Նուբար Աֆեյան. Ստանձնեք առաքելությունը, անգամ եթե այն անհնարին է թվում
Ձեռնարկատեր եւ բարերար, Moderna ընկերության համահիմնադիր եւ տնօրենների խորհրդի նախագահ, «Ավրորա» նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը ելույթ է ունեցել Մասաչութեսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի (MIT) շրջանավարտների առջեւ:
Ներկայացնում ենք հատվածներ այդ ելույթից:
Առաքելությունն անհնարին է
Մանկությունս անցկացրել եմ Բեյրութում։ Իմ հպարտ հայ ընտանիքի երեք սերունդներ ապրում էին մի բնակարանում՝ շենքի իններորդ հարկում։ Ննջասենյակում ապրում էինք ես եւ տատիկիս քույրը, իսկ պատուհանից հռոմեական, օսմանյան եւ բյուզանդական շինությունների կարմիր կղմինդրե տանիքների վրայով տեսարան էր բացվում դեպի Միջերկրական ծով:
Երբ 1975 թվականին Լիբանանում սկսվեց քաղաքացիական պատերազմը, եւ կառավարությունը խիստ պարետային ժամեր սահմանեց, պետական հեռուստաընկերությունը հաճախ ամերիկյան հեռուստաշոուներ էր հեռարձակում: Ես ու եղբայրներս դրանցով էինք տարված, երբ ստիպված տանն էինք մնում։ Ինձ հատկապես գրավեց դրանցից մեկը: Միայն երգը լսելիս՝ սրտիս զարկը արագանում էր: Երեւի դուք էլ գիտեք դա՝ Mission Impossible (Առաքելությունն անհնարին է): Նույնիսկ եթե երբեք չեք տեսել հեռուստաշոուն, հավանաբար գիտեք Թոմ Քրուզի ֆիլմերը, որտեղ նա խաղում է գործակալ Իթան Հանթին:
Գործակալներին ուղղված ինքնաոչնչացվող կոդավորված հաղորդագրությունը միշտ սկսվում էր նույն կերպ՝ պետք է ընդունեք ձեր առաքելությունը, անկախ նրանից թե որքան մեծ է ռիսկը: Վերջին 50 տարիների ընթացքում ես մշտապես տարվել եմ անհնարին առաքելություններով: Եվ այսօր ես հույս ունեմ համոզել ձեզանից յուրաքանչյուրին, որ դուք եւս դա անեք:
Moderna-ի պատվաստանյութը փրկել է ավելի քան 2 միլիոն կյանք
Ես եւ իմ գործընկերները Moderna-ում ստանձնել էինք մի առաքելություն, որն անհնարին էր թվում. մշակել անվտանգ ու արդյունավետ պատվաստանյութ, որը կարող է փրկել կյանքեր, թափ հաղորդել տնտեսությանը եւ դա պետք է արվեր մեկ տարուց պակաս ժամանակում: Այս մարտահրավերը ընդունելիս, մեր բոլոր մնացած գործերը պետք է մի կողմ դնեինք: Պետք է դադարեցնեինք դեղերի մշակման 20 ընթացիկ նախագծերը եւ կենտրոնանայինք COVID-ի վրա։
Մենք ստանձնեցինք այս առաքելությունը: Եվ ես այնքան հպարտ եմ, որ իմ գործընկերն ու ընկերը՝ պրոֆեսոր Լանգերը, այստեղ է: Նա այս գործընթացի հիմնական շարժիչ ուժն էր։
SARS-COV-2 S սպիտակուցի հաջորդականությունը ստանալուց ընդամենը 48 ժամ անց կիրառեցինք մեր mRNA տեխնոլոգիան՝ ուժեղ պատվաստանյութ արտադրելու համար: Երկու ամիսը դեռ չանցած կատարեցինք առաջին կլինիկական փորձարկումը: Իսկ 2020թ. նոյեմբերի 16-ին հաստատվեց, որ պատվաստանյութը 94,5%-ով արդյունավետ է COVID-19-ի դեմ։ Որոշ հաշվարկներով՝ Moderna-ի պատվաստանյութը համաճարակի ընթացքում փրկել է ավելի քան 2 միլիոն մարդու կյանք։
Ձեր առաքելությունը ոչ այլ ինչ է, քան փրկել այն, ինչ կորած է թվում
Այսօր, երբ աշխարհը ճգնաժամերի մեջ է, ձեր առաքելությունը ոչ այլ ինչ է, քան փրկել այն, ինչ կորած է թվում, շրջել այն, ինչ անշրջելի է թվում եւ փրկել մոլորակը: Եվ ճիշտ այնպես, ինչպես գործակալները ֆիլմերում, դուք պետք է ստանձնեք առաքելությունը, նույնիսկ եթե այն անհնարին է թվում:
