounds for the dismissal orders. Consequently, we have quite a large number of court rulings in favour of our applicants,” explained the lawyer.
Hayk Hartyunyan Hayk Hartyunyan
He went on to explain that before dismissing an employee, the employer is obligated to request an explanation from the employee regarding the violation and to provide a reasonable period for response. However, this provision of the code is frequently disregarded.
Hayk Harutyunyan has also been involved in cases concerning violations of the rights of labour migrants in Armenia, primarily stemming from employers’ failure to sign employment contracts.
Legal on paper, illegal in reality
There are also many complaints from citizens regarding holidays. While holidays in the public sector are typically granted in accordance with the law, there are instances where employers bother employees, giving instructions even during holiday periods.
According to Hayk Harutyunyan, the picture in the private sector is much worse. There are numerous cases when employees are granted holiday on paper only, while in reality, they are deprived of the leave that they are entitled to according to the Labour Code.
“Despite the prevalence of violations, individuals apply for judicial resolution of the issue only after being fired or when their contract expires. Due to the limited job opportunities, employees often find themselves highly dependent on their employers and are afraid to speak out about violations of their rights,” said Hayk Harutyunyan.
‘Experience required’: a cul-de-sac for young people
One of the primary concerns for youth is employers who demand previous experience. According to the lawyer, such a requirement is not permitted by law, yet it remains a violation that is difficult to prove.
“This issue exists in both the private and public sectors. The reason for rejecting a job application due to lack of experience is not explicitly defined, making it difficult to address this issue in court. Regulating this area requires the use of state levers, to collect available vacancies and offer them to graduates based on their specialisation. On the one hand, this will enable newly graduated specialists to have a job, and on the other hand, it will help to manage the spectrum of specialisations needed by the state,” explained the lawyer.
Fear and stereotypes - cause of silence
According to Gharib Harutyunyan, trust in the platform is gradually increasing. “The rights of a number of beneficiaries of the platform have been restored both by judicial and extrajudicial procedure. Citizens share these examples with each other, contributing to the platform’s growing trust and attracting new users,” said Gharib Harutyunyan.
At the same time, he highlighted several primary obstacles that hinder citizens from pursuing the protection of their rights.
“There is still an atmosphere of fear among people: as far as they have to continue working in the same place, they are often afraid of spoiling their relationship with their employer. On the other hand, stereotypes also serve as a hindrance: many people continue to think that reporting violations means being an ‘informant’, so they prefer to abstain,” said the programme manager.
He added that according to their research, people are not sufficiently informed about their rights and are unaware that many issues can be resolved through legal means.
“In this regard, the role of the platform is crucial,” Gharib Harutyunyan emphasised.
More than 2,000 users
An increasing number of citizens are turning to the Labor-rights.am platform seeking answers to their questions.
“In total, more than 2,000 people have already used and are currently using the platform. To date, we have been able to support more than 150 people. The overall number of website visitors has exceeded 6,000," says Gharib Harutyunyan, adding that the platform works with two lawyers and three other specialists.
“During this period, we have had a number of success stories. For example, a college employee who was fired without proper justification contacted us through the website. With the support of our lawyers, the applicant's job was restored by court order. In another case, the employer withdrew his order, this time as a result of negotiations with lawyers. The job announcements tool on the platform is also working successfully, and many people have been hired as a result," the project manager said.
Gharib Harutyunyan emphasised their strong desire to continuously enhance the platform. However, he acknowledged that the resources of the research centre are limited, and they need partners.
“Thanks to the time and resource investments of our centre and legal team, the platform continues its regular operation. However, our task is to further develop areas that require support. Therefore, we welcome new partnerships with organisations interested in this field,” Gharib Harutyunyan concluded.
Author: Gaiane Yenokian
Photos: Gevorg Khazaryan
This article was produced in the framework of the ‘EU NEIGHBOURS east’ programme. The views expressed are solely those of the author of the article.