Գիտեմ, որ շանսերը միշտ չէ, որ ձեր օգտին են: Սակայն մեծ ճգնաժամի այս դարաշրջանը նաեւ մեծ հնարավորությունների պահ է, որը սնուցվում է արհեստական բանականության, մեքենայական ուսուցման, քվանտային հաշվարկների եւ այլ ժամանակակից տեխնոլոգիաների միջոցով, որոնք փոխում են աշխարհն ավելի արագ, քան մարդիկ հնարավոր են համարում:
Լուսանկարը` Gretchen Ertl
Այժմ դուք եզակի հնարավորություն ունեք գիտաֆանտաստիկ գրականությունը գիտական իրականության վերածելու: Ճիշտ մտածելակերպի դեպքում անհնարին թվացող առաքելությունը կարող է դառնալ անհավանական առաքելություն, քանի որ դուք հաղթահարում եք խոչընդոտները՝ պատկերացնելով ու նորարարելով ձեր ճանապարհը դեպի նոր լուծումներ:
Սկսեք՝ բացահայտելով ձեր երեւակայությունը
Մարդիկ հաճախ երեւակայությունը կապում են բացառապես արվեստի, կինոյի, գրականության, նկարչության հետ: Ես կարծում եմ, որ դա անհեթեթություն է:
Երեւակայությունը, իմ կարծիքով, բեկումնային գիտության հիմքն է: Ես բանականության դեմ փաստարկ չեմ բերում. բանականությունն իր դերն ունի: Սակայն անհնարին առաքելություններն իրականացնելու մեջ այն ծառան է, ոչ թե տերը:
Չի կարելի ակնկալել, որ բանականությունը կկատարի երեւակայության աշխատանքը: Լավագույն դեպքում գիտական հետազոտությունը խորապես ստեղծագործական աշխատանք է: Դուք տիրապետում եք ապացույցներին, խնդիրներին եւ դիզայներական նախագծերին: Սակայն մաթեմատիկոս եւ գրող Լյուիս Քերոլի խոսքով, երեւակայությունը միակ զենքն է իրականության հետ պատերազմի մեջ: Իռլանդացի մեծ գրող Ջորջ Բերնարդ Շոուի համար դրա դերն ավելի հիմնարար է: Ինչպես նա էր ասում, երեւակայությունը արարման սկիզբն է։ Դուք պատկերացնում եք այն, ինչ ցանկանում եք: Դուք դառնում եք այն, ինչ պատկերացնում եք, եւ վերջապես ստեղծում այն, ինչ կամենում եք:
Սովորական նորամուծությունները հաճախ գնահատվում են նրանով, թե որքանով է ողջամիտ գաղափարը եւ որքանով է ողջամիտ այն առաջարկողը: Բայց ինքներդ ձեզ մի կարեւոր հարց տվեք. ինչո՞ւ ենք մենք ակնկալում արտասովոր արդյունքներ խելամիտ մարդկանցից, ովքեր ողջամիտ բաներ են անում: Ինչպես դուք հավանաբար կռահեցիք, ես բացարձակապես ողջամիտ չեմ եւ միշտ լավատես եմ: Որպես երկարամյա ձեռներեց եւ նորարար, ես պետք է այդպիսին լինեմ: Բայց ես միշտ դրսեւորել եմ հատուկ լավատեսություն: Ես դա անվանում եմ պարանոյիկ լավատեսություն։ Սա նշանակում է մշտապես լինել ծայրահեղ լավատեսության եւ խորը արմատացած կասկածի միջեւ: Գիտական կամ տեխնոլոգիական թռիչքներ կատարելու համար անհրաժեշտ պարանոյիկ լավատեսության տեսակը հաճախ սկսվում է հավատքի ակտով: Դրանով ես նկատի ունեմ հավատք առանց փաստերի, սա է հավատքի բուն սահմանումը:
Հավատքն ընդհանրապես ասոցացվում է կրոնի հետ։ Բայց հետաքրքիրն այն է, որ իմ փորձից ելնելով, նորարարությունը գիտության մեջ նույնպես սկսվում է հավատքից: Դուք հավատքի թռիչքներ եք կատարում, իսկ հետո փորձարկումներ եք անում: Եվ քիչ դեպքերում, փորձերն աշխատում են՝ ձեր հավատքի թռիչքը վերածելով գիտական իրականության: Ինչպիսի՛ հուզմունք եք զգում, երբ դա տեղի է ունենում:
Լավատեսությունից եւ հավատքից դուրս ձեր նորարարական ճանապարհորդության ընթացքում ձեզ նույնպես անհրաժեշտ կլինի ձեր համոզմունքների քաջությունը:
Դուք շատ ավելին եք, քան տեխնոլոգները: Դուք բարոյական դերակատարներ եք։ Բացառապես շահույթի եւ իշխանության համար առավելագույնի հասցնելու ընտրությունը, ի վերջո, ձեզ դատարկության մեջ կթողնի: Սա մոռանալը նշանակում է ձախողել աշխարհը եւ, ի վերջո, ձախողել ինքներդ ձեզ:
Լուսանկարը` Jake Belcher
2024-ի շրջանավարտներից ոմանք խորապես մտահոգված են հակամարտություններով եւ ողբերգություններով, որոնց ականատեսն ենք: Որպես ցեղասպանությունը վերապրածների սերնդի ներկայացուցիչ եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր հայ՝ ես խորապես զգում եմ այս հակամարտությունների վերքերը։ Կցանկանայի բոլորիս համար պատասխաններ ունենալ, բայց, իհարկե, չունեմ: Բայց ես գիտեմ հետեւյալը՝ համոզմունք ունենալը չպետք է շփոթել ամեն ինչի պատասխաններն ունենալու հետ:
Ձեռնարկատիրությամբ եւ մարդասիրական բարեգործությամբ զբաղվելու երկար տարիների ընթացքում ես հասկացա, որ հսկայական օգուտ կա կասկածի տակ դնելու այն, ինչ կարծում եք, որ գիտեք, լսել մարդկանց, ովքեր այլ կերպ են մտածում եւ ընդհանուր շփման եզրեր գտնել: Այսօրվա եւ ապագա մարտահրավերներին դիմակայելիս եւս մեկ անգամ ապավինեք ձեր երեւակայությանը: Պատկերացրեք աշխարհը, որը ցանկանում եք ստեղծել եւ գորշի անցեք:

Noubar Afeyan: You need to accept the mission, even if it seems impossible
Entrepreneur and philanthropist, Co-Founder and Chairman of the Board of Directors of Moderna company, Co-Founder of the Aurora humanitarian initiative Noubar Afeyan delivered a keynote speech at the Commencement ceremony of the Massachusetts Institute of Technology (MIT).
Below are excerpts from the speech.
Mission Impossible
I spent my childhood in Beirut, Lebanon. Three generations of my proud Armenian family shared an apartment on the ninth floor of our building. The window in the bedroom I shared with my great aunt, looked out over the red tiled roofs of Roman, Ottoman, and Byzantine buildings and beyond to the Mediterranean Sea.
When Civil War erupted in 1975, and the government imposed strict curfews, the state broadcaster often shifted from airing three hours of TV a day to offering around-the-clock programming of mostly American television shows, a diversion for my brothers and me when we were forced to stay inside. One show in particular had me captivated. Just hearing the theme song would set my heart racing. Perhaps you know it too - Mission Impossible. Even if you never saw the TV show, you likely know the movies with Tom Cruise as agent Ethan Hunt.
The encoded self-destructing message to the agents always began the same way. Your mission, should you choose to accept it - no matter how long the odds or how great the risk, the agents always took the assignments. In the 50 years since, I have been consistently drawn to impossible missions. And today I hope to convince each and every one of you that you should be too.
Moderna’s vaccine saved over 2 million lives
My colleagues and I at Moderna had received a mission that seemed impossible. Develop a safe and effective vaccine that could save lives, restart the economy, and do so in less than a year. And while you’re at it, get a billion doses manufactured, distribute them around the world, and get them into the arms of people. It was clear that if we accepted this challenge, it would take everything we had. We would have to slow 20 ongoing drug development projects and focus on solving COVID. We embraced this mission. And I’m so proud that my colleague and friend, Professor Langer, is here. He was a main driver of this as well.
Just 48 hours after Moderna obtained the sequence for the SARS-COV-2 S protein, we deployed our mRNA technology to produce a potent vaccine. Less than two months later, we enrolled the first patient in a clinical trial. And on November 16th, the vaccine was determined to be 94.5% effective against COVID-19. By some estimates, Moderna’s vaccine saved over 2 million lives during the pandemic.
Your mission is nothing less than to salvage what seems lost
At a time when the world is beset by crises, your mission is nothing less than to salvage what seems lost, reverse what seems inevitable, and save the planet. And just like the agents in the movies, you need to accept the mission, even if it seems impossible.
Photo: Gretchen Ertl
I know the odds don’t appear to be in your favor. But this age of poly crisis is also a moment of poly opportunity fueled by artificial intelligence, machine learning, quantum computing, and other modern technologies that are changing the world faster than people believe is possible.
Now, you are uniquely equipped to turn science fiction into science reality. With the right mindsets, mission impossible can become mission improbable as you overcome obstacles and seemingly long odds by imagining and innovating your way to novel solutions.
Start by unleashing your imagination
Your MIT education has given you a superpower, like X-ray vision. The telephone, digital circuits, radar, email, internet, the human genome project, controlled drug delivery, magnetic confinement fusion energy, artificial intelligence, and all that is enabling, these and many more breakthroughs emerged from the work of extraordinary change agents tied to MIT.
People often see imagination as the exclusive province of the arts, of movie making, of literature, painting. I think that’s nonsense. Imagination, to my mind, is the foundational building block of breakthrough science. I’m not making an argument against reason. Reason has a role to play. But in accomplishing impossible missions, it’s the servant, not the master. You can’t expect reasoning to do the work of imagination. At its best, scientific research is a profoundly creative endeavor. You have mastered proofs, problem sets, and design projects. But in the words of mathematician and author Lewis Carroll, imagination is the only weapon in the war with reality. To the great Irish writer George Bernard Shaw, its role is even more fundamental.  As he put it, imagination is the beginning of creation. You imagine what you desire. You will become what you imagine, and at last, you create what you will.
Ordinary innovations are often judged by how reasonable the idea is and an extension of what already exists and how reasonable the person proposing it is. But ask yourself one central question. Why do we expect extraordinary results from reasonable people doing reasonable things? As you’ve probably guessed by now, I’m utterly unreasonable and an eternal optimist. As a lifelong entrepreneur and innovator, I have to be. But I’ve always practiced a special kind of optimism. I call it paranoid optimism. This means toggling back and forth between extreme optimism and deep seated doubt. The kind of paranoid optimism needed to make scientific or technological leaps often starts with an act of faith. By that, I mean, belief without facts, the very definition of faith.
Faith is generally associated with religion. But interestingly, in my experience, pioneering science also starts with faith. You take leaps of faith, and then you do experiments. And on rare occasions, the experiments work, converting your leap of faith into scientific reality. What a thrill when that happens. On your innovation journey beyond optimism and faith, you will also need the courage of your convictions.
You are far more than technologists. You are moral actors. The choice to maximize solely for profits and power will, in the end, leave you hollow. To forget this is to fail the world, and ultimately, to fail yourself.
Photo: Jake Belcher
I know many of you here and some in the class of 2024 not with us here today are deeply troubled by the conflicts and tragedies we are witnessing. As an Armenian descended from genocide survivors and co-founder of the Aurora humanitarian initiative, I feel deeply the wounds of these conflicts. I wish I had answers for all of us, but of course, I don’t. But I do know this: having conviction should not be confused with having all the answers. Over my many years engaged in entrepreneurship and humanitarian philanthropy, I have learned that there is enormous benefit in questioning what you think you know, listening to people who think differently, and seeking common ground. As you grapple with today’s hard choices and the many that lie ahead, rely again on your imagination. Imagine the world you want to create and work backwards from there.